Jak wycofać z eksploatacji, ponownie wykorzystać lub sprzedać swój stary komputer?

Obraz 1 z 4

Twój stary komputer może nadal mieć wartość dla kogoś innego
eBay nie jest jedyną opcją, jeśli chodzi o sprzedaż niechcianych technologii
Oparty na Linuksie system FreeNAS może dać starszemu sprzętowi nowe życie
Sklepy na głównych ulicach są wygodne, ale możesz nie uzyskać najlepszej ceny za stary komputer

Gdy komputer zbliża się do końca okresu użytkowania, ważne jest, aby go bezpiecznie i bezpiecznie wycofać z eksploatacji, znaleźć sposoby na jego ponowne użycie lub po prostu sprzedać go jako części lub jako całość. Największą częścią jest obsługa komputera bez martwienia się o to, co jeszcze możesz rozdawać. Jeśli planujesz go sprzedać, możesz podjąć kroki, aby zachęcić kupujących i pomóc osiągnąć szybką sprzedaż w dobrej cenie. Oto, jak bezpiecznie i bezpiecznie złomować, przetwarzać / ponownie używać lub sprzedawać swój komputer.

Przede wszystkim chroń/zachowaj swoje dane osobowe

Najważniejszą częścią wycofania z eksploatacji, ponownego użycia lub sprzedaży starego komputera jest bezpieczne wymazanie danych osobowych, aby mieć pewność, że nikt nie może go odzyskać. Będziesz także chciał wykonać kopię zapasową wszelkich ważnych danych do wykorzystania w przyszłości oraz skopiować specyfikacje całego sprzętu i wybranych programów. Oto, jak zarządzać danymi na starym komputerze przed jego sprzedażą, ponownym użyciem lub śmieciami.

Krok 1: Zbierz dane techniczne komputera, systemu operacyjnego i programu

Zanim rozpoczniesz proces bezpieczeństwa i prywatności, upewnij się, że: zebrał wszystkie potrzebne dane i informacje z komputera. W przypadku komputera, który planujesz sprzedać lub rozebrać na części, zawsze dobrze jest mieć pełną listę specyfikacji dać kupującym. Jeśli nie masz oryginalnych dokumentów, zbierz specyfikacje z systemu operacyjnego komputera. Na przykład Windows 10 „Informacje” i „Informacje o systemie”, „Informacje o systemie” w systemie MacOS i „Szczegóły” systemu Linux zapewniają pewne informacje, ale programy innych firm działają najlepiej jak CPU-Z lub Speccy dla Windows i I-Nex lub Hardinfo dla Linuksa. Będziesz potrzebować tych informacji, zwłaszcza jeśli planujesz sprzedać komputer lub wykorzystać go do innych celów.

Krok 2: Utwórz kopię zapasową cennych danych

Jeśli istnieją dane, które chcesz zachować, przenieś wszystkie ważne dane na zewnętrzny dysk twardy lub prześlij je do usługi przechowywania w chmurze, takiej jak Dropbox lub Dysk Google. W przypadku niewielkich ilości danych osobowych pamięć USB to druga opcja.

Krok 3: Zarządzaj istniejącym oprogramowaniem i programami

Jeśli planujesz pozostawić niektóre programy w systemie dla innego użytkownika, konieczne jest cofnięcie autoryzacji tych, które używają konta na wielu urządzeniach, takich jak Apple iTunes i Adobe Creative Suite, aby upewnić się, że nie mogą się połączyć na Twoje konto(a).

W przypadku programów, które chcesz zachować do użytku na innym komputerze, możesz je wyrejestrować (dozwolone przez program), na przykład w przypadku Malwarebytes, aby zachować numer seryjny na innym komputerze.

Na koniec odkop swoje oryginalne dyski instalacyjne i zdecyduj, co warto uwzględnić, jeśli zamierzasz sprzedać komputer. Musisz przekazać klucze produktu, jeśli chcesz dołączyć zarejestrowane oprogramowanie do urządzenia.

Sprzedaż całego komputera

Krok 1: Jeśli planujesz sprzedać komputer w jednym, sprawnym elemencie, powinieneś zapisać specyfikacje i wykonać kopię zapasową ważnych danych, zgodnie z instrukcją w poprzedniej sekcji. Po tym proces jest dość prosty.

Krok 1: Bezpiecznie wymaż dysk (dyski)

Jeśli planujesz sprzedać cały komputer jako całość, na pewno zechcesz bezpiecznie wyczyścić dysk twardy. Usunięcie plików nie powoduje całkowitego usunięcia danych; komputer po prostu nadpisuje. Korzystanie z gumki do czyszczenia dysków innej firmy, takiej jak Disk Wipe, Parted Magic i Darik's Boot And Nuke. Programy te wymazują każdy sektor dysku twardego (HDD) lub chipy na dysku półprzewodnikowym (SSD).

Krok 2: Zainstaluj ponownie nową kopię systemu operacyjnego

Po zakończeniu czyszczenia wszystkich danych osobistych z dysku nadszedł czas na ponowną instalację systemu operacyjnego. Daje to komputerowi czyste konto i szybszą funkcjonalność, która jest gotowa do użycia przez następną osobę. Ten proces sprawia, że ​​komputer jest bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców.

Jeśli nadal masz dysk instalacyjny lub nośnik odzyskiwania dla systemu Windows 7 lub 8 (lub nawet 10 w tym momencie) wraz z ważnym kluczem produktu, ten krok powinien być prostym procesem. Jeśli system został dostarczony ze starszym dyskiem XP lub Vista, kupujący mogą preferować opcję otrzymania systemu bez systemu operacyjnego lub dysków bez instalacji. Jedną z możliwości jest zainstalowanie dystrybucji Linuksa, aby przynajmniej pokazać, że system działa.

Krok 3: Przygotuj się do procesu sprzedaży

W tym momencie powinieneś już sporządzić listę specyfikacji technicznych, ale jeśli planujesz sprzedawać swój komputer za pośrednictwem usługi online, dobrym pomysłem jest również zrobienie zestawu wyraźnych zdjęć. Nie musisz zatrudniać profesjonalnego fotografa, ale opłaca się robić zdjęcia w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i na czystym, najlepiej białym tle.

Uzyskaj zdjęcia, które pokazują, że urządzenie jest włączone i działa, jeśli to możliwe, i zrób zdjęcia z różnych stron, aby pokazać porty i złącza. Dołącz wszelkie dyski do odzyskiwania, instrukcje, urządzenia peryferyjne i etui na co najmniej jednym zdjęciu. Nie pokazuj klucza produktu: ktoś nieuczciwy może go użyć do nielegalnej aktywacji własnej kopii systemu operacyjnego, co prowadzi do problemów z własną instalacją.