32 powody, dla których komputery PC są lepsze niż komputery Mac

„Reklama jest nowoczesnym substytutem argumentacji; jego funkcją jest sprawienie, by to, co gorsze, wydawało się lepsze”. Tak twierdził hiszpański filozof George Santayana na długo zanim Steve Jobs był nawet jabłkiem w oku matki. Ale proroczy dźwięk Santayany doskonale opisuje wszechobecną kampanię Apple „Jestem PC, jestem Mac”.

32 powody, dla których komputery PC są lepsze niż komputery Mac

Z korzyścią dla tych czytelników, którzy przez ostatnie kilka miesięcy drążyli dziury w Penninach, kampania przedstawia komputer jako podatny na awarie, zainfekowany wirusami, nudny biurowy wół roboczy.

Jak zareagowała ofiara tych śmiesznych obelg? Oprócz kilku kocich komentarzy Billa Gatesa, najbogatsza na świecie firma – korporacja znana z zastraszania swoich konkurentów – potulnie rzuciła się na ciosy. Tak więc, w świetle całkowitego braku reakcji Microsoftu, PC Pro wkroczył w obronę zakątka Windows.

Mamy 32 solidne powody, dla których komputer PC jest lepszy niż Mac, od zbyt zawyżonej ceny sprzętu Apple po niedocenianą zdolność do zbudowania własnego komputera od zera.

Dlaczego PC jest lepszy niż Mac?

Jeśli dopiero zaczynasz kupować komputery lub jesteś lojalny wobec jednego systemu operacyjnego, zapoznaj się z poniższą listą, aby ustalić, czy następnym dużym zakupem technologicznym powinien być komputer PC czy Mac.

1. Koszty rozszerzonej gwarancji

Klientom Apple’a nie są obce dodatkowe koszty. Kiedy kupujesz już drogi zestaw, musisz wybrać, czy chcesz kupić AppleCare+ dla swojego Maca. Od 99 USD do 379 USD za abonament, płacisz dodatkowe opłaty, jeśli Twoje urządzenie wymaga pracy. To zdecydowanie jeden z powodów, dla których komputer PC jest lepszy niż Mac.

Apple zapewnia 90-dniowe bezpłatne wsparcie techniczne dotyczące swoich produktów. Wsparcie techniczne jest fenomenalne, nie da się temu zaprzeczyć. Ale czy to jest tego warte w porównaniu do obsługi komputera? W zależności od tego, gdzie kupisz komputer, otrzymasz doskonałe wsparcie po niższych kosztach, takie jak Best Buy Geek Squad.

2. Brak premii za efektowny projekt

Nadal nie ma na świecie producenta komputerów PC, który mógłby się pochwalić Apple, jeśli chodzi o projektowanie produktów. Komputery Mac rutynowo kosztują więcej niż ich odpowiedniki na PC. Najtańszy komputer Mac, jaki można kupić, Mac Mini kosztuje 799 USD, zupełnie nowy od Apple. Oczywiście możesz znaleźć odnowione opcje, ale wyjaśnimy, dlaczego nie jest to dobry pomysł na dalszej części listy.

Wyrządzilibyśmy krzywdę każdemu, kto kupuje komputer, mówiąc o najniższych opcjach cenowych, ponieważ można je kupić w dowolnym miejscu, fabrycznie nowe, z roczną gwarancją i wsparciem technicznym bez dodatkowych kosztów. Jeśli szukasz świetnego projektu, producenci komputerów PC w ciągu ostatnich kilku lat naprawdę przyspieszyli swoją grę w tym dziale.

3. Tysiące przyzwoitych gier

Komputery PC to marzenie gracza, podczas gdy Mac wciąż go brakuje. Po pierwsze, najbardziej przystępne cenowo komputery Mac nie będą miały wymagań dotyczących karty graficznej do uruchamiania ulubionych gier. Po drugie, nie możesz dostosowywać ani ulepszać swojego sprzętu, aby rozwijać się razem z Tobą.

PC ma prawie monopol na cały przyzwoity sprzęt graficzny. A nawet jeśli chcesz uaktualnić grafikę swojego Maca, prawdopodobnie i tak nie mogłeś. „Opcje graficzne Nvidii dla komputerów stacjonarnych i notebooków Apple można kupić tylko za pośrednictwem Apple lub jako zestawy aktualizacyjne Apple”, ostrzega witryna Nvidia. Jeśli nawet w połowie poważnie podchodzisz do gier, potrzebujesz komputera.

4. Dwa przyciski myszy

Tak, wiemy, że komputery Mac mają być tak proste, że twoja babcia może podzielić dysk twardy na partycje podczas rozwiązywania zagadki odliczania, ale czy naprawdę trzeba je uprościć, aby użyć tylko jednego przycisku myszy? Szympans z zespołem deficytu uwagi może opanować dwa przyciski, ale Mighty Mouse firmy Apple (pozornie nie nazwana ironicznie) domyślnie korzysta z jednego kliknięcia myszą.

Tak, możesz łatwo dostosować sterownik do dwóch przycisków lub po prostu podłączyć normalną mysz, ale pluton egzekucyjny jest zbyt pobłażliwy dla imbecyla, który zdecydował, że naciśnięcie Ctrl i lewy przycisk myszy jest lepszym rozwiązaniem niż pojedyncze naciśnięcie prawego przycisku.

5. Aktualizacje

Wszyscy narzekaliśmy na aktualizacje systemu Windows, trwają one zbyt długo, są usterkowe i zdarzają się zbyt często. Ale czy kiedykolwiek próbowałeś zaktualizować swój komputer Mac? Nie możesz odwiedzić panelu sterowania, wpisz "Aktualizuj" w pasku wyszukiwania i kliknij "Zainstaluj".

To dość skomplikowany proces korzystania z Time Machine firmy Apple, aby odciążyć wszystkie ważne informacje, udać się do Mac App Store, aby zainstalować najnowszą aktualizację, przywrócić całą zawartość, a do czasu, gdy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, straciłeś pamięć i ewentualnie kilka ważnych dokumentów.

6. Systemy szyte na miarę

Komputery do gier, stacje robocze wideo, centra multimedialne, komputery ze zdjęciami cyfrowymi, własne obudowy, mini-obudowy, komputery typu midi-tower, komputery biznesowe… czy musimy iść dalej? Istnieją dziesiątki różnych konfiguracji komputerów stacjonarnych, które można dostosować za pomocą tysięcy specjalistycznych komponentów, aby spełnić wymagania kupującego. W ilu wersjach są dostępne komputery stacjonarne Mac? Trzy. Mac mini, iMac i Mac Pro. Jeśli żaden z nich nie spełnia Twoich potrzeb, wybierz się na wędrówkę.

Z drugiej strony otwarta architektura platformy PC zapewnia dostęp do ogromnej gamy konfiguracji, umożliwiając dostosowanie komputera do własnych potrzeb bez marnowania pieniędzy na funkcje, z których nie będziesz korzystać. Oznacza to również, że możesz dokonywać modernizacji modułowych, takich jak montaż nowego procesora i płyty głównej bez konieczności wymiany istniejącej karty graficznej i dysków twardych. Wypróbuj to z komputerem iMac.

7. Komputery Mac są opóźnione o miesiące

Jeśli potrzebujesz najnowocześniejszego sprzętu, potrzebujesz komputera. Pamiętasz, kiedy wypuszczono procesor Intel Core? Apple w końcu wyskoczył z procesorów IBM, mimo że procesory PC od lat wyprzedzają procesory PowerPC G5. Ale mimo że porozumienie zostało ogłoszone z dachów przez Intela i Apple, i tak minęły miesiące, zanim cała gama komputerów Mac stała się w pełni Intelem. Core 2 był jeszcze gorszy, ponieważ prawie cały rynek komputerów PC posiadał je, zanim Apple wypuściło jednego Core 2 Mac.

To samo dotyczy prawie wszystkich nowych technologii. Nie tylko nie ma opcji zakupu komputera stacjonarnego lub laptopa Mac z wewnętrznym napędem HD DVD lub Blu-ray, ale w ogóle nie można kupić wewnętrznego kompatybilnego z komputerem Mac. To samo dotyczy grafiki: podczas gdy komputer PC ma najnowocześniejszy sprzęt wideo 3D, komputery Mac są o całe pokolenie w tyle. Podczas gdy użytkownicy komputerów PC korzystają z superszybkiej sieci bezprzewodowej 802.11n od prawie dwóch lat, użytkownicy Apple dopiero ją nabyli.

8. Życie po 1 stycznia

Nie tylko lepkie paluszki dzieci odbiorą blask nowemu, lśniącemu MacBookowi, który dostałeś na Boże Narodzenie – nowa linia laptopów ogłoszona na corocznym pokazie MacWorld w styczniu sprawi, że Twój najnowocześniejszy prezent będzie wyglądał tak w zeszłym roku, prawie natychmiast.

Tak, przyjazny dla konsumenta Apple postanawia co roku wprowadzać nowe produkty dla swoich klientów zaledwie kilka dni po szczytowym okresie zakupów i nie ma sensu zgadywać, co firma zamierza wprowadzić na rynek, ponieważ ukrywa swoje ogłoszenia żelazkiem kurtyna, z której ZSRR byłby dumny. Na szczęście nie ma takiego poświątecznego zlotu Microsoft.

9. Doskonałe możliwości wyszukiwania

W systemie Mac OS X brakuje wielu funkcji, które zaawansowani użytkownicy systemu Windows przyjmują za pewnik, takich jak zmiana rozmiaru okien z dowolnego rogu lub krawędzi, używanie funkcji wycinania i wklejania do przenoszenia plików oraz zmiana nazw plików z poziomu programu żądającego plików.

Nie oferuje nawet działającego przycisku „maksymalizuj okno”. Jeśli chcesz tylko komputera, który wygląda ładnie, Finder może Ci odpowiadać, ale jeśli rzeczywiście chcesz manipulować plikami, Eksplorator Windows wygrywa.

10. Bezpieczeństwo w liczbach

Chociaż jedna firma kontrolująca zarówno sprzęt, jak i system operacyjny, niewątpliwie ma swoje zalety, ale także pozostawia fanów Maca ze wszystkimi jajkami w jednym pokrytym tytanem koszyku. Apple może na przykład w dowolnym momencie zdecydować się na porzucenie Mac OS X. Co by się wtedy stało z wielbicielami i programistami Mac OS?

Pozostawia to również firmę Apple niezwykle wrażliwą, gdy innowacje pójdą źle – na przykład nieszczęsny Cube wprawił firmę w poważne kłopoty, podczas gdy międzynarodowi giganci, tacy jak HP i Sony, mogą majstrować przy eksperymentalnych formach, takich jak inteligentne wyświetlacze i UMPC, nie martwiąc się tym porażka komercyjna może potencjalnie sparaliżować firmę.

11. Tak łatwo jest unieważnić gwarancję

Tak więc zapłaciłeś 1300 USD za komputer Mac, zapłaciłeś 300 USD + za usługę AppleCare + i coś idzie nie tak. Jedziesz godzinę lub dwie do najbliższego sklepu Apple Store, aby dowiedzieć się, że unieważniłeś gwarancję. Teraz nie masz szczęścia z tym wsparciem, za które zapłaciłeś, ponieważ nawet nie wiedziałeś, że zmiany w oprogramowaniu lub sprzęcie, które wprowadziłeś kilka miesięcy temu, spowodują, że Ty i Apple będą się różnić.

Apple jest niesamowicie skąpy w swoich produktach. Nikomu innemu nie wolno ich dotykać (ani nawet otwierać obudowy) bez obrony przed Apple. HP, na przykład, pozwalają uaktualnić kartę graficzną i nadal obejmują urządzenie w ramach gwarancji (ale nie części innych firm). Jeśli lubisz wolność i spokój, komputer to droga do zrobienia.

12. Microsoft jest w Twoim zespole

Microsoft może być firmą, którą wszyscy kochają nienawidzić, ale jeśli w branży ma powstać dominująca, bogata w gotówkę megakorporacja, zdecydowanie chcesz, aby znalazła się w Twoim zespole. Komputer PC jest oczywiście ulubioną platformą Microsoftu, więc rynek Windows jest pierwszym, który korzysta z przełomowych nowych produktów, takich jak Microsoft Office. Właściciele komputerów Mac będą musieli poczekać długo po wydaniu nowej wersji pakietu Office, a nawet wtedy będzie on w dużej mierze pozbawiony dobrze przyjętego interfejsu wstążki, który Microsoft po raz pierwszy wprowadził do wersji na komputery PC.

13. Integracja

Masz więc Maca, iPhone'a, Airpody i iPada, które mogą ze sobą bezproblemowo rozmawiać? To świetnie, ale co z produktami firm innych niż Apple? To powszechne błędne przekonanie, że komputery PC nie są kompatybilne z innymi urządzeniami, a tak nie jest.

Dzięki zgodności systemu Windows z konsolą Xbox, One Drive i wieloma innymi opcjami oprogramowania komputer PC daje Macowi szansę na zdobycie pieniędzy. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na uaktualnienie telefonu do innego systemu operacyjnego, nie będziesz musiał kupować kompatybilnego urządzenia, aby pozostać w kontakcie.

14. Kable zasilające

Czy twój pies przeżuł twój przewód zasilający? Być może po prostu się poddał. Udaj się bezpośrednio do Amazon i zamów nowy. Cóż, jeśli nie używasz komputera Mac. Jasne, znajdziesz tam trochę dla swojej marki i modelu, ale zauważysz małe usterki i awarie zasilania, więc najlepiej po prostu użyć marki Apple, która jest tak samo droga jak każdy produkt Apple.

15. Brak mylących numerów wersji

Oto wymagania dotyczące systemu operacyjnego dla pakietu Apple iLife 06: „Mac OS X v10.3.9 lub v10.4.3 lub nowszy; zalecana wersja 10.4.4.” Aperture, tymczasem wymaga „Mac OS X v10.4.7 (lub nowszy)”; podczas gdy Logic Express 7 zaleca „Mac OS X 10.4.3 lub nowszy dla systemów opartych na PowerPC; Mac OS X 10.4.4 lub nowszy dla systemów z procesorami Intel.” A jednak witryna Apple z dumą głosi, że „istnieje tylko jedna wersja Mac OS X”. Wracać?

Nawet najbardziej skomplikowane wymagania systemowe Windows określają tylko dodatek Service Pack, a biorąc pod uwagę, że są one publikowane tylko raz na kilka lat, raczej nie zmyli to taty, gdy przegląda półki z oprogramowaniem w PC World.

16. Dźwięki startowe

Jeśli niedawno siedziałeś w pociągu i usłyszałeś przeklęty dźwięk BLAAAANG, powód jest prosty: gdzieś w wagonie był właściciel Maca. Ponieważ, zgodnie z nieskończoną mądrością Apple, zdecydowano, że prosty, podobny do komputera dźwięk „beep” ze sprzętu, wskazujący pomyślne rozpoczęcie procesu rozruchu, nie jest wystarczająco denerwujący.

Zamiast tego zastąpił najbardziej przerażający metaliczny brzęk, jaki kiedykolwiek słyszałeś. I nie możesz go wyłączyć, chyba że wyciszysz całą maszynę przed jej wyłączeniem. Klasa.

17. Tanie wersje OEM

Chociaż, ściśle rzecz biorąc, narusza warunki licencyjne Microsoft, w praktyce niewiele może powstrzymać doświadczonych właścicieli komputerów przed zakupem znacznie przecenionych wersji OEM systemu Windows.

W chwili pisania tego tekstu użytkownicy mogą uzyskać system Windows 10 całkowicie za darmo. Ale jeśli chcesz oprogramowania OEM, przejdź do dowolnej witryny z oprogramowaniem i wybierz swoją truciznę.

18. Wolność

Ogólnie rzecz biorąc, swoboda robienia tego, co chcesz, jest dużym czynnikiem przy wyborze systemu operacyjnego. Swoboda wyboru ceny, swoboda zabrania sprzętu do warsztatu, swoboda wyboru części. PC opanował tutaj rynek.

Jeśli twój najlepszy przyjaciel zarabia na życie na komputerach, a twój się psuje, zabierz go do niego na szybką naprawę lub wymianę sprzętu. Z drugiej strony Mac nie pozwoli ci tego zrobić. Jedynym sposobem na uzyskanie części do komputerów Mac jest zabranie ich do autoryzowanego centrum napraw komputerów Mac.

19. Wiedza o wsparciu IT

Jeśli chodzi o miejsce pracy, Windows jest dominującym systemem operacyjnym o milę. I chociaż jego kaprysy mogą popychać działy IT do góry nogami, istnieje armia specjalistów wsparcia z ogromnym doświadczeniem w jego działaniu. Zmień jednak platformy i możesz się pożegnać: doświadczeni inżynierowie systemów Mac OS są jak złoty pył.

Połącz względną łatwość obsługi komputera PC z faktem, że prawie wszystkie aplikacje biznesowe są albo wieloplatformowe, albo tylko dla systemu Windows i nie potrzebujesz dyplomu MBA, aby dostrzec inteligentną inwestycję.

20. Nie tak niepewny

Apple robi wielkie zamieszanie wokół rzekomej odporności komputerów Mac na wirusy i prawdą jest, że platforma ta była w przeszłości mniej podatna na ataki wirusów niż komputery PC. Jednak sugerowanie, że Twój komputer jest zagrożony przez ponad 100 000 wirusów, jest absurdalne.

Upewnij się, że Twój system Windows jest zaktualizowany, zdobądź przyzwoity program antywirusowy, a szczerze wątpimy, że jeden wirus będzie Ci przeszkadzał rocznie, nie mówiąc już o 100 000.

21. Duża ilość darmowego oprogramowania

Jedną z zalet długiej kadencji systemu Windows na szczycie jest ogromna ilość dostępnego do bezpłatnego pobrania oprogramowania. Z pewnością istnieje również aktywna społeczność Mac shareware, ale liczby mówią same za siebie: repozytorium plików download.com zawiera ponad 55 000 pakietów freeware i shareware dla Windows, w porównaniu do zaledwie 4586 dla Maca.

Do której biblioteki wolałbyś mieć dostęp?

22. Mac jest skomplikowany

Jedną z najczęstszych skarg ze strony nowych użytkowników komputerów Mac jest to, że wszystko jest zacofane. Przycisk minimalizacji strony internetowej znajduje się po lewej stronie okna, a nie po prawej. Twoje skróty klawiaturowe są co najmniej kiepskie. Chcesz coś skopiować i wkleić? Zamiast przycisku CTRL i Alt, masz teraz przycisk fn, kontrolkę, opcję i CMD, a każdy z nich robi coś innego.

Jedną z rzeczy, których nienawidzimy w 2020 roku, są dodatkowe naciśnięcia klawiszy i kliknięcia. Apple ma ich wiele do najbardziej podstawowych działań.

23. Gdzie jest Menu?

Jak na interfejs, który ma być intuicyjny, zaprojektowany i lepszy od systemu Windows, Mac OS ma kilka dziwnych dziwactw. Jednym z najbardziej irytujących jest to, że pasek menu dla dowolnej aplikacji nie jest w rzeczywistości dołączony do samej aplikacji: znajduje się u góry ekranu w jednej z najbardziej dziwacznych form oderwania pojęciowego, jakie widzieliśmy od dłuższego czasu .

24. Pełny wybór urządzeń peryferyjnych

Komputery Mac są odcięte od szerokiej gamy produktów i usług, od domowych zestawów zabezpieczających tylko dla systemu Windows po sklepy z plikami muzycznymi i odtwarzacze MP3 — w tym Creative Zen Vision:M. Nawet stosunkowo proste urządzenia peryferyjne, takie jak poręczne karty pamięci U3, są persona non grata w systemie Mac OS X.

25 Zbuduj swój własny komputer

Komputery Mac są jak Happy Meals: można wybierać z błyszczącego menu, ale w ofercie jest bardzo mało prawdziwej różnorodności. Z drugiej strony otwarta architektura platformy PC oznacza, że ​​możesz zbudować swój własny komputer od podstaw (lub zapłacić komuś, aby zrobił to za Ciebie).

Mając własny wybór obudowy, procesora, monitora i innych komponentów, możesz nawet otrzymać system przeznaczony do osobistego miejsca pracy, a nie do apartamentu typu penthouse na Lower East Side.

26. Opcje All-in-One

Jasne, jedną wielką zaletą Maca jest to, że wszystko jest połączone w jeden monitor. Wieża nie jest potrzebna. Na szczęście komputery PC również mają tę opcję, ale nadal dają swobodę dostosowywania. Jeśli masz niewiarygodnie małe biuro i chciałbyś zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez wieżę, nie pozwól, aby opcja All-in-One zepchnęła Cię do mniej konfigurowalnego i droższego komputera Mac.

27. Tablety i ekrany dotykowe

Z pewnością nie zamierzamy twierdzić, że komputery typu tablet PC okazały się wielkim sukcesem Microsoftu, ale do pewnych celów – medycznych, zarządzania magazynem, prezentowania Sky News – stały się integralną częścią biznesu.

Jednak chociaż od 2002 roku istnieje wersja systemu Windows na tablety, Apple uparcie twierdzi, że nie jest zainteresowany technologią ekranu dotykowego na komputerze. Szkoda, bo jak udowadnia komputer HP IQ770 TouchSmart PC, technologia komputerów z ekranem dotykowym może z pewnością mieć swoje zalety w zastosowaniach konsumenckich, takich jak edycja zdjęć i przeglądanie stron internetowych. Rzeczywiście, gdybyśmy czuli się odważni, moglibyśmy nawet przewidzieć, że ekrany dotykowe będą integralną częścią komputerów konsumenckich w ciągu następnej dekady.

28. Nie potrzebujesz tyle pamięci RAM

Od samego początku Mac OS pamięć wirtualna Windows była zawsze lepiej implementowana niż Mac. Oznacza to, że komputer z małą ilością pamięci może być wolny, ale nie będzie mniej niezawodny. Mac z małą ilością pamięci ma straszliwą tendencję do przewracania się na sztywnym wietrze, co jeszcze bardziej zwiększa różnicę cen między porównywalnymi specyfikacjami Maca i PC.

29. Klawisz usuwania komputera Mac nie jest usuwany

Nie naprawdę! Kliknij plik w odpowiedniku Eksploratora Windows w systemie Mac OS X. Teraz naciśnij klawisz usuwania. Nic się nie stanie. Logiczny, intuicyjny system operacyjny? Musisz nacisnąć jednocześnie klawisze Apple i Backspace lub przeciągnąć plik do kosza. Przywitaj się z dodatkowymi naciśnięciami klawiszy, które spowalniają Cię na Macu!

30. Apple nie lubi się wtrącać

Użytkownicy komputerów Mac lubią chwalić się tym, że zamiast tradycyjnego systemu BIOS mają coś znanego jako EFI (rozszerzalny interfejs oprogramowania układowego). Wszystko bardzo dobrze, ale jeśli rzeczywiście spróbujesz dostać się do konfiguracji EFI, aby poprawić swój sprzęt, przekonasz się, że jest to prawie niemożliwe. Inaczej jest z komputerem: po prostu uruchom ponownie komputer, naciśnij klawisz usuwania, gdy pojawi się monit, a uzyskasz dostęp na niskim poziomie do swojego sprzętu. Dostosuj go, aby uzyskać maksymalną prędkość lub maksymalną stabilność, wybór należy do Ciebie.

31. Komputery są bardziej zielone

Apple znajduje się obecnie na końcu rankingu Greenpeace's Green Electronics Guide. Greenpeace twierdzi, że firma „ma złe wyniki w prawie wszystkich kryteriach”, w tym w zakresie stosowania niebezpiecznych chemikaliów, odbioru produktów i recyklingu.

32. Najlepsze dla początkujących

Apple od lat głosi mit, że komputery Mac są lepiej przystosowane dla nowicjuszy komputerowych, bez żadnych niezależnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​nie ma znaczenia, czy nowicjusz usiądzie przed komputerem PC, czy Mac, będą równie dobrze w domu, jak i zakłopotani.

Kiedy nowy użytkownik potrzebuje pomocy, jest dziesięć razy więcej użytkowników systemu Windows niż Macolytes, którzy mogą mu pomóc. System Windows zawiera nawet narzędzie pomocy zdalnej, dzięki czemu możesz przejąć kontrolę nad swoim komputerem bez konieczności wędrówki do domu, gdy przypadkowo usunie sterownik drukarki.