DTS vs Dolby Digital: jaka jest różnica?

Powiedzieć, że Dolby Digital to to samo, co DTS, to tak, jakby powiedzieć, że Star Wars i Star Trek to to samo. To stwierdzenie rozwścieczyłoby fanów obu programów i to samo dotyczy audiofilów opowiadających się za którymkolwiek z wymienionych formatów dźwięku przestrzennego.

DTS vs Dolby Digital: jaka jest różnica?

Oba formaty są obsługiwane przez większość wysokiej jakości systemów audio. Oba są bardzo dobre i zapewniają wspaniałe wrażenia z dźwięku przestrzennego. Różnica tkwi głównie w szczegółach, ponieważ oba wykorzystują tę samą konfigurację kanałów – 5.1, co jest typowe dla kina domowego. Numer pięć oznacza pięć głośników, a 1 oznacza subwoofer.

Aby uzyskać więcej informacji na temat różnic, czytaj dalej.

Gdzie można znaleźć te formaty dźwięku

Zarówno DTS, jak i Dolby Digital są powszechnie akceptowane i zakorzenione w nowoczesnej technologii. Znajdziesz je we wszelkiego rodzaju urządzeniach, w tym komputerach, konsolach do gier nowej generacji, systemach kina domowego, odtwarzaczach Blu-ray, komputerach, smartfonach i dekoderach.

Forma 5.1-kanałowa jest najbardziej powszechna dla obu formatów dźwięku. Istnieją jednak zaawansowane wersje obu formatów, zwane odpowiednio Dolby Atmos i DTS:X. Te formaty są dostarczane z dźwiękiem przestrzennym HD i głośnikami górnymi w konfiguracji 7.1-kanałowej. Stosowane są głównie w nagłośnieniach kinowych.

Gdzie można znaleźć te formaty dźwięku

Podstawowe informacje o DTS

DTS to skrót od Digital Theatre Systems. Konkuruje bezpośrednio z Dolby Labs od 1993 roku, kiedy została założona. Ci dwaj nieustannie konkurują o pierwsze miejsce w branży dźwięku przestrzennego.

Firma nie była tak popularna, dopóki Steven Spielberg nie wykorzystał technologii DTS podczas kręcenia filmu Jurassic Park. Po tym, ich wyniki sprzedaży poszybowały w górę, a DTS stało się powszechnie znaną marką.

Wciąż nie byli tak popularni jak Dolby Digital, ale docierali. DTS przez lata wynalazło wiele nowoczesnych formatów dźwięku przestrzennego. Jednym z nich jest bezstratny format DTS-HD Master Audio.

Innym jest format DTS-HD High-Resolution z obsługą 7.1 kanałów głośnikowych dla systemów dźwięku przestrzennego HD. Wreszcie wprowadzili także DTS: X, który jest bezpośrednim rywalem Dolby Atmos.

Podstawowe informacje o Dolby Digital

Dolby Labs opracował Dolby Digital, kodek audio z wieloma kanałami. Dolby jako pierwszy zaoferował kinowe doznania z dźwiękiem przestrzennym i nadal jest standardem branżowym w tej branży.

Dolby jest w grze znacznie dłużej niż DTS. Dolby Labs zostało założone w 1965 roku przez Raya Dolby, który opatentował wiele innowacyjnych systemów audio. Pierwszym filmem, w którym wykorzystano technologię Dolby Digital, był Powrót Batmana z 92 roku.

Dolby przeszedł długą drogę od tego czasu; stworzyli kodeki, takie jak Dolby Digital Plus dla dźwięku HD dla systemów surround, obsługiwali kanały głośnikowe 7.1 i wiele innych.

Ich bezstratny format to Dolby True HD, który ma na celu odtworzenie jakości głównego nagrania studia filmowego i wykonuje całkiem dobrą robotę. Najnowocześniejszym i najbardziej innowacyjnym systemem audio wymyślonym przez Dolby jest Dolby Atmos, który jest systemem obiektowym.

Podstawowe informacje o Dolby Digital

Główne różnice między DTS a Dolby Digital

DTS i Dolby Digital są niesamowite i zapewniają doskonałe wrażenie dźwięku przestrzennego. Istnieją jednak różnice między nimi, które można wykorzystać jako czynnik decydujący przy wyborze jednego z nich.

Szybkości transmisji i stopień kompresji znacznie się między nimi różnią. DTS obsługuje wyższą szybkość transmisji i mniejszą kompresję. W standardowym systemie 5.1 DTS używa szybkości transmisji nawet 1,5 megabitów na sekundę dla Blu-ray lub 768 kilobitów na sekundę dla DVD.

Z drugiej strony Dolby kompresuje ten sam 5.1-kanałowy dźwięk o wiele bardziej. Dokładnie, to 640 kilobitów na sekundę dla Blu-ray i 448 kilobitów na sekundę dla DVD. Różnica jest jeszcze bardziej widoczna w formatach HD, gdzie DTS-HD High Resolution obsługuje maksymalnie 6 megabitów na sekundę, podczas gdy Dolby Digital Plus obsługuje tylko 1,7 megabitów na sekundę.

Kto jest zwycięzcą?

Dolby twierdzi, że ich kodeki są lepszej jakości i wydajniejsze niż DTS pomimo niższej przepływności. DTS twierdzi, że ich jakość jest oczywiście wyższa i potwierdza tezę liczbami. Dolby ma nieco lepszą kalibrację głośników i stosunek sygnału do szumu, ale nadal jest to trudny pojedynek.

Obie firmy dostarczają jednak najwyższej jakości dźwięk przestrzenny do różnych urządzeń. Firmy i fani zawsze będą argumentować, że ich strona jest lepsza, ale szczerze mówiąc, różnica jest praktycznie niesłyszalna dla zwykłego użytkownika.

Masz ulubione? Jakie są twoje argumenty za opowiedzeniem się po stronie DTS lub Dolby? Daj nam znać w komentarzach poniżej.