Recenzja HP ​​Compaq dc5800

389 £ Cena podczas recenzji

Wiele komputerów biznesowych, które ostatnio widzieliśmy, skupiało się na wciśnięciu odpowiedniej specyfikacji w obudowę oszczędzającą miejsce — cztery systemy w naszych laboratoriach Business PC Labs wybrały małą obudowę. HP Compaq dc5800 przeciwstawia się jednak temu trendowi, decydując się na bardziej tradycyjne podejście, co daje mu wiele korzyści w porównaniu z mniejszymi rywalami.

Recenzja HP ​​Compaq dc5800

Obudowa to mikrowieża i chociaż nie oferuje innowacyjnego projektu, który widzieliśmy w mniejszych obudowach, oznacza to, że w środku jest dużo miejsca na wiele ulepszeń i dodatków. Wolna wnęka 5,25 cala znajduje się między napędem optycznym Toshiba a dobrze wyposażonym czytnikiem kart, a zapasową wnękę 3,5 cala można dodać do dysku twardego 250 GB.

Pomocne jest, że wszystkie wewnętrzne wnęki mają dostęp bez użycia narzędzi, więc wymiana komponentów jest bardzo prosta, a w zestawie jest dodatkowe złącze zasilania dla dodatkowego dysku twardego, chociaż nie ma drugiego kabla SATA. Wnęki do przechowywania są skierowane na zewnątrz, a nie do obudowy – kolejny sensowny dotyk.

Plastikowy tunel owija się wokół niestandardowego radiatora i odprowadza gorące powietrze z procesora z przodu obudowy, zamiast pozwolić mu ociągać się wokół innych elementów, dzięki czemu obudowa jest chłodna i cicha. Montaż dodatkowych części w gniazdach PCI Express 1x lub standardowych gniazdach PCI jest również łatwy, dzięki drzwiom na zawiasach zapewniającym beznarzędziowy dostęp do płyt zaślepiających.

Komponenty, podobnie jak obudowa, są sprawnymi wykonawcami biznesowymi. Procesor Intel Core 2 Duo E8200 to niezwykle szybka część: działa z częstotliwością 2,66 GHz, ma 6 MB pamięci podręcznej L2 i magistralę FSB 1333 MHz. Zgodnie z oczekiwaniami wydajność jest wzorowa: ogólny wynik testu porównawczego wynoszący 1,68 jest znacznie wyższy niż w przypadku najszybszych najnowszych maszyn biznesowych. Na liście A Fujistu Siemens Esprimo P5925 EPA, na przykład, uzyskał 1,05, a 1,46 był najwyższym, jaki widzieliśmy w ostatnich Business PC Labs, osiągniętym przez inny HP Compaq, DC7800p.

Wydajność pakietu Office jest szczególnie imponująca, a dwurdzeniowy procesor osiągnął wynik 1,96 w naszym teście pakietu Office – wyższy niż 1,75 uzyskany przez dc7800p i stanowi dowód na to, że dc5800 powinien wytrzymać kilka lat w środowisku biznesowym.

Reszta specyfikacji jest podobnie dopracowana. 2 GB pamięci RAM DDR2 800 MHz to dużo więcej w porównaniu z pamięcią 667 MHz, którą ostatnio widzieliśmy w innych maszynach biznesowych, takich jak Acer Veriton T661 oraz VeryPC BE 2 Biznes. Istnieje również kilka wolnych gniazd DIMM do przyszłej rozbudowy. Zintegrowany chipset graficzny Intel GMA X3100 powinien wystarczyć również w biurze, podczas gdy dysk twardy 250 GB jest więcej niż wystarczający dla komputera biznesowego. Tylko jedna z maszyn w ostatnich laboratoriach mogła konkurować – NEC PowerMate ML470; większość innych wybrała dyski 160 GB lub mniejsze.

Jeszcze bardziej imponujący niż to wszystko jest jednak fakt, że wymagania dotyczące zasilania są bardzo niskie. Nawet z tak potężnym procesorem i przyzwoitą specyfikacją, dc5800 pracuje z zaledwie 39 W, czyli tylko o 3 W więcej niż przyjazny dla środowiska Very PC BE 2 Business. Zużycie energii przez HP jest również niższe niż w przypadku któregokolwiek z systemów w naszych laboratoriach Business PC Labs, z których najbardziej oszczędny, HP Compaq dc7800p, pobierał 40 W.

Użytkownicy biznesowi będą również zadowoleni z wprowadzenia kilku funkcji bezpieczeństwa. Układ szyfrujący TPM 1.2 dostosowuje dc5800 do każdej maszyny w laboratoriach, a blokada bezpieczeństwa dodaje kolejną warstwę ochrony. HP ProtectTools to kolejny uspokajający dodatek do Compaqa, a czytnik linii papilarnych USB jest również dostępny za dodatkowe 26 funtów.