Jak utworzyć plik PDF z urządzenia z systemem Android

Kiedy firma Adobe stworzyła Protected Document Format, miała za szczytny cel zachowanie spójności i niezmienienia plików na wszystkich platformach. I chociaż przeglądanie plików PDF za pomocą wielu aplikacji i przeglądarek internetowych jest naprawdę łatwe, tworzenie pliku PDF jest nieco trudniejsze.

Na szczęście Android ma świetne wsparcie dla manipulacji PDF. Dzięki szerokiej gamie dostępnych aplikacji możesz tworzyć i edytować pliki PDF na telefonie komórkowym lub tablecie.

Sposoby tworzenia pliku PDF

W zależności od rodzaju treści, którą chcesz przekształcić w plik PDF, istnieją dwa typowe scenariusze.

Jeden polega na zeskanowaniu dokumentu i przekształceniu go w plik PDF. Jest to świetne, jeśli chcesz zarchiwizować niektóre treści dla siebie lub udostępnić je komuś innemu. Drugi to tworzenie pliku PDF z istniejącego dokumentu lub strony internetowej.

Niezależnie od potrzeb generowanie plików PDF staje się dość łatwe, jeśli używasz odpowiednich aplikacji.

utwórz plik PDF z urządzenia z systemem Android

Skanowanie do PDF

Preinstalowany na prawie wszystkich urządzeniach z Androidem Dysk Google domyślnie umożliwia skanowanie do formatu PDF. Jeśli przypadkiem nie masz Dysku Google na swoim urządzeniu, możesz zainstalować go w Google Play.

Aby zeskanować dokument do formatu PDF, wykonaj poniższe czynności.

 1. Otwórz aplikację Dysk Google na urządzeniu mobilnym.

 2. Na głównym ekranie powinieneś zobaczyć kolorowy znak plus w prawym dolnym rogu. Dotknij go.

 3. Pojawi się menu „Utwórz nowy”, więc wybierz opcję „Skanuj”.

 4. Spowoduje to otwarcie aplikacji aparatu. Zrób zdjęcie dokumentu, który chcesz przekształcić w plik PDF.

 5. Stuknij ikonę „Sprawdź”, aby zobaczyć podgląd obrazu.

 6. Teraz powinieneś zobaczyć kilka opcji na dole. Pozwalają one na edycję obrazu. Możesz zmienić schemat kolorów na czarno-biały lub pełny kolor, a także obrócić i przyciąć obraz.

 7. Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, jak obraz się potoczył, dotknij ikony "Ponów" znajdującej się w lewym dolnym rogu, aby ponownie zrobić zdjęcie.

 8. Gdy będziesz zadowolony z wyniku końcowego, dotknij "Zapisz".

 9. Kolejne menu pozwala zmienić nazwę pliku. Wybierz konto Dysku Google, na którym chcesz zapisać, i wybierz folder docelowy. Pamiętaj, że w ten sposób nie będzie można zapisać pliku PDF bezpośrednio na telefonie. Aby to zrobić, możesz pobrać go później z Dysku Google.

 10. Po przygotowaniu pliku dotknij "Zapisz" i gotowe.

Aby uzyskać dostęp do pliku PDF, dotknij ikony folderu w prawym dolnym rogu ekranu głównego aplikacji. Teraz po prostu przejdź do miejsca docelowego pliku wybranego w kroku 8, aby uzyskać dostęp do nowego pliku PDF.

Tworzenie plików PDF z innych plików

Istnieje wiele typów plików, które można przekształcić w plik PDF. Należą do nich obrazy, które można otworzyć w aplikacji Galeria, niektóre pliki pakietu Microsoft Office i nie tylko. Możesz nawet utworzyć plik PDF z pliku PDF, co może się bardzo przydać.

Z plików pakietu Microsoft Office

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź, czy zainstalowałeś bezpłatne aplikacje Word, Excel i PowerPoint firmy Microsoft dla systemu Android. Dzięki temu możesz otwierać formaty plików, takie jak .txt, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx i inne.

 1. Przejdź do pliku, który chcesz przekonwertować i dotknij, aby go otworzyć.

 2. W zależności od typu pliku otworzy się w programie Word, Excel lub PowerPoint.

 3. Po otwarciu pliku dotknij menu "Opcje". To trzy kropki w prawym górnym rogu.

 4. Kliknij „Udostępnij i eksportuj”.

 5. Dotknij „Drukuj”.

 6. Ponieważ urządzenia mobilne zwykle nie łączą się z drukarkami fizycznymi, domyślnym formatem drukowania jest PDF. Aby upewnić się, że jest prawidłowo ustawiony, sprawdź menu rozwijane w lewym górnym rogu ekranu. Powinien wyświetlać „Zapisz jako PDF”. Jeśli nie, zmień ustawienie, dotykając tego, co jest napisane, a następnie wybierz opcję "Zapisz jako PDF".

 7. Po posortowaniu możesz również uzyskać dostęp do dodatkowych ustawień, dotykając strzałki w dół. Znajduje się tuż pod tekstem „Rozmiar papieru:”. Nie zrobią to jednak dużej różnicy podczas tworzenia pliku PDF.

 8. Teraz dotknij przycisku „Zapisz” w prawej górnej części ekranu.

 9. Wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać plik PDF.

 10. Na koniec dotknij "Zapisz" u dołu ekranu, aby zakończyć proces.

Z plików PDF

Chociaż brzmi to zbędnie, tworzenie pliku PDF z pliku PDF może być całkiem przydatne. Na przykład możesz tworzyć wielojęzyczne podręczniki użytkownika, usuwając wszystkie dodatkowe rzeczy, których nie potrzebujesz. Może to ułatwić ich odczytywanie i zaoszczędzić miejsce w pamięci.

 1. Otwórz plik PDF za pomocą dowolnej zgodnej aplikacji.

 2. Stuknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu.

 3. Dotknij „Drukuj”.

 4. Usuń zaznaczenie stron, których nie chcesz dołączyć do nowego pliku PDF. Możesz to zrobić, dotykając każdego z nich lub użyć ustawień drukowania:

  a. Otwórz menu ustawień drukowania (patrz krok 6 z poprzedniej sekcji).

  b. Kliknij menu rozwijane "Strony".

  C. Wybierz „Zakres X”, gdzie X to liczba stron dokumentu.

  D. Wybierz numery stron lub zakres stron, które chcesz zachować.

 5. Teraz zamknij menu ustawień drukowania i przejdź do zapisywania nowego pliku PDF. W tym celu zapoznaj się z krokami od 7 do 9 z poprzedniej sekcji.

Ze strony internetowej

Jeśli chcesz zapisać stronę internetową jako plik PDF, możesz to zrobić z dowolnej mobilnej przeglądarki internetowej. Wystarczy dotknąć przycisku z trzema kropkami w prawym górnym rogu przeglądarki internetowej, wybrać „Udostępnij”, a następnie „Drukuj”.

Po otwarciu podglądu możesz nawet wybrać, których części strony internetowej nie chcesz zachować. Teraz zapisz plik PDF i to wszystko.

PDF w podróży

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak tworzyć pliki PDF na więcej niż jeden sposób. Możliwość zrobienia tego na telefonie zdecydowanie poprawia produktywność. Wyobraź sobie kroki i czas, które możesz zaoszczędzić, nie używając skanera ani drukarki.

Czy udało Ci się utworzyć plik PDF na swoim urządzeniu z Androidem? Którą metodę preferujesz? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.