Recenzja Gigabyte GA-EX58-UD5

219 £ Cena podczas przeglądu

UD w nazwie tej płyty Gigabyte oznacza „Ultra Durable”. W tym przypadku oznacza to, że płyta jest wykonana z bardzo grubej miedzi, która ma poprawiać rozpraszanie ciepła i wydajność energetyczną. W praktyce jednak EX58-UD5 nadal okazał się jedną z najbardziej energochłonnych płyt testowych, z poborem mocy w stanie bezczynności wynoszącym 117 W.

Recenzja Gigabyte GA-EX58-UD5

Wynika to częściowo z samej liczby kontrolerów na pokładzie. Zainstaluj opcjonalny wspornik obok standardowej płyty tylnej, a UD5 oferuje ogromną liczbę połączeń, z ośmioma gniazdami USB, trzema FireWire, dwoma portami eSATA i dwoma portami Gigabit Ethernet, które można połączyć, aby uzyskać połączenie 2 Gb z kompatybilnymi urządzeniami.

Wewnątrz jest podobny obraz. Dwa kontrolery SATA zapewniają łącznie osiem portów dysków, obsługując pięć różnych trybów RAID. Do dalszej rozbudowy otrzymujesz nie mniej niż siedem gniazd PCI różnych typów.

Ale GA-EX58-UD5 to nie tylko dobrze połączona płyta główna; jest też wybitnie użyteczny. Mnóstwo wbudowanych diod LED zapewnia szybki obraz napięć wewnętrznych i częstotliwości zegara, a dwucyfrowy wyświetlacz pokazuje wyniki testu POST. Dzięki montowanym powierzchniowo przyciskom zasilania i resetowania, a także przyciskowi skierowanemu do tyłu do czyszczenia pamięci CMOS, to marzenie entuzjastów.

To podejście ułatwiające użytkownikom jest poparte rozbudowanymi funkcjami podkręcania i podkręcania, które można ustawić w BIOS-ie lub aktywować z poziomu systemu Windows. A jeśli wpadniesz w kłopoty, możesz wrócić do systemu DualBIOS firmy Gigabyte, który przywraca BIOS z kopii zapasowej przechowywanej w pamięci ROM.

Jeśli szukasz haczyka, warto zauważyć, że ta płyta nie pozwoli ci podkręcić pamięci RAM do absurdalnych prędkości, jak to jest możliwe w przypadku płyt Asus i Biostar. Niektóre płyty na rynku – takie jak Asus P6T Deluxe (identyfikator sieciowy: 228804) – obsługują dyski twarde SAS oprócz IDE i SATA, zaawansowanej funkcji, której brakuje konkurentowi Gigabyte.

I odwrotnie, jeśli nie wymagasz wszystkich funkcji pod słońcem, GA-EX58-UD5 jest drogim pakietem. Asus P6T (patrz poniżej) może zrobić wszystko, czego potrzebujesz, i zaoszczędzić kilka szylingów.

Ale jeśli chcesz zainwestować w luksusową płytę towarzyszącą wysokiej klasy procesorowi, GA-EX58-UD5 jest atrakcyjnym wyborem, który robi mniej więcej wszystko, o co możesz prosić.

Detale

Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Zintegrowana grafika płyty głównej nie

Kompatybilność

Marka procesora/platformy (producent) Intel
Gniazdo procesora LGA 1366
Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Typ pamięci DDR3
Obsługa wielu GPU tak

Kontrolery

Chipset płyty głównej Intel X58
Most południowy Intel ICH10R
Liczba adapterów Ethernet 2
Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s
Chipset audio Realtek ALC889A

Złącza na pokładzie

Typ złącza zasilania procesora 8-pinowe
Główne złącze zasilania 24-stykowe ATX
Całkowita liczba gniazd pamięci 6
Wewnętrzne złącza SATA 8
Wewnętrzne złącza PATA 1
Wewnętrzne złącza stacji dyskietek 1
Łącznie konwencjonalne gniazda PCI 2
Łącznie gniazda PCI-E x16 3
Łącznie gniazda PCI-E x8 0
Łącznie gniazda PCI-E x4 1
Łącznie gniazda PCI-E x1 1

Porty tylne

Złącza PS/2 2
Porty USB (pobieranie) 8
Porty FireWire 1
Porty eSATA 0
Optyczne porty wyjściowe audio S/PDIF 1
Elektryczne porty audio S/PDIF 1
Gniazda audio 3,5 mm 6
Porty równoległe 0

Diagnostyka i podkręcanie

Przełącznik zasilania na płycie głównej? tak
Przełącznik resetowania płyty głównej? tak
Przetaktowywanie oprogramowania? tak

Akcesoria

Dostarczone kable SATA 4
Dostarczone adaptery Molex do SATA 0
Dostarczone kable IDE 1
Dostarczone kable do dyskietek 1