Czy zegarek Fitbit lub Apple Watch jest dokładniejszy?

Smartwatche i urządzenia śledzące kondycję mają ze sobą wiele wspólnego. Obecnie możesz kupić smartwatch z licznymi funkcjami zdrowotnymi lub monitor fitness z różnymi aplikacjami. Chociaż oznacza to, że produkty mają o wiele więcej do zaoferowania, utrudnia to wybór między nimi.

Czy zegarek Fitbit lub Apple Watch jest dokładniejszy?

Zarówno Fitbit, jak i Apple Watch to dobrze znane marki w świecie smartwatchów. Jeśli szukasz nowego urządzenia do monitorowania kondycji, chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt, który pokaże dokładne i precyzyjne wyniki.

W tym artykule zagłębimy się w świat śledzenia kondycji i omówimy, czy Fitbit lub Apple Watch są dokładniejsze w określonych okolicznościach. Z naszą pomocą będziesz mógł podjąć świadomą decyzję, co lepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Czy zegarek Fitbit lub Apple Watch jest dokładniejszy do śledzenia kroków?

Nie musisz być zawodowym sportowcem, aby śledzić swoją kondycję. Wiele osób uważa, że ​​liczenie kroków pomogło im stać się bardziej aktywnymi i sprawiło, że spacery stały się przyjemniejsze. Osiągając cel, ludzie mają poczucie spełnienia, co sprawia, że ​​starają się jeszcze bardziej.

Nic więc dziwnego, że jest to jedna z podstawowych funkcji zarówno Fitbit, jak i Apple Watch. Ale pytanie brzmi, który z nich jest dokładniejszy?

Apple Watch skupia się bardziej na spalaniu kalorii i ruchu podczas mierzenia kroków. Jest ku temu dobry powód: możesz z łatwością wykonać 10 000 kroków przez cały dzień, idąc powoli. Ale robiąc 10 000 kroków w krótszym czasie i idąc pod górę, spalasz znacznie więcej kalorii. Pod tym względem licznik kalorii Apple Watch ma przewagę nad krokami.

Z drugiej strony Fitbit koncentruje się na rzeczywistych krokach, które podejmujesz w ciągu dnia. Co więcej, Fitbit umożliwia wyświetlanie liczby kroków podczas chodzenia. W ten sposób możesz ustalić, czy wyniki są prawidłowe.

W przeciwieństwie do Fitbit, Apple Watch nie ma wbudowanej funkcji liczenia kroków na Apple Watch Face. Oznacza to, że nie możesz po prostu spojrzeć na swój nadgarstek i sprawdzić liczbę kroków. Wielu użytkowników uważa tę opcję za przełomową i wybiera Fitbit lub inną markę, która umożliwia tę funkcję.

Według wielu użytkowników Fitbit jest dokładniejszy w liczeniu kroków. Ponieważ umożliwia przeglądanie ich podczas chodzenia, jest bardziej niezawodny i przyjazny dla użytkownika. Oczywiście Apple Watch nadal jest dobry, zwłaszcza gdy go skalibrujesz. Różnica polega na tym, czy bardziej zależy Ci na rzeczywistej liczbie kroków, czy na spalonych kaloriach i ogólnej aktywności w ciągu dnia.

Należy jednak pamiętać, że te urządzenia nie są w 100% dokładne. Oba mogą mieć fałszywe alarmy i rejestrować kroki, gdy nie chodzisz. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia liczą kroki na podstawie Twojego ruchu. Na przykład zegarek może rejestrować kroki podczas jazdy lub siedzenia. Ponadto wielu użytkowników sugeruje, że dokładność zależy również od tego, czy nosisz zegarek na dominującej ręce, czy nie.

Zwycięzca: FitBit

Czy zegarek Fitbit lub Apple Watch jest dokładniejszy w liczeniu spalonych kalorii?

Zarówno Fitbit, jak i Apple Watch mogą obliczyć, ile kalorii spalasz w ciągu dnia.

Fitbit koncentruje się na podstawowej przemianie materii (BMR) i aktywności, aby obliczyć liczbę spalonych kalorii. Możesz ustawić własne cele w tym zakresie, co przydaje się, jeśli koncentrujesz się na odchudzaniu.

Apple Watch używa również BMR do liczenia spalonych kalorii. Podobnie jak Fitbit, Apple umożliwia wprowadzanie danych osobowych, takich jak płeć, waga i wzrost, aby obliczyć, ile kalorii należy spalić średnio. Konstrukcja zegarka Apple Watch zawiera trzy pierścienie, z których jeden to zalecana liczba kalorii, które należy spalać codziennie. Oczywiście zawsze możesz dostosować cel kalorii.

Kluczową różnicą między nimi jest to, jakie kalorie rejestrują. Fitbit zaczyna mierzyć kalorie o północy i pokazuje całkowitą liczbę spalonych kalorii. Oznacza to, że kalorie, które spalasz podczas snu i odpoczynku, również zostaną uwzględnione w łącznej liczbie.

W przeciwieństwie do Fitbit, Apple rozróżnia „kalorie aktywne” i „kalorie spoczynkowe”. Pierścień, który rejestruje kalorie, pierścień Move, mierzy tylko aktywne kalorie.

To może być zarówno dobre, jak i złe. Niektórzy użytkownicy lubią śledzić, ile kalorii spalają tylko podczas ćwiczeń i nie przejmują się tymi spalonymi podczas odpoczynku. Z drugiej strony niektórzy użytkownicy chcą zobaczyć całkowitą liczbę spalonych kalorii w ciągu dnia.

Oba są precyzyjne w mierzeniu kalorii, ale faktem jest, że Fitbit zarejestruje więcej kalorii. Dzieje się tak tylko dlatego, że rejestruje również kalorie „odpoczynkowe”. To, który wybierzesz, zależy wyłącznie od tego, jakie kalorie chcesz śledzić, dlatego nie ma wyraźnego zwycięzcy w tej kategorii.

Zwycięzca: Krawat

Czy Fitbit lub Apple Watch są dokładniejsze w monitorowaniu tętna?

Obie marki wykorzystują fotopletyzmografię (PPG) do śledzenia tętna, więc wyjaśnijmy to nieco dalej.

Kiedy twoje serce bije, twoje naczynia włosowate kurczą się i rozszerzają z powodu zmian objętości krwi. Oba urządzenia są wyposażone w zielone światło LED, które miga setki razy na sekundę i rejestruje zmiany objętości krwi, śledząc w ten sposób tętno. Urządzenia następnie analizują te dane i dostarczają określoną liczbę uderzeń serca na minutę.

Fitbit wykrywa trzy strefy tętna: szczyt, cardio i spalanie tłuszczu, które zależą od maksymalnego tętna. Strefa szczytowa to 80-100% najwyższego tętna podczas najbardziej intensywnych części treningu. Strefa cardio to 70-84% tętna maksymalnego, a strefa spalania tłuszczu to około 50-69% tętna maksymalnego. Oprócz tego Fitbit pozwala dostosować strefy tętna, które chcesz śledzić.

Dzięki Fitbit możesz również rejestrować tętno spoczynkowe lub liczbę uderzeń serca, gdy jesteś nieruchomy przez dłuższy czas. Najlepszy czas na zmierzenie tego to rano lub po 30 minutach bezczynności.

Jak wspomniano, Apple Watch używa tej samej technologii do pomiaru tętna, z niewielkimi różnicami. W przeciwieństwie do Fitbit, który zapewnia aktualizacje tętna co pięć sekund, Apple Watch robi to w odstępach czasu, które różnią się w zależności od tego, jak aktywny jesteś. Oczywiście zawsze możesz uzyskać dostęp do funkcji tętna i mierzyć ją w razie potrzeby.

Wyjątkiem jest używanie aplikacji Trening. W takim przypadku Apple Watch stale mierzy tętno i robi to przez trzy minuty po zakończeniu treningu, aby rejestrować tempo regeneracji.

Apple Watch rejestruje również tętno spoczynkowe. Możesz włączyć powiadomienia o tętnie, które będą ostrzegać, jeśli w ciągu dnia wystąpią jakiekolwiek rozbieżności.

Oba urządzenia zapewniają stosunkowo dokładne odczyty, ale wielu użytkowników woli Apple Watch. Jest bardziej wrażliwy na nieprawidłowości zarówno przy wysokim, jak i niskim tętnie, nawet gdy nie ćwiczysz.

Nowsze modele obu marek mogą rejestrować elektrokardiogram (EKG lub EKG). Jest to pomiar sygnałów elektrycznych pochodzących z serca, który może wykazać nieprawidłowości. Przeprowadzenie testu EKG na obu urządzeniach jest proste, a wyniki mogą być niezwykle pomocne.

Chociaż oba urządzenia mogą pomóc w zrozumieniu średniego tętna podczas odpoczynku i ćwiczeń, nie są one w 100% dokładne. Jeśli nie czujesz się dobrze lub podejrzewasz problemy z sercem, koniecznie udaj się do lekarza.

Bitwa Tytanów

Zarówno Fitbit, jak i Apple Watch to dobrze znane produkty, które oferują wiele funkcji śledzenia kondycji. Mimo że nie są one w 100% dokładne, zapewniają szczegółowy wgląd w Twoją codzienną aktywność fizyczną i ogólny stan zdrowia. Ponadto urządzenia przechowują dane, dzięki czemu możesz je przeglądać i śledzić swoje postępy w dowolnym momencie.

Apple Watch to dobry wybór, jeśli chcesz monitorować kondycję i smartwatch. Jeśli koncentrujesz się wyłącznie na śledzeniu kondycji, powinieneś wybrać Fitbit.

Czy nosisz trackery fitness? Jaka marka Twoim zdaniem jest najdokładniejsza do śledzenia kondycji? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.