Jak znaleźć teledysk bez znajomości nazwy?

To frustrująca sytuacja, której wszyscy doświadczyliśmy w takim czy innym czasie. Chcesz zobaczyć teledysk do tej piosenki, którą kochasz – ten z tekstem o dziewczynie i chłopaku – ale nie pamiętasz tytułu tej piosenki! Jeśli masz nagranie utworu, nawet jeśli nie znasz jego nazwy, możesz użyć aplikacji takiej jak Shazam, popularnego narzędzia, które pozwala zidentyfikować utwór, odtwarzając go, lub podobnej aplikacji.

Jak znaleźć teledysk bez znajomości nazwy?

Ale jeśli próbujesz znaleźć teledysk, a nie masz utworu do odtworzenia, oraz nie pamiętasz jego nazwy, wygląda na to, że nie masz szczęścia.

Nie bój się, bo pomoc jest w drodze. Wszystko czego potrzebujesz to Google i ten artykuł. Pokażę Ci, jak korzystać z unikalnych operatorów wyszukiwarek, aby znaleźć ten teledysk i dostosować zapytania wyszukiwania na każdą okazję.

Jak znaleźć piosenkę, której nazwy nie znasz?

Krok pierwszy: zidentyfikuj to, co wiesz

Pierwszym krokiem do zawężenia wyszukiwania jest ustalenie, co wiesz. Czy znasz nazwisko artysty? Czy znasz gatunek muzyczny, do którego należy piosenka? Czy wiesz, kiedy piosenka wyszła po raz pierwszy? Co najważniejsze, czy znasz któryś z tekstów? Jeśli znasz którąkolwiek z tych rzeczy – nawet jeśli pamiętasz tylko kilka słów piosenki – jesteś w znacznie lepszej sytuacji, aby znaleźć ją w Internecie.

Masz dwie możliwości przeprowadzenia wyszukiwania: pierwsza to bezpośrednie wyszukiwanie w YouTube, a druga to próba ustalenia, której piosenki szukasz w Google, a następnie przejście do YouTube, gdy już to rozwiążesz. Ponieważ wyszukiwarka YouTube działa wyłącznie w Google, to w zasadzie oznacza to samo.

Polecam jednak wyszukiwanie w Google, bo łatwiej będzie znaleźć informacje o piosenka, a nie tylko piosenka; w przypadku skomplikowanych wyszukiwań dobrą podstawą są częściowe informacje.

Krok drugi: wypróbuj podstawowe wyszukiwania

Przejdź do swojej wyszukiwarki, czy to YouTube, czy Google, i zacznij próbować podstawowych wyszukiwań. Powiedzmy, że piosenka, której szukamy, to „You Give Love A Bad Name” Bon Jovi, ale nie pamiętamy ani tytułu, ani wykonawcy. Pamiętamy tylko jedną frazę z piosenki: zawiera ona słowa „uśmiech anioła”. Przejdźmy do Google i wpiszmy w wyszukiwarkę „uśmiech anioła” i zobaczmy, co dostaniemy.

Hej hej! Spójrz na to, są trzy piosenki o tym tytule na samej górze listy, wraz z (ojej) 203 milionami innych hitów. OK, to będzie łatwe do sprawdzenia — kliknij te linki i zobacz, czy to nasza piosenka!

Niestety, sprawdziliśmy wszystkie trzy i żadna z tych piosenek – chociaż zawierają nasz tekst – nie jest piosenką, której szukamy. Moglibyśmy przejrzeć kilka następnych stron wyników wyszukiwania Google, ale wyraźnie „uśmiech anioła” pasuje do zbyt wielu piosenek. Będziemy musieli kopać głębiej.

Krok trzeci: połącz swoje warunki

Łącząc terminy, możesz poinformować Google, że masz kilka powiązanych pojęć, które chcesz wziąć pod uwagę podczas wyszukiwania. Operatorem łączenia jest przecinek, znak „,”. Na przykład wyszukiwanie hasła „książka kucharska z zielonymi pomidorami w Mississippi” przyniesie około 921 000 wyników, z których każdy będzie zawierał niektóre lub wszystkie te słowa kluczowe. Jeśli umieścisz cały ciąg wyszukiwania w cudzysłowie, Google poda tylko te wyniki, które zawierają dokładnie ten ciąg (zero, jeśli się zastanawiasz). Jeśli jednak użyjesz „”, do połączenia pojęć, możesz otrzymać listę wyników, która ma połączenia ze wszystkimi trzema zestawami pojęć. Wyszukiwanie „przepisów na zielone pomidory, Mississippi, książka kucharska” pozwala dokładniej określić Google, czego szukasz, i zapewnia lepsze wyniki.

W poszukiwaniu piosenki o uśmiechu anioła dodajmy kilka połączonych słów kluczowych, które mogą pomóc Google. Wiesz, że piosenka, której szukasz, to rock and roll. I myślisz, że prawdopodobnie wyszedł w latach 80., ponieważ pamiętasz, jak wtedy twój tata śpiewał to cały czas w samochodzie. Dodajmy te słowa kluczowe i wyszukajmy „uśmiech anioła, rock and roll, lata 80.”.

I bam, jedziemy! To pierwszy wynik wyszukiwania. Poinformowanie Google o ogólnym okresie i gatunku naprawdę pozwala skupić się na tym, czego szukamy (możesz pominąć przecinek, a Google całkiem nieźle odgadnie, które słowa pasują do których innych słów, ale lepiej użyj przecinka).

Krok czwarty: inne operatory, słowa kluczowe i techniki

Operator kombajnu nie jest jedynym potężnym narzędziem, którego możesz użyć.

Zaawansowane wyszukiwanie w YouTube

Ponieważ YouTube jest własnością Google, istnieje kilka zaawansowanych operatorów wyszukiwania, których możesz użyć, aby znaleźć to, czego szukasz. Oto tylko kilka.

ZESPÓŁ lub WYKONAWCA, partner – Wpisz nazwę zespołu lub wykonawcy, a następnie partnera, aby ograniczyć wyszukiwanie do oficjalnych filmów i odfiltrować filmy fanów.

AKTOR, film – Wpisz imię aktora i film, aby zobaczyć klipy, zwiastuny, a nawet pełne filmy na YouTube.

Wiadomości na żywo – Wpisz wiadomości, gry lub cokolwiek innego, co Cię interesuje, a następnie na żywo pokaż transmisje na żywo z danego tematu.

TEMAT, dzisiaj – Wpisz temat, film, aktora lub cokolwiek, a następnie czas filtrowania. Na przykład „Polityka w tym tygodniu” może dać nieco bardziej zróżnicowaną ilość materiału niż to, co znajdziesz w telewizji, zwłaszcza jeśli ktoś w twoim gospodarstwie domowym ma skłonność do polegania tylko na jednej sieci.

TEMAT, HD lub 4K – Wpisz temat, a następnie sformatuj, aby odfiltrować treści inne niż HD lub 4K. Działa to w przypadku 3D i będzie działać również w przypadku treści VR lub 360.

WYKONAWCA, playlista – Wpisz wykonawcę, a następnie listę odtwarzania, aby skompilować lub znaleźć istniejącą listę odtwarzania dla tego wykonawcy. Możesz je zapisać lub skopiować, jeśli planujesz często z nich korzystać.

Zaawansowana wyszukiwarka Google

Operatory wyszukiwania pozwalają zawęzić wyszukiwanie do konkretów i zawęzić wyniki, a przy prawidłowym użyciu są zaskakująco skuteczne. Oto kilka, które możesz wypróbować:

  • Wyszukaj hashtag: #filmy z lat 90.
  • Wyklucz słowa: Dodaj „-”, „więc „-wokalistki”, aby odfiltrować teledyski z piosenkarkami.
  • Tylko dokładne dopasowanie: Użyj znaków mowy „Nadajesz miłości złe imię”, aby określić te słowa tylko w wyszukiwaniu.
  • Brakujące słowa/Wildcard: Dodaj „*”, aby wyszukać symbol wieloznaczny, na przykład „Najlepszy * wszechczasów”.
  • LUB: Użyj LUB, aby zastosować wiele filtrówLakierowany rock LUB wokalista LUB zespół LUB gitara LUB dać miłości złe imię”.
  • ORAZ: Użyj operatora AND, aby poinformować Google, aby uwzględnił elementy pasujące do całej listy. „Bon Jovi I uśmiech anioła ORAZ lata 80.”
  • Grupa: używaj nawiasów do grupowania operatorów. „(lata 80. ORAZ Bon Jovi) uśmiech anioła.”
  • Użyj relacji: Użyj „pokrewne”, aby znaleźć dodatkowe informacje, „pokrewne: Bon Jovi”.
  • Szukaj według roku/gatunku: Jeśli naprawdę nie pamiętasz żadnych szczegółów dotyczących utworu lub teledysku, wyszukaj teledyski, które mogą być dostępne w danym roku i gatunku.

Krok 5: Użyj Reddit lub innego forum internetowego

Nie ma znaczenia, gdzie jesteś na świecie ani jak popularna była ta piosenka, jeśli możesz zapytać każdego żyjącego dziś entuzjastę muzyki. Przywitaj się z subredditem „r/tipofmytongue”. Kolekcja licząca ponad 1,3 miliona osób, które chętnie i chętnie pomogą Ci znaleźć brakującą piosenkę.

Możesz opublikować wszystko, od „Potrzebuję pomocy z piosenką, która ma te słowa…” do „Był teledysk z połowy 2000 roku, w którym dwóch facetów było w barze”. Jeśli ktoś go zna, skomentuje, podając imię wykonawcy, tytuł utworu lub link do teledysku. Użyj tego subreddita, aby znaleźć informacje liryczne, których szukasz.

Metody alternatywne – jeśli wszystko inne zawiedzie

Wiele muzyki, z którą zostaliśmy zapoznani, pochodzi od przyjaciela lub członka rodziny. Jeśli zapomniałeś piosenka, którą przedstawiła Ci inna osoba, sprawdź jej konta w mediach społecznościowych, a nawet profil Spotify, aby znaleźć wskazówki. To zakładając, że nadal jesteście przyjaciółmi, ale nawet jeśli nie jesteś, mogli umieścić swoje ulubione zespoły na swoim profilu na Facebooku, który zwykle jest publiczny.

Następnie, jeśli żadna z powyższych opcji wyszukiwania nie dała żadnych wartościowych wyników, wypróbuj coś takiego jak „Najlepsze teledyski lat 90.” lub „Mniej znani artyści lat 2000.”. Pojawi się mnóstwo blogów, więc czas na czytanie. Może to chwilę potrwać, ale jest to jedyna inna opcja, gdy nie masz żadnych informacji poza scenerią w teledysku.

Powinieneś być w stanie znaleźć teledysk bez znajomości jego nazwy, korzystając z którejkolwiek z powyższych wskazówek!

Czy masz inne sposoby na zidentyfikowanie teledysku bez znajomości jego nazwy? Jakieś aplikacje lub usługi, które to potrafią? Opowiedz nam o nich poniżej!