Xara Photo & Graphic Designer 9: czy może zastąpić Photoshopa?

Piękno Photoshopa zawsze polegało na jego zdolności do obejmowania światów kreatywnego projektowania i fotografii bez większych kompromisów; dla samej szerokości nie ma nic, co mogłoby konkurować. To powiedziawszy, Xara Photo & Graphic Designer 9 jest bliżej niż większość.

Xara Photo & Graphic Designer 9: czy może zastąpić Photoshopa?

Xara umożliwia nie tylko edycję, komponowanie i optymalizację zdjęć, ale także tworzenie efektownych wydruków komercyjnych, od ulotek po plakaty. Nie możesz tego zrobić z takimi programami jak DxO Optics Pro 8 lub Adobe Photoshop Lightroom 5.

Podobnie jak Photoshop, Xara radzi sobie z komponowaniem obrazów na podstawie warstw. Oferuje zaawansowane narzędzia do maskowania i selekcji, które są dokładne, responsywne i dopracowane.

Posiada również szereg narzędzi rozpoznających zawartość w stylu Photoshopa, od niezwykle skutecznego Pędzla korygującego i narzędzia Wymazywanie tła (oba nowe w wersji 9) po narzędzia do zmiany rozmiaru obrazu uwzględniające zawartość.

Pozwala wyostrzyć i dostosować poziomy, odcień, jasność, kontrast i nasycenie – wszystko, czego można oczekiwać od dojrzałej aplikacji do edycji obrazów – i zawiera szereg specjalnych efektów fotograficznych, w tym nowe przesunięcie pochylenia, fałszywy HDR i narzędzia do szkicowania ołówkiem.

Pod pewnymi względami Xara bije na głowę Photoshopa. Umożliwia płynne przeskakiwanie między maskowaniem, ścieżkami opartymi na wektorach i narzędziami do odręcznego zaznaczania iz powrotem, bez konieczności przejmowania się konwersją z jednego do drugiego. Narzędzia do malowania regionów i masek uzupełniają ten doskonały zestaw funkcji, umożliwiając dodawanie zaznaczeń i masek do obrazów za pomocą prostego pociągnięcia pędzla. Zaraz po utworzeniu zaznaczenia w Xara staje się ono ścieżką do edycji, umożliwiającą wprowadzanie zmian przez manipulowanie serią uchwytów otaczających jego krawędzie.

Robi to wszystko z szybkością, o jakiej większość aplikacji fotograficznych i graficznych może tylko pomarzyć. Bez względu na to, ile obrazów, warstw, zaznaczeń, efektów i masek w wysokiej rozdzielczości zastosowałeś do dzieła, Xara zawsze pozostaje niezwykle responsywna, nawet na nieco starszym sprzęcie, umożliwiając powiększanie i pomniejszanie, przesuwanie, wybieraj obiekty i manipuluj nimi do woli.

Wszystkie zmiany dokonane w obrazach w Xara są całkowicie nieniszczące i można je później selektywnie cofnąć. Oprócz kreatywnego komponowania zdjęć, Xara radzi sobie również z rysowaniem wektorowym i podstawowymi zadaniami związanymi z publikowaniem na komputerze — nawet projektowaniem stron internetowych — i jest dostarczany z wieloma szablonami, które pomogą Ci zacząć.

Xara ma swoje ograniczenia. Zastosowanie efektów fotograficznych może zająć trochę czasu; nie ma nic, co mogłoby dorównać funkcji scalania Photoshopa do HDR Pro, Puppet Warp lub funkcji wideo; nie ma zarządzania biblioteką obrazów; i wsparcie surowe jest ograniczone (chociaż oprogramowanie może odczytać surowe dane wyjściowe wielu lustrzanek cyfrowych, traci dane EXIF ​​​​przy imporcie).

Jednak dzięki możliwości korzystania z wtyczek Photoshopa Xara oferuje duży potencjał ekspansji i – za jedyne 52 GBP z VAT – kosztuje ułamek rocznej subskrypcji Photoshop Creative Cloud.

Jest potężny i szybki, a także fantastycznie opłacalną alternatywą dla Photoshopa.