Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)

Obraz 1 z 6

Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)Jak zainstalować dysk SSD
Porty SSD
Porty płyty głównej
Jak zainstalować dysk SSD
Jak zainstalować dysk SSD
Jak zainstalować dysk SSD
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tańszy dysk półprzewodnikowy (SSD) o mniejszej pojemności, czy droższy z 1-2 terabajtami (TB), instalacja jest stosunkowo prostym zadaniem. Dyski SSD są nieocenione dla tych, którzy potrzebują szybkiego ładowania na swoim komputerze(ach). Chociaż te konkretne urządzenia są drogie w porównaniu z dyskami twardymi (HDD), wzrost wydajności, jaki otrzymujesz, to rekompensuje.

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz aktualizację i próbujesz tchnąć nowe życie w komputer, czy też chcesz zbudować niestandardowy komputer, ten artykuł pokazuje, jak poprawnie zainstalować dysk SSD w swoim systemie.

Co należy wiedzieć przed zainstalowaniem dysku SSD

Jeśli dopiero zaczynasz wymieniać/aktualizować komputerowe urządzenia pamięci masowej, przed otwarciem obudowy komputera i majstrowaniem przy komputerze powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach.

Powinieneś mieć na uwadze dwa cele; jednym jest sprawienie, aby komputer działał tak, jak chcesz, a dwa powinny zapobiegać uszkodzeniom. Istnieją środki ostrożności, które możesz podjąć, aby proces wymiany przebiegł bezproblemowo.

 1. Odłącz źródło zasilania: Może się to wydawać oczywiste, ale łatwo o tym zapomnieć, gdy jesteś podekscytowany nowym dyskiem SSD. Zapobiegaj porażeniu prądem siebie lub sprzętu i odłącz zasilanie.
 2. Bądź ostrożny ze swoim ubraniem: Bransoletki, pierścionki lub workowate rękawy mogą powodować problemy i przeszkadzać. Możesz nie mieć tego problemu w szczególności, ale uważaj na elektryzowanie się ubrania.
 3. Uważaj na statyczne: Trwa debata na temat tego, jak prawdopodobne jest zniszczenie sprzętu komputerowego przez elektryczność statyczną. Aby zachować ostrożność, użyj bransoletki ESD lub maty statycznej, aby zapobiec uszkodzeniom elektrycznym mikroelementów i części komputera.
 4. Przeczytaj instrukcje producenta: Chociaż ten artykuł jest doskonałym samouczkiem, niektórzy producenci mają szczegółowe instrukcje, które mogą Ci pomóc.
 5. Utrzymuj porządek: Nie ma większej radości niż otwarcie obudowy komputera i zobaczenie wszystkich złączy i sprzętu schludnie schowanych i zabezpieczonych na miejscu. Zaplanuj, gdzie umieścić nowy dysk SSD i dołączone do niego kable, a następnie przygotuj narzędzia i zabierz się do pracy.

Zrozumienie kabli SSD/HDD

sata-ssd-połączenia

Zanim przejdziesz do instalacji nowego dysku SSD, zakryjmy kable używane do podłączenia nowego dysku do komputera lub laptopa.

O kablach SATA

Kable SATA (Serial Advanced Technology) to akcesoria używane w nowszych komputerach PC do podłączania dysków SSD, HDD i napędów optycznych do płyty głównej. Ważne jest, aby wiedzieć, że port lub kabel SATA może być oceniany na szybkość transferu 3/6+ GB/sekundę, ale to nie znaczy, że faktycznie uzyskasz te prędkości.

Problem z dyskami twardymi, nawet tymi, które mają prędkość ponad 7200 obr./min, polega na tym, że nadal są tylko wirującym talerzem, a dane można odczytywać/zapisywać tylko tak szybko, jak to możliwe. W tym scenariuszu w grę wchodzą dyski SSD. Ponieważ dyski SSD są urządzeniami pamięci flash, odczytują/zapisują dane szybciej, ponieważ są ściśle elektroniczne, a nie mechaniczne i elektroniczne. Ponadto dyski SSD zapisują w blokach, a nie sektorach.

Informacje o złączach zasilania SATA

Złącza zasilania SATA dostarczają rzeczywistą moc do urządzenia i są podłączone do zasilacza (PSU). Ogólnie rzecz biorąc, złącza zasilania SATA znajdują się na końcu przewodów z zasilacza i zwykle są czarne.

Jak zainstalować dysk SSD

połączenia płyty głównej

WSKAZÓWKA #1: Upewnij się, że dysk SSD jest podłączony do port SATA o najniższym numerze na płycie głównej, gdy jest używany jako domyślny dysk rozruchowy. Ta sugestia zapewnia lepszą kompatybilność dla niezawodnego uruchamiania, a także zapewnia, że ​​pasuje do typowego domyślnego procesu uruchamiania.

WSKAZÓWKA #2: Aby uzyskać najlepszą wydajność odczytu/zapisu, karta „SATA3” lub nowsza kabel i napęd są najlepsze. Zauważ, że nie oznacza to „portu trzeciego” na płycie głównej; oznacza rodzaj połączenia SATA, podobny do USB 2.0 i USB 3.0.

WSKAZÓWKA #3: Niektórzy producenci dołączają zestaw instrukcji specyficznych dla tego konkretnego dysku, więc pamiętaj, aby przejrzeć wszelkie informacje dołączone do produktu.

Notatka : Najprawdopodobniej będziesz potrzebujesz adaptera wnęki napędu, który konwertuje 2,5-calowe dyski SSD na 3,5-calowe dyski pasować do gniazda wnęki napędu. Jednakże, niektóre obudowy komputerów PC mogą zawierać wnęki 2,5-calowe do użycia. Sprawdź obudowę lub instrukcję przed zakupem nowego dysku SSD.

Teraz, gdy znasz już podstawy bezpieczeństwa i wiedzę, nadszedł czas, aby rozpocząć właściwą instalację dysku SSD.

Krok 1: Włóż dysk SSD do wnęki

zmieścić-ssd-do-drive-bay

Większość dysków SSD mieści się w 2,5-calowej wnęce na dysk laptopa, która może nie działać w komputerze stacjonarnym. Niektóre dyski SSD zawierają wsporniki montażowe, które utrzymują je prawidłowo we wnęce dysku, więc przed rozpoczęciem podłącz dysk do adaptera.

Następnie znajdź 3,5-calową wnękę na napęd, jeśli nie masz 2,5-calowej. Uważaj, aby nie używać odsłoniętej wnęki z wycięciem z przodu obudowy, ponieważ są one przeznaczone na czytniki kart pamięci i napędy DVD/Blu-Ray, które wypełniają otwartą lukę.

Jeśli obudowa komputera ma szyny napędowe lub mocowania bez śrub, przeczytaj instrukcję obsługi obudowy, aby uzyskać instrukcje dotyczące montażu nowego dysku SSD. W przypadku innych typów obudowy wsuń dysk twardy do wolnej wnęki napędu, aż otwory na śruby z boku napędu zrównają się z otworami we wnęce napędu. Dysk jest mocowany czterema śrubami, po dwie po obu stronach obudowy.

Krok 2: Podłącz kabel zasilający SATA do dysku SSD

podłącz-kabel-zasilający-do-ssd

Znajdź właściwe złącze zasilacza i podłącz je z tyłu dysku SSD. Działa tylko w jeden sposób i zwykle klika, gdy jest podłączony.

Notatka: Zachowaj szczególną ostrożność podczas podłączania złącza SATA do dysku SSD, ponieważ nacisk w dół może uszkodzić zacisk, a bez niego wtyczka zasilania nie pozostanie na swoim miejscu.

Krok 3: Podłącz kabel danych SATA do dysku SSD

kabel-połącz-sata-data-do-ssd

W przeciwieństwie do IDE, SATA używa prostego, cienkiego złącza do przenoszenia danych. Ten kabel jest mniejszy niż kabel zasilający SATA. Płyty główne są zwykle dostarczane z kilkoma kablami SATA, więc wyjmij jeden z nich z pudełka. Delikatnie włóż wtyczkę danych SATA z tyłu dysku SSD. Podobnie jak gniazdo SATA płyty głównej, podłącza się tylko w jeden sposób i klika, gdy jest prawidłowo podłączony.

Po raz kolejny należy zachować ostrożność podczas podłączania złącza kabla SATA do gniazda, ponieważ nacisk skierowany w dół może przerwać złącze i uniemożliwić podłączenie kabla SATA.

Krok 4: Podłącz kabel danych SATA do płyty głównej

Znajdź wolny port SATA na płycie głównej. Złącza SATA zwykle znajdują się w prawym dolnym rogu płyty i powinny mieć numery. Im niższy numer portu SATA, tym wcześniej dane wejście znajduje się w łańcuchu rozruchowym komputera. Na przykład „SATA1” lub „SATA 1” zwykle staje się pierwszym urządzeniem rozruchowym, a następnie „SATA2” lub „SATA 2.”

Jeśli instalujesz więcej niż jeden dysk, upewnij się, że dysk „rozruchowy” jest podłączony do portu o najniższym numerze. Sprawdź instrukcję płyty głównej, aby upewnić się, że wszystkie porty robią to samo. Niektóre porty SATA często są zarezerwowane dla konfiguracji z nadmiarową macierzą niezależnych dysków (RAID).

Podłączając kabel SATA do płyty głównej, podłączy się on tylko w jeden sposób. Po prawidłowym podłączeniu kabla powinno być słyszalne kliknięcie.

Jak przenieść dane ze starego dysku na nowy?

Niezależnie od tego, czy używasz dysku SSD oprócz istniejącego dysku, czy też dokonałeś całkowitej wymiany, musisz przenieść swoje gry i oprogramowanie na nowy. Oto opcje.

Metoda 1: Przenieś pliki z dysku na dysk w systemie Windows

Windows ułatwia przenoszenie plików. W „Ustawieniach” i „Mój komputer” znajdziesz listę folderów zawierających pliki w twoim systemie.

Po prawidłowym zainstalowaniu dysku SSD, jak wyjaśniono powyżej, nowy dysk pojawi się w systemie Windows. Możesz uzyskać dostęp do właściwości każdego folderu i przenieść go na nowy dysk SSD.

Metoda druga: użyj oprogramowania innych firm do przesyłania plików

Kilka programów innych firm oferuje funkcję klonowania dysku lub kopiowania dysku, jeśli musisz przenieść cały dysk, w tym system Windows. Niektóre dyski SSD są już dostarczane z oprogramowaniem, ale jeśli nie, możesz wyszukać w Internecie taki, który pomoże spełnić Twoje specyficzne potrzeby.

Jak zainstalować system Windows na dysku SSD?

Prawdopodobnie jednym z najbardziej użytecznych sposobów wykorzystania dysku SSD jest zainstalowanie systemu operacyjnego na dysku SSD. Spowoduje to drastyczne skrócenie czasu uruchamiania i ogólnie poprawę wszystkich innych prędkości odczytu/zapisu danych.

Instalowanie systemu Windows na nowej maszynie z dyskiem SSD

 1. Pierwszym krokiem do zainstalowania systemu Windows na dysku SSD na nowym komputerze jest upewnienie się, że dysk jest wystarczająco duży, aby pomieścić cały system operacyjny. Zazwyczaj wystarczy 120 GB, a 250 GB to mnóstwo miejsca na wszystkie obecne systemy operacyjne.
 2. Następnym krokiem jest instalacja dysku, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi w poprzedniej sekcji. Jeśli planujesz podwójne uruchamianie (przy użyciu zarówno dysku SSD, jak i dysku twardego), mądrze jest zainstalować tylko dysk SSD, aby uniknąć pomyłek podczas instalacji systemu operacyjnego.
 3. Następnym krokiem jest włączenie komputera i włożenie wybranego nośnika instalacyjnego, zwykle dysku lub napędu USB. Zezwól systemowi operacyjnemu na instalację i aktualizację przed ponownym wyłączeniem komputera, jeśli planujesz również instalację dysku twardego.
 4. Na koniec uruchom komputer i naciśnij klawisz, aby przejść do uruchamiania ustawień zaawansowanych (w przypadku większości płyt głównych jest to klawisz F, taki jak F2 lub F10). Znajdź ekran kolejności rozruchu i upewnij się, że dysk SSD, na którym jest zainstalowany system operacyjny, uruchamia się pierwszy.

Przenoszenie systemu Windows z dysku twardego na dysk SSD na istniejącym komputerze

 1. Pierwsze kroki instalacji systemu Windows na dysku SSD na istniejącym komputerze są takie same, jak na nowym komputerze. Upewnij się, że dysk jest wystarczająco duży, aby pomieścić cały system operacyjny, i podłącz dysk SSD do komputera.
 2. Następnym krokiem jest utworzenie obrazu systemu bieżącej maszyny, można to zrobić, przechodząc do swojego Panel sterowania, wybierając Kopia zapasowa i przywracanie, a następnie wybierając Utwórz obraz systemu.
 3. Następnie wybierz partycje, które chcesz skopiować do obrazu systemu. Upewnij się, że wybrałeś dysk Windows (zazwyczaj będzie to dysk C:). Utworzenie obrazu systemu powinno zająć od 30 minut do godziny.
 4. Następnym krokiem jest zainstalowanie nowej kopii systemu Windows na dysku SSD. Odbywa się to za pomocą narzędzia Windows Media Creation Tool (które można znaleźć w witrynie firmy Microsoft), aby utworzyć nośnik instalacyjny na innym urządzeniu. Wystarczy wybrać dysk SSD jako urządzenie, na którym ma zostać zainstalowany system Windows.
 5. Wymień dysk twardy na nowy dysk SSD i uruchom komputer. Wejdź w zaawansowane ustawienia rozruchu i uruchom system z dysku SSD. Gdy konfiguracja będzie gotowa, będziesz mieć możliwość wprowadzenia ustawień naprawy. Zrób to, a następnie wybierz Zaawansowane opcjei wybierz Odzyskiwanie obrazu systemu.
 6. Po prostu kliknij pozostałe instrukcje konfiguracji, a komputer uruchomi system operacyjny z dysku SSD.

Jak widać, instalacja i konfiguracja dysku SSD dla komputera nie jest taka trudna. Po prostu dokładnie sprawdź połączenia i pamiętaj, aby uziemić się przed obsługą potencjalnie wrażliwej elektroniki. Należy zachować ostrożność podczas podłączania jakichkolwiek kabli i przed rozpoczęciem instalacji określić metodę przywracania danych.