Jak zainstalować płytę główną?

Obraz 1 z 13

Jak zainstalować płytę główną?Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Płyta główna jest podstawą całego komputera, połączoną z każdym innym komponentem, dlatego ważne jest, aby mieć wszystko już teraz, aby uniknąć dalszych problemów.

Przed rozpoczęciem

Jeśli chcesz, aby proces przebiegał sprawnie, przed rozpakowaniem płyty głównej możesz zrobić kilka rzeczy.

Pierwszy, przygotuj swoje miejsce pracy – Oznacza to czyszczenie miejsca pracy, aby upewnić się, że jest wolne od kurzu i zanieczyszczeń. Odsłonięte elementy mechaniczne są wrażliwe na cząsteczki z otoczenia. Oczywiście przeniesienie płynów lub bałaganu jest prawdopodobnie oczywiste, ale optymalne jest środowisko wolne od kurzu.

Następny, zbierz swoje narzędzia – Kolejna prawdopodobnie oczywista wskazówka dla doświadczonych osób, zbierz i uporządkuj potrzebne narzędzia. Śrubokręt krzyżakowy, pęseta, a nawet małe opaski zaciskowe to rzeczy, których nie chcesz szukać, trzymając płytę główną na miejscu.

Ale już, rozważ bezpieczeństwo – Nie mówimy o Twoim bezpieczeństwie (oczywiście dobrze jest upewnić się, że Twój zasilacz nie jest do niczego podłączony, aby uniknąć porażenia prądem). Mówimy o bezpieczeństwie Twojej płyty głównej. Ponownie, niektórzy doświadczeni użytkownicy twierdzą, że nigdy nie używali opasek ani mat ESD i nigdy nie mieli problemu. Jednak niektórzy z nas uważają, że lepiej być bezpiecznym niż żałować. Używanie gumowych rękawic (bez pudru) zapobiega uszkodzeniom elementów przez oleje z dłoni, a opaska lub mata ESD zapobiegają uszkodzeniom wyładowania elektrostatycznego.

1. Rozpakuj tablicę

usuń-płytę-z-torby-antystatycznej

Otwórz pudełko płyty głównej. Zobaczysz mnóstwo kabli, płytę CD ze sterownikami, metalową zaślepkę z wyciętymi otworami i instrukcję. Wyjmij te elementy i odłóż je na bok, ponieważ będziesz ich później potrzebować.

Płyta główna będzie umieszczona w torbie antystatycznej i będzie spoczywać na wierzchu pianki antystatycznej. Wysuń płytę główną z torby, ale na razie pozostaw ją przyczepioną do pianki. Umieść płytę główną i piankę na wierzchu torby antystatycznej i wyjmij metalową zaślepkę.

2. Zmierz płytkę zaślepiającą

zaślepka-płyta-przeciw-porty-płyty-głównej

Zaślepka pasuje do obudowy i daje dostęp tylko do portów, które posiada Twoja płyta główna. Jednak niektórzy producenci płyt głównych używają standardowych płyt zaślepiających, które pasują do całej gamy ich płyt. W ich przypadku może być konieczne zdjęcie metalowych osłon, aby uzyskać dostęp do portów płyty głównej.

Najłatwiej to zobaczyć, przytrzymując zaślepkę do płyty głównej, aż wycięcia pasują do portów na płycie. Zaślepkę należy docisnąć do płyty głównej grzbietem skierowanym do góry, aby każdy tekst był czytelny. Będzie pasować tylko w jeden sposób, więc manewruj nim, aż będzie właściwy. Zanotuj wszystkie objęte porty.

3. Usuń niepotrzebne bity

usuń-zaślepki-zakładki

Jeśli chcesz usunąć jakiekolwiek części zaślepki, powinieneś to zrobić teraz. Będziesz mieć na to dwie możliwości. Po pierwsze, być może trzeba będzie usunąć trochę metalu, podobnie jak metalowe zaślepki na obudowie. Należy je delikatnie kołysać, aż metal się zatrzaśnie.

Po drugie, niektóre porty mogą być zakryte klapką. W takim przypadku klapkę należy wygiąć do wewnątrz (w kierunku, gdzie będzie płyta główna). Upewnij się, że zgiąłeś go wystarczająco daleko, aby port płyty głównej miał wystarczający prześwit, aby przejść pod spodem.

4. Zamontuj zaślepkę

zainstaluj-zaślepkę-w-obudowę-komputera

Z wnętrza obudowy należy wyjąć zaślepkę i wcisnąć ją w szczelinę z tyłu obudowy. Pamiętaj, aby wyrównać go tak, aby był taki sam, jak podczas pomiaru na płycie głównej.

Krawędź wokół zewnętrznej strony płyty powinna zatrzasnąć się w otworze. Ostrzegamy, że może to być naprawdę kłopotliwe, a zaślepki nie zawsze pasują idealnie. Powinien jednak zatrzasnąć się na swoim miejscu i pozostać stabilny bez żadnego podparcia.

5. Zmierz, gdzie idzie płyta główna

zainstaluj-płytę-w-obudowę

Następnie musisz zobaczyć, gdzie trafią otwory na śruby do płyty głównej. Połóż obudowę płasko na biurku i upewnij się, że wszystkie wewnętrzne kable są na uboczu. Kiedy masz przezroczystą obudowę, zdejmij płytę główną z piankowego podkładu i wsuń ją delikatnie do obudowy. Upewnij się, że jego tylne porty są prawidłowo dosunięte do płyty zaślepiającej. Zanotuj, gdzie znajdują się otwory na śruby w płycie głównej i wyjmij płytę. Umieść go z powrotem na piance.

6. Dopasuj piony

zainstaluj-podstawki-do-płyty-w-obudowę

Musisz dopasować piony w miejscach, w których zaznaczyłeś otwory na śruby. Będą one dołączone do obudowy i będą wyglądać jak wysokie miedziane śruby. Ich zadaniem jest przytrzymanie płyty głównej od dna obudowy, aby nie zwierała się, gdy jej styki dotykają metalu. Podstopnice po prostu wkręca się we wstępnie wywiercone otwory w obudowie. Użyj tylu pionów, ile jest otworów na śruby w płycie głównej, upewniając się, że przykręcasz je mocno palcami.

7. Wsuń płytę główną na miejsce

zainstaluj-płytę-w-obudowę

Włóż płytę główną z powrotem do obudowy, upewniając się, że wszystkie otwory na śruby mają pod spodem podkładki. Jeśli niektórych brakuje, upewnij się, że nie przykręciłeś pionów w niewłaściwym miejscu. Prawdopodobnie zauważysz, że płyta główna ma tendencję do lekkiego odchylania się od pionów. Jest to normalne i jest spowodowane naciskiem płyty tylnej na płytę główną. Po prostu wyrównaj porty płyty głównej z płytą tylną i popchnij płytę główną w jej kierunku, aż otwory na śruby się zrównają. To zajmie trochę delikatnej siły.

8. Przykręć płytę główną

przykręcić-płytę-główną-dół-sport

Gdy płyta główna jest na miejscu, możesz zacząć ją wkręcać. Zacznij od rogów, mocno trzymając płytę główną, tak aby otwory na śruby pokrywały się z włożonymi taśmami nośnymi. Podczas wkręcania śrub nie używaj zbyt duży nacisk, ponieważ nie chcesz zepsuć płyty głównej. Najlepiej byłoby, gdyby śruby były wystarczająco mocno dokręcone, aby deska była bezpieczna, ale nie tak mocno, aby wydawało się, że deska zacznie pękać.

Po wykonaniu narożników możesz umieścić śruby w pozostałych otworach. Ile włożysz, zależy od Ciebie, ale nie powinieneś robić ich wszystkich, aby zabezpieczyć płytę główną. Kontynuuj, aż płyta główna będzie dobrze zamocowana.

9. Zidentyfikuj złącza ATX

zasilacz-12v-kabel zasilający

Po zamontowaniu płyty głównej możesz podłączyć ją do zasilania. Istnieją dwa złącza, które musisz podłączyć. Pierwsze to złącze ATX. Na nowoczesnych płytach głównych potrzebujesz 24-stykowego złącza. Na zasilaczu jest tylko jeden z nich. Ponieważ jednak starsze płyty główne wymagały tylko złącza 20-stykowego, zwykle istnieje złącze czterostykowe, które można odłączyć. Upewnij się, że jest on podłączony i że masz nieuszkodzone 24-stykowe złącze.

10. Podłącz złącze ATX

kabel zasilający typu plug-in-psu-12v

Musisz podłączyć to 24-pinowe złącze do pasującego złącza na płycie głównej. Powinno to być łatwe do znalezienia, ale zwykle znajduje się przy portach IDE po prawej stronie płyty głównej.

Złącze ATX podłącza się tylko w jeden sposób, więc nie możesz się pomylić. Po ustawieniu w jednej linii złącze powinno się podłączyć płynnie. Jest na nim klips, który utrzymuje go na miejscu. Będzie to wymagało delikatnego nacisku, aby go wpiąć, ale nie więcej. Jeśli musisz wymusić kabel, istnieje prawdopodobieństwo, że masz złącze w złym kierunku. Po umieszczeniu kabla delikatnie go pociągnij, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

11. Zidentyfikuj złącze wtórne

kabel-zasilacz-procesor

Nowoczesne płyty główne mają również dodatkowe złącze zasilania. Na większości płyt jest to pojedyncze złącze czterostykowe, ale niektóre wymagają złączy ośmiostykowych. Sprawdź, jaki jest twój zasilacz, ponieważ być może będziesz musiał kupić adapter.

Podobnie jak w przypadku złącza 24-stykowego, złącze ośmiostykowe w zasilaczach można podzielić na dwie części. Jeśli twoja płyta główna ma tylko czteropinowe złącze, będziesz musiał podzielić ją na dwie połówki. Tylko jeden z nich będzie podłączony do płyty głównej.

12. Podłącz złącze wtórne

kabel zasilający-wtyczka-procesora

Znajdź dodatkowe złącze zasilania płyty głównej. Instrukcja obsługi twojej płyty powie dokładnie, gdzie się znajduje, ale na większości płyt głównych znajduje się w pobliżu gniazda procesora. Następnie podłącz do niego drugie złącze zasilacza. Ta wtyczka będzie działać tylko w jeden sposób, więc nie ma szans na pomyłkę.

Złącze powinno delikatnie wsunąć się we wtyczkę. Będziesz musiał użyć trochę siły, aby klips zatrzasnął się na swoim miejscu i powinieneś usłyszeć, jak klika, gdy jest prawidłowo założony.