Jak Facebook zamawia listę znajomych?

Facebook od samego początku bardzo zmienił swój algorytm sortowania znajomych. Dzisiaj Twój profil na Facebooku pokazuje zdjęcia dziewięciu osób, które zawsze znajdują się na szczycie listy. Widzisz tych dziewięciu znajomych, zanim wejdziesz na listę znajomych.

Jak Facebook zamawia listę znajomych?

Te listy wywołują zamieszanie. Niektóre osoby z tych dziewięciu mogą być użytkownikami, z którymi nie wchodziłeś w interakcję od dłuższego czasu. Dlaczego więc algorytm Facebooka nadaje im priorytet?

Dokładny algorytm, dzięki któremu Facebook identyfikuje dziewięć konkretnych profili, jest utrzymywany w tajemnicy. Istnieją jednak pewne parametry, o których wiadomo, że wpływają na tę kolejność.

Ciąg czynników

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na algorytm Facebooka. Z powodu tego algorytmu niektóre wybory listy znajomych mogą wydawać się mylące. Kiedy musisz wziąć pod uwagę lokalizację, czas, interakcję, kliknięcia profilu, częstotliwość i wiele innych rzeczy, trudno jest uzyskać wyraźny obraz.

W tej sekcji przyjrzymy się niektórym parametrom, które wpływają na algorytm.

jak Facebook zamawia listę znajomych?

Komunikacja

Facebook śledzi, jak często rozmawiasz lub wymieniasz wiadomości z określonymi osobami. Interakcje obejmują zarówno czaty indywidualne, jak i grupowe. Jeśli ostatnio kontaktowałeś się z tą osobą, szanse na jej pojawienie się na liście Twoich znajomych są wyższe.

Wysyłanie wiadomości na Facebooku, komentowanie, polubienie i tagowanie to wszystkie formy komunikacji na platformie. Użytkownicy, z którymi kontaktujesz się najczęściej, mogą pojawić się w ich kolejności na liście Twoich znajomych.

Wyświetlenia profilu

Algorytm zbiera dane o tym, jak często przeglądasz określone profile. Jeśli wyświetlenia profilu są wzajemne, co oznacza, że ​​osoba, której profil często odwiedzasz, regularnie sprawdza również Twój profil, istnieje duża szansa, że ​​pojawi się na liście.

Chociaż nieco inwazyjna, ta metoda ułatwia zlokalizowanie profili, które najbardziej Cię interesują. Jeśli odwiedzasz jeden profil więcej niż inne, prawdopodobnie pojawi się on na liście Twoich znajomych.

Interakcje profilowe

Interakcje profilowe to nie to samo, co komunikacja. Są to posty na ścianie, polubienia postów i komentarze do postów. Jeśli oznaczysz kogoś w swoich postach, możesz również zwiększyć wartość algorytmu.

Pisanie na czyjejś tablicy poprzez odwiedzanie jej profilu lub publikowanie zabawnych memów w jego profilu to świetny sposób na zapewnienie, że pozostanie na szczycie listy Twoich znajomych.

Interakcje fotograficzne

Te interakcje obejmują wszystkie komentarze, polubienia i tagi związane ze zdjęciami na Facebooku. Na przykład, gdy często lubisz czyjeś zdjęcia lub gdy ktoś często oznacza Cię tagiem na swoich zdjęciach. Zawiera nawet widoki zdjęć – jak często oglądasz czyjeś zdjęcia i odwrotnie.

Algorytmy Facebooka pozwalają nawet innym oznaczać siebie na Twoich zdjęciach. Może to również przyczynić się do uporządkowania listy znajomych.

Wyszukiwanie na Facebooku

Lista znajomych na Facebooku

Chociaż jest to ściśle powiązane z wyświetleniami profilu, Facebook Search to osobny czynnik. Bierze pod uwagę, jak często Twoi znajomi wpisują Twoje imię w pasku wyszukiwania. Jeśli ktoś często Cię przeszukuje i odwrotnie, napędzasz algorytm.

Wzajemne interakcje z przyjaciółmi

Jeśli ty i inna osoba macie wspólnych znajomych i oboje kontaktujecie się z nimi prywatnie, będziecie wspinać się na wzajemnych listach znajomych. Facebook opiera wiele swoich algorytmów na wspólnych znajomych, więc ten parametr jest ważny.

Niedawni znajomi

Twoi niedawni znajomi również mogą znaleźć się na szczycie listy. Dzieje się tak, jeśli masz z nimi jakąś formę interakcji lub komunikacji.

Nierzadko zdarza się, że dwóch lub trzech z dziewięciu Twoich najlepszych znajomych to Twoi niedawni znajomi. Algorytm Facebooka stara się umieścić na szczycie najnowszą aktywność.

Aktywni użytkownicy

Jeśli Twoi znajomi są często zalogowani na Facebooku i wchodzą w interakcję z różnymi stronami i profilami, mogą przesuwać się w górę na Twojej liście. Logika jest taka, że ​​ludzie, którzy są częściej na Facebooku, będą tymi, z którymi będziesz spędzać większość czasu online.

Jeśli dana osoba nie była aktywna od miesięcy, Facebook nie uważa jej za istotne.

facebook zamówienie znajomych

A co z przyjaciółmi na czacie?

Twój pasek boczny czatu działa w podobny sposób. Algorytm wybiera interakcje, aktywność, komunikację, zdjęcia itp. To określa, którzy znajomi pojawią się na górze i będą mieli pierwszeństwo. Znajomi, z którymi komunikujesz się najczęściej, zazwyczaj będą pierwsi na tej liście.

Czy Twoja lista znajomych i sugerowani znajomi mają podobny algorytm?

Jeśli na Twojej liście „Osoby, które możesz znać” na Facebooku pojawiają się podobne osoby, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy algorytmy są podobne. Krótka odpowiedź: nie są.

Wcześniej Facebook uwzględniał tylko liczbę wspólnych znajomych. Dziś udostępniamy wiele danych osobowych, które Facebook może wykorzystać do udoskonalenia rekomendacji znajomych. Dane te obejmują:

 • Lokalizacja: Jeśli podróżujesz za granicę i masz wspólnych znajomych z niektórymi osobami mieszkającymi w pobliżu, Facebook poleci Ci ich.
 • Wyświetlenia profilu: Jeśli ktoś niedawno przeglądał Twój profil, może pojawić się jako sugestia.
 • Wspólni przyjaciele: Podobnie jak dawniej, posiadanie wielu wspólnych znajomych z inną osobą zachęci Facebooka do polecania ich Tobie.
 • Połączone aplikacje innych firm: Chociaż Facebook oficjalnie temu zaprzecza, są powody, by w to wierzyć. W końcu wielu użytkowników łączy swoje profile na Facebooku z różnymi aplikacjami. Jeśli zsynchronizowałeś swoje konto na Facebooku z platformami takimi jak Instagram, a nawet Tinder, może to sugerować osoby, z którymi się tam kontaktowałeś.

Czy możesz zmienić listę znajomych?

Lista znajomych w Twoim profilu będzie okresowo aktualizowana. Niestety nie możesz wybrać, których dziewięciu znajomych się pojawi. Ta lista jest automatycznie dystrybuowana i kompilowana przez Facebook.

Możesz przejąć kontrolę nad listą znajomych na Facebooku, tworząc nowe listy i zarządzając już istniejącymi. Listy na Facebooku składają się z: znajomych, bliskich znajomych i „zastrzeżonych”.

ten Ograniczony lista pokazuje tylko użytkowników, których dodasz treści, które upubliczniłeś. Jeśli jest to nauczyciel, wścibska ciocia lub inny członek Facebooka, możesz dodać go jako znajomego, ale nie zobaczą żadnych prywatnych aktualizacji statusu.

Aby zarządzać listą znajomych na Facebooku, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do Facebooka w przeglądarce internetowej
 2. Spójrz na lewą stronę ekranu i znajdź „Eksploruj”
 3. Kliknij „Zobacz więcej”
 4. Kliknij „Listy znajomych”
 5. Wybierz „Utwórz listę”
 6. Nazwij swoją listę i wpisz nazwy użytkowników, których chcesz dodać

Jeśli chcesz dodać innych użytkowników do istniejących list dostępnych

 1. Kliknij listę, do której chcesz dodać znajomych
 2. Kliknij „Dodaj znajomych do listy”
 3. Wpisz ich nazwę w polu wyszukiwania lub kliknij dostępne ikony profilu.

Chociaż Facebook nie ujawnił swojego algorytmu dla dziewięciu znajomych, którzy pojawiają się jako pierwsi, możesz przejąć kontrolę nad treściami, które widzą inni użytkownicy i jak Twoje działania na Facebooku wchodzą w interakcję ze znajomymi.

Często Zadawane Pytania

Mamy więcej odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące list znajomych na Facebooku:

Jeśli ktoś jest na szczycie mojej listy, czy to oznacza, że ​​mnie śledzi?

Niekoniecznie. Jak wspomniano powyżej, prawdziwe wewnętrzne działanie systemu zamówień Facebooka jest nadal nieznane, ale nawet dzisiaj nie ma potwierdzonych raportów, że osoba na szczycie listy znajomych przegląda Twój profil. Bardziej prawdopodobne jest, że te osoby mieszkają blisko Ciebie lub często wchodzą w interakcję z Twoimi postami.

Niestety Facebook nie oferuje użytkownikom żadnych funkcji umożliwiających sprawdzenie, kto odwiedza ich profil, więc jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś prześladuje Twoją stronę, jest interakcja z Twoimi postami (miałeś kiedyś znajomego, który polubił post sprzed 9 lat? Tak, przewijali Twój kanał).

Czy Facebook ogranicza wpisy, które widzę, do 25 znajomych?

Na Facebooku wciąż krąży stary mem, który twierdził, że nowy algorytm pokaże tylko posty od niektórych znajomych. To nieprawda i jest kilka powodów, dla których wiemy, że to nieprawda. Po pierwsze, Facebook polega na zaangażowaniu (skłanianiu ludzi do interakcji, komentowania, udostępniania i polubienia swoich postów), więc ograniczanie treści, które możesz zobaczyć, byłoby całkowicie sprzeczne z naturą witryny.

Po drugie, jeśli przewiniesz swój kanał aktualności, prawdopodobnie zobaczysz posty osób, z którymi rzadko się kontaktujesz.

Czy mogę zmienić sposób, w jaki Facebook pokazuje moim znajomym?

Niestety nie. Poza opcją, którą wymieniliśmy powyżej, lista znajomych z Facebooka jest automatycznie organizowana dla Ciebie. Na swojej stronie profilowej zobaczysz dziewięciu znajomych (w oparciu o nasze najnowsze testy, to właśnie tych dodaliśmy niedawno). Jeśli klikniesz opcję przeglądania wszystkich znajomych z Facebooka, zobaczysz losową listę, która wydaje się być zgodna z algorytmem, o którym wspomnieliśmy powyżej.