Dlaczego łóżka wybuchają w Minecrafcie?

Poszukiwacze przygód potrzebują bezpiecznego miejsca, w którym mogą odpocząć znużone głowy po długim dniu odkrywania i tworzenia, nawet w gcraftie. Jak inaczej przeczekałbyś cykl nocny i wszystkie niebezpieczeństwa, które się pojawiają?

Łóżka nie służą jednak tylko do szybkiego przewijania czasu w grze. Są punktami odrodzenia. Za każdym razem, gdy wejdziesz do królestwa z łóżkiem, odrodzisz się tam zamiast domyślnej lokalizacji.

Niestety biwakowanie na podłodze nie wchodzi w grę. W końcu jesteś cywilizowanym poszukiwaczem przygód. Jeśli chcesz złapać kilka ZZZ, będziesz potrzebować odpowiedniego łóżka.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wykonać łóżko, jak zrobić fantazyjne kolorowe łóżko i czego można się spodziewać po eksplodujących zagrożeniach łóżka.

Jak stworzyć łóżko w Minecrafcie

Tworzenie łóżka w Minecrafcie jest stosunkowo proste, ale potrzebujesz do tego stołu rzemieślniczego. Gdy już będziesz mieć stół rzemieślniczy, będziesz potrzebować wełny i drewnianych desek. Zbierz trzy części każdego przedmiotu i wykonaj poniższe czynności, aby uzyskać podstawowe białe łóżko:

 1. Otwórz menu stołu rzemieślniczego.

 2. (opcjonalnie) Przeciągnij jeden drewniany klocek z ekwipunku na dowolny kwadrat siatki rzemieślniczej i umieść deski z powrotem w ekwipunku.

 3. Umieść po jednej desce w każdym z kwadratów na dole siatki. W sumie zużyjesz trzy deski.

 4. Umieść wełnę (w tym samym kolorze) w każdym z kwadratów nad drewnianymi deskami. W sumie zużyjesz trzy kawałki wełny.

 5. Umieść łóżko w ekwipunku.

Większość nowych graczy zaczyna od podstawowego białego łóżka, ale nie musisz go długo trzymać. Twórz łóżka z kolorowymi prześcieradłami, które pasują do Twojego wystroju, używając odpowiednio barwionej wełny. Na przykład możesz utworzyć te kolory za pomocą tych zasobów:

 • Regularny niebieski – chabrowy lub lapis lazuli
 • Czarny – Wither Rose lub Ink Sac
 • Pomarańczowy – Pomarańczowy Tulipan
 • Czerwony – krzew róży, czerwony tulipan, burak lub mak

Barwy rzemieślnicze zazwyczaj wymagają umieszczenia składnika w pierwszym pudełku siatki rzemieślniczej. Jednak bardziej złożone kolory, takie jak Magenta, wymagają kilku dodatkowych kroków. Jeśli jesteś zainteresowany, w Internecie dostępnych jest wiele przepisów na wytwarzanie barwników.

Gdy już masz wybrany barwnik, nadszedł czas na farbowanie wełny. Wykonaj następujące kroki, aby zmienić kolor zebranej wełny:

 1. Otwórz menu tworzenia.

 2. Umieść blok wełny w pierwszym pudełku od lewej w ostatnim rzędzie.

 3. Umieść wybrany barwnik w pudełku po prawej stronie wełny.

 4. Przeciągnij i upuść świeżo ufarbowaną wełnę do swojego ekwipunku.

 5. (opcjonalnie, w przypadku kolorowego łóżka) Powtarzaj kroki, aż będziesz mieć trzy barwione klocki z wełny.

Kiedy masz trzy barwione klocki wełniane, możesz zafarbować swoje prześcieradła. Po prostu umieść łóżko w ekwipunku i udaj się do stołu rzemieślniczego. Umieść łóżko w lewym pudełku w środkowym rzędzie, a barwnik w pudełku po prawej stronie. Umieść nowe łóżko w swoim ekwipunku i ciesz się dodatkowym kolorem w swoim pokoju Minecraft.

Pamiętaj jednak, że możesz ponownie farbować łóżka na dowolny kolor w edycjach Bedrock i Education Minecrafta. Jeśli używasz Javy, możesz ponownie przefarbować łóżka tylko z białymi prześcieradłami.

Uważaj: Łóżka eksplodują w Nether and End Realms

Spanie w łóżku może być doskonałym sposobem na zabicie czasu i oczekiwanie na światło dzienne, ale może być niebezpieczne dla zdrowia w każdym innym świecie niż Overworld. Dobrze to przeczytałeś. Łóżka mogą eksplodować, jeśli spróbujesz spać w innych wymiarach, w tym:

 • Nether
 • Koniec
 • Wymiary niestandardowe

Łóżka nie tylko eksplodują z siłą większą niż TNT, ale mogą również podpalić otaczające bloki. Nawiasem mówiąc, „śmierć przez eksplozję łóżka” zdarza się tylko tobie. Mieszkańcy wioski nie są dotknięci syndromem eksplodującego łóżka i śpią spokojnie w żadnym wymiarze.

Odradzanie się z kotwicą odrodzenia

Ogólnie rzecz biorąc, łóżka są najlepszymi punktami odrodzenia, jeśli jesteś w Overworld. Jeśli jednak potrzebujesz punktu odrodzenia w Netherze, będziesz musiał trochę popracować.

Kotwice odrodzenia są dokładnie tym, czym brzmią. Są to przedmioty, które gracze tworzą, aby ustawić punkty odrodzenia w różnych miejscach w Netherze. Aby stworzyć kotwicę odrodzenia, potrzebujesz:

 • 6 Płaczący obsydian
 • 3 jarzący się kamień

Płacz obsydianowy możesz zdobyć na wiele sposobów, w tym skrzynie z łupami i handel wymienny. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz zbierać go z uszkodzonych portali, będziesz potrzebować diamentowego lub netherytowego kilofa.

Z drugiej strony Glowstone można zdobyć tylko w Netherze. Szukaj tych świecących bloków w rozgałęzionych strukturach, nawisach i zwisających z sufitów. Będziesz potrzebował narzędzia z Silk Touch, aby Glowstone upuszczał jako bloki. Jeśli użyjesz innego narzędzia na Glowstone, zamiast tego upuść Glowstone Dust.

Nie martw się, jeśli nie możesz zdobyć zaklęcia Silk Touch. Musisz po prostu wykonać dodatkowy krok, aby zamienić pył w blok przed wykonaniem kotwicy. Sprawdź poniższe kroki, aby przekształcić Glow Dust w Glowstone:

 1. Otwórz swoje menu tworzenia.

 2. Umieść kawałek Glowstone Dust w pierwszym kwadracie w środkowym rzędzie i pierwszym kwadracie w ostatnim rzędzie.

 3. Umieść kawałek Glowstone Dust po prawej stronie tego w środkowym rzędzie i na prawo od kawałka Glowstone Dust w ostatnim rzędzie. Powinieneś mieć w sumie cztery kawałki w siatce.

 4. Usuń powstały blok Glowstone i umieść go w ekwipunku.

Pamiętaj, że będziesz potrzebować trzech bloków Glowstone, aby stworzyć Kotwicę Odrodzenia. Jeśli tworzysz bloki Pyłu Glowstone, będziesz potrzebować w sumie 12 kawałków Pyłu Glowstone, aby utworzyć trzy bloki Glowstone. Jednak dobrym pomysłem jest zrobienie większej liczby bloków Glowstone, niż wymaga tego Kotwica Odrodzenia, aby ją naładować.

Gdy masz już wszystkie składniki pod ręką, nadszedł czas, aby stworzyć Kotwicę Odrodzenia:

 1. Otwórz menu stołu rzemieślniczego.

 2. Umieść trzy kawałki Crying Obsydian w górnym i dolnym rzędzie siatki.

 3. Umieść trzy bloki Glowstone wzdłuż środkowego rzędu siatki rzemieślniczej.

 4. Usuń nową kotwicę odrodzenia i umieść ją w ekwipunku.

Teraz, gdy masz już Kotwicę odrodzenia, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim z niej skorzystasz.

Ładowanie kotwicy odrodzenia

Po pierwsze, nowo stworzona Kotwica Odrodzenia nie ma ładunku i nie może być używana, dopóki nie naładujesz jej blokiem Glowstone. Gdy dodasz blok Glowstone, zobaczysz, że Kotwica „aktywuje się”. Zobaczysz światło emitujące z bloku, a tekstura nieco się zmieni.

Opłaty za kotwicę

Dodanie jarzących kamieni do kotwicy to jedyny sposób na jej naładowanie i może pomieścić do czterech ładunków jednocześnie. Jednak za każdym razem, gdy go używasz, liczba ładunków zmniejsza się o jeden. Śledź swoje opłaty za kotwicę, sprawdzając tarczę z boku bloku.

Podobnie jak łóżka, Kotwice mogą być dzielone z innymi ludźmi. Jednak opłaty z Kotwicy są również dzielone z innymi osobami, więc dobrym pomysłem jest sprawdzenie numeru obciążenia przed wyruszeniem do Netheru. Nie chcesz zostać złapany bez wyznaczonego punktu odrodzenia, jeśli zginiesz.

Ustawianie miejsca odradzania

Jeśli chcesz ustawić miejsce odradzania, ustaw kotwicę odrodzenia w wybranym miejscu. Nie działa, jeśli jest w twoim ekwipunku. Gdy już ustawisz Kotwicę dokładnie tam, gdzie chcesz, kliknij na nią tak, jak na łóżko. Kotwica czy należy jednak naładować przed ustawieniem lokalizacji, w przeciwnym razie nie zadziała.

Każde odrodzenie kosztuje jeden ładunek Kotwicy, także wtedy, gdy umrzesz i odrodzisz się w Netherze. Jeśli nie możesz odrodzić się w swoim punkcie zakotwiczenia, zamiast tego odrodzisz się po prostu w punkcie odrodzenia w świecie.

Należy również pamiętać, że nie można umieszczać tych kotwic odrodzenia w Overworld. Podobnie jak łóżka w Netherze, Kotwice eksplodują, jeśli spróbujesz ich użyć w Overworld.

Jak korzystać z eksplodujących łóżek

Możesz nie być w stanie użyć łóżek do spania w Netherze, ale możesz użyć łóżek wybuchających do innych rzeczy, które wymagają eksplozji, takich jak:

 • Użyj go jako bomby: wcześniej ustaw blokadę między tobą a łóżkiem, aby zminimalizować uszkodzenia
 • Użyj go, aby ponownie oświetlić portale: umieść łóżko w portalu i aktywuj je

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz zginąć podczas korzystania z eksplodującego łóżka, musisz umieścić między tobą a łóżkiem przynajmniej jeden blok o wysokiej odporności na wybuch. Otrzymasz obrażenia, ale prawdopodobnie to nie wystarczy, by cię zabić.

Dodatkowe często zadawane pytania

Ile szkód powoduje eksplozja łóżka?

Eksplozja łóżka w Netherze powoduje zniszczenie mocy 5. Eksplozje w Nether Bed są silniejsze niż TNT, kule ognia Ghasta i Creepery. Eksplozje w łóżkach również wywołują pożary.

Uważaj na porę snu

Nether jest pełen niebezpieczeństw. Od niebezpiecznych mobów po jeziora lawy, odkrywcy mogą znaleźć się w tarapatach, jeśli nieprzygotowani zapuszczą się w Nether. Nawet meble mogą zabić niczego niepodejrzewających graczy.

Pamiętaj tylko, że odpoczynek zmęczonej głowy po przygodach w Overworld może być w porządku, ale w innych światach to zupełnie inna historia.

Używasz eksplodujących łóżek w Netherze? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.