Jak wyłączyć Superfetch w systemie Windows 10?

Przez lata głównym celem Microsoftu w tworzeniu aktualizacji dla systemu Windows było uaktualnienie systemu operacyjnego do wyższych standardów, dzięki czemu korzystanie z systemu operacyjnego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek i aby system operacyjny działał dla użytkownika, zamiast na odwrót. Każda nowa wersja systemu Windows zawiera nowe funkcje i uaktualnienia, które ułatwiają ogólne korzystanie z programu. Niezależnie od tego, czy sprowadza się to do włączenia asystenta głosowego Cortany do odpowiedzi na twoje pytanie, włączenia centrum powiadomień, funkcji osi czasu w aktualizacji z kwietnia 2018 r. dla systemu Windows 10, która dodaje możliwość otwierania plików, nad którymi pracowałeś przy użyciu innych urządzeń, czy możliwość synchronizacji telefonu Android z systemem Windows w celu sparowania powiadomień i wiadomości.

Jak wyłączyć Superfetch w systemie Windows 10?

Niektóre z tych funkcji nie są jednak tak skierowane do użytkownika, jak Cortana lub oś czasu. Jedna funkcja, znana jako Superfetch, została dodana w 2006 roku wraz z uruchomieniem systemu Windows Vista i od tego czasu jest dołączona do każdej wersji systemu Windows. Superfetch działa w tle Twojego komputera, ale opis usługi świadczonej przez Microsoft jest na tyle niejasny, że możesz nie wiedzieć, co robi. Microsoft twierdzi, że Superfetch „utrzymuje i poprawia wydajność systemu w czasie”, ale w rzeczywistości Superfetch pracuje znacznie ciężej, niż sugeruje to niejasny opis. System działa w tle, analizując wzorce wykorzystania pamięci RAM, ucząc się najczęściej używanych aplikacji i przewidując, których aplikacji będziesz potrzebować w danym momencie. Gdy system Windows pozna aplikacje, z których najczęściej korzystasz, załaduje program do pamięci RAM, zanim nawet klikniesz ikonę aplikacji, aby ją uruchomić, oszczędzając w ten sposób czas.

Na większości komputerów Superfetch to solidny program do pozostawienia działającego w tle. To powiedziawszy, istnieje kilka powodów, dla których możesz chcieć wyłączyć Superfetch na swoim komputerze. Wolniejsze i starsze komputery mogą w rzeczywistości ugrzęznąć w narzędziach, zmuszone do ładowania programów, których nie potrzebują i zużywać już ograniczone zasoby, takie jak słabsze procesory i niewielka ilość pamięci RAM. Podobnie nowsze komputery, które używają dysków półprzewodnikowych (SSD) zamiast tradycyjnych dysków twardych opartych na dyskach, prawdopodobnie stwierdzą, że nie zapewnia to żadnych użytecznych korzyści, ponieważ dyski te są wystarczająco szybkie, aby uruchomić się bez konieczności używania Superfetch w pierwszej kolejności. Superfetch może również spowolnić uruchamianie komputera, co może sprawić, że uruchamianie komputera każdego ranka będzie frustrujące. Na szczęście nie musisz uruchamiać Superfetch na swoim komputerze; narzędzie można całkowicie wyłączyć na komputerze. Przyjrzyjmy się, jak wyłączyć Superfetch w systemie Windows 10.

Wyłączanie Superfetch za pomocą usług

  1. Aby rozpocząć, naciśnij Wygraj + R otworzyć Uruchomić w oknie dialogowym w systemie Windows, wpisz „services.msc‘ i naciśnij Wchodzić. Uruchom program w systemie Windows 10
  2. To jest pełna lista usług uruchomionych na Twoim komputerze, dostarczanych zarówno przez system Windows 10, jak i przez aplikacje i narzędzia, które zainstalowałeś od czasu konfiguracji komputera. W tym oknie jest wiele usług i w większości można je pozostawić w spokoju, działające w tle na komputerze. Uważaj, aby przypadkowo nie wyłączyć żadnych narzędzi, ponieważ niektóre usługi w tym programie są wymagane przez system Windows 10 do prawidłowego działania. superpobieranie
  3. Przewiń listę, aż znajdziesz Superpobieranie, kliknij prawym przyciskiem myszy to aby otworzyć menu kontekstowe widoczne na poniższym zrzucie ekranu. Z listy dostępnych tutaj opcji wybierz Zatrzymać.

superpobieranie2

Po wybraniu Zatrzymać opcja Superfetch zostanie całkowicie wyłączona, uniemożliwiając uruchomienie programu w systemie. Alternatywnie możesz ponownie włączyć Superfetch, powtarzając powyższe kroki i wybierając Początek z menu kontekstowego.

Wyłączanie Superfetch za pomocą rejestru systemowego

Drugą opcją wyłączenia Superfetch jest edycja rejestru na komputerze, opcja, która zapewnia nieco większą elastyczność niż powyższa lista usług. Edytując opcję rejestru Superfetch na swoim komputerze, możesz faktycznie skonfigurować system, dając cztery opcje, w jaki sposób Superfetch może działać na twoim komputerze.

  1. Otwórz Uruchom ponownie, dotykając Wygraj + R, rodzaj "regedit” w oknie dialogowym i naciśnij Wchodzić. Spowoduje to otwarcie Edytora rejestru na twoim komputerze, innego systemu, w którym prawdopodobnie nie będziesz chciał zbytnio zadzierać, aby uniknąć wyłączenia lub usunięcia ważnego monitu na komputerze. Windows 10 Uruchom program 2
  2. Teraz wpisz „Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters‘w pasku wyszukiwania u góry ekranu i naciśnij Wchodzić lub ręcznie przejdź do folderu. Rejestr systemu
  3. Pod tym kluczem znajdziesz DWORD z imieniem Włącz Superfetch, kliknij ten wpis w rejestrze, aby edytować DWORD wartość, jak widać na zrzucie ekranu poniżej. Jeśli go nie widzisz, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy Parametry pobierania wstępnego i wybierz Nowy > DWORD, a następnie nadaj mu odpowiednią nazwę. superpobieranie3
  4. Powyższe okno zawiera dane wartości 3, co oznacza, że ​​Superfetch jest w pełni włączone. Aby wyłączyć Superfetch, wprowadź 0 w polu tekstowym Dane wartości. Alternatywnie możesz również wpisać 1 aby włączyć pobieranie z wyprzedzeniem po uruchomieniu programu podczas wprowadzania 2 aktywuje wstępne pobieranie rozruchu w systemie Windows. Po zakończeniu wprowadzania naciśnij ok a następnie zamknij edytor rejestru.

Dla większości użytkowników Superfetch zapewnia cenne narzędzie na ich komputerze, pomagając wstępnie ładować aplikacje regularnie używane i potrzebne użytkownikowi do uruchamiania aplikacji takich jak Chrome lub iTunes z pamięci RAM, ładując się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie jest to doskonały system, ale większość ludzi prawdopodobnie stwierdzi, że narzędzie przyspiesza ich komputery dzięki regularnemu użytkowaniu. To powiedziawszy, użytkownicy dysków SSD mogą wyłączyć monit o zatrzymanie aplikacji w tle, a właściciele starszych lub mniej wydajnych komputerów mogą wyłączyć narzędzie na swoim komputerze, aby powstrzymać Superfetch przed zajmowaniem cykli procesora i wypełnianiem pamięci RAM. Ostatecznie to od użytkownika końcowego zależy, czy wyłączy narzędzie, w zależności od własnych potrzeb i poziomu mocy własnego komputera.