Jak dostosować swój program uruchamiający Chromebook

Pulpit każdego komputera pełni ważną rolę w codziennym życiu. Dla niektórych pulpit służy do dostosowywania komputera za pomocą różnych teł i tapet, które pozwalają poczuć się jak w domu podczas korzystania z komputera. Inne osoby używają swojego komputera do zapisywania plików, nad którymi aktualnie pracują, od ważnych dokumentów podatkowych po pliki programu Photoshop lub Illustrator. Założylibyśmy jednak, że największy procent ludzi zdecyduje się zachować swój pulpit jako sposób na zarządzanie i uruchamianie swoich aplikacji, zachowując skróty systemowe po lewej stronie pulpitu, tuż obok zdjęć i dokumentów. Bez względu na to, czy jesteś osobą, która mikrozarządza swoim pulpitem, aby utrzymać porządek i porządek, czy jesteś osobą, która beztrosko pozwala ikonom i dokumentom na żywo na komputerze, sprawienie, by Twój pulpit wyglądał jak Twój własny, jest istotną częścią dostosowywania komputera.

Jak dostosować swój program uruchamiający Chromebook

Jeśli jednak masz Chromebooka, sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane. System operacyjny Chrome nie pozwala przypinać dokumentów do pulpitu, co w zasadzie sprawia, że ​​większość użytkowników decyduje się na używanie pulpitu jako sposobu wyświetlania niektórych ulubionych zdjęć. Nie ma możliwości wyświetlenia czegokolwiek poza tapetą, którą włączysz w ustawieniach, co może sprawić, że program uruchamiający Chromebooka będzie wydawać się nieco rozczarowujący w porównaniu z MacOS lub Windows 10. Jednak system operacyjny Chrome zawiera nie tylko interfejs pulpitu, ale także pełne uruchamianie aplikacji, zdolne do uruchamiania aplikacji i innych treści bezpośrednio z pulpitu. Program uruchamiający Chrome jest podobny do menu Start w systemie Windows, ale z funkcjami i efektami wizualnymi, których można oczekiwać od Androida. To ciekawy sposób na odtworzenie wrażeń komputerowych i można go łatwo dostosować dla osób, które chcą poprawić sposób działania Chrome.

Istnieje wiele sposobów dostosowania programu uruchamiającego wbudowanego w system operacyjny Chrome, więc jeśli brakuje dostosowania pochodzącego z komputerów stacjonarnych z systemami Windows i MacOS, istnieje wiele opcji z tego miejsca. Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić skróty do aplikacji na półce, czy też szukasz pełnoprawnych skrótów, które ułatwią korzystanie z urządzenia, mamy kilka porad, jak sprawić, by Twój Chromebook poczuł się jak w domu.

Czy mogę używać programów uruchamiających Androida w systemie operacyjnym Chrome?

W ciągu ostatniego półtora roku Google starał się uruchomić Sklep Play — a wraz z nim całą bibliotekę aplikacji na Androida — w systemie operacyjnym Chrome. Wdrażanie było powolne, znacznie wolniejsze niż prawdopodobnie spodziewał się Google, gdy funkcja została ogłoszona w 2016 roku, ale z pewnością starsze laptopy zostały zaktualizowane, aby zapewnić, że mogą uruchamiać aplikacje na Androida. Tymczasem nowsze Chromebooki są w dużej mierze dostarczane z funkcją gotową do użycia po wyjęciu z pudełka, a zarówno zeszłoroczna linia Samsung Chromebook Plus i Pro, jak i własny Pixelbook Google, poprawiły kąt aplikacji w swoich reklamach.

Nie wszystkie Chromebooki są obecnie w stanie uruchamiać aplikacje na Androida, ale w tym momencie większość nowoczesnych urządzeń otrzymała przynajmniej aktualizację w formie wersji beta. Oznacza to, że niektórzy długoletni użytkownicy Androida mogą się zastanawiać, czy mogą przetestować swoją wiedzę na temat Androida, używając na laptopie programu uruchamiającego innej firmy do zasilania swoich aplikacji i odtworzenia doświadczenia korzystania z urządzenia z Androidem na laptopie. Szeroka gama programów uruchamiających innych firm na Androida, w tym Nova Launcher i Action Launcher, sprawiła, że ​​platforma stała się legendarna ze względu na możliwość łatwego dostosowywania i zmieniania sposobu korzystania z tabletu lub telefonu w kilku krótkich krokach. Biorąc pod uwagę łatwość zasilania urządzenia z Androidem za pomocą programu uruchamiającego innej firmy, dlaczego nie chcesz spróbować użyć go w systemie operacyjnym Chrome?

Problem polega oczywiście na tym, że Chrome OS jest dość wyjątkową platformą. W przeciwieństwie do Androida, system operacyjny Chrome używa zarówno aplikacji Chrome, jak i aplikacji na Androida, i potrafi rozróżnić te dwie na platformie. Większość Chrome OS opiera się na wykorzystaniu uniwersalnej sieci, podczas gdy wszystko, co chcesz zrobić z Androidem, jest podzielone na własne aplikacje. Dlatego użytkownicy systemu operacyjnego Chrome napotykają problemy polegające na tym, że na swoich urządzeniach mają zainstalowane dwie różne wersje aplikacji (wersję Chrome i wersję Androida). Program uruchamiający aplikacje będzie mógł pokazać tylko aplikacje na Androida zainstalowane na Twoim urządzeniu, co oznacza brak aplikacji Chrome, brak skrótów, a co najważniejsze, brak dostępu do standardowej wersji Chrome. Programy uruchamiające Androida w systemie operacyjnym Chrome są również uruchamiane w oknie, co oznacza, że ​​​​jedyna rzecz, jaką uruchomienie Nova lub Action spowoduje, że Twoja produktywność będzie spowolnić, i sprawi, że proste czynności będą o wiele bardziej złożone.

Więc odpowiedź brzmi tak, ty Móc używaj programów uruchamiających Androida w przeglądarce Chrome. Ale nie będziesz chciał, ponieważ ich użyteczność jest ograniczona w zależności od tego, jak działa Chrome. Korzystanie z programu uruchamiającego w przeglądarce Chrome nie przynosi żadnych korzyści i faktycznie można je uznać za szkodliwe dla codziennego korzystania z platformy. Zamiast skłaniać się do korzystania z programu uruchamiającego Androida z systemem operacyjnym Chrome, należy wprowadzić pewne zmiany w sposobie działania urządzenia na istniejącym pulpicie i programie uruchamiającym Chrome. Chromebook składa się z trzech głównych elementów: pulpitu, półki i szuflady. Omówimy wszystkie trzy poniżej, wraz z kilkoma uwagami na temat innych opcji, których możesz użyć, jeśli szukasz bardziej podobnego do smartfona doświadczenia z Chrome.

Pulpit

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pulpit na urządzeniach z Chrome OS jest dość ograniczony pod względem możliwości dostosowania. Jeśli jesteś osobą, która lubi przechowywać dokumenty lub skróty do aplikacji na pulpicie komputera, nie masz szczęścia do korzystania z Chromebooka. Twórcy Chrome OS wyjaśnili w wielu raportach o błędach, że nie są zainteresowani dodawaniem możliwości hostowania ikon i dokumentów na pulpicie w stylu Windows. Zamiast tego zespół odpowiedzialny za aktualizacje przesyłane na Chromebooka naprawdę chce, aby pulpit działał jako sposób wyświetlania ulubionych tła i zdjęć, ale tak naprawdę nic więcej. Jeśli pochodzisz z systemu Windows lub MacOS, może to wydawać się dziwnie ograniczające, ale tak właśnie działa system operacyjny Chrome i tak będzie działać w przewidywalnej przyszłości.

Tapeta

To sprawia, że ​​tapeta jest jedyną częścią pulpitu, którą można poważnie dostosować, co oznacza, że ​​​​będziesz chciał mieć pewność, że użyjesz jej na swoją korzyść. Zmianę tapety pulpitu można wykonać na dwa sposoby i oba wykonują to samo zadanie. Najpierw spróbuj kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu tapety na komputerze (na większości touchpadów Chromebooka możesz kliknąć dwoma palcami, aby emulować kliknięcie prawym przyciskiem myszy). W menu kontekstowym wyświetlą się trzy opcje, a wszystkie trzy zostaną omówione w tym przewodniku. Na razie jednak kliknij wybór na dole listy „Ustaw tapetę”. Spowoduje to otwarcie selektora tapet Chrome, który ma kilka różnych opcji, o których powinniśmy wspomnieć.

U góry tego pola zobaczysz kategorie dołączonych, domyślnych tapet Chrome. Karta „Wszystkie” umożliwia przeglądanie wszystkich tapet na urządzeniu, a pozostałe cztery kategorie („Krajobraz”, „Miejskie”, „Kolory”, „Natura”) pozwalają ograniczyć wybór do tych gatunków tła. Te kategorie będą brzmieć znajomo dla każdego właściciela Pixela, ponieważ aplikacja Google Wallpaper używa tych samych gatunków tapet. Ostatnia karta, "Niestandardowa", pozwala wybrać tapetę dodaną z Internetu lub z plików osobistych, chociaż możesz nie widzieć tutaj żadnych zapisanych zdjęć, jeśli jesteś nowy w systemie operacyjnym. U dołu listy niestandardowej zobaczysz pustą tapetę z symbolem plusa (+). Kliknij tę ikonę, aby otworzyć swoją kolekcję osobistych zdjęć i tapet w selektorze tapet.

Możesz otworzyć tylko jedną tapetę naraz, a wybrana tapeta zostanie automatycznie oznaczona jako tapeta Twojego Chromebooka zarówno na pulpicie, jak i na ekranie logowania (w tej chwili nie ma możliwości ich rozróżnienia, tak jak w przypadku Androida, więc upewnij się, że tapeta jest bezpieczna dla Twojego środowiska, czy to w domu, szkole czy pracy). Możesz dodać do tej listy tyle tapet, ile uznasz za stosowne, a pojawią się one również na karcie „Wszystkie”.

Jeśli nie obchodzi Cię, co to jest tapeta, ustawienie pola wyboru „Zaskocz mnie” u dołu tego monitu automatycznie wybierze tapetę z całej kolekcji. Niestety, obecnie nie ma możliwości wybrania podsekcji tych tapet za pomocą „Surprise Me”; zawsze wybierze losową tapetę z całej biblioteki tapet. „Surprise Me” służy do wybierania nowej tapety raz dziennie, więc warto się upewnić, że Twoja kolekcja tapet jest bezpieczna do pracy.

Jeśli chcesz tylko wybrać jeden obraz zapisany na Chromebooku jako tapetę pulpitu, możesz pominąć korzystanie z całego narzędzia do wybierania tapet i zanurzyć się w przeglądarce plików, aby wybrać żądany plik. Znajdź swoje zdjęcia w folderze Pobrane lub w dowolnym miejscu, w którym zostały zapisane, kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz "Ustaw tapetę" na dole listy. Należy pamiętać, że nie spowoduje to dodania pliku do sekcji Niestandardowe selektora tapet na urządzeniu, więc jeśli chcesz dołączyć to zdjęcie do standardowego narzędzia do wyboru tapet, musisz dodać je ręcznie, zgodnie z opisem nad.

Półka

Chociaż pulpit może nie mieć dużego wyboru opcji dostosowywania poza zmianą tapety, półka zapewnia znacznie większą swobodę. Półka Chrome OS jest używana do obsługi stacji dokującej w systemie MacOS, a pasek zadań jest używany w systemie Windows 10, ale z uroczym pseudonimem dla narzędzia. Wyświetla aktualnie otwarte aplikacje w czytelnym układzie i umożliwia przypinanie ulubionych aplikacji i witryn internetowych w celu łatwego dostępu. Możesz zmienić kolejność każdej aplikacji na półce, a także zmienić sposób wyświetlania półki na urządzeniu. Przyjrzyjmy się, jak korzystać z głównego programu uruchamiającego aplikacje w systemie operacyjnym Chrome w sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

Dodawanie i usuwanie aplikacji

Ten jest łatwy, zwłaszcza jeśli znasz doki dostępne na MacOS, Windows, a nawet iOS i Android. System operacyjny Chrome ma pełną szufladę aplikacji, podobną do Androida, ukrytą za ikoną menu, co oznacza, że ​​nie musisz koniecznie przypinać każdej aplikacji na swoim urządzeniu do stacji dokującej. Mimo to dobrym pomysłem jest wykorzystanie półki do zapisywania ulubionych aplikacji internetowych i aplikacji na Androida na urządzeniu, ponieważ przyspiesza to proces uruchamiania treści.

Aby dodać do półki aplikację, która już działa na Twoim urządzeniu, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę na półce, aby załadować menu kontekstowe aplikacji. Tutaj pojawi się pięć opcji, ale tylko dwie z nich dotyczą bezpośrednio aplikacji, którą chcesz przypiąć do dokumentu. Na górze listy zobaczysz „Przypnij;” naciśnięcie tej opcji przypina plik na stałe do półki. Nie ma wizualnego wskaźnika, że ​​coś się zmieniło po przypięciu aplikacji. Biała kropka, która pojawia się pod ikoną, pozostaje tam bez względu na to, czy aplikacja została przypięta, czy nie. Jednak po zamknięciu aplikacji ikona pozostanie na półce zamiast zamykać się i znikać z doku, co umożliwia ponowne uruchomienie aplikacji bez otwierania szuflady z aplikacjami.

Aplikacje, które nie są przypięte do półki, są przesuwane po prawej stronie doku i można je przeciągać i zmieniać tylko z innymi nieprzypiętymi aplikacjami (przeciągnięcie aplikacji w lewo spowoduje przejście tylko przez nieprzypięte aplikacje; przypięte aplikacje działają jak ściana do otwartych, nieprzypiętych aplikacji). Jednak po przypięciu aplikacji do półki możesz szybko i łatwo przenosić oprogramowanie po urządzeniu, co pozwala przenosić przypięte aplikacje w dowolnej kolejności. Wreszcie, jeśli chcesz dodać działka przypiętych aplikacji do półki, należy pamiętać, że po zapełnieniu półki mała ikona strzałki zajmie jej miejsce po prawej stronie stacji dokującej. Spowoduje to wyświetlenie pozostałych przypiętych i otwartych aplikacji, gdy zabraknie Ci miejsca, zachowując się prawie jak miniaturowa wersja szuflady aplikacji, którą omówimy poniżej. W przeciwieństwie do systemów Windows i MacOS nie można zmienić rozmiaru półki bez zmiany rozmiaru całego wyświetlacza wraz z nim.

Aby usunąć przypięte aplikacje z półki, powtórz powyższe kroki i wybierz „Odepnij” u góry menu kontekstowego. Jeśli aplikacja jest obecnie otwarta na Twoim urządzeniu, nic się nie zmieni wizualnie, ale po zamknięciu aplikacja zniknie ze stacji dokującej. Podobnie, jeśli aplikacja nie działa, ikona zniknie z półki po odpięciu. Dowolną aplikację można przypinać i odpinać, jak chcesz, z wyjątkiem ikony Chrome, która domyślnie znajduje się po lewej stronie stacji dokującej, obok ikony programu uruchamiającego. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na Chrome pozwoli ci zamknąć okno, ale nie będziesz mieć możliwości odpięcia go od półki.

Przypinanie stron internetowych

Podobnie jak aplikacje, strony internetowe można również przypiąć do urządzenia, aby mieć do nich łatwy dostęp. Dowolne zakładki, sieci społecznościowe lub ulubione witryny z wiadomościami można łatwo dodać do urządzenia za pomocą szybkiego kliknięcia przycisku. Przypinanie kart i stron internetowych ma sens, ponieważ większość aplikacji Chrome i tak działa i wyświetla się jako strony internetowe. W ten sposób uruchamianie ulubionych witryn można zrobić tak, jak uruchamianie aplikacji na Androida lub iOS, ale z łatwością obsługi i dostępem, którą widzieliśmy w systemie operacyjnym Chrome.

Aby przypiąć stronę internetową do półki, otwórz stronę, którą chcesz dodać do Docka w Chrome. Chrome pozwala na „przypinanie” stron w przeglądarce, ale aby dodać stronę do półki, musimy przejść do interfejsu menu Chrome. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu i przewiń listę, aż znajdziesz „Więcej narzędzi;” strzałka nad tym wyborem. Tutaj zobaczysz kilka opcji, w tym standardowe menu rozszerzeń Chrome, które są dostępne w Chrome na dowolnej platformie. Jednak niektóre z tych opcji są ograniczone wyłącznie do urządzeń z systemem operacyjnym Chrome, w tym „Menedżer zadań” i, do naszych zastosowań, „Dodaj do półki”.

Po kliknięciu „Dodaj do półki” pojawi się okno dialogowe do ukończenia. Zobaczysz ikonę strony internetowej, którą chcesz dodać do półki (zazwyczaj ma ona postać favikony strony i nie można jej zmienić), wraz z nazwą strony internetowej (którą możesz edytować lub skracać) oraz pole wyboru, aby otworzyć w dedykowanym oknie. Jeśli pozostawisz to pole zaznaczone, przypięta strona internetowa zostanie dodana do półki, a kliknięcie na nią uruchomi ją w niezależnym oknie, bez możliwości otwarcia nowej karty lub wpisania adresu URL w celu przekierowania strony. W przypadku niektórych aplikacji (Spotify, Pocket Casts itp.) jest to idealne rozwiązanie, ponieważ sprawia, że ​​strona internetowa przypomina bardziej niezależną aplikację. Jeśli jednak chcesz, aby strona otwierała się tuż obok innych kart, upewnij się, że odznaczysz tę opcję przed dodaniem strony do półki.

Zmiana pozycji półki

Podobnie jak pasek zadań systemu Windows 10 i stacja dokująca MacOS, system operacyjny Chrome umożliwia zmianę pozycji półki, aby dopasować ją do własnych potrzeb. Nie można zmienić położenia półki w systemie operacyjnym Chrome, przeciągając ją, tak jak w systemie Windows 10, ale można ją przesunąć na lewą i prawą stronę ekranu. Aby to osiągnąć, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na półce, aby otworzyć menu kontekstowe. Jeśli masz półkę pełną ikon, możesz również kliknąć ikonę. Przesuń kursor myszy nad opcję, aby dostosować pozycję półki, a następnie wybierz lewą lub prawą stronę, w zależności od preferencji.

Nie można przesunąć półki na górę ekranu, jak to możliwe w systemie Windows, i warto zauważyć, że stacja dokująca ma znacznie mniej miejsc na ikony aplikacji, gdy jest umieszczona po lewej i prawej stronie ekranu, jak widać w obrazek poniżej.

Automatycznie ukryj półkę

Wreszcie, podobnie jak Windows i MacOS, półka w Chrome ma możliwość automatycznego ukrywania się, gdy nie jest używana. Gdy stacja dokująca zostanie automatycznie ukryta, wszystkie okna po otwarciu w zasadzie zautomatyzują się do trybu pełnoekranowego. Doda również półprzezroczystą czarną ramkę do stacji dokującej na pulpicie, wskazując, że stacja dokująca jest w trybie automatycznego ukrywania. Aby włączyć to ustawienie, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu doku, jak opisano powyżej, i zaznacz opcję „autoukrywanie półki”. Gdy na urządzeniu masz otwarte okno Chrome, aplikację internetową lub aplikację na Androida, półka automatycznie się ukryje, dając Ci pełnoekranowy obszar do korzystania z laptopa, edytowania dokumentów, przeglądania internetu i wszystkich innych czynności chcesz zrobić w systemie operacyjnym Chrome.

Aby odsłonić półkę, po prostu przesuń mysz na sam dół ekranu, a pojawi się ona jako nakładka na bieżącej karcie lub oknie. Gdy odsuniesz mysz od półki, automatycznie się schowa.

Szuflada

Jeśli półka jest głównym sposobem, w jaki większość ludzi wchodzi w interakcję z listą aplikacji i oprogramowania na Chromebookach, szuflada to obszar systemu operacyjnego Chrome, w którym znajduje się całe niepotrzebne oprogramowanie zainstalowane na urządzeniu. Większość ludzi prawdopodobnie będzie chciała zrównoważyć aplikacje przechowywane na półce z aplikacjami, z których regularnie korzystają, co oznacza, że ​​​​szuflada aplikacji w Chrome będzie regularnie używana. Szuflada w Chrome działa jak skrzyżowanie menu Start w systemie Windows i Szuflady aplikacji w Androidzie, co ma sens, ponieważ oba systemy doskonale sprawdzają się w zarządzaniu aplikacjami, zachowując jednocześnie uporządkowaną i łatwo dostępną zawartość.

Aby otworzyć szufladę aplikacji, poszukaj okrągłej ikony w lewym dolnym rogu ekranu (lub naciśnij klawisz wyszukiwania na klawiaturze; niektóre nowsze urządzenia, takie jak Pixelbook, mają zamiast tego przycisk Asystenta Google). Użytkownicy systemu Windows będą przyzwyczajeni do tej lokalizacji; to tam menu startowe żyło (prawie) w każdej iteracji klasycznego systemu operacyjnego. Szuflada aplikacji bardzo się zmieniła od wczesnych etapów systemu operacyjnego Chrome. Chociaż kiedyś pojawiała się jako wyskakujące okienko na pulpicie, szuflada aplikacji jest teraz pełnoprawnym poziomym menu, które unosi się od góry urządzenia. Tam znajdziesz pasek wyszukiwania Google, który wygląda prawie identycznie jak ten na nowszych urządzeniach Pixel, a najnowsze aplikacje są odczytywane, aby uzyskać do nich dostęp. Poniżej znajduje się ikona strzałki skierowanej w górę z powtarzającą się animacją odbicia. Dotknij lub kliknij tę ikonę, aby przejść do pełnej szuflady aplikacji i dostosować działanie systemu operacyjnego Chrome.

Przeciągnij i upuść oraz foldery

Szuflada aplikacji zawiera siatkę ikon aplikacji 5×5 ustawionych na urządzeniu, przy czym pięć najlepszych aplikacji to ostatnio otwarte, a dwadzieścia poniżej to pełna lista aplikacji. Przewijanie w dół załaduje drugą stronę, która również zawiera siatkę ikon aplikacji 5 × 5, ale bez listy najnowszych aplikacji. W przeciwieństwie do Androida, w którym szuflada z aplikacjami jest sortowana alfabetycznie automatycznie, bez wysiłku z Twojej strony, Twój Chromebook po prostu wyświetla aplikacje w kolejności, w jakiej zostały dodane do Twojego urządzenia. Oznacza to, że jest dobra zmiana, że ​​szuflada aplikacji to całkowity bałagan po pierwszym otwarciu, co może sprawić, że znalezienie treści będzie prawdziwym obowiązkiem, jeśli nie wiesz, gdzie szukać.

Oto dobra wiadomość: w przeciwieństwie do szuflady aplikacji na Androida, ta szuflada aplikacji umożliwia przeciąganie i upuszczanie ikon w dowolnym miejscu szuflady aplikacji. Masz kilka narzędzi, których nigdy nie używasz, ale lubisz mieć je na wszelki wypadek? Wrzuć je z tyłu szuflady. Korzystasz regularnie z Netflixa? Trzymaj to z góry. Możliwości są w zasadzie nieskończone i to fantastyczny sposób, aby Twoje urządzenie wyglądało jak Twoje. Przeciąganie i upuszczanie ikon jest dokładnie tak, jak to brzmi: za pomocą myszy kliknij i przytrzymaj ikonę, a następnie użyj myszy, aby zmienić jej położenie na ekranie. Aby przesunąć ikonę wzdłuż ekranu, możesz przeciągnąć ją na górę lub dół ekranu. Nowe strony nie pojawią się, dopóki nie zapełnisz pełnej strony aplikacji 5×5.

Inną opcją jest oczywiście utworzenie folderów podobnych do systemu Android w szufladzie aplikacji, aby lepiej uporządkować zawartość. Jeśli na przykład używasz zarówno Gmaila, jak i Inbox, możesz chcieć przechowywać wszystkie swoje aplikacje pocztowe w jednym folderze. To samo dotyczy wielu aplikacji Dysku Google, które możesz mieć na swoim laptopie (Dysk Google, Dokumenty Google, Arkusze Google, lista jest długa). Pomaga to w utrzymaniu porządku w laptopie i pomaga spersonalizować zawartość.

Aby utworzyć folder, po prostu kliknij i przytrzymaj lub użyj palca na urządzeniu dotykowym, aby przeciągnąć jedną ikonę na drugą, tak jak to działa na Androidzie i iOS. Po przytrzymaniu przez chwilę ikony nad inną pasującą ikoną, zwolnij mysz lub palec, a folder zostanie automatycznie utworzony, zwalniając miejsce na urządzeniu.

Kliknij nowy folder, aby otworzyć ekran, który zajmuje cały ekran (podobnie jak działa iOS). U góry tego ekranu zobaczysz "Folder bez nazwy" we wszystkich nowych folderach. Kliknij, aby edytować nazwę folderu; możesz nazwać to, co chcesz. Aby zamknąć folder, po prostu kliknij ikonę strzałki u góry, gdzie zwykle znajduje się G w Google; aby zamknąć całą szufladę aplikacji, po prostu kliknij w górnej części wyświetlacza.

Odinstalowywanie aplikacji

To jest łatwe. Niezależnie od tego, czy jest to przypadkowo utworzony skrót do strony internetowej, czy też chcesz usunąć nieużywaną lub starą aplikację z Chromebooka, Szuflada aplikacji to najłatwiejszy sposób na usunięcie aplikacji. W przeciwieństwie do systemu Windows 10, który wymaga otwarcia monitu Odinstaluj aplikacje w Command Center, system operacyjny Chrome traktuje aplikacje w sposób podobny do tego, w jaki są one traktowane w środowisku smartfona, takim jak iOS lub Android. Tam aplikacje można odinstalować, naciskając i przeciągając je do ikony „Odinstaluj”, w zależności od używanej platformy.

Aby odinstalować aplikację z systemu operacyjnego Chrome, znajdź ją w szufladzie aplikacji i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe. Na dole zobaczysz trzy różne opcje: Opcje, które mogą być wyszarzone lub nie, w zależności od aplikacji (także aplikacje na Androida w ogóle tego nie pokażą), Usuń z Chrome i Informacje o aplikacji. Aby usunąć aplikację, dotknij „Usuń z Chrome”, aby automatycznie odinstalować aplikację, lub wybierz „Informacje o aplikacji”, aby wyświetlić stronę informacyjną, która wyświetli sposób otwierania aplikacji, rozmiar aplikacji w pamięci flash urządzenia urządzenie, możliwość przypięcia lub odpięcia aplikacji do półki oraz ikonę Usuń. Stuknij lub kliknij Usuń, a następnie zaakceptuj monit.

Aplikacje na Androida są również usuwane w ten sposób, ale zamiast czytać "Usuń z Chrome" w menu kontekstowym po kliknięciu ikony prawym przyciskiem myszy, zobaczysz opcję Odinstaluj aplikację z urządzenia. Proces jest jednak taki sam. Wreszcie istnieje kilka aplikacji, których nie można usunąć z urządzenia, w tym Chrome (co nie dziwi), Sklep internetowy i Sklep Play oraz aplikacja Uzyskaj pomoc.

Przypnij do półki

Przypinanie aplikacji do półki odbywa się za pomocą szuflady aplikacji, a metoda ich przypinania jest jeszcze łatwiejsza niż przypinanie stron internetowych. Otwórz szufladę z aplikacjami, klikając ikonę w lewym dolnym rogu lub naciskając klawisz wyszukiwania na Chromebooku. Znajdź aplikację, którą chcesz dodać do swojej półki, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę, aby otworzyć menu kontekstowe. Wybierz Przypnij do półki, a Twoja ikona pojawi się po prawej stronie półki. Niestety, nie ma obecnie możliwości przypięcia folderów do półki, więc będziesz musiał zadowolić się ikonami pojedynczej aplikacji.

Inne poprawki

Pulpit, półka i szuflada aplikacji stanowią większość sposobów dostosowywania programu uruchamiającego urządzenia, ale w żadnym wypadku nie są to tylko sposób. Elastyczność Chrome pozwala na poważne zmiany w działaniu Chromebooka, a także pozwala poczuć się trochę bardziej jak w domu. Żadna z tych opcji nie musi być używana przez zwykłych użytkowników Chrome, ale dobrze jest wiedzieć, że takie opcje istnieją, i pamiętaj, że Twój Chromebook można w rzeczywistości bardzo dostosować. Spójrzmy.

Motywy przeglądarki

Po pierwsze, mamy motywy przeglądarki, które umożliwiają dostosowanie i zmianę koloru głównego interfejsu Twojego Chromebooka – przeglądarki – w sposób, który pasuje do Twojej osobistej estetyki. Motywy Chrome są ogólnie dość trafione lub chybione; niektóre z nich wyglądają fenomenalnie, ale niektóre ogólnie wyglądają raczej nędznie, więc będziesz chciał przekopać się przez stos online, zanim naprawdę wybierzesz ten, który Ci odpowiada. Mimo to, biorąc pod uwagę, ile czasu spędzasz w interfejsie Chrome na swoim Chromebooku, dobrze jest sprawić, by wyglądał tak, jak chcesz, aby wyglądało Twoje urządzenie. Możesz przeglądać sklep z motywami w Chrome Web Store tutaj. Motywy Chrome rozszerzają się na każdym komputerze, na którym jesteś zalogowany, więc pamiętaj, że zmiana motywu na Chromebooku zmieni również motyw na komputerze stacjonarnym lub służbowym.

Rozszerzenia uruchamiania aplikacji

Wreszcie, dla tych, którzy nie są fanami standardowego interfejsu szuflady aplikacji w Chrome, możesz użyć rozszerzenia, aby zmienić sposób uruchamiania aplikacji w systemie operacyjnym Chrome. Te rozszerzenia nie zmieniają radykalnie sposobu działania komputera, ale jeśli absolutnie pomimo standardowego interfejsu programu uruchamiającego Chrome, uruchamianie aplikacji za pomocą rozszerzenia z Chrome Web Store jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku korzystania z czegoś takiego jak Nova Launcher lub inny Aplikacja przyjazna dla systemu Android.

W sklepie Chrome Web Store dostępnych jest wiele opcji uruchamiania aplikacji, w tym program uruchamiający aplikacje autorstwa Grzegorza Lachowskiego, który umożliwia przechowywanie listy skrótów do aplikacji w przeglądarce Chrome po prawej stronie paska adresu URL. Podobna aplikacja tlintspr pozwala na to samo narzędzie; oba są wysoko oceniane w Chrome Web Store. Proste uruchamianie aplikacji tworzy opcję listy, zamiast pokazywać pełną siatkę, która działa lepiej na obecnych komputerach z obsługą myszy, podczas gdy strona aplikacji nowej karty używa strony nowej karty w przeglądarce Chrome do wyświetlania aplikacji wraz z niestandardowym tłem i opcja zmiany kolejności aplikacji (podobna do Launchpada na Macu). Żadne z nich nie jest niezbędnymi rozszerzeniami, ale są to przyzwoite opcje dla każdego, kto chce dostosować swój komputer poza tym, na co pozwala obecny domyślny program uruchamiający w Chrome.

***

Pod koniec dnia Chrome OS po prostu nie jest tak konfigurowalny jak platformy takie jak Android, a nawet Windows. Ograniczenia związane z systemem operacyjnym Chrome mogą powodować, że Chromebooki będą wydawały się znacznie bardziej ograniczające niż ich mobilni kuzyni, gdzie niestandardowe programy uruchamiające mogą całkowicie zmienić sposób korzystania z telefonu w codziennym użytkowaniu. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma wielu różnych sposobów korzystania z narzędzi, które oferuje Chrome, aby zmienić sposób działania Chromebooka. W rzeczywistości uproszczenie systemu operacyjnego Chrome pozwala zmieniać niezbędne elementy programu uruchamiającego — tapetę pulpitu, układ aplikacji, aplikacje, które trzymasz na półce — bez zmuszania Cię do ciągłej reorganizacji komputera.

Jakie są twoje ulubione poprawki w programie uruchamiającym Chrome OS? Masz jakieś ulubione aplikacje lub rozszerzenia? Daj nam znać w komentarzach poniżej!