Jak naprawić błąd Roku HDCP

Szybkie wyszukiwanie w Google i łatwo zrozumieć, dlaczego wielu użytkowników Roku zmaga się z błędem HDCP. Pojawia się jako komunikat ostrzegawczy na czarnym ekranie lub jako powiadomienie na fioletowym ekranie. Ale dlaczego pojawia się ten komunikat i jak możesz go naprawić?

Jak naprawić błąd Roku HDCP

Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć HDCP i zaoferuje wypróbowane i przetestowane metody, aby uruchomić i uruchomić gadżet do przesyłania strumieniowego. Bez dalszych ceregieli zanurkujmy od razu.

Ujednoznacznienie błędu HDCP

HDCP to skrót od High-bandwidth Digital Content Protection. Opracowany przez firmę Intel, jest to powszechny standard ochrony używany przez większość firm telewizyjnych i filmowych.

Jeśli pamiętasz dawne czasy, kiedy nie można było wykonać kopii niektórych taśm VHS, HDCP jest prawie tak samo dla mediów cyfrowych. Działa ze złączami HDMI i ma zastosowanie do wszystkich urządzeń strumieniowych, dekoderów telewizji kablowej, a także odtwarzaczy Blu-ray.

Ważną rzeczą jest to, że HDCP 2.2 jest niezbędny do przesyłania strumieniowego w 4K, ale o tym później.

Dlaczego pojawia się błąd HDCP?

Błąd HDCP pojawia się z dwóch powodów (i może również pojawić się jako kod błędu 020). Po pierwsze, błąd występuje, jeśli zawartość, którą próbujesz przesyłać strumieniowo, nie obsługuje technologii ochrony treści.

Błąd HDCP roku

Gadżet do przesyłania strumieniowego stwierdza, że ​​Twoje łącze HDMI nie jest zgodne z HDCP i wyświetla komunikat. Z drugiej strony błąd może się pojawić, jeśli używasz wadliwego złącza lub kabla HDMI. Dlatego powinieneś zacząć od sprawdzenia kabla lub złącza.

Prawdopodobnie masz w domu zapasowe złącze HDMI, więc odłącz istniejące i podłącz ponownie za pomocą nowego kabla. Roku powinien automatycznie podnieść przełącznik i usunąć komunikat o błędzie.

Naprawianie nieautoryzowanego problemu HDCP

Podczas próby strumieniowego przesyłania treści Ultra HD 4K może pojawić się fioletowy ekran HDCP. W takim przypadku powinieneś sprawdzić ustawienia Roku pod kątem przesyłania strumieniowego 4K.

napraw błąd hdcp roku

Potrzebujesz wejścia HDMI 2.0, które obsługuje HDCP 2.2. Niezbędne jest również połączenie internetowe obsługujące strumienie Ultra HD. Z reguły pobieranie 25 Mb/s lub więcej powinno wystarczyć do przesyłania strumieniowego w wysokiej rozdzielczości.

Jeśli chodzi o HDCP 2.2, wszystkie podłączone urządzenia muszą go obsługiwać. Dotyczy to telewizora, amplitunera, listwy dźwiękowej itp. W przeciwnym razie nie będzie można przesyłać strumieniowo treści 4K, a maksymalna rozdzielczość może nie przekraczać 1080p.

Wskazówka: Jeśli masz starszy telewizor Smart TV z wieloma wejściami HDMI, jedno z nich zwykle obsługuje HDCP 2.2. Zapoznaj się z instrukcją obsługi telewizora, aby określić, którego wejścia należy użyć.

Naprawianie błędu HDCP

Sygnalizacja czarnego ekranu przy błędzie HDCP może występować częściej i nie jest powiązana z przesyłaniem strumieniowym w wysokiej rozdzielczości. Proste odłączenie i podłączenie kabli może pomóc ożywić urządzenie. Oto kroki, które należy podjąć.

Błąd Roku

Krok 1

Zacznij od odłączenia kabla HDMI od wszystkich urządzeń. Dotyczy to odtwarzacza Roku, AVR i/lub smart TV. I tak, musisz odłączyć oba końce kabla.

Krok 2

Wyłącz Roku i odłącz przewód zasilający (oba końce ponownie), a następnie powtórz z telewizorem. Teraz możesz ponownie podłączyć kabel HDMI i nie zapomnij sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne i stabilne.

Krok 3

Podłącz ponownie przewód zasilający (zarówno telewizor, jak i Roku) i bądź patent, aż urządzenia w pełni się uruchomią. Następnie spróbuj ponownie odtworzyć ten sam film i nie powinien pojawić się żaden komunikat o błędzie.

Notatka: Akcja odłączania i podłączania daje Roku rodzaj ponownego uruchomienia sprzętu. Ponowne uruchomienie oprogramowania nie pomaga, ponieważ system nadal pamięta błąd i prawdopodobnie wyświetli go ponownie po uruchomieniu Roku.

Inne poprawki

Jak wskazano, jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów rozwiązania problemu z błędem HDCP jest użycie nowego kabla HDMI. Ale twoje opcje nie kończą się na tym.

Korzystając z przełącznika AVR lub HDMI, możesz spróbować podłączyć Roku bezpośrednio do inteligentnego telewizora. Jeśli to nie pomoże, sprawdź, czy Roku i połączenie lub kable działają na innym telewizorze. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, podłącz Roku do monitora i odtwórz problematyczny strumień.

Ta sama sztuczka działa na odwrót. Usuń Roku z monitora (jeśli jest to główny ekran przesyłania strumieniowego) i podłącz go do inteligentnego telewizora. Dodatkowo możesz także bawić się ustawieniami wyświetlania.

Przejdź do Ustawień na ekranie głównym Roku i wybierz Typ wyświetlania. Wybierz różne typy, aby znaleźć ten, który nie wyświetli komunikatu o błędzie.

Ta metoda może wymagać prób i błędów. Ale po znalezieniu odpowiedniego typu wyświetlania komunikat o błędzie HDCP nie powinien pojawiać się ponownie. Oczywiście obowiązuje to do momentu przełączenia na inny telewizor lub monitor.

Bezbłędny Roku

Odłączenie wszystkiego od Roku i telewizora może być uciążliwe, ale to jedyny sposób na naprawienie błędu. Najważniejsze jest to, że potrzebujesz wejść HDMI zgodnych z HDCP i używaj ich z reguły przy wyborze inteligentnego telewizora lub monitora.

Jaki jest twój ulubiony kanał na Roku? Który film próbowałeś odtworzyć, gdy pojawił się komunikat o błędzie? Podziel się swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy poniżej.