Jak odinstalować program w systemie Windows: usuń niechciane aplikacje z komputera

Obraz 1 z 4

Jak odinstalować program w systemie Windows: usuń niechciane aplikacje z komputeraJak odinstalować program w systemie Windows za pomocą CCleaner
Co zrobić, jeśli program nie chce się odinstalować
Jak usunąć program w systemie Windows za pomocą CCleaner
Jak odinstalować program w systemie Windows

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia dezinstalacji programu w systemie Windows jest okno „Dodaj lub usuń programy”, które znajduje się w Panelu sterowania. Sugerujemy, abyś uczynił to swoim pierwszym portem połączenia, ponieważ jest to standardowa i najbezpieczniejsza metoda usuwania niechcianego oprogramowania. Zobacz też: jak sformatować dysk USB na komputerze Mac lub Windows.

Jeśli z jakiegoś powodu program nie zostanie odinstalowany w sposób czysty, zalecamy skorzystanie z narzędzia do czyszczenia innej firmy, takiego jak CCleaner firmy Piriform.

Jeśli naprawdę nie możesz pozbyć się programu – ale widzisz, że nadal działa w zakładce Procesy Menedżera zadań – może to być złośliwe oprogramowanie, w takim przypadku będziesz musiał użyć oprogramowania zabezpieczającego/antywirusowego, aby go usunąć.

Jak odinstalować program za pomocą „Dodaj lub usuń programy”

  1. Przejdź do Panelu sterowania i otwórz „Odinstaluj program”. Ewentualnie naciśnij klawisz Windows i wpisz „usuń programy”, a następnie naciśnij Enter.

  2. Znajdź program, który chcesz usunąć: jeśli nie możesz go znaleźć, spróbuj kliknąć etykietę u góry kolumny „Zainstalowane na”, aby umieścić ostatnio zainstalowane programy na górze listy.

  3. Kliknij przycisk „Odinstaluj”. Następnie zobaczysz komunikat z prośbą o potwierdzenie, że chcesz odinstalować wybrany program. Kliknij „OK”, a system Windows rozpocznie odinstalowywanie programu z komputera.

Jak posprzątać po nieudanej deinstalacji za pomocą CCleaner

Jeśli metoda dezinstalacji systemu Windows nie pozwala całkowicie pozbyć się niechcianego oprogramowania, zalecamy skorzystanie z aplikacji innej firmy, takiej jak CCleaner. Przejdź do witryny Piriform, pobierz i zainstaluj CCleaner i wykonaj poniższe czynności.

Krok pierwszy

Otwórz CCleaner, wybierz Narzędzia i kliknij kartę Odinstaluj po lewej stronie.

Krok drugi

Znajdź program, który chcesz usunąć na aukcjach i kliknij go raz, aby został podświetlony. Następnie kliknij przycisk Odinstaluj po prawej stronie, aby rozpocząć zadanie.

Jak odinstalować program w systemie Windows za pomocą CCleaner

Jeśli wcześniej odinstalowałeś program, ale błąd doprowadził do tego, że nadal znajduje się na liście odinstalowań CCleaners, możesz podświetlić program i nacisnąć przycisk Usuń po prawej stronie okna. CCleaner, a następnie usuń wszystkie powiązane pliki, które może znaleźć.

Krok trzeci (opcjonalnie)

Aby naprawdę upewnić się, że całkowicie usunąłeś wszystkie ślady programu, możesz użyć CCleaner do przeskanowania rejestru systemu Windows w poszukiwaniu odniesień do brakujących plików i innych nieprawidłowych wpisów. Wszelkie pozostałości po częściowej dezinstalacji zostaną odebrane i wymienione tutaj – podobnie jak inne problemy z rejestrem, które mógł wykryć system Windows. Aby je usunąć, kliknij Skanuj, a następnie przycisk „Napraw wybrane problemy…”.

Jak usunąć program w systemie Windows za pomocą CCleaner

Co zrobić, jeśli program nie chce się odinstalować

Jeśli powyższe metody zawiodą lub wystąpią błąd, możliwe, że brakuje części oprogramowania, uniemożliwiając czystą dezinstalację.

Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest ponowna instalacja programu lub uaktualnienie go do najnowszej dostępnej wersji. Gdy to zrobisz, po prostu spróbuj ponownie odinstalować za pomocą jednej z metod opisanych powyżej.

Jak odinstalować/usunąć program, którego nie ma na liście „Dodaj lub usuń programy”

Jeśli nie widzisz programu wymienionego w żadnym z wymienionych wyżej dezinstalatorów, ale nadal widzisz proces uruchomiony w Menedżerze zadań, może to być jakiś rodzaj złośliwego oprogramowania (np. spyware, adware lub wirus), którego nie można usunąć z komputera.

Aby temu zaradzić, zalecamy zainstalowanie renomowanego narzędzia antywirusowego – takiego jak darmowy Avast! – i przeprowadzenie pełnego skanu systemu.

Co zrobić, jeśli program nie chce się odinstalować