Recenzja Dell PowerEdge R610

Recenzja Dell PowerEdge R610

Obraz 1 z 2

it_photo_32270

it_photo_32267
4522 £ Cena podczas recenzji

Najnowsze serwery PowerEdge firmy Dell mogą być wyposażone w nowe procesory Intel „Nehalem” z serii 5500, ale na stole jest o wiele więcej. Koncentrują się na wirtualizacji, zmniejszonych wymaganiach dotyczących zasilania i chłodzenia oraz, oczywiście, na wartości.

W recenzowanym serwerze PowerEdge R610 wprowadzono również kontroler cyklu eksploatacji, który wraz z nową konsolą Dell Management Console (DMC) ma na celu znaczne zmniejszenie obciążeń związanych z zarządzaniem i obsługą.

Panel przedni R610 został całkowicie przeprojektowany. Nowy wyświetlacz LCD oferuje klawiaturę kontrolną do ustawiania adresu sieciowego zdalnego zarządzania wraz z podglądem zużycia energii i temperatur.

Pojemność pamięci sięga do sześciu dysków twardych SFF, a nośniki typu hot-swap wyglądają solidnie, a dźwignie zwalniające są teraz wykonane z metalu zamiast z tworzywa sztucznego. RAID jest zapewniany przez kontroler PERC 6/i firmy Dell, który jest dostarczany z 256 MB wbudowanej pamięci podręcznej i bateryjną jednostką podtrzymującą oraz obsługuje paski, mirrory, RAID5 i hot-sparing.

Po zdjęciu pokrywy widać gniazdo pamięci SD na górze napędu optycznego. Dostarczona karta o pojemności 1 GB jest przeznaczona specjalnie dla wbudowanych hiperwizorów, ponieważ jest to urządzenie rozruchowe. Obsługiwany jest ESXi VMware, ale Dell twierdzi, że inni są w drodze.

Płyta główna jest schludnie ułożona z parą Xeonów E5530 umieszczonych z przodu i jest wyposażona w solidne pasywne radiatory. Mają one TDP 80 W i obsługują technologię Intel Hyper-Threading i Turbo Boost. Przy każdym gnieździe procesora znajdują się banki sześciu gniazd DIMM i 12 GB modułów DDR3 UDIMM.

Nowa konstrukcja ma zmniejszone zapotrzebowanie na wentylator, a chłodzenie jest obsługiwane przez zespół sześciu małych dwuwirnikowych wentylatorów. Byliśmy zdumieni, jak cichy był R610 podczas testów. W rzeczywistości musieliśmy wyłączyć większość innych systemów w laboratorium, zanim zdążyliśmy to usłyszeć.

Dołączono oba zasilacze 502 W hot-plug i są to nowe modele o sprawności 90%. Nasz wbudowany miernik mocy zarejestrował tylko 15 W w trybie gotowości i 144 W w systemie Windows Server 2003 R2 w stanie bezczynności. Dzięki SiSoft Sandra, który wypycha wszystkie 16 rdzeni logicznych do maksimum, osiągnął on szczytową moc 260 W; imponujący wysiłek.

Serwer R610 zwiększa liczbę portów sieciowych, oferując cztery wbudowane porty Gigabit, które są gotowe na TOE z opcjonalną aktualizacją odciążania iSCSI. Cena obejmuje dodatkową dwuportową kartę Gigabit PCI Express z miejscem na rozbudowę.

Kontroler cyklu eksploatacji jest osadzony na płycie głównej i zawiera 1 GB pamięci NVRAM. Zapewnia funkcje, takie jak nagrywanie wersji oprogramowania układowego, audyty na poziomie kompilacji i opcje przenoszenia ustawień lokalnego serwera na inne.

Serwer można uruchomić z niego, wybierając opcję Usługi systemowe z menu rozruchowego, w którym ładuje on środowisko Dell UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) z graficznym interfejsem użytkownika oraz obsługą myszy i klawiatury.

GUI zapewnia dostęp do narzędzi systemu operacyjnego, dzięki czemu nie trzeba uruchamiać serwera za pomocą dysku Dell Server Assistant.

UEFI udostępnia kreatora wdrażania, w którym wprowadzasz swoje dane i opuszczasz serwer, aby zainstalować wybrany system operacyjny. Kontroler zapewnia również dostęp do narzędzi diagnostycznych oraz narzędzi i ustawień aktualizacji serwera.

Zdalne zarządzanie ułatwia nowy kontroler iDRAC6 firmy Dell, który zapewnia dedykowany port sieciowy z tyłu. Model podstawowy oferuje podobny poziom funkcji do układu HP iLO2, z dostępem do narzędzi do monitorowania serwera, podczas gdy aktualizacja Enterprise w systemie recenzji dodaje obsługę wirtualnych nośników i pełnych usług KVM over IP.

Nowa konsola zarządzania firmy Dell jest oparta na serwerze powiadomień Altiris firmy Symantec i zapewnia środki do zarządzania serwerami innych dostawców.

Gwarancja

Gwarancja 3 lata na miejscu w następnym dniu roboczym

Oceny

Fizyczny

Format serwera Stojak
Konfiguracja serwera 1U

Edytor

Rodzina procesorów Intel Xeon
Częstotliwość nominalna procesora 2,40 GHz
Dostarczone procesory 2
Liczba gniazd procesora 2

Pamięć

Typ pamięci DDR3

Przechowywanie

Konfiguracja dysku twardego 4 dyski Fujitsu 10k SFF o pojemności 147 GB w nośnikach hot-swap
Całkowita pojemność dysku twardego 588
Moduł RAID Dell PERC 6/i
Obsługiwane poziomy RAID 0, 1, 10, 5

Sieć

Porty Gigabit LAN 4
MOP? tak

Płyta główna

Łącznie konwencjonalne gniazda PCI 0
Łącznie gniazda PCI-E x16 0
Łącznie gniazda PCI-E x8 2
Łącznie gniazda PCI-E x4 0
Łącznie gniazda PCI-E x1 0

Zasilacz

Moc zasilania 502W

Hałas i moc

Pobór mocy w stanie bezczynności 144W
Szczytowe zużycie energii 260W

Oprogramowanie

Rodzina systemów operacyjnych Nic