Dlaczego niektóre pliki nie pojawiają się w Finderze?

Finder to jedna z najstarszych funkcji systemu macOS. Z tego powodu czasami korzystanie z niego może wydawać się nieco mniej intuicyjne. Mimo to jest to jeden z najlepszych systemów zarządzania plikami dla macOS. Istnieje wiele fajnych sztuczek i skrótów dla Findera.

Dlaczego niektóre pliki nie pojawiają się w Finderze?

Ale co robisz, gdy plik, którego szukasz, nie pojawia się? Może to być tylko tymczasowa usterka lub dany plik może być ukryty. Czy jest jakiś sposób, aby to naprawić? Mamy rozwiązania dla obu przypadków.

Sprawdź funkcję wyszukiwania

Finder ma potężną wbudowaną funkcję wyszukiwania. Po otwarciu pasek wyszukiwania znajduje się w prawym górnym rogu. Kliknij pasek i wpisz nazwę pliku, którego nie możesz znaleźć.

Jeśli się nie wyświetla, sprawdź parametry wyszukiwania. Na przykład, jeśli plik, którego szukasz, jest obrazem, ale ustawienie „rodzaju” pliku to Muzyka lub Dokument, nie pojawi się ono w wyszukiwaniu.

A jeśli plik, którego szukasz, jest aplikacją, ale wyszukiwanie jest ustawione na „Inne”, nadal nie będzie żadnych wyników. To tylko prosty przeoczenie i łatwo go naprawić.

Pliki nie pojawiają się

Uruchom ponownie Findera

Nawet najlepsze i najbardziej niezawodne aplikacje czasami ulegają awarii. Jeśli często korzystasz z Findera, możesz zauważyć, że Twój komputer działa nieco wolniej i mniej reaguje. Możesz zobaczyć, że pobrane pliki nie wyświetlają się w Finderze.

Te objawy są sygnałem, że Twoja aplikacja Finder wymaga ponownego uruchomienia. To prosta poprawka. Oto, co robisz:

 1. Na klawiaturze użyj tego skrótu: polecenie + opcja + escape
 2. Pojawi się okno z listą „Wymuś zamknięcie aplikacji”. Przewiń w dół.
 3. Wybierz „Wyszukiwarka”.
 4. Wybierz „Uruchom ponownie”.

Po ponownym włączeniu Findera sprawdź, czy Twoje pliki pojawiły się teraz. Prawdopodobnie zablokował się jakiś proces, a Finder nie był w stanie poprawnie zaktualizować folderu. W większości przypadków ponowne uruchomienie załatwi sprawę.

Znalazca

Pokaż ukryte pliki Findera

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Apple ukrywa niektóre typy plików przed Mac Finder. Powodem jest to, że w ten sposób jest bezpieczniej dla twojego komputera. Jednak może być konieczne wyświetlenie tych plików, jeśli musisz naprawić coś innego, co przeszkadza komputerowi Mac.

Większość z nich znajduje się w folderze Library, w którym znajdują się pliki typu aplikacji i inne dane. Jeśli masz jakąkolwiek wersję systemu macOS wyprodukowaną po 2016 r., Oto co musisz zrobić, aby wyświetlić ukryte pliki w Finderze:

 1. Uruchom Finder na Macu.
 2. Znajdź folder Macintosh HD. Następnie wybierz „Dom”.
 3. Naciśnij polecenie + Shift + (kropka).
 4. Każdy ukryty plik staje się teraz widoczny.

Możesz też spróbować tego:

 1. Uruchom Finder.
 2. Wybierz „idź” z menu.
 3. Wybierz Idź do folderu (Shift + Command + G)
 4. Wpisz „Biblioteka”, a następnie wybierz „Idź”.

Musisz pamiętać, że te pliki pojawią się tylko wtedy, gdy otwarte jest okno Findera. Gdy go zamkniesz i otworzysz ponownie, Finder ponownie je ukryje.

Pokaż ukryte pliki za pomocą terminala

Terminal to narzędzie, które znajduje się w folderze Narzędzia w Aplikacjach. Głównym celem Terminala jest wykonywanie zadań, które zwykle wymagają większej ilości oprogramowania. Lub co byłoby zbyt trudne dla użytkowników do samodzielnego wykonania. Możesz użyć Terminala, aby wyświetlić ukryte pliki w Finderze. Oto ścieżka do naśladowania:

 1. Otwórz terminal.
 2. Wpisz ten skrypt:

  $ defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true

  $ killall Finder

Pliki Findera nie pojawiają się

Naprawianie wyszarzonych folderów

Oto kolejny problem, który możesz napotkać w Finderze. Co jeśli zamiast plików, które nie pojawiają się lub są ukryte, są po prostu szare. Są tam, możesz je zobaczyć, ale nie możesz otworzyć wyszarzonych plików ani uzyskać do nich dostępu w żaden sposób.

Ten problem występuje, gdy komputer Mac wykryje błąd i przestawi datę na 24 stycznia 1984 r., czyli datę narodzin komputerów Macintosh. Może to spowodować wiele rzeczy, na przykład błędny wpis w systemie plików lub nawet awaria zasilania. Możesz również użyć aplikacji Terminal, aby rozwiązać ten problem. Oto, co musisz zrobić:

 1. Uruchom Finder i wybierz folder, w którym występuje błąd daty.
 2. Otwórz Aplikacje, a następnie Terminal.
 3. Wpisz następujące polecenie: Wpisz SetFile -d 21.04.2020 /Ścieżka/do/wyszarzony-folder/
 4. Hit Powrót.

To polecenie zmieni datę na 21.04.2020. Ale możesz to zmienić na cokolwiek chcesz. Te kroki powinny sprawić, że Twoje wyszarzone pliki i foldery powrócą do normy.

Wykorzystaj w pełni macOS Finder

Organizowanie plików może być dość uciążliwe. Ale jeśli masz świetną aplikację, taką jak Finder, sprawy stają się trochę łatwiejsze. Finder jest tak stary jak sam Mac i jest powód, dla którego trudno go wymienić.

Jeśli nie widzisz ostatnio przesłanych lub pobranych plików w Finderze, spróbuj sprawdzić ustawienia wyszukiwania.

Następnie uruchom go ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Szanse są takie, że pliki się pojawią. A jeśli szukasz ukrytych plików, nie martw się, najprawdopodobniej nadal są w pobliżu. Terminal to doskonałe narzędzie, które może pomóc Ci z ukrytymi i wyszarzonymi plikami i folderami.

Co myślisz o Finderze? Czy lubisz to? Czy często go używasz? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.