Procesory ARM a procesory Intel: jaka jest różnica?

Procesory ARM a procesory Intel: jaka jest różnica?

Obraz 1 z 2

Procesory mobilne występują w więcej niż jednym smaku

Asus Transformer Pad TF103C

Wybierając smartfon lub tablet, zauważysz, że niektóre modele wykorzystują procesory Intel, podczas gdy inne oparte są na konkurencyjnej architekturze ARM. Ten ostatni obóz obejmuje platformy Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Nvidia Tegra i Apple A7.

Obie rodziny chipów są zaprojektowane do pracy przy niskim poborze mocy, aby zapewnić urządzeniom mobilnym długi czas pracy na bateriach, których potrzebują. Z technicznego punktu widzenia reprezentują one jednak różne filozofie: architektura ARM została zaprojektowana tak, aby była jak najprostsza, aby ograniczyć marnotrawstwo energii do minimum, podczas gdy oferta Intela wykorzystuje bardziej złożoną konstrukcję, która korzysta z kompatybilności z rozwiązaniami firmy (znacznie bardziej energochłonnymi ) procesory do komputerów stacjonarnych i laptopów.

Warto również zauważyć, że ARM od dziesięcioleci zasila urządzenia przenośne, podczas gdy Intel jest stosunkowo nowicjuszem w tej dziedzinie. Na razie architektura ARM jest w dużej mierze dominującą architekturą: iPady i iPhone'y korzystają wyłącznie z ARM, podobnie jak urządzenia Windows Phone, więc jeśli interesują Cię te platformy, rozróżnienie między ARM a Intelem nie jest obecnie czymś, o co musisz się martwić .

Czym są procesory ARM i Intel?

Procesory to mały układ scalony, który zapewnia komunikację wejścia i wyjścia komputera, że ​​tak powiem. Procesory ARM są rodzajem architektury i dlatego nie mają tylko jednego producenta. Zarówno producenci Apple, jak i Androida używają tej technologii w swoich urządzeniach mobilnych, podczas gdy Intel jest powszechnie używany w komputerach.

W tym artykule omówimy różne różnice i zastosowania każdego typu.

CISC a RISC

Procesory Intel (powszechnie określane jako X86 w korelacji z 32-bitowymi programami systemu Windows) korzystają z obliczeń z użyciem złożonego zestawu instrukcji, podczas gdy ARM korzysta z przetwarzania w zredukowanym zestawie instrukcji. Podczas gdy obaj wykonują polecenia dość szybko w 2020 roku, to pierwsze używa nieco bardziej złożonej instrukcji z kilkoma cyklami.

Procesory ARM wykorzystują tylko jeden cykl do wykonania polecenia, dlatego ograniczają funkcje. Chociaż procesory Intel używają prostszego kodu polecenia, musi przejść przez kilka cykli, zanim akcja zostanie zakończona.

Urządzenia mobilne a komputery stacjonarne

Procesory Intela są powszechnie spotykane w większych technologiach, takich jak komputery stacjonarne, podczas gdy ARM jest często spotykany w urządzeniach mobilnych. Jednym z czynników przyczyniających się do tego jest to, że procesory ARM w dużym stopniu polegają na oprogramowaniu w zakresie funkcji wydajności, podczas gdy Intel polega na sprzęcie.

ARM (ogólnie) działa lepiej w mniejszych technologiach, które nie mają dostępu do źródła zasilania przez cały czas, a Intel koncentruje się bardziej na wydajności, dzięki czemu jest lepszym procesorem dla większej technologii. Ale ARM robi również wielkie postępy w branży technologicznej i oczekuje się, że niektórzy eksperci w niedalekiej przyszłości znacznie prześcigną Intela pod względem wydajności.

Pobór energii

Procesory ARM nie tylko zużywają mniej baterii dzięki zestawowi obliczeń jednocyklowych, ale także mają niższą temperaturę pracy niż procesory Intel. Procesory Intela koncentrują się na wydajności, a dla większości użytkowników komputerów PC lub laptopów nie stanowi to wcale problemu, ponieważ komputer jest stale podłączony do zasilania.

Z drugiej strony procesory ARM są idealne dla urządzeń mobilnych, ponieważ zmniejszają ilość energii niezbędną do utrzymania działania systemu i wykonywania zleconych przez użytkownika zadań.

Prędkość

Chipy ARM są zwykle wolniejsze niż ich odpowiedniki Intela. Wynika to w dużej mierze z faktu, że są zaprojektowane do obliczeń przy niskim zużyciu energii. Chociaż większość użytkowników nie zauważyłaby różnicy w swoich urządzeniach, procesory Intel są zaprojektowane do szybszego przetwarzania.

Procesory Androida

Intel był kiedyś częścią kilku urządzeń mobilnych z Androidem, ale procesory ARM nadal królują na tym rynku.

Asus Transformer Pad TF103C

Urządzenia oparte na procesorach Intela mogą obsługiwać pełną gamę aplikacji na Androida, nawet te, które zostały pierwotnie napisane dla architektury ARM. Jeśli jednak aplikacja zawiera kod specyficzny dla ARM, musi zostać przetłumaczony przed wykonaniem.

Wymaga to czasu i energii, więc może ucierpieć żywotność baterii i ogólna wydajność. To, czy jest to poważny problem, jest przedmiotem dyskusji: nasze recenzje wskazują, że Intel ma tendencję do pozostawania w tyle za ARM pod względem żywotności baterii, ale różnica nie jest duża, a ogólna wydajność jest ogólnie bardzo dobra.

W każdym razie Intel ciężko pracuje, aby zachęcić programistów do tworzenia natywnych wersji ich aplikacji, więc miejmy nadzieję, że tłumaczenie będzie stopniowo stawało się coraz mniejszym problemem.

Wybrany procesor dla systemu Windows

Warto również zwrócić uwagę na różnicę między ARM a Intelem, jeśli rozważasz zakup tabletu z systemem Windows. Tutaj to Intel jest dominującą architekturą – w przeszłości, jeśli wybierzesz tablet z procesorem ARM, otrzymasz okrojoną wersję systemu Windows o nazwie Windows RT, która może uruchamiać aplikacje pełnoekranowe ze Sklepu Windows, ale nie regularnie oprogramowanie komputerowe.

W 2019 roku sytuacja zmieniła się wraz z premierą Surface Pro X. Chociaż obudowa tabletu niewiele się zmieniła od poprzednich wersji, Microsoft nie zrezygnował z procesora ARM. Surface Pro X to tablet z procesorem ARM, który obsługuje pełny system Windows, a nie wersję rozwodnioną.

Aplikacja zwalnia użytkowników z wyboru aplikacji Microsoft Store do większej liczby aplikacji z tylko jednym ograniczeniem. Aby uruchamiać aplikacje na Surface Pro X, użytkownicy muszą znaleźć zgodną z 32-bitową aplikacją, ponieważ wersje 64-bitowe nie są jeszcze kompatybilne. Cieszymy się, że Microsoft nie rezygnuje z procesorów ARM w ramach swojej oferty produktów mobilnych, ale wciąż jest kilka rzeczy, które mogą utrudniać korzystanie z nich.

W zależności od tego, do czego potrzebujesz tabletu z systemem Windows, procesor ARM może działać poprawnie. Ale jeśli jesteś graczem lub chcesz więcej od swojego tabletu, prawdopodobnie najlepiej będzie pozostać przy firmie Intel.

Który procesor jest lepszy?

W tym momencie zarówno procesory ARM, jak i Intel mają swoje zalety i wady. Wybór tego, który jest dla Ciebie lepszy, w dużej mierze zależy od tego, co chcesz zrobić ze swoimi urządzeniami technicznymi i czy są one kompatybilne z innym sprzętem i oprogramowaniem.

Intel jest szybszy i mocniejszy niż procesory ARM. Jednak procesory ARM są bardziej przyjazne dla urządzeń mobilnych niż procesory Intel (w większości przypadków).

Ostatnie dwa lata spowodowały niepokój u ludzi, którzy byli zatwardziałi jeden lub drugi. Komputery Mac z procesorami Intel zostaną wkrótce wydane z własnymi procesorami ARM firmy Apple, podczas gdy widzieliśmy kilka wspaniałych rzeczy pochodzących od Microsoft. Czas pokaże, ale oba procesory są stale ulepszane, co oznacza, że ​​to, co jest teraz świetne, może nie być tak wspaniałe za rok. Wraz z pojawieniem się na rynku układu M1 firmy Apple w 2021 roku, firma twierdzi, że ten układ ARM będzie wytwarzał dwa razy więcej energii na jedną trzecią zużycia baterii.