Jaka jest najlepsza sieć 4G w Wielkiej Brytanii?

Jaka jest najlepsza sieć 4G w Wielkiej Brytanii?

Obraz 1 z 5

4G

Jaka jest najlepsza sieć 4G
Jaka jest najszybsza sieć 4G?
jaka jest najszybsza sieć 4G
Jaka jest najszybsza sieć 4G

Wszystkie cztery sieci komórkowe w Wielkiej Brytanii są już na etapie wdrażania 4G, a ceny drastycznie spadły od czasu, gdy EE po raz pierwszy uruchomiło 4G w 2012 roku.

Jednak prędkości i zasięg wciąż są dalekie od tego, gdzie powinny. Niedawny raport Ofcom Connected Nations wykazał, że pomimo ogólnego wzrostu zasięgu, dostęp do danych mobilnych poza domem jest nadal słaby. Tylko 7 na 10 regionów w Wielkiej Brytanii ma zasięg połączeń telefonicznych ze wszystkich czterech sieci, podczas gdy tylko 63% ma dostęp do danych mobilnych – wzrost z odpowiednio 63% i 52% w zeszłym roku, ale wciąż jest to bardzo daleki zasięg.

W raporcie stwierdzono również, że należy poprawić zasięg na drogach. Możliwe jest nawiązanie połączenia we wszystkich czterech sieciach na zaledwie 68% dróg A i B, podczas gdy 58% dróg A i B ma zasięg danych „w pojeździe”. Gdzie indziej obszary miejskie mają lepszy zasięg niż regiony wiejskie, a Anglia ma lepszy zasięg niż Walia, Szkocja i Irlandia Północna. W szczególności ludzie w 90% lokali w Wielkiej Brytanii mogą teraz wykonywać połączenia telefoniczne we wszystkich czterech sieciach komórkowych, ale liczba ta spada do 57% na obszarach wiejskich.

Ofcom stwierdził również, że wraz ze wzrostem zasięgu wzrasta absorpcja 4G, co skłania operatorów sieci do większych inwestycji w 4G i ostatecznie do poprawy prędkości i zasięgu, co dodatkowo napędza popyt. Ze względu na to pole minowe loterii z kodami pocztowymi, wyjaśniliśmy, którzy operatorzy sieci w Wielkiej Brytanii oferują najlepsze usługi 4G i co właściwie oznacza 4G.

Co to jest 4G?

Technologia mobilna czwartej generacji jest określana terminem 4G. Wszystkie sieci komórkowe w Wielkiej Brytanii działają w tym samym standardzie 4G: Long-Term Evolution (LTE), który oferuje znaczny wzrost prędkości w porównaniu z technologiami 3G, z których korzystamy przez ostatnią dekadę.

Ma teoretyczną maksymalną prędkość pobierania około 300 Mb/s i wysyła do 75 Mb/s, chociaż rzeczywiste prędkości sieci są znacznie wolniejsze niż te nagłówki. „Podwójna prędkość” 4G EE oferuje maksymalną prędkość pobierania 60 Mb/s i maksymalną prędkość wysyłania 11 Mb/s, chociaż EE przyznaje, że średnia prędkość pobierania wyniesie około 20 Mb/s.

Przy tych prędkościach 4G staje się realną alternatywą dla połączeń stacjonarnych

To wciąż szybciej niż większość ludzi korzystających ze stacjonarnego połączenia ADSL i tylko o około 12 Mb/s wolniej niż przeciętne połączenie światłowodowe BT z szafą.

Zobacz, że bezpłatna wymiana ekranu w O2 nie jest tak wspaniała, jak się wydaje, nowy „router domowy” 4G firmy EE jest wyposażony w niezwykle kosztowny plan transmisji danych o pojemności 200 GB

Przy tych prędkościach 4G staje się realną alternatywą dla połączeń stacjonarnych. Jednak korzystanie z mobilnego Internetu szerokopasmowego w domu ma poważne wady, między innymi koszt połączenia i ilość danych, które możesz pobierać co miesiąc.

4G toruje również drogę do ulepszonych usług mobilnych. Wideo na żądanie, które nadal może być zacinaniem się i niską rozdzielczością w sieciach 3G, jest teraz niemal natychmiastowym doświadczeniem na telefonach, które często oferują rozdzielczość tak wysoką, jak telewizor w salonie. Całe albumy muzyczne można pobrać do telefonu w ciągu kilku sekund.

Praca mobilna jest również znacznie bardziej praktyczną propozycją w przypadku sieci zdolnych do pobierania – i, co najważniejsze, przesyłania – dużych plików w ciągu kilku sekund oraz obsługi usług o dużej przepustowości, takich jak zdalny dostęp do pulpitu i wideokonferencje. Laptop podłączony do połączenia 4G zapewnia teraz niemal identyczne wrażenia, jak połączenie z siecią stacjonarną przez Wi-Fi.

Jaka jest najlepsza sieć 4G w Wielkiej Brytanii?

Zanim zagłębimy się w to, jaka jest najlepsza sieć 4G w Wielkiej Brytanii, powinniśmy prawdopodobnie ujawnić, ogólnie mówiąc, jaka jest najlepsza sieć w Wielkiej Brytanii.

OpenSignal opublikował niedawno raport o stanie sieci komórkowych z 2018 r. i po raz kolejny EE znalazło się na szczycie.

Korzystając z oszałamiającej liczby 890 213 316 punktów danych pobranych od osób korzystających z aplikacji OpenSignal, EE uzyskało najszybsze prędkości pobierania w sieciach 4G i 3G, a także najlepszy zasięg w Wielkiej Brytanii. Jako pierwszy, pod względem opóźnień 3G i 4G, pojawił się również wspólnie z Vodafone.

Były też różnice regionalne. Trzy były mocne na północnym wschodzie, w Irlandii Północnej i Walii, O2 spisało się dobrze w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, a EE triumfowało w Londynie.

Ale oczywiście te wyniki dotyczą tylko osób korzystających z aplikacji OpenSignal. Chcąc uzyskać szerszy obraz, regulator Ofcom testuje prędkość sieci komórkowych w taki sam sposób, w jaki zapewnia niezależne testy prędkości dostawców stacjonarnych łączy szerokopasmowych, a wyniki publikuje dwa razy w roku. Możesz wnieść swój wkład w dane zebrane w tych raportach za pomocą aplikacji sprawdzania zasięgu oferowanej przez Ofcom.

Firma zajmująca się analizą sieci RootMetrics podobnie publikuje regularne raporty na temat ogólnokrajowych testów prędkości mobilnej i zasięgu sieci, a w drugiej połowie 2016 r., ogłoszonej w lutym tego roku, EE szturmowało zarząd. Trzy i Vodafone rywalizowały o drugie miejsce w różnych kategoriach, a O2 we wszystkich zajął ostatnie miejsce. Kategorie obejmują ogólne, niezawodność, szybkość, dane, połączenia i SMS-y. Wyniki są poniżej:

Najlepsza sieć 4G: ogólnie

EE: 93.1%

Trzy: 89.2%

Vodafone: 86.2%

O2: 81.5%

Najlepsza sieć 4G: niezawodność

EE: 94.5%

Trzy: 92.8%

Vodafone: 87.1%

O2: 82.7%

Najlepsza sieć 4G: Szybkość

EE: 90.7%

Vodafone: 83.1%

Trzy: 81.1%

O2: 78.2%

Najlepsza sieć 4G: dane

EE: 94.2%

Trzy: 90.5%

Vodafone: 85.2%

O2: 81.3%

Najlepsza sieć 4G: Zadzwoń

EE: 90.9%

Trzy: 86.9%

Vodafone: 86.7%

O2: 80.1%

Najlepsza sieć 4G: tekst

EE: 97.1%

Trzy: 95.1%

Vodafone: 94.6%

O2: 93.9%

Testy szybkości RootMetrics zostały zebrane z setek tysięcy „gotowych” telefonów używanych w drugiej połowie 2016 roku.

Jak widać, EE stale znajduje się na szczycie lub w pobliżu szczytu, niezależnie od tego, czyich cyfr używasz.

Vodafone wcześniej kwestionował metodologię testowania RootMetrics, twierdząc, że jej testy są przeprowadzane w „niespójny sposób”. Oskarżenia te zostały zaprzeczone przez RootMetrics, który twierdził, że „mierzył sieć tak, jak działała – w taki sam sposób, w jaki doświadczyłby tego konsument”.

Analitycy twierdzili również, że ilość widma, jakie EE była w stanie przydzielić do 4G, dała mu przewagę wydajności nad rywalami. „Pojemność EE, to, co robi z podwójną prędkością, oraz możliwość przeniesienia większej części pasma 1800 MHz na usługi 4G, dały mu przewagę” – powiedział specjalista od operatorów sieci CCS Insight, Kester Mann, wkrótce po uruchomieniu sieci. „EE z pewnością jest liderem pod względem szybkości”.

Która sieć ma najlepszy zasięg 4G?

W tym pytaniu jest element „jak długi jest kawałek sznurka”, ponieważ zasięg 4G różni się w zależności od lokalizacji. Istnieją jednak kluczowe różnice w zasięgu i widmie 4G używanym przez sieci, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję, jeśli masz szczęście, że masz wybór sieci obsługujących Twój dom lub biuro.

Kiedy Ofcom zorganizował aukcję 4G w 2013 roku, sprzedał widmo w dwóch różnych pasmach częstotliwości, 800 MHz i 2,6 GHz. 800 MHz to stare pasmo telewizji naziemnej, które zostało zwolnione po przejściu na nadawanie cyfrowe i teoretycznie jest lepsze do przesyłania danych na duże odległości na obszarach wiejskich; 2,6 GHz lepiej zapewnia szybsze prędkości na krótszych dystansach, dzięki czemu lepiej nadaje się do użytku na obszarach miejskich.

Istnieje trzecie pasmo widma wykorzystywane do dostarczania danych 4G, 1,8 GHz, które oferuje pośrednie między prędkością a zasięgiem.

Osobno Ofcom zgodził się, aby sieci komórkowe wykorzystywały pasma, z których obecnie korzystają dla usług 2G/3G – pasma 900 MHz, 1,8 GHz i 2,1 GHz – dla 4G. Istnieją więc znaczne różnice w widmie, z którego korzysta każda z sieci w Wielkiej Brytanii, oraz w oferowanym przez nie zasięgu.

W ciągu ostatnich czterech lat zasięg 4G w Wielkiej Brytanii wzrósł do 90%, a wszystkie główne sieci oferują zasięg 4G.

EE obejmuje około 80% Wielkiej Brytanii i 99% populacji Wielkiej Brytanii, dostarczając jednocześnie dane dotyczące infrastruktury dla Virgin Media i Life Mobile. Aby sprawdzić zasięg EE, a także innych sieci, możesz użyć mapy zasięgu Mobiles.co.uk obsługiwanej przez OpenSignal.

Zielone plamy reprezentują obszary, w których sygnał jest silniejszy, a czerwone obszary słabsze.

Alternatywnie, mapa zasięgu RootMetrics pokazuje, w jaki sposób zasięg w poszczególnych sieciach wzrósł w ciągu ostatniego roku.