8 najlepszych małych tabletów 2014 roku: jaki jest najlepszy kompaktowy tablet?

8 najlepszych małych tabletów 2014 roku: jaki jest najlepszy kompaktowy tablet?

Obraz 1 z 2

najlepszy kompaktowy tablet 2014

najlepsze kompaktowe tablety

Jeśli szukasz kompaktowego tabletu, sama oferta może wydawać się zniechęcająca. Do wyboru jest nie tylko ogromna liczba urządzeń, ale każdy producent oferuje również coś nieco innego, z funkcjami, technologiami ekranowymi, systemami operacyjnymi i cenami, które różnią się znacznie w zależności od konkurencyjnych tabletów. Zobacz też: najlepsze tablety 2014 roku.

Kluczową różnicą – i tą, z której wynikają wszystkie inne różnice – jest cena, która obejmuje całą gamę, od rywalizujących z laptopami rozbijających saldo bankowe po zakupy pod wpływem okazji. Na najwyższym poziomie możesz spodziewać się zapłaty ponad 300 £; jest środkowy zestaw tabletów kosztujących około 200 funtów; i wybór tańszych urządzeń, które kosztują nieco ponad 100 funtów.

najlepszy kompaktowy tablet 2014

Możesz się zastanawiać, dlaczego między tymi tabletami jest tak duża różnica w cenie, skoro na pierwszy rzut oka nie ma dużej różnicy w rozmiarze i wyglądzie. Poza tym wszyscy robią zasadniczo to samo, prawda? Cóż, to nie do końca prawda.

Najlepsze małe tablety 2014: budowa, konstrukcja i jakość ekranu

Po pierwsze, konstrukcja i projekt znacznie się różnią, gdy idziesz w górę skali cenowej. Modele o niższych cenach będą zwykle miały bardziej chrupiące, bardziej skrzypiące konstrukcje, z tanią plastikową obudową, która wykazuje dużą elastyczność przy nieostrożnym obchodzeniu się.

Wyrób trochę więcej, a obudowa zaczyna wyglądać bardziej elegancko i wykorzystuje droższe materiały, aby uzyskać solidniejszą jakość wykonania.

Podobna historia dotyczy wyświetlaczy. Dobry ekran jest absolutnie niezbędny dla tabletu, niezależnie od tego, czy jest kompaktowy, czy nie.

Będziesz mieć trudności ze znalezieniem kompaktowego wyświetlacza tabletu, który nie jest co najmniej IPS, więc kąty widzenia zawsze będą dobre; różnice dotyczą jakości i rozdzielczości.

W przypadku kompaktowego tabletu chcesz, aby ekran był tak jasny, jak to tylko możliwe, a kontrast był tak wysoki, jak to możliwe. Im jaśniejszy ekran przy maksymalnym ustawieniu, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł czytać go na zewnątrz w jasnym słońcu. Celuj w około 400 cd/m2 i więcej. Dla kontrastu, wszystko od 700:1 wzwyż jest całkiem przyzwoite.

Rozdzielczości też bardzo się różnią. W górnej części rynku znajdziesz ostre jak brzytwa ekrany 1600 x 2560. Na dole jesteś ograniczony do 800 x 1280. Nie zakładaj jednak, że wyższy jest zawsze lepszy, ponieważ istnieje granica szczegółowości, którą ludzkie oko może rozróżnić.

Najlepsze małe tablety 2014: podstawowy sprzęt i żywotność baterii

Jednak nigdy nie możesz mieć za dużo mocy. Im szybszy procesor, tym bardziej responsywny będzie tablet podczas ogólnego użytkowania. Im szybszy układ graficzny, tym płynniej będzie grać w wymagające gry.

Więc jakich żetonów powinieneś szukać? Większość nowoczesnych tabletów wykorzystuje procesory zaprojektowane przez brytyjską firmę ARM, ale istnieje mnóstwo różnych modeli. Obecnie najszybszymi modelami są Qualcomm Snapdragon 800/801, Exynos Octa 5 firmy Samsung i A7 firmy Apple.

Najwolniejsi i najwolniejsi wykonawcy pochodzą zwykle od mniej znanych producentów, takich jak Rockchip i MediaTek. Znajdziesz je w tabletach za około 100 funtów. Tablety z tymi chipami będą działać wolniej, gdy pobieranie, instalacja i aktualizacje będą odbywać się w tle lub gdy wiele aplikacji działa jednocześnie.

Jest też Intel, który powoli zaczyna wbijać się w terytorium ARM. Najnowsze wersje chipów Atom tej firmy, które można znaleźć w Asus Memo Pad 7, zapewniają wydajność porównywalną z najszybszymi obecnymi procesorami ARM, zarówno w grach, jak i poza grami – a ze sprzętu, który widzieliśmy do tej pory, koszt nie jest wygórowany. Jednak problem z tabletami z Androidem z procesorami Intel polega na tym, że nie wszystkie aplikacje i gry w Google Play są z nimi kompatybilne.

Warto również pamiętać, że podstawowy sprzęt tabletu będzie miał wpływ na żywotność baterii. Po raz kolejny atutem są najnowsze procesory oparte na ARM: odkryliśmy, że tablety z procesorami Qualcomm Snapdragon 800/801 zapewniają najdłuższy czas pracy na baterii w naszych testach.

Nie jest to jednak jedyny czynnik w grze, jeśli chodzi o wytrzymałość. Przy większej liczbie pikseli ekran o ultrawysokiej rozdzielczości może szybciej zużywać baterię. Pojemność baterii jest również ważna przy określaniu, jak długo tablet będzie działał między ładowaniami: im wyższa pojemność baterii w mAh, tym lepiej.

Najlepsze małe tablety 2014: inne funkcje

Nie każdy tablet ma taki, ale gniazdo microSD jest przydatne. Umożliwia szybkie przesyłanie dużych plików do tabletu i przechowywanie ich lokalnie bez naruszania głównej pamięci masowej.

Warto też mieć wyjście wideo HDMI – to zdecydowanie najprostszy sposób na wyświetlenie ekranu tabletu z Androidem na telewizorze lub monitorze. Jednak dedykowane wyjścia są rzadkością w kompaktowych tabletach. Obecnie coraz częściej urządzenia dostarczają sygnał wideo za pośrednictwem MHL lub SlimPort.

Na koniec warto mieć oko na specyfikację aparatu. Nie każdy kompaktowy tablet ma tylną kamerę, a jednostki o niskiej rozdzielczości są bez wyjątku okropne. Nawet w droższych modelach, które potrafią robić przyzwoite migawki, nie oczekuj jakości smartfonów.

Najlepsze małe tablety 2014: system operacyjny

To, co faktycznie możesz zrobić z tabletem i wybór dostępnych aplikacji, zależy głównie od systemu operacyjnego, który obsługuje. Jeśli chcesz poznać różnice między trzema głównymi systemami operacyjnymi – iOS, Android i Windows 8 – przejdź do naszego przewodnika tutaj: jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny na tablety?”

1. Nexus 7

Cena przy przeglądzie: 170 £ z VAT

Nexus 7 (2013)

Nexus 7 króluje jako nasz kompaktowy tablet z listy A od ponad roku dzięki pięknemu wzornictwu i ekranowi, wydajnemu sprzętowi i rozsądnej cenie.

2. Amazon Kindle Fire HDX 7 cali

Cena przy przeglądzie: 199 GBP z VAT

Amazon Kindle Fire HDX

Wytrzymały, atrakcyjny i potężny kompaktowy tablet z fantastycznym ekranem, ograniczony jedynie przez ograniczenia zastrzeżonego systemu operacyjnego Amazona.

3. Apple iPad mini z wyświetlaczem Retina

Cena przy przeglądzie: 319 GBP z VAT

Apple iPad Mini 2 z wyświetlaczem Retina

Wyraźny jak brzytwa ekran siatkówkowy, wspaniały design i wydajne specyfikacje sprawiają, że iPad mini jest doskonałym dodatkiem do imponującej listy tabletów Apple.

4. Asus Notatki 7 ME176CX

Cena przy przeglądzie: 120 £ z VAT

Asus Notatki 7 ME176CX

Szczycący się wyższymi wynikami wydajności, niż sądziliśmy, że jest to możliwe w przypadku tak taniego tabletu, Memo Pad 7 to okazja.

5. Lenovo Miix 2 8 cali

Cena przy przeglądzie: 200 zł z VAT

Tablet Lenovo Miix 2

Choć ma wysoką wydajność i dobrze wygląda, kiepski ekran Lenovo Miix 2, brak wyjść wideo i niezwykła jakość wykonania zawiodły go.

6. Samsung Galaxy Tab S 8.4

Cena przy przeglądzie: 319 GBP z VAT

najlepsze kompaktowe tablety

Świetny, choć drogi, kompaktowy tablet z najwyższej jakości ekranem, szybkim działaniem i znakomitym czasem pracy baterii. Nie ma wątpliwości, że Samsung Galaxy Tab S 8.4 to doskonały tablet z Androidem, ale jest zbyt wiele drobnych drobiazgów, aby zapewnić sobie miejsce na podium.

7. Tesco Hudl

Cena przy przeglądzie: 119 GBP z VAT

Tesco

Czas nie był łaskawy dla Hudla i chociaż wciąż jest to kompetentny tablet budżetowy, młodsi rywale, tacy jak Memo Pad 7, zaczynają go wyprzedzać.

8. Inteligentna karta Vodafone 4

Cena przy przeglądzie: 125 £ z VAT

Recenzja Vodafone Smart Tab 4

Włączenie obsługi 3G w tak tanim, kompaktowym tablecie jest kuszące, ale Vodafone Smart Tab 4 po prostu nie oferuje takiego samego stosunku jakości do ceny jak Hudl lub Memo Pad 7.