Jak podłączyć jeden, dwa lub więcej monitorów do laptopa, w tym USB typu C?

Laptopy to idealny wybór do pracy w podróży, ale ich stosunkowo małe wyświetlacze mogą często pozostawiać pewną przeszkodę. Podłączenie drugiego, trzeciego, a nawet czwartego ekranu może dać ci trochę wytchnienia i sprawić, że obciążenie pracą będzie znacznie łatwiejsze do opanowania.

Jak podłączyć jeden, dwa lub więcej monitorów do laptopa, w tym USB typu C?

Zasadniczo posiadanie wielu wyświetlaczy oznacza, że ​​nie musisz już przełączać się między aplikacjami na jednym ekranie. Na przykład możesz wyświetlić swojego klienta poczty e-mail na natywnym ekranie laptopa i uruchomić program Photoshop na większym monitorze zewnętrznym. Może masz jeden monitor dedykowany do Slacka, a drugi do przeglądania.

W tym artykule wyjaśniono, jak podłączyć laptopa do monitora zewnętrznego i skonfigurować wyświetlacz, aby działał tak, jak chcesz. Dostępne są również szczegółowe informacje na temat ograniczeń rozdzielczości dla różnych połączeń oraz porady dotyczące znalezienia odpowiedniego adaptera, jeśli wejścia wideo nie pasują do siebie.

Jak podłączyć i korzystać z wielu monitorów

1. Sprawdź połączenia

kabel HDMI

Jeśli posiadasz laptopa z systemem Windows, podłączenie zewnętrznych wyświetlaczy powinno być bardzo łatwe. Pierwszym krokiem jest określenie, jakiego rodzaju kabla potrzebujesz. Większość nowoczesnych laptopów ma port HDMI, DisplayPort, mini-DisplayPort lub USB Type-C.

Jeśli wejścia i wyjścia monitora i laptopa pasują do siebie, możesz kupić kabel, taki jak ten prosty kabel HDMI na Amazon, i połączyć je ze sobą. Jeśli dane wejściowe nie pasują lub próbowałeś podłączyć komputer do monitora i nie masz obrazu, przewiń w dół, aby uzyskać więcej informacji na temat adapterów i konwerterów.

2. Wybierz rozszerzenie lub zduplikowanie pulpitu w systemie Windows

Rozszerzanie/duplikowanie pulpitu w Windows 8, 8.1 i 10

Gdy już masz kabel, podłącz go do monitora i laptopa, strona Windowsa jest prosta.

 1. W systemie Windows 8, 8.1 lub 10 naciśnij „WYGRANA + P” otworzyć „Projekt”opcje, które pojawiają się w menu po prawej stronie.

  Menu projektu Windows

 2. Użyj "Duplikować" lub „Tylko drugi ekran” opcje wyświetlania prezentacji przez projektor lub odtworzenia filmu. Jednak w przypadku pracy lub gier potrzebną opcją jest "Poszerzać." To ustawienie umożliwia rozłożenie całego pulpitu na obu ekranach oraz przeciąganie okien i innych elementów z jednego do drugiego.

Rozszerzanie/duplikowanie pulpitu w Windows 7

Użytkownicy systemu Windows 7 muszą wykonać inną procedurę niż Windows 8, 8.1 lub 10, aby zduplikować lub rozszerzyć swój ekran.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie i wybierz "Rozdzielczość ekranu."

  Jak podłączyć drugi ekran do laptopa?

 2. Wybierać „Rozszerz te wyświetlacze” lub „Powiel te ekrany” z menu rozwijanego „Wiele ekranów” i kliknij "OK" lub "Zastosować."

Notatka: Jeśli po tym wszystkim monitor nie wyświetla automatycznie danych wyjściowych laptopa, może być konieczne użycie elementów sterujących monitora w celu ręcznego przełączenia na właściwe wejście.

3. Dostosuj pozycje wielu monitorów w systemie Windows

Domyślnie system Windows ustawia wbudowany ekran laptopa po lewej stronie, a monitor zewnętrzny po prawej, co oznacza, że ​​podczas nawigowania do monitora musisz przesunąć kursor poza prawą stronę ekranu wewnętrznego. Jeśli masz rzeczy na odwrót, musisz nieznacznie dostosować pozycję, ponieważ monitor wydaje się być ustawiony po lewej stronie.

Zmiana pozycji ekranu na wielu monitorach w systemie Windows 10

 1. Kliknij na „Menu Start”, następnie wybierz „Ustawienia”.
 2. Kliknij „System”.
 3. We wstępnie wybranym menu „Ekran” kliknij monitor i przesuń go na miejsce. Jeśli znajduje się po lewej stronie głównego ekranu, umieść go po lewej stronie głównego ekranu lub przesuń w dowolne miejsce wokół głównego monitora.
 4. Żadne inne działanie nie jest konieczne. Po prostu zamknij menu „Ustawienia” i gotowe.

Zmiana pozycji ekranu na wielu monitorach w systemie Windows 7

 1. Na pulpicie systemu Windows 7 kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "Rozdzielczość ekranu."
 2. Następnie w oknie dialogowym, które się pojawi, kliknij i przeciągnij „ikony ekranowe” (ekrany ponumerowane jako 1, 2 itd.), dopóki nie znajdą się we właściwej kolejności/pozycji, w jakiej pojawiają się w obszarze roboczym. Posługiwać się "Zidentyfikować" Jeśli potrzebne.
 3. Wybierać "OK" lub "Zastosować" gdy zakończono.
Jak podłączyć drugi ekran do laptopa?

Zauważysz, że system Windows nie ogranicza cię tylko do konfiguracji lewej i prawej; możesz również ustawić monitor tak, aby znajdował się nad laptopem lub pod nim. Możesz także dostosować położenie ekranów, aby różne okna i inne elementy obejmowały dwa ekrany i pasowały do ​​siebie.

4. Rozwiąż problemy z adapterami wideo i USB-C

VGA

Nie bój się, jeśli masz DVI i HDMI, HDMI i DisplayPort, a nawet VGA i którekolwiek z powyższych połączeń. Nadal można podłączyć wiele ekranów za pomocą kabla dwufunkcyjnego, takiego jak DVI-VGA, HDMI-DVI lub innego adaptera lub konwertera.

Coraz więcej laptopów korzysta z gniazda USB typu C, aby jeszcze bardziej komplikować sprawy, przenosząc dane, wideo i możliwości ładowania. USB typu C jest genialny, ale nie zawsze jest oczywiste, co port w twoim laptopie może, a czego nie. Rzeczywiście, niektóre urządzenia obsługują tylko łączność USB 2.0 i transfer zasilania i w ogóle nie przenoszą sygnału wideo. W przeciwieństwie do innych oferują USB 3.0, ale nie pozwalają podłączyć połączenia do monitora. Niestety, nie ma sposobu, aby powiedzieć, poza wypróbowaniem lub sprawdzeniem specyfikacji sprzętu kontrolera USB, z którego korzysta twój laptop.

Jeśli spróbujesz użyć tego samego kabla do podłączenia laptopa do monitora, nie będziesz miał szczęścia. Ponownie, nie ma sposobu, aby powiedzieć, poza próbami i błędami lub zakupem specjalnie kompatybilnego kabla wideo.

usb_type-c

Na szczęście kable są dość tanie, mimo że USB Type-C to stosunkowo nowszy standard. Jeśli potrzebujesz adaptera HDMI na USB typu C, na przykład możesz uzyskać tani konwerter na Amazon, jeśli nie masz nic przeciwko podłączeniu małego adaptera USB typu C na HDMI do końca kabla typu C .

Jednak najlepiej jest zamiast tego kupić multiadapter, który zapewnia znacznie większą elastyczność. Te złącza są nieco droższe niż adaptery jeden-do-jednego, ale nie rozbiją banku i zapewnią połączenia dla monitora, standardowych akcesoriów USB i wejścia zasilania w jednym.

5. Dostosuj jakość wyświetlania

Jest jednak jeszcze jeden czynnik decydujący o wyborze kabla lub adaptera. W zależności od specyfikacji dodatkowego monitora, niektóre połączenia wideo mogą nie umożliwiać wyświetlania obrazów w natywnej rozdzielczości monitora.

Chociaż nadal można podłączyć monitor jako wyświetlacz dodatkowy, może się okazać, że ekran jest rozciągnięty lub jest bardziej rozmazany niż powinien. Dzięki wielu niedrogim monitorom konsumenckim oferującym rozdzielczość WQHD (2560 x 1440 pikseli) lub 4K (3840 x 2160 pikseli) warto dokonać właściwego wyboru, aby uzyskać najlepszą jakość na konkretnym urządzeniu.

Jak podłączyć drugi ekran do laptopa?

Chociaż nie ma sztywnych ograniczeń co do maksymalnej rozdzielczości połączenia VGA, karty graficzne do laptopów często osiągają około 2048 x 1536. Warto wiedzieć, że obrazy mogą wyglądać na bardziej miękkie i mniej ostre za pomocą kabla VGA, ponieważ jest to sygnał analogowy, a nie połączenie cyfrowe.

Połączenie DVI jest lepszym wyborem, częściowo dlatego, że jest to połączenie cyfrowe, ale nadal musisz być ostrożny. Jeśli chcesz używać rozdzielczości powyżej 1920 x 1200, będziesz potrzebować w laptopie zarówno kabla DVI typu dual-link, jak i złącza kompatybilnego z łączem dual-link. Spójrz na poniższy obraz, aby zobaczyć różnicę między kablem z podwójnym łączem (po lewej) a kablem z pojedynczym łączem (po prawej).

dvi_single_and_dual_link

Podobnie, chociaż standard HDMI 1.3 dodał obsługę monitorów i wyświetlaczy, które wykraczają poza popularną rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), a HDMI 1.4 i HDMI 2.0 obsługują teraz rozdzielczości do 4K, zarówno laptop, jak i monitor będą musiały obsługiwać standard połączenia z pracą. Jeśli masz komputer przenośny z portem HDMI 1.2 lub starszym, nie będziesz w stanie przesunąć rozdzielczości drugiego monitora na wyższą niż 1920 x 1200.

DisplayPort jest najbardziej elastycznym połączeniem z tej wiązki (podobnie jak USB Type-C, ponieważ jest to jedynie nośnik dla połączenia DisplayPort lub HDMI). Nawet starszy standard DisplayPort 1.1 obsługuje rozdzielczości do 4K przy 30 Hz. Ta specyfikacja ogranicza liczbę klatek na sekundę na ekranie do niestabilnych 30 klatek na sekundę. Tak więc, chociaż filmy wyglądają dobrze, nie nadaje się do gier 4K. DisplayPort 1.2 dodaje obsługę 4K przy płynnej częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Najnowszy standard, DisplayPort 1.3, obsługuje 8K (7680 x 4320 pikseli). W przypadku niektórych laptopów i kart graficznych różne wyjścia będą obsługiwać różne rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Dlatego przed zakupem jakichkolwiek kabli lub przejściówek warto sprawdzić, które połączenie jest najskuteczniejsze. Jeśli nie otrzymasz właściwego, możesz skończyć z niższą rozdzielczością i częstotliwością odświeżania wytwarzaną przez monitor zapewniający lepszą jakość.

Jeśli masz najnowszy laptop lub komputer stacjonarny Apple z połączeniem Thunderbolt, pamiętaj, że możesz użyć kabla „mini DisplayPort-do-DisplayPort” (lub przejściówki DisplayPort), aby połączyć się z dowolnym zgodnym monitorem — monitor nie nie trzeba mieć wejścia Thunderbolt. Możesz kupić kabel „mini DisplayPort-to-DisplayPort” za kilka dolarów na Amazon.

6. Podłącz dwa lub więcej monitorów

W wielu przypadkach podłączenie dwóch (lub więcej) monitorów do laptopa jest tak proste, jak podłączenie ich do kilku wyjść wideo. W zależności od wieku komputera przenośnego i wbudowanego chipsetu graficznego mogą istnieć ograniczenia sprzętowe, które uniemożliwiają to. Starsze laptopy mogą obsługiwać tylko dwa wyświetlacze: wyświetlacz laptopa i drugi monitor. Nowsze modele mogą dopuszczać aż trzy zewnętrzne wyświetlacze. Inne urządzenia, takie jak Ultrabooki, hybrydy i tablety, mogą być ograniczone przez posiadanie tylko jednego wyjścia wyświetlania lub ewentualnie żadnego.

Istnieją jednak sposoby na dodanie dodatkowego monitora, nawet jeśli wykorzystałeś już wszystkie połączenia lub Twój laptop nie ma działającego wyjścia wideo.

Wiele monitorów

W przypadku urządzeń z połączeniem DisplayPort 1.2 istnieje kilka opcji. Po pierwsze, możesz kupić koncentrator DisplayPort, który dzieli jedno połączenie na wiele wyjść. Te rozgałęźniki nie są tanie, ale pozwalają na dostępne połączenie DisplayPort do jednoczesnego zasilania dwóch monitorów 2560 x 1600 i trzeciego wyświetlacza 1920 x 1200. Inną opcją jest zakup monitora z funkcją łączenia łańcuchowego: kompatybilne monitory wykorzystują wyjście DisplayPort z tyłu, aby umożliwić podłączenie wielu monitorów za pomocą jednego połączenia DisplayPort.

Nawet jeśli masz starszy laptop lub urządzenie bez działającego połączenia wideo, wszystko, czego potrzebujesz, to wolny port USB, aby dodać kolejny wyświetlacz. Na rynku dostępnych jest wiele niedrogich konwerterów USB na DVI, VGA lub HDMI, które pozwolą na dodanie dodatkowego monitora. Możesz potrzebować sterowników dla systemu Windows 7 i wcześniejszych, ale urządzenia z systemem Windows 8 powinny je pobierać automatycznie.

Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, pamiętaj o problemie z rozdzielczością, o którym wspomnieliśmy wcześniej podczas podłączania wielu monitorów. Na przykład, jeśli chcesz jednocześnie uruchomić monitor 4K i monitor 1920 x 1080, upewnij się, że podłączyłeś monitor 4K do połączenia wideo, co pozwoli na wykorzystanie najwyższej i najlepiej natywnej rozdzielczości. Jeśli zastosujesz je w niewłaściwy sposób, nie uzyskasz tego, co najlepsze ze swojego wyświetlacza.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy podłączasz wiele monitorów do laptopa do pracy, czy przesyłasz strumieniowo filmy na większy monitor, istnieje kilka sposobów na wykonanie tego zadania. Podłączanie różnych monitorów bezpośrednio do laptopa nigdy nie było łatwiejsze. Po prostu postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, a będziesz gotowy do pracy w mgnieniu oka.

Czy udało Ci się podłączyć monitory? Czy napotkałeś problemy? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach poniżej.