Jak sformatować dysk USB na komputerze Mac lub Windows

Obraz 1 z 3

Jak sformatować dysk USB na komputerze Mac lub WindowsKonsola zarządzania dyskami systemu Windows zapewnia przegląd wszystkich podłączonych dysków
Standardowe okno dialogowe formatu Windows
Narzędzie dyskowe OS X umożliwia formatowanie nośników flash w wybranym formacie

Formatowanie dysku USB to znacznie więcej niż tylko zapewnienie zgodności dysku USB z systemem operacyjnym.

To dość prosty proces, który nie powinien zająć więcej niż kilka sekund. Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem macOS, czy Windows, ten artykuł Ci pomoże!

Odmiany formatu

Zanim przejdziesz do tego, jak sformatować dysk USB, ważne jest, aby wiedzieć, co faktycznie oznaczają dostępne opcje. Postępując zgodnie z poniższymi krokami, zauważysz kilka formatów, z którymi większość codziennych użytkowników nie jest zaznajomiona.

TŁUSZCZ(16/32) – To oznacza tabelę alokacji plików, format zgodny z macOS, Windows, a nawet Linux. Ten format zajmuje mniej miejsca na dysku, jednocześnie przyspieszając procedury zapisu na dysku.

NTFS – To oznacza system plików nowej technologii i nie jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi. NTFS daje więcej opcji szyfrowania i kompresuje duże pliki.

ExFAT – Format tabeli alokacji plików rozszerzeń jest zgodny z nowszymi wersjami systemów macOS, Windows i Linux. Format ExFat jest tym, którego można użyć, jeśli chcesz przechowywać większe pliki na różnych platformach.

Teraz, gdy mamy już bardzo podstawową wiedzę na temat twoich opcji, przejdźmy od razu do sprawdzenia, w jaki sposób możesz wprowadzić odpowiednie zmiany.

Jak sformatować dysk USB na komputerze z systemem Windows

Formatowanie dysku USB w systemie Windows jest zwykle bardzo łatwe, oto jak to zrobić.

Krok pierwszy

Wpisz „Ten komputer” w pasku wyszukiwania Cortany. Kliknij pierwszą opcję, która się pojawi.

Krok drugi

Otwórz aplikację i kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB, który chcesz sformatować.

Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy dysk USB w menu po lewej stronie, aby uzyskać dostęp do ustawień.

Krok trzeci

Kliknij „Format”.

Krok czwarty

Pojawi się wyskakujące okienko, w którym możesz dokonać wyboru formatowania. Wybierz opcje, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom, i kliknij „Rozpocznij”.

Krok piąty

Pojawi się ostrzeżenie informujące, że wszystkie informacje na dysku USB zostaną usunięte. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij „OK”.

Poczekaj na zakończenie procesu, a następnie wyjdź z okna. Teraz możesz używać swojego dysku USB tak, jak chcesz.

Jeśli używasz starszej wersji systemu Windows, może być konieczne uzyskanie dostępu do Eksploratora Windows, a następnie wykonanie podobnych kroków.

Jak sformatować dysk USB na komputerze Mac

Apple nie sprawia, że ​​formatowanie dysku USB jest tak łatwe, jak w systemie Windows. Dlatego przeprowadzimy Cię przez dwa scenariusze, aby Twój Dysk działał prawidłowo.

Dysk nie jest czytelny

Jest to naprawdę powszechny błąd, który występuje po pierwszym włożeniu dysku USB. Ale nie martw się, wiemy, jak to naprawić.

Krok pierwszy

W komunikacie o błędzie kliknij „Zainicjuj”. Jeśli nic się nie dzieje, przejdź do Findera i kliknij „Aplikacje” po lewej stronie.

Krok drugi

Stąd użyj paska wyszukiwania w prawym górnym rogu, aby wpisać „Narzędzie dyskowe”. Kliknij go.

Krok trzeci

Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB (użyj Control + kliknięcie na Macbooku). Wybierz „Wymaż”. W nowym wyskakującym oknie zmień format.

Kiedy będziesz gotowy, ponownie kliknij „Wymaż”. Poczekaj, aż proces się zakończy, a pojawi się dysk USB.

Sformatuj czytelny dysk USB

Jeśli nie masz problemu opisanego powyżej, po prostu wykonaj następujące kroki:

Krok pierwszy

Aby sformatować USB na komputerze Mac, możesz sformatować dysk za pomocą Narzędzia dyskowego.

Znajdziesz to narzędzie w folderze Aplikacje, w podfolderze Narzędzia – lub po prostu wyszukaj Spotlight, aby je znaleźć (naciśnij Cmd + Spacja, a następnie wpisz jego nazwę).

Krok drugi

Po otwarciu Narzędzia dyskowego zobaczysz listę dysków w lewym okienku, z partycjami na każdej z nich zagnieżdżonymi pod każdym wpisem. Aby ponownie sformatować dysk USB, kliknij jego nazwę w tym okienku, a następnie przejdź do karty Wymaż w głównym interfejsie (jeśli nie jest jeszcze wybrana) i naciśnij Wymaż, aby wyczyścić dysk, tak jak zrobiliśmy to powyżej.

Wybór odpowiedniego formatu

Jeśli postępujesz zgodnie z powyższymi instrukcjami, system Windows domyślnie sformatuje dysk przy użyciu systemu plików NTFS firmy Microsoft, podczas gdy komputer Mac może sugerować system plików Mac OS Extended.

Te formaty są rozsądnymi wartościami domyślnymi, ponieważ obsługują wszystkie funkcje odpowiednich systemów operacyjnych, takie jak natywna kompresja i szyfrowanie. Jednak nie jest to odpowiednie, jeśli chcesz przenosić pliki tam iz powrotem między komputerami Mac i PC: OS X może odczytywać woluminy NTFS, ale nie może do nich zapisywać, podczas gdy system Windows w domyślnej konfiguracji nie ma w ogóle dostępu do dysków HFS+. Dostępne są bezpłatne sterowniki, ale znowu są one ograniczone do dostępu tylko do odczytu.

Aby korzystać z dysku USB zarówno w systemie Windows, jak i OS X, musisz użyć innego systemu plików. Możesz wybrać tę opcję z menu rozwijanego w oknie dialogowym Format systemu Windows lub w okienku Wymaż w Narzędziu dyskowym. W większości przypadków zalecamy wybór formatu exFAT firmy Microsoft: zapewni to pełny dostęp do odczytu i zapisu zarówno w systemie Windows (Vista lub nowszy), jak i OS X (Snow Leopard 10.6.5 lub nowszy).

Jeśli potrzebujesz zgodności ze starszymi systemami, musisz wrócić do starego formatu FAT32. Jest to obsługiwane przez wszystkie wersje Windows i OS X (a także Linux), ale ma tę wadę, że nie obsługuje pojedynczych plików większych niż 4 GB – co może być uciążliwe, jeśli pracujesz z dużymi plikami wideo lub bazami danych.

Na komputerze Mac możesz sformatować dowolny dysk jako FAT32, po prostu wybierając „MS-DOS (FAT)” z menu rozwijanego w Narzędziu dyskowym przed kliknięciem Wymaż…. Ze względów historycznych system Windows nie będzie oferował FAT32 jako opcji, jeśli dysk jest większy niż 32 GB, ale możesz sformatować dysk o dowolnym rozmiarze, otwierając wiersz polecenia i wpisując format h: /fs:fat32 /q, gdzie h: jest literą dysku wymiennego, a parametr /q określa szybki format — zakładając, że nie chcesz czekać, aż system Windows sprawdzi każdy sektor dysku pod kątem błędów.

Jak sformatować dysk USB: rozmiar jednostki alokacji

Standardowe okno dialogowe formatu Windows

Oprócz wyboru formatu dysku system Windows zachęca również do określenia „Rozmiaru jednostki alokacji”. Mówiąc najprościej, określa to rozmiar fragmentów, w których przydzielana jest pamięć masowa dla twoich plików: jeśli wybierzesz 4096 bajtów (domyślnie NTFS), każdemu plikowi zapisanemu na tym dysku zostanie przydzielone miejsce w wielokrotności 4 KB.

Dzielenie miejsca na dysku w ten sposób nie jest idealnie wydajne. Plik o rozmiarze zaledwie 1 KB nadal będzie zajmował 4 KB miejsca, podczas gdy plik 5 KB zajmie 8 KB i tak dalej. W praktyce jednak większość plików na dysku USB będzie prawdopodobnie miała rozmiar wielu megabajtów, więc wpływ marnowania kilku kilobajtów tu i tam jest znikomy.

Jeśli planujesz zapisać wiele małych plików na dysku, dobrym pomysłem może być zmniejszenie rozmiaru jednostki alokacji. Może to jednak mieć negatywny wpływ na wydajność, zwłaszcza jeśli używasz mechanicznego dysku twardego. Podział pliku na więcej części daje kontrolerowi dysku więcej pracy i zwiększa prawdopodobieństwo, że dane zostaną podzielone na wiele bloków rozrzuconych po dysku, co spowalnia dostęp.

W przypadku nowoczesnego dysku flash jest mało prawdopodobne, abyś zauważył dużą różnicę, więc od Ciebie zależy, czy będziesz trzymać się standardu 4 KB, czy wybierzesz mniejszy rozmiar jednostki alokacji.