Jak znaleźć szybkość, typ i rozmiar pamięci RAM w systemie Windows 10 i macOS?

Więcej ludzi korzysta z komputerów niż kiedykolwiek wcześniej, jednak techniczne specyfikacje sprzętu pozostają dla wielu mylącym polem minowym. Jednym z najtrudniejszych obszarów do zrozumienia może być pamięć RAM komputera (pamięć o dostępie swobodnym).

Jak znaleźć szybkość, typ i rozmiar pamięci RAM w systemie Windows 10 i macOS?

Niezależnie od tego, czy aktualizujesz pamięć RAM, budujesz niestandardowy komputer, czy po prostu próbujesz lepiej zrozumieć sprzęt komputerowy, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa pamięć komputera i jak ją wyświetlić, gdy komputer jest uruchomiony. Oto przewodnik, jak sprawdzić szybkość, rozmiar, typ pamięci RAM i nie tylko.

Zrozumienie pamięci RAM

W zależności od poziomu wiedzy komputerowej, przed przejściem do samouczka powinieneś znać pewne podstawy. Oczywiście, jeśli już wiesz, czego szukasz, możesz przejść dalej.

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć o dostępie swobodnym, inaczej zwana pamięcią RAM, jest pamięcią systemu i jest odpowiedzialna za przechowywanie kluczowych informacji potrzebnych do uruchomienia systemu operacyjnego i wszystkich programów używanych na komputerze. RAM działa jak bank pamięci krótkotrwałej na każdym urządzeniu technicznym (komputery, smartfony, tablety itp.). Niezależnie od tego, czy używasz dysku SSD, czy HDD, urządzenie działa szybciej podczas uzyskiwania dostępu do plików i uruchamiania ich na komputerze.

Chociaż procesor Twojego urządzenia przechowuje krytyczne informacje, które są wykonywane, takie jak informacje o systemie operacyjnym, aplikacjach i tego typu rzeczach, komputer działałby znacznie wolniej bez pamięci RAM, ponieważ istnieje ograniczenie ilości pamięci podręcznej w procesorze.

Dlaczego musisz wiedzieć, ile pamięci RAM ma twój komputer

Najczęstszym powodem, dla którego warto wiedzieć, ile pamięci RAM ma Twój system, jest zapewnienie płynnego działania gry lub aplikacji. Znajomość możliwości systemu przed zakupem pamięci RAM, której system może nie obsługiwać, zapobiega odczuwaniu bólu i irytacji.

Być może będziesz musiał również znać szczegóły swojej pamięci RAM, jeśli chcesz uaktualnić swój system. Wiedza o tym, co masz i co jest zgodne z komponentami, które zamierzasz zainstalować, jest niezbędna, aby zapobiec popełnieniu kosztownych błędów.

Ile pamięci RAM potrzebujesz?

Ustalenie, ile potrzebujesz pamięci RAM, jest bardzo proste. Nie ma powodu, aby mieć mniej niż 4 GB pamięci RAM i szczerze mówiąc, jest to mało w przypadku większości aplikacji. 8 GB pamięci RAM jest idealne, chyba że jesteś zagorzałym graczem lub korzystasz z programów CAD lub do edycji wideo. W takim przypadku najlepiej wybrać co najmniej 16 GB pamięci RAM.

Znajdowanie szybkości, rozmiaru i typu pamięci RAM w systemie Windows 10

Dowiedzenie się, ile pamięci RAM jest w twoim komputerze, jest niezwykle proste. Chociaż te informacje nie dadzą ci dużego wglądu w wydajność twojego komputera, powiedzą ci, co twój system może obsłużyć.

 1. Aby sprawdzić, ile pamięci RAM jest zainstalowanej w systemie, naciśnij „Wygrana + Ja” aby uzyskać dostęp do ustawień komputera.
 2. Następnie kliknij "System."Menu Ustawienia systemu Windows
 3. Następnie kliknij "O" po lewej stronie i wyświetl pamięć RAM po prawej stronie.

Ten proces jest najprostszą metodą, ale jeśli potrzebujesz więcej informacji, czytaj dalej.

Wyświetl informacje o pamięci RAM za pomocą wiersza polecenia systemu Windows 10

Zdecydowanie najlepszą metodą poznania szczegółów pamięci RAM komputera jest użycie systemu Windows 10 Wiersz polecenia lub Powershell. Inne wbudowane aplikacje, takie jak Informacje o systemie i Panel sterowania, wyświetlają tylko częściowe informacje, takie jak rozmiar, typ lub oba. Oto, jak wyświetlić szczegółowe informacje o pamięci RAM na komputerze.

 1. Rodzaj „cmd” w polu wyszukiwania Cortany, a następnie kliknij „Wiersz polecenia" na liście.

 2. Wpisz następujący kod w wierszu polecenia i naciśnij enter:

  wmic MemoryChip get Typ pamięci, nazwa, pojemność, skonfigurowana prędkość zegara, lokalizator urządzeń, współczynnik kształtu, producent, numer seryjny, prędkość

 3. Aby uzyskać bardziej zaawansowane szczegóły, możesz dodać inne aliasy:

  Skonfigurowane napięcie, szerokość danych, maksymalne napięcie, nazwa klasy tworzenia, pozycja przeplotu

  Pamiętaj, że niektóre aliasy mogą nie pokazywać żadnych informacji.

  Aby zobaczyć wszystkie opcje aliasów, wpisz następujące polecenie i zajrzyj do sekcji „FULL”:

  Lista WMIC MemoryChip /?

Wyświetlanie informacji o pamięci RAM za pomocą Windows 10 Powershell

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Windows 10 „Menu Start” i wybierz „Powershell”. Do tego zadania nie musisz używać uprawnień administratora.

 2. Wpisz następujący kod w Powershell:

  Get-CimInstance -ClassName Win32_PhysicalMemory | Pojemność tabeli formatowania, producent, typ pamięci, współczynnik kształtu, nazwa, skonfigurowana prędkość zegara, prędkość, lokalizator urządzeń, numer seryjny — rozmiar automatyczny

 3. Aby uzyskać pełną listę właściwości (szybkość, numer seryjny, współczynnik kształtu itp.), odwiedź następującą stronę dotyczącą właściwości Win32_PhysicalMemory.

Wyświetl szczegóły pamięci systemu Windows 10 za pomocą CPU-Z

 1. Pobierz CPU-Z i uruchom plik wykonywalny. Najprawdopodobniej będziesz potrzebować „WERSJE KLASYCZNE” opcja.

 2. Przejdź do "Pamięć" , aby wyświetlić liczbę gniazd komputera, typ zainstalowanej pamięci (DDR, DDR2, DDR3 itp.) oraz rozmiar pamięci RAM (GB). Zobaczysz również informacje w czasie rzeczywistym o częstotliwości pracy pamięci RAM oraz szczegółowy podział opóźnień i prędkości zegara, jeśli tego potrzebujesz.

Znajdowanie szybkości, rozmiaru i typu pamięci RAM w systemie macOS

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co Apple, proces wyszukiwania niezbędnych informacji o sprzęcie jest bardzo prosty. Możesz wykorzystać ten proces, aby wyświetlić ogólne informacje o pamięci RAM.

 1. Kliknij "Jabłko" logo i wybierz„O tym Macu”. Twoje uproszczone informacje o pamięci RAM są wyświetlane w zakładce "Przegląd".

 2. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego raportu, pełny podział techniczny jest dostępny po kliknięciu „Raport systemowy”, który dzieli komponenty na zakładki, w tym pamięć, procesor, dysk twardy i inne komponenty.

3. Aby wyświetlić wykorzystanie pamięci w czasie rzeczywistym na komputerze Mac z najnowszym oprogramowaniem, wpisz „Monitor aktywności” w „Wyróżnieniu,następnie kliknij powiązany link, aby go otworzyć, a następnie wybierz "Pamięć" patka.

4. Możesz również uzyskać dostęp do informacji o pamięci w czasie rzeczywistym, otwierając"Znalazca," kliknięcie "Aplikacje," następnie wybierając„Folder narzędzi”, śledzony przez „Monitor aktywności”, a następnie wybierając "Pamięć" patka.

Jak już zauważyłeś, istnieje kilka wyborów, których możesz dokonać, szukając specyfikacji pamięci RAM, niektóre nieco bardziej kłopotliwe niż inne. Jeśli wolisz przyjazny GUI, odejdź od narzędzi wiersza poleceń i użyj czegoś takiego jak CPU-Z.

Czy udało Ci się znaleźć szczegóły swojej pamięci RAM? Czy próbujesz wymienić lub uaktualnić pamięć swojego komputera? Daj nam znać poniżej.

Często Zadawane Pytania

Jak sprawdzić producenta pamięci RAM w systemie Windows 10?

Możesz sprawdzić producenta swojej pamięci w systemie Windows 10 za pomocą wiersza polecenia, programu Powershell lub narzędzia innej firmy.

1. Uruchom "Wiersz polecenia," rodzaj “wmic memorychip pobierz producenta” bez cudzysłowów i naciśnij "Wchodzić."

2. Alternatywnie uruchom „Powershell” rodzaj „Get-WmiObject win32_physicalmemory | wybierz producenta” bez cudzysłowów, a następnie naciśnij "Wchodzić."

3. W przypadku narzędzi innych firm wyszukaj je lub użyj CPU-Z i kliknij „SPD” patka.

Jak sprawdzić, czy mam pamięć DDR3 lub DDR4 SDRAM?

Najłatwiejszą metodą określenia, czy masz pamięć DDR3 czy DDR4, jest użycie CPU-Z. Kliknij na "Pamięć" i poszukaj „Typ” w sekcji „Ogólne”.