Jak zainstalować napęd optyczny

Obraz 1 z 6

Jak zainstalować napęd optycznyPorty SATA napędu optycznego
Porty IDE napędu optycznego
Jak zainstalować napęd optyczny
Jak zainstalować napęd optyczny
Jak zainstalować napęd optyczny
Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Napęd optyczny, niezależnie od tego, czy jest to oldschoolowy format DVD, czy bardziej nowoczesny Blu-ray, staje się coraz mniej powszechny, ponieważ coraz więcej naszych danych przenosi się do Internetu, ale nadal jest przydatnym elementem, który można mieć na komputerze.

W zależności od wieku, twój napęd optyczny może mieć złącze SATA

sata-optyczne-połączenia-napęd

lub starsze złącze IDE.

ide-optyczne-połączenia-napędu

Instalacja napędu optycznego jest dość łatwa, ale musisz zrozumieć, jak się łączą. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez cały proces.

Krok 1: Dopasuj urządzenie do wnęki napędu

włóż-napęd-optyczny-do-obudowy-komputera

Najpierw znajdź i umieść napęd optyczny w wolnej wnęce na napęd 5,25 cala w obudowie. Niektóre obudowy, takie jak te znajdujące się w wybranych komputerach ASUS, mają z przodu klapki, które ukrywają napędy optyczne. Modele te w większości sytuacji wymagają zdjęcia przedniego panelu.

Jeśli masz bezśrubową wnękę napędu lub taką z prowadnicami, zapoznaj się z instrukcją obsługi komputera, aby uzyskać pełne instrukcje.

Inne przypadki wymagają przykręcenia napędu z boków. Napęd optyczny zostaje wepchnięty do obudowy od przodu i właśnie wtedy wchodzi w grę zdejmowanie panelu przedniego. Przód napędu musi być wyrównany z obudową (modele bezklapowe) lub nieco dalej z tyłu w przypadku obudów z klapkami z przodu.

Aby określić, gdzie powinien znajdować się napęd, wepchnij go, aż otwory na wkręty po jednej stronie zrównają się z okrągłymi otworami na wkręty na ścianach bocznych wnęki. Użyj czterech wkrętów (dostarczonych z napędem optycznym lub obudową), aby bezpiecznie zamocować napęd. W sumie są zwykle cztery śruby.

Krok 2: Podłącz kabel EIDE lub SATA do napędu

Drugim krokiem do zainstalowania napędu optycznego jest podłączenie kabli danych do urządzenia. Proces zależy od tego, czy masz napęd DVD/Blu-Ray SATA lub EIDE.

Podłączanie wtyczek SATA do dysku

Napędy optyczne SATA mają wąską wtyczkę z wycięciem pod kątem prostym, dzięki czemu pasują tylko w jeden sposób.

sata-kable-462x346

Delikatnie wciśnij wtyczkę do gniazda napędu, a następnie sprawdź, czy jest równoległa do tylnego końca napędu. Po zamontowaniu mocno dociśnij, aby upewnić się, że połączenie jest bezpieczne.

connect-sata-data-connector-to-optic-drive

Podłączanie kabli EIDE do napędu

Napędy optyczne IDE (technicznie EIDE) zawierają 40-stykowy, 80-żyłowy kabel, który jest znacznie szerszy i trudniejszy do włożenia. Kabel EIDE pasuje tylko w jedną stronę ze względu na wystającą konstrukcję klucza w środkowej części złącza.

Włóż jedną stronę złącza pod niewielkim kątem, a następnie częściowo włóż drugą stronę tak, aby wtyczka była równa. Następnie wciśnij całe złącze (średnią siłą) do gniazda na dysku. Metoda niewielkiego kąta zapewnia prawidłowe ustawienie pierwszych kołków przed włożeniem, co zapobiega wymuszonym wygięciom.

Po sprawdzeniu, czy wszystkie styki są wyrównane, mocno wciśnij złącze, aby upewnić się, że wchodzi do końca. Ten proces wymaga cierpliwości, ponieważ korek jest trudny do dopasowania do otworu. Nie chcesz zginać tych kołków ani zbyt mocno naciskać, jeśli jeden nie został prawidłowo ustawiony.

WSKAZÓWKA: Jeśli instalujesz więcej niż jeden dysk IDE, musisz ustawić zworki z tyłu, aby jeden dysk został ustawiony jako główny, a drugi jako podrzędny. Większość dysków ma schemat na górze.

Krok 3: Włóż kabel zasilający

Po zainstalowaniu napędu optycznego i podłączeniu kabla danych nadszedł czas, aby podłączyć kable zasilające.

Wkładanie wtyczek zasilania SATA do napędu

podłącz-sata-złącze-zasilania-do-napędu-optycznego

Napędy i nagrywarki DVD/Blu-Ray zazwyczaj korzystają z połączenia SATA. Kabel zasilający SATA jest cienki i płaski.

Znajdź dostępną wtyczkę i włóż ją do napędu optycznego.

Wkładanie wtyczek MOLEX do napędu

Starsze napędy DVD ze złączem EIDE używają złącza zasilania Molex. Ta wtyczka jest dużym (w porównaniu do innych wtyczek PC) białym lub czarnym czteropinowym złączem wychodzącym z twojego zasilacza. Znajdź wolny i wepchnij go do gniazda zasilania napędu. Użyj trochę siły, aby zapewnić prawidłowe połączenie. Delikatnie pociągnij wtyczkę, aby upewnić się, że jest bezpieczna.

4. Dopasuj kabel IDE lub SATA do płyty głównej

Po podłączeniu wszystkich połączeń do napędu optycznego możesz podłączyć kabel do płyty głównej.

Ta sama metoda wkładania stosowana w napędzie optycznym dotyczy płyty głównej. Gniazdo SATA ma tę samą konstrukcję pod kątem prostym, aby zapobiec nieprawidłowemu podłączeniu. Po założeniu złącza powinno być słyszalne kliknięcie.

podłącz-kabel-sata-do-płyty głównej

Gniazdo płyty głównej EIDE łączy się w ten sam sposób, co napęd optyczny, z wyjątkiem tego, że często masz dwie opcje kolorystyczne. Zazwyczaj niebieski jest głównym połączeniem, a biały jest używany jako drugi kontroler EIDE na płycie. Jednak niektóre płyty główne zawierają tylko białe gniazda EIDE, jedno czarne plus jedno białe lub inny kolor od normy.

Niezależnie od kolorów IDE, połączenia EIDE płyty głównej pozostawiają pin 20 pusty. Niektóre wtyczki blokują ten pin jako dodatkowy środek ochronny, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie do płyty.

Zawsze możesz sprawdzić w instrukcji swojej płyty głównej specyfikacje i informacje o lokalizacji. Złącze IDE podłącza się tylko w jeden sposób, dzięki wspomnianemu wcześniej wycięciu w gnieździe EIDE. Wsuń kabel delikatnie i tak prosto, jak to możliwe, aby uniknąć wygięcia szpilek.

Teraz, gdy wszystkie połączenia są podłączone i zabezpieczone, możesz włączyć komputer i pozwolić mu wykryć nowy dysk podczas rozruchu iw systemie Windows.