Jak przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Pro

Czy nadszedł czas, aby całkowicie wyczyścić MacBooka Pro i przywrócić go do ustawień fabrycznych?

Jak przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Pro

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz Macbooka Pro online, pożyczasz go znajomemu, czy zwracasz do sklepu, niezwykle ważne jest, abyś wymazał z niego wszystkie dane i ustawienia, aby bezpiecznie przekazać go innemu użytkownikowi.

Przyszły właściciel Twojego MacBooka Pro może nie dbać o Twoje informacje, ale piraci są wszędzie i nigdy nie wiesz, co ktoś może zrobić z Twoimi danymi.

Z tego artykułu dowiesz się, jak przywrócić MacBooka Pro do ustawień fabrycznych, aby chronić swoją prywatność.

Po co przywracać ustawienia fabryczne?

Dysk twardy MacBooka Pro zawiera obrazy, historię przeglądania, pliki robocze, konto iTunes i wiele innych informacji. Jednak zbyt wiele osób nie czyści swoich komputerów przed ich sprzedażą.

Ankieta przeprowadzona przez Blancco Technology Group wykazała, że ​​78% dysków twardych, które kupili w serwisie eBay, nadal zawierało dane osobowe lub firmowe. Spośród tych dysków 67% miało łatwo dostępne dane, podczas gdy reszta wymagała trochę pracy z narzędziem do odzyskiwania danych, aby uzyskać dostęp do informacji. Tylko 10% dysków twardych kupionych przez firmę zostało bezpiecznie wyczyszczonych. Pozostałe 90% sprzedawców narażało się przynajmniej na pewne ryzyko, że ich dane zostaną skradzione.

Możesz również potrzebować lub chcieć przywrócić ustawienia fabryczne, jeśli korzystasz z MacBooka Pro przez długi czas lub napotkałeś problem z konfiguracją oprogramowania, którego nie można usunąć w żaden inny sposób. To ostatnia deska ratunku do rozwiązywania problemów.

W obu przypadkach musisz wiedzieć, jak przywrócić ustawienia fabryczne bez utraty ważnych danych.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Pro

Teraz, gdy wiesz, dlaczego tak ważne jest przywrócenie ustawień fabrycznych MacBooka Pro (lub dowolnego komputera), przejdźmy do tego, jak to zrobić. Proces jest zaskakująco prosty i zajmiemy się nim krok po kroku.

Krok 1: Utwórz kopię zapasową wszystkiego

Przywracanie ustawień fabrycznych oznacza, że ​​Twoje dane zostaną usunięte z MacBooka. W związku z tym będziesz chciał wykonać kopię zapasową wszystkiego, czego nie chcesz na stałe stracić.

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na to jest użycie Time Machine, aplikacji do tworzenia kopii zapasowych wbudowanej w macOS. Oto jak wykonać kopię zapasową danych za pomocą Time Machine.

 1. Iść do "Preferencje systemu" i wtedy "Wehikuł czasu."
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora, aby sformatować dysk docelowy i skopiować wszystkie wybrane pliki z powrotem do MacBooka Pro.

Proces Time Machine jest tak prosty; bardzo ułatwia tworzenie kopii zapasowej, którą można zabrać ze sobą na następny komputer.

Krok 2: Wyloguj się ze wszystkiego

Wylogowanie się z aplikacji nie jest bezwzględnie konieczne, ale możesz to zrobić z dużą ostrożnością. Ten krok ułatwia życie, gdy zaczynasz pracę z nowym komputerem. Wylogowanie zapewnia również, że te aplikacje, które łączą się z określonymi urządzeniami, mogą bez problemu połączyć się z nowym komputerem.

Jak cofnąć autoryzację iTunes w macOS MacBook

iTunes autoryzuje dane urządzenie do przesyłania strumieniowego lub odtwarzania multimediów, więc cofnięcie autoryzacji zwolni je na następny komputer.

 1. Otwórz iTunes.
 2. Kliknij na "Sklep" patka.
 3. Wybierać„Wycofaj autoryzację tego komputera”.
 4. Wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło, a następnie kliknij „Cofnij autoryzację wszystkich.”
jak-zresetować-do-fabryki-macbook-pro-2

Alternatywnie możesz przejść do „Sklep -> Konto -> Uprawnienia” i wybierz „Cofnij autoryzację tego komputera.”

Jak wyłączyć iCloud w macOS MacBook

Wyłączenie iCloud jest również dobrą praktyką, ponieważ większość danych jest przechowywana w iCloud.

 1. otwarty "Preferencje systemu."
 2. Kliknij „iCloud”.
 3. Kliknij "Wyloguj się."
 4. Kliknij „Usuń z Maca” dla wszystkich wyskakujących okienek.

Jak wyłączyć FileVault w macOS MacBook

Wyłączenie FileVault jest przydatne, ponieważ przyspiesza proces wymazywania dysku.

 1. otwarty Preferencje systemu
 2. Kliknij ochrona i prywatność
 3. Wybierz FileVault patka
 4. Kliknij na kłódkę, aby odblokować ustawienia, a następnie wprowadź hasło
 5. Kliknij Wyłącz FileVault

Wyłączenie FileVault nie jest absolutnie konieczne, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​przyspiesza to sekwencję czyszczenia.

Jak cofnąć autoryzację aplikacji w macOS MacBook

Oprócz cofnięcia autoryzacji iTunes, iCloud i FileVault, powinieneś także cofnąć autoryzację aplikacji, które łączą się ze sprzętem. Adobe Photoshop, After Effects i MacX DVD Ripper Pro to tylko kilka przykładów. Podczas gdy wiele programów łączy się z kontem online lub grupą użytkowników, inne łączą się konkretnie z komputerem.

Usuwając te autoryzacje z MacBooka Pro, łatwiej jest je ponownie autoryzować na nowym MacBooku.

Krok 3: Wymaż dysk

Po utworzeniu kopii zapasowej wszystkich ważnych danych i cofnięciu autoryzacji aplikacji nadszedł czas, aby ponownie uruchomić komputer Mac i całkowicie usunąć dysk.

Przed kontynuowaniem procesu wymazywania upewnij się, że MacBook Pro jest podłączony do gniazdka ściennego i ma dostęp do Internetu przez Ethernet lub Wi-Fi. Jeśli Twój Macbook używa Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) lub starszy, potrzebujesz oryginalnego nośnika instalacyjnego.

 1. Uruchom ponownie MacBooka Pro.
 2. Podczas sekwencji rozruchowej przytrzymaj „Polecenie + R” dopóki nie zobaczysz logo Apple.
 3. Kliknij „Narzędzie dyskowe” gdy pojawi się menu — opcje w tym menu (wymienione poniżej) mogą się nieznacznie różnić w zależności od wersji systemu macOS.
 4. Kliknij "Kontyntynuj" i wtedy „Dysk startowy”.
 5. Wybierać "Usuwać" z górnego menu i „Rozszerzony system Mac OS” z wyskakującego menu, które się pojawi.
 6. Kliknij "Usuwać."
 7. Zamknij „Narzędzie dyskowe” po zakończeniu procesu.
jak-zresetować-do-fabryki-macbooka-pro-3

Notatka: W zależności od używanej wersji systemu macOS sformułowanie „Narzędzia” opcje menu mogą się nieznacznie różnić. Tylko upewnij się, że wybierz opcję, która całkowicie wyczyści dysk.

Po zakończeniu procesu wymazywania będziesz mieć drogi, ale atrakcyjny przycisk do papieru i będziesz musiał ponownie załadować system macOS, aby wszystko znów działało.

Krok 4: Zainstaluj ponownie macOS na MacBooku Pro

Po wybraniu „Zamknij Narzędzie dyskowe” w procesie wspomnianym powyżej, powinieneś zobaczyć okno z informacją o ponownej instalacji.

 1. Wybierać „Zainstaluj ponownie macOS” (lub równoważne sformułowanie).
 2. Twój MacBook Pro będzie automatycznie pobierał najnowszą wersję systemu macOS za pomocą sieci Ethernet (lub Wi-Fi).
 3. Poczekaj, aż się pobierze, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć proces instalacji.

Ten proces nie powinien zająć dużo czasu, ale w zależności od szybkości Internetu może potrwać nieco dłużej niż oczekiwano.

Do Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) lub starszy, potrzebujesz oryginalnego nośnika instalacyjnego, aby ponownie załadować system macOS. To trochę stara szkoła, ale nadal działa dobrze.

MacBook Pro to całkiem szybka maszyna. Instalacja jest solidna i działa szybko. Po rozpoczęciu instalacji nie powinieneś napotkać żadnych trudności.

Krok 5: Kończenie

Po zakończeniu pobierania i instalacji macOS powinien wyświetlić asystenta konfiguracji. To, co robisz od tego momentu, zależy od tego, co zamierzasz zrobić z maszyną.

Jeśli to zatrzymasz i zaczniesz od nowa, postępuj zgodnie z instrukcjami asystenta konfiguracji, aby zlokalizować komputer. Następnie możesz pobrać wszystkie swoje aplikacje i pliki według własnego uznania i ponownie zacząć korzystać z komputera.

Jeśli go sprzedajesz lub oddajesz, przytrzymaj „Polecenie + Q” aby pominąć asystenta konfiguracji. Nowy właściciel będzie chciał skonfigurować MacBooka Pro zgodnie ze swoimi potrzebami, więc nie ma powodu, aby przechodzić przez ten proces konfiguracji.

To wystarczy, aby przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Pro! To prosty proces i nie powinien sprawić Ci żadnych problemów. Wykonując czynności opisane powyżej, możesz przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka, nie martwiąc się o utratę danych lub przekazanie swoich danych osobowych następnemu właścicielowi.