Jak wyodrębnić lub zapisać ikonę z pliku EXE

Format pliku zwykle używany w przypadku ikon to ICO. To, co czyni go interesującym, to fakt, że nie jest to typowy format obrazu, ale zamiast tego osadza w pliku różne rozmiary i typy obrazów, wraz z różnymi głębiami kolorów.

Jak wyodrębnić lub zapisać ikonę z pliku EXE

Z tego powodu ikona może wyglądać tak samo na monitorach 640 x 480 pikseli i 4K, jeśli w pliku osadzone są odpowiednie formaty.

Dlatego wyodrębnienie ikony z pliku EXE nie jest łatwym zadaniem. Dzięki różnym aplikacjom możesz przekonwertować dowolną wersję ikony pliku wykonywalnego na obraz za pomocą kilku prostych kliknięć. W tym artykule wyjaśnimy, jak to zrobić.

EXE do narzędzi obrazu

Najlepszym sposobem wyodrębnienia ikon z pliku EXE do pliku obrazu jest użycie niektórych narzędzi innych firm „exe-to-image”. Wszystkie działają na tej samej zasadzie.

Najpierw wyodrębniają obraz ikony z pliku EXE do pliku ICO. Następnie, ponieważ pliki ICO nie są plikami graficznymi, wykonują jeden dodatkowy krok i konwertują go do formatu PNG lub innych formatów graficznych.

W Internecie można znaleźć różne narzędzia, które mogą wyodrębnić ikonę do pliku ICO, ale tylko kilka z nich bezpośrednio wyodrębni obraz z pliku binarnego.

Najlepsze narzędzia do wyodrębniania ikon

Są to jedne z najbardziej wydajnych i przyjaznych dla użytkownika narzędzi do wyodrębniania ikon do obrazu w Internecie.

1. Przeglądarka ikon

IconViewer to jedno z najstarszych narzędzi do wyodrębniania ikon. Został ostatnio zaktualizowany w 2008 roku, ale jest kompatybilny z Win 10. Ponadto będziesz musiał go zainstalować, co jest wygodne dla osób, które często go używają. Z drugiej strony może zajmować niepotrzebną przestrzeń tym, którzy chcą z niej skorzystać tylko raz lub dwa razy.

Aby zapisać ikonę, musisz:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik EXE lub DLL.
 2. Kliknij „Właściwości”.
 3. Wybierz zakładkę „Ikony”. Zobaczysz wszystkie ikony powiązane z tym plikiem.
 4. Kliknij ikonę, którą chcesz wyodrębnić.
 5. Wybierz odpowiedni rozmiar obrazu i głębię kolorów z menu „Obrazy urządzenia”. Znajduje się pod oknem ikony.
 6. Kliknij ikonę „Zapisz” pod spodem.

  przeglądarka ikon

 7. Wybierz lokalizację nowego obrazu i żądany format obrazu (BMP lub PNG).
 8. Narzędzie automatycznie wyodrębni ikonę z pliku EXE.

Istnieje również możliwość wybrania wielu plików EXE, a po powtórzeniu kroków 1-3 zobaczysz wszystkie ich osadzone ikony w tym samym oknie.

2. IkonyWyciąg

W przeciwieństwie do IconViewer, IconsExtract to samodzielny plik EXE, który nie wymaga żadnej instalacji. Wystarczy go pobrać i uruchomić.

Zaraz po uruchomieniu pojawi się okno „Wyszukaj ikony”, w którym musisz wybrać pliki i kursory, które chcesz przeskanować. Istnieje również możliwość odfiltrowania niepotrzebnych rozmiarów ikon i wybrania formatów oraz głębi kolorów.

Możesz wyszukać pojedynczy plik, wpisując jego nazwę w polu lub przeglądając eksplorator plików. Istnieje również opcja skanowania całych folderów wraz z ich podfolderami w poszukiwaniu plików wykonywalnych. Możesz nawet wykonać skanowanie całych partycji dysku twardego. Może to jednak zająć dużo pamięci i może zająć dużo czasu.

Wyciąg ikon

Aby zapisać ikony, należy:

 1. Wybierz wszystkie ikony, które chcesz wyodrębnić.
 2. Kliknij menu „Plik”.
 3. Wybierz opcję „Zapisz wybrane ikony”.
 4. Znajdź folder, w którym chcesz zapisać pliki obrazów.
 5. Kliknij przycisk „Zapisz ikony”.

Możesz także skopiować ikonę do schowka i wkleić ją do innej aplikacji, takiej jak Microsoft Word, Adobe Photoshop, Paint itp.

3. SzybkieAny2Ico

Quick Any2Ico jest prawdopodobnie najbardziej przyjazny dla użytkownika z tej grupy. Posiada prosty interfejs użytkownika i nie wymaga żadnej instalacji. Po prostu pobierz i uruchom.

Po uruchomieniu narzędzia zauważysz trzy pola – jedno do wyboru pliku wykonywalnego, jedno do wyboru miejsca docelowego wyodrębnionej ikony, a trzecie do wyodrębniania opcji.

Istnieje również możliwość wyodrębnienia ikony, po prostu przeciągając i upuszczając plik wykonywalny do narzędzia. Automatycznie zlokalizuje ścieżkę pliku i możesz nacisnąć przycisk „Wyodrębnij”, aby rozpocząć proces.

4. Kciuk

Ta aplikacja nie ogranicza się do wyodrębniania ikon tylko z plików wykonywalnych. Możesz zlokalizować dowolny typ pliku, a Thumbico przekonwertuje ikonę pliku na obraz.

Ponadto aplikacja ma kilka interesujących funkcji, takich jak obracanie/odwracanie obrazu, wybór koloru i rozmiaru tła. Istnieje również opcja zapisania obrazu jako GIF i JPG, oprócz zwykłych formatów PNG i BMP.

Ta aplikacja jest dostępna w wersji przenośnej, którą można uruchomić natychmiast po pobraniu. Ale możesz również pobrać instalator, który zapewnia dodatkowe funkcje.

kciuki

Wyodrębnij plik EXE do ikony za pomocą PowerShell

Jeśli nie chcesz używać żadnych narzędzi, możesz ręcznie wyodrębnić ikonę z pliku wykonywalnego za pomocą Microsoft PowerShell. Jest to możliwe tylko w systemie Windows 10 i można go rozpakować tylko do pliku ICO.

Aby to zrobić, najpierw skopiuj ten kod do PowerShell:

Get-Icon -folder c:exelocation -name

#>

Funkcja Get-Ikona {

[Powiązanie polecenia cmdlet()]

Param (

[Parametr(Obowiązkowe=$True,HelpMessage=”Wprowadź lokalizację pliku .EXE”)]

[napis]$folder

)

[System.Reflection.Assembly]::LoadWithPartialName('System.Drawing') | Out-null

md $folder -ea 0 | Out-null

katalog $folder *.exe -ea 0 -rec |

Dla każdego obiektu {

$baseName = [System.IO.Path]::GetFileNameWithoutExtension($_.FullName)

Zapis postępu „Ikona wyodrębniania” $basename

[System.Drawing.Icon]::ExtractAssociatedIcon($_.FullName).ToBitmap().Save("$folder$basename.ico")

}

}

Wpisz „Get-Icon-Folder [lokalizacja pliku wykonywalnego]” zamiast „Get-Icon -folder c:exelocation –name”.

Ten kod wyodrębni ikonę z pliku wykonywalnego i utworzy plik ICO w tym samym katalogu.

Wyodrębnianie jest łatwiejsze dzięki narzędziom

Nawet jeśli metoda PowerShell istnieje, znacznie łatwiej jest zdobyć jedno z narzędzi innych firm i pozwolić im wykonać pracę. Nie tylko przekonwertują ikonę na plik obrazu, ale także możesz dostosować typ, rozmiar i głębię kolorów.

Jeśli jednak potrzebujesz tylko pliku ICO lub nie lubisz narzędzi innych firm, możesz również wypróbować opcję PowerShell.

Które oprogramowanie do wyodrębniania ikon podobało Ci się najbardziej? Czy używasz PowerShell do wyodrębniania ikon? Napisz komentarz poniżej i daj nam znać.