Jak sformatować płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows

Nie znam już nikogo, kto ma napęd DVD lub CD. Nowe komputery ich nie mają, laptopy, telefony i tablety ich nie mają i nawet nie sądzę, że można je teraz kupić w wielu miejscach. Jednak niektórzy z was nadal używają dysków CD i DVD, ponieważ w zeszłym tygodniu zapytano nas, jak sformatować dysk CD-R lub CD-RW w systemie Windows. Ponieważ może to być coś, czego wielu z was nie zna, pokażę wam.

Jak sformatować płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows

CD-R to płyta kompaktowa z pojedynczym zapisem. Możesz nagrać do niego raz i używać go tyle razy, ile chcesz czytać. CD-RW to dysk wielokrotnego zapisu, CD-Re-Writeable. Z dysku można wielokrotnie czytać i zapisywać. Oba były bardzo rozpowszechnione pod koniec lat 90. i na początku 2000 r., ale zostały w dużej mierze zastąpione przez cyfrowe przechowywanie i pobieranie.

Pomimo tego, że są starszą technologią, płyty CD i DVD mają kilka poważnych zalet. Nie są ulotne jak pamięć cyfrowa, więc nie zostaną przypadkowo usunięte ani utracone z powodu awarii sprzętu. Są tanie, łatwe w użyciu i mogą wiele przetrwać. Technologia była powolna jak na współczesne standardy i nadal można złamać lub uszkodzić płytę.

Przechowywanie też jest ograniczone. Płyta CD może pomieścić 650 MB danych lub do 74 minut muzyki. Płyta DVD może pomieścić do 4,7 GB danych na jednostronnej płycie DVD i do 9,4 GB na płycie dwustronnej.

Sformatuj płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows

Formatowanie dysku CD-R lub CD-RW w systemie Windows zależy od używanej wersji. Omówię Windows 7 i 8, a także Windows 10. Podczas przygotowywania płyt masz dwie opcje. Możesz użyć domyślnych narzędzi systemu Windows lub narzędzia dostarczonego z nagrywarką CD. Istnieją również narzędzia innych firm, jeśli potrzebujesz więcej opcji.

Skoncentruję się na narzędziach Windows.

Sformatuj płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows 7 lub 8

Formatowanie płyty CD nie powinno być właściwie konieczne, chyba że chcesz ponownie użyć płyty z danymi już na niej. Jeśli używasz nowej płyty, będzie ona już gotowa do użycia. Aby sformatować już używaną płytę CD-RW, wykonaj następujące czynności:

 1. Włóż dysk CD-RW do napędu multimediów i poczekaj, aż system Windows go odbierze.
 2. Wybierz dysk w Eksploratorze Windows.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Format.
 4. Wybierz UDF 2.01, UDF 2.50 lub UDF 2.60 jako system plików w zależności od prezentowanych opcji.
 5. Wybierz Start, a następnie OK, aby potwierdzić.

Proces może trochę potrwać w zależności od ilości danych na dysku i komputerze. Zostaniesz powiadomiony, gdy proces się zakończy. Te same czynności można wykonać również w przypadku płyt DVD-RW.

Sformatuj płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows 10

Proces jest taki sam w systemie Windows 10, jak w poprzedniej edycji. Większość narzędzi do tworzenia płyt CD i DVD została usunięta lub ukryta, ponieważ nie są już zbyt często używane. Opcja formatu kliknięcia prawym przyciskiem jest jednak nadal obecna.

 1. Włóż dysk CD-RW do napędu dysków i poczekaj, aż system Windows go rozpozna.
 2. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz Formatuj.
 3. Jako system plików wybierz UDF 2.01, UDF 2.50 lub UDF 2.60.
 4. Wybierz Start, a następnie OK, aby potwierdzić.

Powinieneś mieć możliwość wybrania wszystkich tych systemów plików w systemie Windows 10. Każdy jest kompatybilny z większością urządzeń, ale najnowszy 2.60 jest tym, który należy wybrać, jeśli używasz nowszego sprzętu.

Możesz także użyć Zarządzania dyskami w systemie Windows 10, jeśli wolisz.

 1. Włóż dysk i poczekaj, aż system Windows zapełni go w Eksploratorze.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Zarządzanie dyskami.
 3. Wybierz dysk i poczekaj, aż wypełni środkowe okienko.
 4. Kliknij prawym przyciskiem partycję pośrodku i wybierz Format.
 5. Wybierz system plików i Start jak powyżej.

Wymaż płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows

Formatowanie i usuwanie to technicznie to samo. Oba nadpiszą dane zapisane na dysku pustym systemem plików gotowym na nowe dane. Formatowanie jest zwykle używane do przygotowania płyty do dalszego użytku, podczas gdy wymazywanie płyty jest najczęściej używane do usuwania prywatnych danych przed utylizacją.

Chociaż są tym samym, oba mają różne kontrole.

Aby skasować płytę CD-R lub CD-RW w systemie Windows:

 1. Włóż dysk CD-RW do napędu dysków i poczekaj, aż system Windows go rozpozna.
 2. Kliknij napęd prawym przyciskiem myszy i wybierz Wymaż ten dysk.

Powinieneś zobaczyć te same opcje co powyżej w odniesieniu do systemu plików i potwierdzeń, a proces zajmuje tyle samo czasu.