Jak obniżyć wersję aplikacji na Androida

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, prawdopodobnie pobrałeś aplikację lub dwie, które nie do końca działają na to, czego potrzebujesz. Może nie jest wystarczająco intuicyjny w obsłudze, a poruszanie się po menu jest trudne, a może są lepsze funkcje w innych aplikacjach. To może być frustrujące, gdy Twoja ulubiona aplikacja nie działa tak dobrze, jak powinna! Na szczęście istnieje sposób na obniżenie wersji aplikacji na Androida, dzięki czemu nie musisz się już martwić o te problemy.

Jak obniżyć wersję aplikacji na Androida

W tym artykule pokażemy, jakie kroki należy wykonać, aby obniżyć wersję dowolnej aplikacji na Androida.

Jak obniżyć wersję aplikacji na Androida?

Za każdym razem, gdy programista udostępnia nową aktualizację aplikacji, Google Play automatycznie wykonuje aktualizację, zasadniczo aktualizując ją do najnowszej wersji. Aktualizacja zwykle odbywa się w tle bez Twojej wiedzy. W rezultacie może się okazać, że będziesz musiał pracować z wersją aplikacji, która jest zbyt błędna w użyciu, zbyt skomplikowana lub po prostu nie ma funkcji niezbędnych do Twojego stylu życia. Obniżenie poziomu aplikacji przywraca starszą wersję.

Sposoby obniżenia wersji aplikacji na Androida

Obniżenie poziomu aplikacji przybiera dwie formy: z dostępem roota lub bez niego. Spójrzmy na różnicę.

Z dostępem do roota Twoje urządzenie musi być zrootowane. Rootowanie to proces odblokowywania systemu operacyjnego urządzenia w celu uzyskania uprawnień administracyjnych. Obejmują one modyfikowanie kodu oprogramowania i instalowanie aplikacji, które normalnie byłyby blokowane przez producenta. Rootowanie to odpowiednik jailbreakingu na urządzeniach z systemem iOS.

Rootowanie to ryzykowny proces. Wprowadzanie modyfikacji w kodzie producenta sprawia, że ​​Twoje urządzenie jest bardziej podatne na ataki hakerów i złośliwe oprogramowanie. Ponadto tracisz gwarancję telefonu. Jednak zrootowane urządzenie zapewnia dużą swobodę. Możesz nawet odinstalować wbudowane aplikacje, których nie potrzebujesz.

Obniżenie poziomu aplikacji bez uprawnień administratora oznacza powrót do starszej wersji ulubionej aplikacji bez odblokowywania systemu operacyjnego. To właśnie doświadczeni programiści nazywają „bezpieczną” metodą obniżania wersji, ponieważ niesie ze sobą mniejsze ryzyko. Jeśli zdecydujesz się ponownie zainstalować najnowszą wersję aplikacji, zrobisz to bez żadnych problemów. Jedynym haczykiem jest to, że nie masz dostępu do dziesiątek aplikacji, których nie ma w oficjalnym sklepie z aplikacjami producenta.

Teraz przyjrzyjmy się krokom, które musisz podjąć, aby obniżyć wersję aplikacji na Androida – z dostępem do roota i bez niego.

Jak obniżyć wersję aplikacji na Androida z rootem?

Dla zrootowanych użytkowników obniżenie wersji nie jest zbyt trudne do osiągnięcia. Aby obniżyć poziom swojego urządzenia, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do folderu, w którym przechowywana jest aplikacja, i usuń jej plik APK. Plik APK jest w rzeczywistości instalowaną częścią aplikacji. Nawigacja po systemie plików Androida z uprawnieniami roota ułatwia znalezienie miejsca, w którym Twoje urządzenie przechowuje swoje aplikacje.
 2. Następnie przejdź do kilku katalogów i pobierz kolejną wersję z Google Play lub z innego miejsca. Przy tym upewnij się, że nowa wersja jest kompatybilna z Twoim urządzeniem. Upewnij się również, że możesz śledzić lokalizację nowych plików APK w lokalnej pamięci masowej.
 3. Pobierz AppDowner, aplikację innej firmy, która pomaga w instalacji aplikacji na zrootowanych urządzeniach.
 4. Po zainstalowaniu AppDowner wybierz nowe pliki APK w lokalnej pamięci masowej.
 5. Stuknij w „Zainstaluj pakiet APK”. Od tego momentu AppDowner powinien być w stanie ukończyć zadanie.

Jak obniżyć wersję aplikacji na Androida bez rootowania?

Jeśli zdecydujesz się na bezpieczniejsze podejście i obniżenie poziomu bez rootowania, możesz to zrobić na trzy sposoby:

1. Odinstalowanie najnowszych aktualizacji

Nie wszystkie aktualizacje działają zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli na przykład na Twoim urządzeniu działa przestarzała wersja Androida, najnowsza wersja Twojej ulubionej aplikacji może nie być zgodna ze starym systemem operacyjnym Twojego urządzenia. W takich okolicznościach musisz odinstalować najnowsze aktualizacje. Oto jak się do tego zabrać:

 1. Otwórz „Ustawienia” telefonu. Ustawienia przybierają kształt koła zębatego.

 2. Stuknij w „Aplikacje”.

 3. Otwórz aplikację, którą chcesz obniżyć.

 4. Stuknij w „Wymuś zatrzymanie”. Spowoduje to, że aplikacja będzie uśpiona, gdy nastąpi obniżenie wersji.

 5. Stuknij w wielokropek (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu).

 6. Stuknij w „odinstaluj aktualizacje”. W tym momencie urządzenie poprosi o potwierdzenie chęci zastąpienia aplikacji wersją fabryczną.

 7. Stuknij w „OK”, aby potwierdzić.

W tym momencie przywrócisz najbardziej podstawową wersję aplikacji, która powinna działać bez żadnych problemów. Jedynym problemem związanym z tym podejściem jest to, że może nie działać we wszystkich aplikacjach. Niektórych aktualizacji niektórych aplikacji po prostu nie można odinstalować.

2. Instalowanie starszej wersji ze sklepu z aplikacjami innej firmy

Obecnie nie można przejść na starszą wersję aplikacji bezpośrednio z Google Store. Jednak starsze wersje najpopularniejszych współczesnych aplikacji można łatwo znaleźć w sklepach z aplikacjami innych firm. Należą do nich ApkMirror, UpToDown i ApkPure. Teraz użyjmy ApkMirror, aby zademonstrować, co musisz zrobić, aby obniżyć wersję wybranej aplikacji:

 1. Otwórz ustawienia."

 2. Stuknij w „Aplikacje”.

 3. Otwórz aplikację, którą chcesz obniżyć.

 4. Stuknij w „Odinstaluj”. Spowoduje to usunięcie aktualnej wersji aplikacji z Twojego urządzenia.

 5. Stuknij w „Bezpieczeństwo” i zaznacz pole obok „Nieznane źródła”. Zapewni to, że twój system akceptuje aplikacje innych firm.
 6. Udaj się do ApkMirror i pobierz żądaną wersję aplikacji.
 7. Zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu.

Wyzwaniem przy takim podejściu jest utrata wszystkich danych aplikacji. Dlatego przed odinstalowaniem bieżącej wersji należy wykonać kopię zapasową danych.

3. Obniżenie wersji za pomocą Android Debug Bridge (ADB)

Konieczność rozpoczęcia od zera po utracie wszystkich danych aplikacji może być dość denerwująca. Na szczęście istnieje sposób, aby tego uniknąć. Obejmuje Android Debug Bridge, innowacyjną technikę służącą do bezpiecznego uruchamiania poleceń i instalowania aplikacji na urządzeniu.

Przed rozpoczęciem procesu musisz zrobić dwie rzeczy:

 1. Włącz debugowanie USB w telefonie.

 2. Zainstaluj sterowniki Fastboot i ADB na swoim komputerze.

Gdy to nie przeszkadza, wykonaj następujące czynności:

 1. Podłącz urządzenie z systemem Android do komputera za pomocą kabla USB.

 2. Pozwól na debugowanie USB.

 3. Pobierz pliki APK żądanej wersji aplikacji.

 4. Skopiuj pliki APK i wklej je do folderu zawierającego narzędzia ADB.
 5. Będąc nadal w folderze ADB, przytrzymaj klawisz „Shift” i kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce.
 6. W wyskakującym menu kontekstowym kliknij "Otwórz tutaj okno PowerShell". Powinno to otworzyć okno poleceń.
 7. Uruchom następujące polecenie:

  adb push app.apk /sdcard/app.apk

  adb shell pm install -r -d /sdcard/app.apk

W powyższym poleceniu „app.apk” powinno być nazwą pobranego pliku APK. Jeśli na przykład obniżasz poziom Instagrama, polecenie powinno wyglądać następująco:

adb push instagram.apk /sdcard/instagram.apk

adb shell pm install -r -d /sdcard/instagram.apk

Po pomyślnym uruchomieniu powyższego polecenia obniżysz wersję aplikacji. Możesz normalnie otworzyć aplikację.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy stracę moje dane, gdy obniżę wersję mojej aplikacji na Androida?

To zależy od zastosowanej metody. Jeśli odinstalujesz aktualną wersję i zastąpisz ją starszą wersją ze sklepu z aplikacjami innej firmy, utracisz wszystkie swoje dane. Jeśli zmienisz wersję za pomocą ADB, zachowasz wszystkie swoje dane.

Czy mogę uaktualnić do najnowszej wersji po obniżeniu wersji mojej aplikacji na Androida?

Tak, możesz! Wystarczy odwiedzić Google Store i zainstalować aktualną wersję aplikacji. Możesz go również pobrać ze sklepów z aplikacjami innych firm.

Czy rootowanie mojego Androida jest bezpieczne?

Jeśli nie instalujesz żadnego oprogramowania, które mogłoby zagrozić Twojemu urządzeniu lub wysłać Twoje dane osobowe przez Internet, rootowanie jest całkowicie bezpieczne i korzystne z wielu powodów. Zrootowane urządzenia mogą umożliwiać użytkownikom takie rzeczy, jak używanie niestandardowego oprogramowania układowego i aplikacji innych firm, które często nie są obsługiwane przez operatorów.

Wybierz to, co działa najlepiej dla Ciebie

Częste aktualizacje aplikacji są konieczne zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo Twojego urządzenia, ale nie każda aktualizacja może działać na Twoim urządzeniu. Niektóre mogą zmienić styl i ogólny wygląd Twojego ulubionego oprogramowania i sprawić, że będzie mniej intuicyjne. Zawsze, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, przejście na starszą wersję aplikacji powinno zawsze być opcją. Dzięki temu artykułowi masz teraz instrukcje krok po kroku, jak obniżyć wersję dowolnej aplikacji na Androida na rynku.

Jakie masz wrażenia ze zmiany aplikacji na starszą wersję? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.