Jak edytować metadane MP3

Ponieważ listy odtwarzania przejmują świat, wiedza o tym, jaki utwór jest odtwarzany w danym momencie, jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy jesteś w samochodzie, korzystając z Android Auto czy Apple Car Play, na telefonie, komputerze czy gdziekolwiek, jeśli korzystasz z list odtwarzania, dokładne metadane są niezbędne. Dlatego stworzyliśmy ten samouczek. TechJunkie są na naszych listach odtwarzania i wiemy, że Ty też. Jeśli chcesz wiedzieć, jak edytować metadane MP3, ta strona jest dla Ciebie!

Jak edytować metadane MP3

Metadane są używane w Internecie i technologii. To dane identyfikacyjne osadzone w nośniku informują aplikację o tym, czym jest ten nośnik, kto go stworzył, jak się nazywa i cokolwiek innego, co możesz chcieć uwzględnić. Używają tego filmy, muzyka, strony internetowe, telefony komórkowe. Metadane są wszędzie.

Edycja metadanych MP3

Możliwość edytowania metadanych daje swobodę decydowania, jakie informacje są wyświetlane na Twoim urządzeniu, a ten samouczek pokaże Ci, jak to zrobić.

Nie możesz edytować wszystkich metadanych. Muzyka przesyłana strumieniowo z usług takich jak YouTube lub iTunes lub filmy przesyłane strumieniowo z Hulu lub Netflix mają wpisane na stałe metadane i nie można ich edytować. Możesz jednak edytować własną muzykę i filmy. Jeśli więc skopiujesz muzykę na komputer, aby używać jej na swoich urządzeniach, możesz ręcznie edytować te metadane.

Istnieje kilka narzędzi, które pozwalają edytować metadane MP3 lub MP4.

Edytuj metadane za pomocą VLC

Najłatwiejszym sposobem edycji metadanych jest użycie VLC. Większość z nas używa tego jako naszego odtwarzacza multimedialnego, ponieważ jest najlepszy i działa na prawie każdym urządzeniu. Oprócz odtwarzania multimediów, strumieni i dowolnego formatu multimediów, możesz także kontrolować sposób ich wyświetlania.

Załaduj swoje media do VLC.

  1. Wybierz Narzędzia i informacje o multimediach.

  2. Edytuj metadane według własnego uznania.

  3. Wybierz Zapisz metadane na dole.

Jeśli chcesz zmienić okładkę albumu, możesz to zrobić również po prawej stronie. Po prostu wybierz obraz i zastąp go innym przed zapisaniem. To najprostszy znany mi sposób edytowania metadanych.

Edytuj metadane za pomocą Groove Music

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, możesz korzystać z aplikacji muzycznej wbudowanej w system Windows 10, Groove Music.

  1. Otwórz Groove Music i załaduj swoją muzykę.

  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy swój kosz lub album w środkowym okienku i wybierz Edytuj informacje.

  3. Edytuj metadane w oknie Edytuj informacje o albumie i naciśnij Zapisz, gdy skończysz.

Edytuj metadane za pomocą iTunes

Chociaż nie możesz edytować metadanych kupionej muzyki lub multimediów przesyłanych strumieniowo, możesz edytować własną muzykę za pomocą iTunes. Wykorzystuje ten sam proces, co Groove Music i zajmuje tylko sekundę.

  1. Otwórz iTunes i załaduj swoją muzykę.
  2. Podświetl utwór lub album w prawym okienku i wybierz Uzyskaj informacje.
  3. Wybierz opcje, które chcesz zmienić i wybierz OK, aby zapisać.

W iTunes są zakładki zawierające rozszerzone metadane, więc nie zapomnij sprawdzić ich wszystkich i edytować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Aplikacje do edycji metadanych

Oprócz odtwarzaczy multimedialnych istnieją również specjalne aplikacje do modyfikowania metadanych. Jeśli planujesz wprowadzić rozległe zmiany w swoich playlistach lub kolekcji muzyki, możesz rozważyć jedną z nich.

MP3TAG

MP3TAG to niemiecka aplikacja, która ułatwia edycję metadanych. Działa na wielu formatach i ma funkcję zapytania do bazy danych, aby sprawdzić muzyczne bazy danych pod kątem poprawnych metadanych i innych ciekawych rzeczy. Nie robi niczego, czego nie robi VLC, Groove Music lub iTunes, ale to, co robi, robi dobrze. To też jest bezpłatne.

MusicBrainz Picard

Nigdy nie słyszałem o MusicBrainz Picard, dopóki nie szukałem sugestii na ten utwór. To zgrabna aplikacja muzyczna, która pozwala edytować metadane i dodawać do utworów wszelkiego rodzaju informacje. Jest darmowy, open source i działa naprawdę dobrze. Podobnie jak MP3TAG, jest prawdopodobnie potrzebny tylko do edytorów szeregowych, ale działa bardzo dobrze na każdym komputerze.

TagMP3

TagMP3 jest nieco inny, ponieważ jest narzędziem online, a nie pobieraniem. Odwiedź witrynę, prześlij ścieżkę i edytuj metadane według własnego uznania. Zapisz zmianę i pobierz plik. Myślę, że jest to bardziej odpowiednie do edycji w locie, jeśli jesteś poza domem i na telefonie lub tablecie. Jeśli nie możesz czekać, aż wrócisz do domu lub nie masz kopii VLC lub iTunes na swoim urządzeniu, to działa. Przesyłanie i pobieranie jest szybkie, a zmiany łatwe.

To tylko niektóre z wielu sposobów edytowania metadanych MP3. Masz inne sugestie? Opowiedz nam o nich poniżej, jeśli tak!