Jak edytować obrazy za pomocą farby i zdjęć w systemie Windows 10?

Istnieje wiele pakietów oprogramowania do edycji obrazów innych firm dla systemu Windows 10. Jednak możesz nie potrzebować ich do bardziej podstawowej edycji. Zamiast tego wypróbuj niektóre narzędzia już zawarte w systemie Windows 10. Paint był podstawowym narzędziem do edycji obrazów w systemie Windows od 1985 r., kiedy pojawił się system Windows 1.0, aż do systemu Windows 10, chociaż nie ma dalszych planów, aby go zaktualizować. czasy. A teraz Microsoft dodał również nową aplikację Zdjęcia do systemu Windows 10, która rozszerza narzędzia do edycji platformy.

Jak edytować obrazy za pomocą farby i zdjęć w systemie Windows 10?

Edycja obrazów w programie Paint

Paint nie jest alternatywą dla Adobe Photoshop, ale nadal może się przydać do bardziej podstawowej edycji obrazu. Wpisz „Paint” w polu wyszukiwania Cortany, aby otworzyć jego okno. Okno Paint ma interfejs wstążki z kartami Plik, Strona główna i Widok. Karta Plik zawiera Zapisać, otwarty oraz Wydrukować Opcje, a Widok zawiera ustawienia wyświetlania i powiększenia. Możesz wybrać wszystkie opcje edycji programu Paint na karcie Strona główna.

farba

Farba może się przydać do zmiany rozmiaru obrazów. Otwórz obraz do edycji, klikając kartę Plik i otwarty i wybierz plik obrazu, który zamierzasz edytować. Następnie kliknij Zmień rozmiar na karcie Strona główna, aby otworzyć okno pokazane bezpośrednio poniżej.

farba2

Kliknij Odsetek przycisk radiowy w tym oknie. Następnie możesz dostosować wymiary obrazu w procentach. Na przykład, aby zmniejszyć zdjęcie o 50%, wpisz „50” w polach tekstowych Poziomo i Pionowo i kliknij ok. To zmniejszy obraz o połowę, a aby podwoić jego wymiary, należy wpisać „200” w polach poziomych / pionowych.

Kadrowanie jest jednym z najważniejszych narzędzi do edycji, a Paint zawiera Przyciąć opcja. Dzięki temu możesz wyciąć wybrany obszar obrazu. Najpierw naciśnij Wybierać na karcie Strona główna i kliknij Wybór prostokątny z menu. Następnie możesz przeciągnąć prostokąt nad obszarem obrazu, przytrzymując lewy przycisk myszy, jak pokazano na zrzucie bezpośrednio poniżej.

farba3

Jest to obszar obrazu zachowywany po przycięciu. Tak więc opcja przycinania skutecznie wycina wszystko poza zaznaczeniem prostokąta. Po zaznaczeniu obszaru obrazu prostokątem kliknij Przyciąć aby wyciąć resztę obrazu jak poniżej.

farba4

Farba ma również Swobodny wybór opcja, którą można wybrać, aby podświetlić obszary przycinania bez prostokątów. wciśnij Wybierać przycisk i kliknij Dowolna formawybór z menu. Następnie możesz narysować kształt na obrazie, aby podświetlić obszar do zachowania, i nacisnąć Przyciąć wyciąć resztę zdjęcia.

farba5

Jeśli chcesz przełączyć zdjęcie poziome na pionowe — przełączając wysokie zdjęcie na szerokie — kliknij Obracać się przycisk. Wybierać Obróć w lewo o 90 aby przełączyć go na portret. Możesz także wybrać Obróć o 180 który skutecznie stawia obraz na głowie.

Kliknij Tekst przycisk, aby dodać tekst do obrazu. Następnie przeciągnij prostokąt nad zdjęciem, aby rozwinąć pole tekstowe i otworzyć nową kartę. Teraz możesz wpisać coś w polu tekstowym. Opcje czcionek można wybrać na karcie Tekst.

farba14

Kliknij Nieprzejrzysty aby dodać kolor tła do pola tekstowego, które jest domyślnie przezroczyste. Następnie kliknij Kolor 2 i wybierz kolor z palety, aby dodać go do tła pola tekstowego. Możesz zmienić kolory tekstu, wybierając Kolor 1 skrzynka.

Jeśli masz obraz z podstawowym kolorem tła, możesz go szybko dostosować za pomocą Wypełnij kolorem opcja na karcie Strona główna. Wygląda jak wiadro z farbą. Wybierz tę opcję, kliknij Kolor 1 i wybierz kolor zastępczy z palety. Następnie przesuń kursor wiadra z farbą na obszar koloru tła i kliknij lewym przyciskiem myszy, aby przełączyć go na kolor wybrany z palety.

farba6

Edycja obrazów za pomocą aplikacji Zdjęcia

Windows 10 ma nową aplikację Zdjęcia, która ma kilka dodatkowych opcji, których nie ma w Paint. Na przykład zawiera różne opcje filtrów, oświetlenia i kolorów. Zawiera również kilka dodatkowych efektów, które można dodać do zdjęć. Tak więc Photos ma nieco bardziej rozbudowany zestaw narzędzi do edycji obrazów niż Paint.

Aplikacja Zdjęcia powinna znajdować się w menu Start. Jeśli jednak nie możesz go tam znaleźć, wpisz „Zdjęcia” w polu wyszukiwania Cortany, aby otworzyć okno pokazane poniżej. Spowoduje to otwarcie poniższego okna z wybraną kolekcją. Możesz stamtąd wybrać wszystkie zdjęcia zawarte w folderach Zdjęcia.

farba7

Wybierz zdjęcie do edycji, klikając jego podgląd miniatury i wybierając Edytować przycisk. To otworzy opcje edycji zdjęć aplikacji na poniższym ujęciu. Otworzy się z Podstawowe poprawki zaznaczony po lewej stronie, który ma Przyciąć oraz Obracać się opcje zawarte w programie Paint.

farba8

Jedną z przydatnych opcji, którą możesz wybrać tutaj, jest Zwiększyć. Jest to opcja szybkiej naprawy, która wprowadza podstawowe zmiany w zdjęciach. Na przykład prawdopodobnie sprawi, że rozmazane zdjęcie będzie trochę ostrzejsze i poprawi jego kontrast. A jeśli nie podobają Ci się wyniki, zawsze możesz nacisnąć Ctrl + Z, aby cofnąć dowolną edycję.

ten Wyprostować opcja przydaje się również, jeśli Twoje zdjęcie nie jest całkowicie proste. Wybierać Wyprostować a następnie obróć okrąg wokół okrągłego paska, aby dostosować kąt obrazu. Następnie kliknij w dowolnym miejscu obrazu, aby zastosować edycję.

farba9

Kliknij Filtry po lewej stronie, aby otworzyć sześć opcji filtrowania. Aplikacja nie zawiera żadnych podpowiedzi, które wyjaśniałyby, jakie są te filtry, więc musisz użyć kilku prób i błędów, aby dowiedzieć się, który z nich robi co. Jedynym oczywistym jest filtr czarno-biały, który konwertuje zdjęcia na czarno-białe. Kliknij opcje filtrowania, aby zobaczyć, jak edytują zdjęcie.

Aby dostosować kolory obrazu, kliknij Kolor po lewej. Tam możesz wybrać Wzmocnienie koloru aby wzmocnić lub zredukować kolor na zdjęciu. Kliknij Wzmocnienie koloru opcję, a następnie przeciągnij próbnik kolorów na obraz. Możesz wybrać kolor obrazu do edycji, przeciągając nad nim selektor kolorów. Kółko na próbniku kolorów wskazuje, jaki kolor będzie edytowany.

farba10

Następnie przeciągnij okrąg wokół okrągłego paska, aby uwydatnić lub zmniejszyć jaskrawość wybranego koloru. Jeśli obrócisz okrąg w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, można przekonwertować kolor obrazu na szary, jak pokazano bezpośrednio poniżej. Obrót w prawo wzmocni wybrany kolor. Może to być dobrym rozwiązaniem, aby uwydatnić matowe, niebieskie panoramy na zdjęciach lub sprawić, by błękitne niebo wydawało się nieco bardziej nastrojowe.

farba11

Kliknij Efekty, aby otworzyć dwie dodatkowe opcje, które mają zastosowanie Winieta oraz Selektywne skupienie edycja obrazu. ten Winieta opcja przyciemnia obramowanie obrazu, jak pokazano na poniższym zrzucie. Kliknij Winieta a następnie obróć kółko zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby przyciemnić granice. Obracanie koła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara rozjaśnia granice.

farba12

Zdjęcia mają również Selektywne skupienie opcja rozmycia obrazu wokół wybranego obszaru. Dzięki temu wybrana część zdjęcia jest wyostrzona, a reszta nieostra. Aby zastosować tę edycję do obrazu, kliknij Selektywne skupienie a następnie umieść i zmień rozmiar okręgu na poniższym zdjęciu, aby wybrać obszar obrazu, który ma być utrzymywany w ostrości.

farba13

Następnie wybierz Plama przycisk u góry, aby dostosować stopień rozmycia obrazu. Następnie kliknij Zastosować na pasku narzędzi, aby potwierdzić edycję. Alternatywnie, kliknij Anuluj cofnąć to.

Po zakończeniu edycji kliknij Zapisać na pasku narzędzi. Spowoduje to zapisanie obrazu z zastosowaną edycją. Aby zapisać edytowany obraz i zachować oryginalny, możesz nacisnąć Zapisz kopie przycisk.

Więc możesz nie potrzebować żadnego dodatkowego oprogramowania do edycji obrazu. Zarówno za pomocą Paint, jak i Photos możesz edytować swoje zdjęcia na różne sposoby, a jeśli nie zarabiasz na życie z edycji obrazu, prawdopodobnie będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz. Oczywiście oba są nadal dość podstawowymi programami, więc wciąż brakuje w nich kilku godnych uwagi opcji edycji, ale w przypadku podstawowych poprawek powinny wystarczyć.