Jak przyspieszyć swoje urządzenie z Androidem?

Urządzenia z systemem Android są jak inne urządzenia mobilne, laptopy czy komputery PC, ponieważ z czasem zwalniają. Oczywiście szybsze procesory, więcej pamięci RAM i szybka pamięć flash pomagają utrzymać szybsze działanie urządzenia przez dłuższy czas, ale niezależnie od tego, co zasila smartfon lub tablet, w końcu ulegnie zakleszczeniu i spowolnieniu.

Jak przyspieszyć swoje urządzenie z Androidem?

Nowe wersje Androida mogą sprawić, że nowsze urządzenia będą działać szybciej, ale ogólnie starsze urządzenia po prostu nie radzą sobie i spowalniają indeksowanie. Nikt nie lubi nieporęcznego smartfona, więc oto nasz przewodnik, jak przyspieszyć działanie urządzenia z systemem Google.

Jak przyspieszyć swoje urządzenie z Androidem?

Jeśli Twój Android jest opóźniony, możesz sprawdzić wiele rzeczy. Oczywiście starzejące się urządzenie w pewnym momencie będzie działać wolniej. Ale to niekoniecznie oznacza, że ​​twoje urządzenie jest całkowitą stratą. Opóźnienia i spowolnienia mogą również wystąpić na nowszych urządzeniach.

Możesz wiele zrobić, aby przyspieszyć tworzenie kopii zapasowej urządzenia z Androidem, ale ustalenie, dlaczego jest to powolne, wymaga trochę pracy dochodzeniowej. Zacznijmy więc.

Sprawdź pamięć swoich urządzeń

Przede wszystkim jednym z najczęstszych powodów spowolnienia działania urządzenia z Androidem jest pełna lub prawie pełna pamięć. W tej sekcji dowiesz się, jak sprawdzić pamięć urządzenia i zwolnić niektóre z nich.

Notatka: poniższe instrukcje mogą się różnić w zależności od używanego urządzenia z Androidem i używanej wersji Androida.

 1. Przesuń palcem w dół od góry ekranu i dotknij Ustawienia Ikona.

 2. Stuknij ikonę wyszukiwania i wpisz Przechowywanie (w nowszych modelach ta opcja jest dostępna pod opieką urządzenia).

 3. Sprawdź dostępne miejsce u góry (w tym przykładzie 91% miejsca jest pełne). Jeśli pamięć urządzenia jest prawie pełna, zanotuj elementy, które zajmują większość miejsca. Będziemy musieli usunąć jak najwięcej danych.

  Notatka: W nowszych wersjach możesz przewinąć tę stronę w dół, aby zobaczyć listę nieużywanych aplikacji i duplikatów plików.

Jak zwolnić miejsce?

Jeśli pamięć Twojego urządzenia jest pełna, czas zacząć usuwać zawartość. Zaczniemy od usunięcia filmów/obrazów i aplikacji. Na szczęście jest to prosty proces. Użyjemy Zdjęć Google i Sklepu Google Play, aby szybko usunąć dane, których już nie potrzebujemy.

Oto jak bezpiecznie usuwać zdjęcia i filmy bez utraty niczego ważnego:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google na urządzeniu z Androidem i dotknij ikony swojego profilu w prawym górnym rogu.

 2. Stuknij w Zwolnij miejsce.

 3. Potwierdź, że chcesz zwolnić miejsce na swoim urządzeniu.

Zdjęcia Google automatycznie tworzą kopie zapasowe zdjęć i obrazów. Korzystanie z tej metody usuwa tylko te dane, które zajmują miejsce na urządzeniu, ale są bezpieczne w chmurze.

W podobny sposób możesz zwolnić miejsce, szybko usuwając aplikacje, których już nie używasz. Oto jak:

 1. Otwórz Google Play i dotknij ikony swojego profilu w prawym górnym rogu (starsze wersje mogą mieć trzy poziome linie w lewym górnym rogu).

 2. Stuknij w Zarządzaj aplikacjami i urządzeniem.

 3. Uzyskiwać Zarządzanie.

 4. Stuknij opcję Filtruj. Następnie wybierz Najrzadziej używane.

 5. Zaznacz pola obok aplikacji, które chcesz odinstalować. Następnie dotknij ikony kosza, aby usunąć je z urządzenia.

Usuwanie aplikacji za pomocą Sklepu Google Play to szybki i prosty sposób na zwolnienie miejsca na dowolnym urządzeniu z Androidem.

Zamknij karty i aplikacje przeglądarki

Jeśli twoja pamięć nie stanowi problemu, być może twoja pamięć RAM. Zbyt wiele otwartych kart przeglądarki i aplikacji może spowolnić działanie Twojego urządzenia. Upewnijmy się, że wszystkie niepotrzebne programy są zamknięte.

Zamykanie aplikacji na urządzeniu jest dość proste, ale instrukcje zależą od producenta urządzenia. Będziesz musiał użyć funkcji wielozadaniowości urządzenia, aby wyświetlić wszystkie otwarte aplikacje (zwykle przycisk w lewym dolnym rogu urządzenia). Gdy zobaczysz wszystkie otwarte aplikacje, przesuń każdą z nich w górę, aby się zamknąć.

Po zamknięciu wszystkich aplikacji przejdź do przeglądarek internetowych i zacznij zamykać wszystkie karty; ponownie, instrukcje różnią się w zależności od używanej przeglądarki. Pokażemy Ci, jak zamykać karty w Chrome.

 1. Otwórz przeglądarkę internetową i dotknij kwadratowej ikony z liczbą (zwykle w prawym górnym rogu).

 2. Stuknij w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu.

 3. Stuknij w Zamknij karty (jest to nieodwracalne i nie ma monitu o potwierdzenie).

Usuń problematyczne aplikacje i złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie i szkodliwe aplikacje są często przyczyną problemów z urządzeniem z Androidem. Może to być pobranie lub aplikacja, którą niewinnie pobrałeś, powodując problemy. Aby naprawić spowolnienie, musisz uruchomić telefon w trybie awaryjnym.

Chociaż pobieranie pomocnych aplikacji, takich jak środki czyszczące, może być kuszące, często przynoszą one więcej szkody niż pożytku. Śmiało i usuń je wszystkie. Ponadto, jeśli na ekranie głównym pojawiły się reklamy i wyskakujące okienka, usuń wszystkie nadmiarowe aplikacje użytkowe, aż reklamy znikną, co przyspieszy działanie telefonu.

Najpierw przejdziemy do Ustawienia>Aplikacje i zacznij usuwać wszystkie aplikacje, których nie rozpoznajesz. Następnie usuń aplikacje typu narzędziowego, ponieważ są one znane ze spamowania telefonów, powodując spowolnienia. Jeśli widzisz kalkulatory, środki czyszczące, programy uruchamiające, a nawet budziki innych firm, śmiało je usuń.

Następnie wyszukaj w szufladzie aplikacji Moje pliki teczka. Przesiać przez Pliki do pobrania teczka, APK folder i Sprężony teczka; usuń wszelkie dokumenty, których nie potrzebujesz lub których nie znasz.

Wyczyść pamięć podręczną urządzenia

Z biegiem czasu Twoje urządzenie gromadzi małe fragmenty danych i pliki, których tak naprawdę nie potrzebuje. Jeśli pamięć podręczna telefonu jest pełna niepotrzebnych danych, może to spowodować spowolnienie. Mamy szczegółowy artykuł o tym, jak wyczyścić pamięć podręczną urządzeń, który możesz sprawdzić. Ale znowu, instrukcje różnią się w zależności od wersji Androida i modelu urządzenia, z którego korzystasz.

Jeśli masz nowszy model urządzenia, możesz udać się do Ustawienia i użyj Pielęgnacja urządzenia funkcja szybkiego zwalniania pamięci (danych z pamięci podręcznej).

Sprawdź stan baterii swoich urządzeń

Bateria, która nie działa już prawidłowo, może powodować spowolnienie działania Twojego urządzenia z Androidem. Często można zauważyć ten problem, gdy telefon zaczyna się przegrzewać lub puchnąć. Ale czasami nie ma fizycznych wskaźników, że bateria jest problemem.

Starszy model urządzenia z Androidem prawdopodobnie wymaga nowej baterii. Zakładając, że masz urządzenie jednoczęściowe, musisz zabrać telefon do centrum napraw, aby go przetestować i wymienić. Nowsze modele urządzeń z systemem Android mają w ustawieniach miernik stanu baterii.

Niestety, jeśli bateria się zepsuje, trzeba ją wymienić. Skontaktuj się najpierw z producentem urządzenia, aby uzyskać informacje na temat gwarancji. Jeśli Twoje urządzenie nie jest już objęte gwarancją, najlepszym rozwiązaniem będzie warsztat innej firmy.

Wykonaj aktualizację oprogramowania

Decyzja o przeprowadzeniu aktualizacji nie zawsze jest łatwa. Najpierw weź pod uwagę wiek swojego urządzenia i pojemność pamięci. Jeśli masz Samsunga Galaxy S6 z tylko 16 GB pamięci, aktualizacja Androida 10 może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ale aktualizacja oprogramowania ma na celu naprawienie błędów i usterek, a także ochronę telefonu.

Jeśli nie wykonałeś najnowszej aktualizacji dostępnej na urządzeniu z Androidem, to dobry moment, aby to zrobić. Udaj się do Ustawienia na urządzeniu z Androidem i użyj ikony wyszukiwania, aby wpisać Aktualizacja oprogramowania. Jeśli jest dostępna, podłącz telefon do ładowarki i połącz się z Wi-Fi. Następnie dokończ aktualizację.

Wykonaj reset do ustawień fabrycznych

Inną opcją, znaną jako opcja „Nuclear”, jest przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Spowoduje to nie tylko usunięcie wszystkich danych, ale także usunie z urządzenia wszelkie problematyczne dane, które powodują spowolnienie. Oto jak:

 1. Otworzyć Ustawienia na urządzeniu z Androidem i dotknij lupy, aby pisać Przywrócenie ustawień fabrycznych. Opcja wyszukiwania przeniesie Cię bezpośrednio do ustawienia, którego szukamy.

 2. Stuknij w Przywrócenie ustawień fabrycznych. Widoczna opcja może się różnić w zależności od producenta urządzenia i wersji Androida.

 3. Stuknij w Resetowanie.

Musisz wykonać poprzednie kroki na ekranie, takie jak wprowadzanie haseł. Pamiętaj, że po wykonaniu tych czynności wszystkie Twoje aplikacje, zdjęcia, kontakty i dokumenty znikną z urządzenia. Jeśli nie utworzyłeś kopii zapasowej tych informacji w usłudze w chmurze, zniknie ona na zawsze.

Często Zadawane Pytania

Oto odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących spowolnień Androida.

Czy powinienem kupić nowy telefon?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, a Twój telefon nadal działa słabo, czas rozważyć korzyści z jego aktualizacji. Po pierwsze, nowszy model urządzenia nie powinien mieć problemów ze spowolnieniem, więc prawdopodobnie najlepiej jest zasięgnąć indywidualnego wsparcia przed pospiesznym zakupem kolejnego.

Następnie, jeśli masz starsze urządzenie z ograniczoną przestrzenią dyskową, sprawy będą się tylko pogarszać. Im starszy sprzęt i oprogramowanie, tym więcej problemów będziesz mieć z aktualizacjami, spowolnieniami, a nawet kompatybilnością aplikacji.

Wreszcie, jeśli urządzenie jest uszkodzone fizycznie lub przez ciecz, kluczowe elementy wewnętrzne mogą nie działać poprawnie. Z biegiem czasu korozja i narażenie na działanie czynników atmosferycznych spowodują spowolnienie działania urządzenia, jego przegrzanie, a nawet całkowite zatrzymanie pracy.

Co mam zrobić, jeśli mój telefon ładuje się powoli?

Innym problemem, który możesz zauważyć z czasem, jest to, że Twój telefon nie ładuje się już tak szybko, jak kiedyś. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, czy tak się dzieje, jest kabel ładujący i blok ładujący. Spróbuj zmienić je na inną konfigurację, aby sprawdzić, czy szybkie ładowanie.

Następnie sprawdź port ładowania. O tym problemie często świadczy poruszający się kabel ładujący; brudny port ładowania spowolni zdolność twoich urządzeń do osiągnięcia pełnej pojemności baterii. Użyj latarki, aby sprawdzić, czy w porcie ładowania nie ma kurzu, kłaczków i innych zanieczyszczeń. Bądź ostrożny przed czyszczeniem portu ładowania. Wiele modeli ma delikatne zęby, które w przypadku złamania mogą powodować jeszcze więcej problemów.

Wreszcie, możesz mieć uszkodzony sprzęt. Jeśli port ładowania lub sub-PBA się zepsuł, musisz go wymienić przez profesjonalistę.