Najlepsze dystrybucje Linuksa w 2013 roku

Najlepsze dystrybucje Linuksa w 2013 roku

Obraz 1 z 4

Ubuntu to najbardziej znana dystrybucja Linuksa, a jej przyjazny interfejs jest łatwy do rozpoczęcia

Linux Mint oferuje przystępną i funkcjonalną alternatywę dla Ubuntu
Pulpit Fedory skłania się ku minimalizmowi
openSUSE daje wybór pulpitów KDE i Gnome

Linux nigdy nie był tak popularny. Darmowe systemy operacyjne oparte na jądrze i aplikacjach typu open source to świetny sposób na przejęcie kontroli nad komputerem lub tchnięcie nowego życia w stary sprzęt.

Wzięliśmy wszystkie główne dystrybucje na jazdę próbną, więc czytaj dalej, aby odkryć nasze ulubione i zobaczyć, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Ubuntu 13.04

Najnowsza wersja Ubuntu przynosi głównie powierzchowne zmiany

Najbardziej znana odmiana Linuksa, Ubuntu została zaprojektowana tak, aby była łatwa w użyciu dla początkujących. Jest prosty w instalacji, zawiera pełny zestaw aplikacji i wykorzystuje charakterystyczny interfejs Unity, który umieszcza aplikacje z boku ekranu.

Nowa wersja Ubuntu jest wydawana co sześć miesięcy, a co dwa lata programista wydaje wersję długoterminowego wsparcia (LTS), która otrzymuje bezpłatne wsparcie i aktualizacje przez pięć lat. Niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem, który chce pozostać w czołówce, czy firmą poszukującą długoterminowej stabilności, Ubuntu jest warte obejrzenia.

Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą pełną recenzję Ubuntu 13.04

Mennica Linuksowa 15

Przyjazne okno powitalne przedstawia nowicjuszy w Linux Mint

Podstawowy kod Linux Mint jest oparty na Ubuntu, więc obsługuje ten sam szeroki zakres aplikacji i urządzeń. I zawiera więcej wstępnie zainstalowanych aplikacji i komponentów: chodzi o stworzenie systemu operacyjnego Linux, który będzie w pełni użyteczny od razu po wyjęciu z pudełka.

Kluczową różnicą między Mint i Ubuntu jest interfejs. Mint daje do wyboru dwa menedżery pulpitu, ale niezależnie od tego, który wybierzesz, doświadczenie jest znacznie bliższe Windowsowi i innym dystrybucjom Linuksa niż program uruchamiający Unity. To sprawia, że ​​jest to atrakcyjna opcja, jeśli nie korzystasz z pulpitu Ubuntu.

Mint różni się również od Ubuntu tym, że nie zachęca użytkowników do regularnego uaktualniania, więc najlepiej jest dla tych, którzy lubią zachować stabilność.

Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą pełną recenzję Linux Mint 15

Fedora

Fedora

Fedora używa dziwacznego interfejsu pulpitu, który kładzie nacisk na otwartą przestrzeń. Uruchamianie aplikacji i interfejs wyszukiwania są domyślnie ukryte i pojawiają się tylko wtedy, gdy przesuniesz mysz do rogu ekranu lub klikniesz dyskretną ikonę. Wygląda schludnie i pomaga skupić się na pracy.

Dołączony pakiet oprogramowania nie jest najbardziej hojny, jaki widzieliśmy, ale łatwo jest zainstalować potrzebne aplikacje. Ogólnie rzecz biorąc, Fedora jest dostępną dystrybucją dla tych, którzy lubią ograniczać się do minimum.

Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą pełną recenzję Fedory

openSUSE

openSUSE

openSUSE, podobnie jak Linux Mint, oferuje do wyboru dwa interfejsy pulpitu – w tym przypadku klasyczne pulpity KDE i Gnome. Jest również wyposażony w charakterystyczny program YaST (Yet another Setup Tool), który oferuje rozbudowane opcje konfiguracji dla całego systemu. Kolejnym miłym akcentem jest dostępność tematycznych kolekcji oprogramowania, dzięki czemu możesz zainstalować wiele programów, które współpracują ze sobą za pomocą jednego kliknięcia.

openSUSE to stabilna i elastyczna dystrybucja Linuksa, która będzie odpowiadać nieco bardziej technicznym użytkownikom, którzy czują się komfortowo w konfiguracji własnego sprzętu i oprogramowania.

Kliknij tutaj, aby przeczytać naszą pełną recenzję openSUSE