Jak przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Air?

Przywrócenie ustawień fabrycznych na dowolnym urządzeniu technicznym jest często zalecane jako rozwiązanie wielu problemów, które mogą wystąpić. W przypadku MacBooka Air to zadanie można wykonać, aby zwiększyć wydajność i przywrócić laptopowi jego dawną świetność.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać MacBooka Air komuś innemu, przywrócenie ustawień fabrycznych zapewni usunięcie wszystkich Twoich prywatnych i osobistych informacji. Zapewnienie innym użytkownikom możliwości zalogowania się i rozpoczęcia korzystania z poprzedniego MacBooka Air jest również ważne dla ocen sprzedawców i zmniejsza kłopoty z koniecznością usuwania informacji po zakończeniu transakcji.

Tworząc kopię zapasową MacBooka Air za pomocą Time Machine i przywracając ustawienia fabryczne MacBooka Air, poczujesz się, jakbyś go rozpakował po raz pierwszy.

Dzięki dostępnemu systemowi macOS Mojave nadszedł idealny czas, aby przywrócić komputer zaktualizowany i działać prawidłowo. Mojave jest pełna nowych ulepszeń i zmian systemowych, dzięki którym Twój Air będzie działał dobrze przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że macOS Mojave jest kompatybilny tylko z MacBookami Air wyprodukowanymi po połowie 2012 roku.

Jeśli nie znasz procesu przywracania ustawień fabrycznych na MacBooku Air, wykonaj poniższe czynności, aby upewnić się, że utworzono kopię zapasową wszystkich informacji, a resetowanie zostało wykonane prawidłowo.

Tworzenie kopii zapasowej danych za pomocą Time Machine

Apple bardzo ułatwia tworzenie kopii zapasowych danych na MacBooku Air. Time Machine i zewnętrzny dysk twardy pozwolą Ci wykonać kopię zapasową wszystkich Twoich dokumentów, aplikacji i innych ważnych informacji.

Jeśli nie masz dedykowanego zewnętrznego dysku twardego, to świetny czas, aby go wybrać. Apple oferuje Kapsuła czasu AirPort, zbudowany specjalnie do tworzenia kopii zapasowych Time Machine.

Alternatywnie w Amazon jest mnóstwo dysków o pojemności 1 i 2 terabajtów poniżej 100 USD, a jeśli szukasz rekomendacji, sprawdź dysk Western Digital MyPassport lub dysk Seagate Backup Plus, które są przeznaczone do bezpośredniej pracy z systemem macOS po wyjęciu z pudełka.

 1. Podłącz dysk zewnętrzny do komputera i otwórz Wehikuł czasu na Macu (dostępna przez Wyrzutnia lub w Preferencje systemu)
 2. Kliknij Wybierz dysk kopii zapasowej i wybierz swój zewnętrzny dysk twardy

 3. Wybierać Użyj dysku a to zaoszczędzi Twój dysk twardy jako dysk kopii zapasowej wehikułu czasu
 4. Wybierać Utwórz kopię zapasową teraz z menu Time Machine
 5. Jeśli chcesz kontrolować, co jest, a co nie jest tworzone w kopii zapasowej, naciśnij Opcje przycisk w środku Preferencje systemu w menu Time Machine (jeśli tworzysz kopię zapasową Time Machine po raz pierwszy, może to chwilę potrwać)

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej pamiętaj, aby bezpiecznie wysunąć dysk z MacBooka Air przed odłączeniem dysku.

Aby prawidłowo wysunąć zewnętrzny dysk twardy: Otwórz Finder i dotknij nazwy urządzenia. Kliknij ikonę „Wysuń” (strzałka z linią pod spodem). Jeśli Twój MacBook nie pozwoli Ci wykonać tego zadania, prawdopodobnie kopia zapasowa nie jest kompletna lub inna aplikacja nadal korzysta z zewnętrznego dysku twardego.

Przywracanie ustawień fabrycznych MacBooka Air

Po utworzeniu kopii zapasowej danych użytkownika w Time Machine lub wybranej aplikacji do tworzenia kopii zapasowych nadszedł czas na przywrócenie ustawień fabrycznych Macbooka Air. Ten proces może pomóc w rozwiązaniu większości błędów i problemów z Macbookiem, w tym problemów ze spowolnieniem, zawieszaniem się aplikacji.

Zresetowanie generalnie zwiększy prędkość twojego komputera z powrotem do tego, co było, gdy po raz pierwszy przywróciłeś maszynę do pierwotnego stanu. Resetowanie do ustawień fabrycznych jest również niezbędnym procesem, jeśli chcesz sprzedać MacBooka Air, aby usunąć wszelkie dane użytkownika pozostawione na komputerze.

MacOS ma wbudowane narzędzie do odzyskiwania systemu, które pomaga wymazać i ponownie zainstalować system operacyjny, które można ponownie pobrać z poziomu ekranu rozruchowego komputera Mac.

Możesz także pobrać system macOS Mojave ze sklepu Mac App Store na swoje urządzenie, tworząc rozruchowy dysk USB z pobranego pliku. Instrukcje znajdziesz tutaj. Ale na razie przyjrzymy się, jak zresetować MacBooka Air z ekranu rozruchowego urządzenia. Proszę to zanotować wymaga to aktywnego połączenia internetowego.

 1. Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu wyświetlacza MacBooka

 2. Wybierać Uruchom ponownie z rozwijanego menu i bądź gotowy do wciśnięcia kilku klawiszy na klawiaturze

 3. Gdy logo Apple pojawi się ponownie na wyświetlaczu MacBooka Air, naciśnij i przytrzymaj Komenda + r na klawiaturze. Nie odpuszczaj, dopóki nie zobaczysz systemu macOS Narzędzia na wyświetlaczu pojawi się okno
  1. Jeśli chcesz ponownie zainstalować system macOS w bieżącym systemie plików, kliknij Zainstaluj ponownie macOS
 4. Aby jednak przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia, kliknij Narzędzie dyskowe na dole listy
 5. Po otwarciu Narzędzia dyskowego zlokalizuj i wybierz MacBooka Air Dysk startowy po lewej stronie. (Dla większości użytkowników jest to główny i jedyny wymieniony dysk)

 6. Kliknij Usuwać przycisk wewnątrz Narzędzia dyskowego
 7. Wybierz Format wyskakujące okienko i wybierz Rozszerzony Mac OS
 8. Nadaj swojemu sformatowanemu dyskowi nazwę i kliknij Usuwać aby potwierdzić skasowanie

Zobaczysz, że wyświetlacz zaczyna wymazywać dysk i dane MacBooka Air. Po zakończeniu tego procesu dysk zostanie pomyślnie wyczyszczony, ale jeszcze nie skończyłeś.

Twój komputer nie ma już zainstalowanego systemu operacyjnego, co oznacza, że ​​bez względu na to, czy sprzedajesz laptopa, czy po prostu sformatujesz dysk, aby poprawić szybkość lub wydajność komputera, nadal będziesz musiał ponownie zainstalować system operacyjny.

Ponowna instalacja systemu macOS na MacBooku Air

 1. Na nowo zresetowanym MacBooku Air zacznij od wyjścia z Narzędzia dyskowego, wybierając Narzędzie dyskowe następnie Zrezygnować.
 2. Wybierać Zainstaluj ponownie macOS z listy narzędzi systemu macOS i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie zainstalować najnowszą wersję systemu macOS

 3. Gdy pojawi się prośba o wybranie dysku, który chcesz zainstalować, wybierz (ponieważ większość MacBooków Air ma tylko jeden dysk pamięci wbudowany w swoje systemy, chyba że osobiście dodałeś inny) dysk domyślny

Po dotknięciu Instaluj może zostać wyświetlony monit o zezwolenie na niektóre uprawnienia, po czym komputer zacznie pobierać system macOS. To pobieranie zajmie trochę czasu, zwłaszcza jeśli korzystasz z wolniejszego połączenia internetowego. Zachowaj cierpliwość po zakończeniu ponownej instalacji. Może to potrwać kilka godzin, więc daj sobie czas na ponowne uruchomienie systemu i powrót do pracy.

Po zakończeniu pobierania systemu macOS konieczne może być ręczne rozpoczęcie instalacji poprzez zaakceptowanie instalacji na komputerze. Po zakończeniu instalacji systemu operacyjnego laptop powinien automatycznie uruchomić się ponownie i uruchomić na ekranie powitalnym macOS, monitując o założenie nowego konta w systemie i skonfigurowanie systemu.

Jeśli planujesz sprzedać laptopa, możesz mniej lub bardziej wyłączyć urządzenie tutaj — Twój MacBook Air został przywrócony do stanu fabrycznego i można go bezpiecznie wysłać gotowy dla innego użytkownika. Uniemożliwia to również kupującemu dostęp do jakichkolwiek danych osobowych lub prywatnych.

Przywracanie kopii zapasowej Time Machine

Po zakończeniu konfigurowania ponownie sformatowanego komputera Mac konieczne będzie przywrócenie plików zapisanych na zewnętrznym dysku twardym przy użyciu kopii zapasowej Time Machine. Time Machine ułatwia przywracanie z dowolnej zapisanej kopii zapasowej na urządzeniu, w tym wykonywanie tej akcji na nowo sformatowanych komputerach. Oto jak to zrobić.

 1. Zacznij od otwarcia Wehikuł czasu, ze stacji dokującej lub, jeśli usunąłeś skrót ze stacji dokującej, klikając ikonę Apple na pasku menu u góry ekranu, wybierając Preferencje systemui wybierz Wehikuł czasu.
 2. Z zewnętrznym dyskiem twardym podłączonym do Macbook Air, możesz użyć Wehikuł czasu przeglądać pliki, aby znaleźć to, co chcesz przywrócić. Oś czasu po prawej stronie wyświetlacza MacBooka pokaże datę i godzinę każdej kopii zapasowej, umożliwiając przewijanie listy i znalezienie właściwej lub najnowszej kopii zapasowej do przywrócenia.

Po wybraniu pliku lub plików możesz nacisnąć przycisk przywracania, aby przywrócić je z powrotem na urządzeniu. Aby wyświetlić podgląd pliku, wybierz określony plik i dotknij klawisza spacji na klawiaturze.

Alternatywnie, jeśli chcesz przywrócić wszystko ze swojego Wehikuł czasu kopii zapasowej, możesz użyć tego samego ekranu odzyskiwania systemu macOS, którego używaliśmy wcześniej w tym przewodniku, aby sformatować i ponownie zainstalować system macOS.

Po prostu naciśnij „Uruchom ponownie” na swoim urządzeniu w logo Apple, poczekaj, aż komputer włączy się ponownie, i przytrzymaj „Command + R” na klawiaturze, gdy ikona Apple pojawi się na wyświetlaczu.

Po powrocie do ekranu „Narzędzia” systemu macOS wybierz „Przywróć z Narzędzia dyskowego”, i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przywrócić kopie zapasowe aplikacji i plików na komputer.

Błędy podczas przywracania

Chociaż nie jest to coś, co chcesz robić regularnie, jest raczej zaskakujące, jak prosta ponowna instalacja może sprawić, że Twój starzejący się Mac znów poczuje się zupełnie nowy. Aby MacBook Air działał płynnie, resetuj go co kilka lat.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z przywracaniem, skontaktuj się ze Wsparciem Apple. Niektórzy użytkownicy zgłosili „Brak wjazdu do torby” błąd podczas próby przywrócenia starszego oprogramowania. Jeśli tak się stanie; MacBook Air ma problemy z połączeniem się ze sklepem App Store i dlatego nie może ponownie zainstalować systemu macOS.

Upewnij się, że Twój MacBook Air jest podłączony do silnego źródła Wi-Fi. Użytkownicy zgłosili, że publiczna sieć Wi-Fi nie pozwoli MacBookowi na wykonanie przywracania.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Niezależnie od tego, czy chcesz przywrócić poprzednią funkcjonalność swojego urządzenia, wymienić MacBooka na nowy, czy też sprzedajesz starego laptopa. Wiesz już, jak przywrócić ustawienia fabryczne MacBooka Air.

Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami na temat przywracania ustawień fabrycznych MacBooków poniżej.