Jak zobaczyć wszystko, co Facebook wie o Tobie?

Stwierdzenie, że Facebook jest popularnym serwisem społecznościowym, z pewnością umniejsza wszystko, czym naprawdę jest. Facebook to globalna korporacja oferująca produkty reklamowe i biznesowe. Codzienny użytkownik loguje się, aby zobaczyć swoich przyjaciół, rodzinę i zabawne memy, rzadko zastanawiając się, jakie informacje na ich temat zbiera ta firma.

Jak zobaczyć wszystko, co Facebook wie o Tobie?

Facebook nie jest obcy wątpliwym praktykom ochrony prywatności. W 2018 roku firma była przedmiotem skandalu znanego jako transakcje Cambridge Analytica; firma była również częścią masowego naruszenia bezpieczeństwa danych, a nawet musiała zapłacić FTC 5 miliardów dolarów za naruszenia prywatności konsumentów.

Gdy pojawiły się wiadomości, nastąpił gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań sposobów usuwania konta na Facebooku i osób szukających sposobów na większą kontrolę nad swoimi danymi na Facebooku i tym, co witryna o nich wie. Na szczęście firma umożliwiła użytkownikom poznanie ich informacji, a poniżej wyjaśniliśmy, jak to zrobić. Możesz również dowiedzieć się, czy Ty lub Twoi znajomi byliście ofiarami skandalu Cambridge Analytica, korzystając z tego narzędzia online.

Ostrzegam jednak, że naprawdę jest niepokojąca ilość informacji. Niektórzy nawet zauważyli, że Facebook śledzi wszystkie połączenia i SMS-y wykonane za pomocą telefonu komórkowego, wiele z nich nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad swoją prywatnością, kontynuując korzystanie z platformy, w tym artykule nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Jak inwazyjny jest Facebook?

Krąży żart, że Facebook słucha twoich rozmów poza aplikacją. Wielu użytkowników stwierdziło, że prowadzili rozmowę, a Facebook później wyświetla reklamę związaną z tą rozmową. Założyciel stanowczo kwestionuje tę plotkę, ale algorytmy śledzące Facebooka są tak dobre, że prawie wydają się prawdziwe.

Jakie informacje zbiera Facebook i jak z nich korzysta?

Aktywność poza Facebookiem

Aktywność poza Facebookiem to sposób, w jaki Facebook śledzi Twoje nawyki związane z zakupami i podróżami. Według Facebooka, gdy szukasz czegoś w Internecie lub nawet wchodzisz do sklepu stacjonarnego, aby dokonać zakupu, ta firma udostępnia Twoje informacje Facebookowi. Gdy Facebook otrzyma te informacje, firma używa ich do wysyłania bardziej spersonalizowanych reklam na Twój kanał informacyjny.

Aplikacje i aktywność w sieci

Zgodnie z polityką prywatności firmy, Facebook będzie zbierać informacje o Twojej aktywności online oraz aktywności online Twojego znajomego. Oznacza to, że nawet jeśli dezaktywujesz lub usuniesz swoje konto, informacje, które Facebook zebrał od Twoich znajomych, pozostaną.

To uprawnienie jest szczególnie przydatne dla Ciebie, jako użytkownika, ponieważ możesz szybko zalogować się do większości stron internetowych, aplikacji, a w niektórych przypadkach nawet przechowywać postępy w grze.

Inne informacje zawarte w tej kategorii są następujące:

  • Twoje kontakty — aby pomóc znaleźć „Osoby, które możesz znać”
  • Sieci i połączenia — kto i jak wchodzisz w interakcję z innymi?
  • Transakcje i użytkowanie — sposób korzystania z Facebooka i powiązanych z nim firm (WhatsApp, Instagram itp.)

Informacje o urządzeniu

Obejmuje to wszystko, od lokalizacji po adres IP, a nawet żywotność baterii. Po pobraniu Facebooka lub zalogowaniu się w przeglądarce internetowej Facebook ma dostęp do tego, gdzie jesteś i jakiego typu urządzenia używasz.

Aby lepiej wykrywać boty, Facebook może nawet śledzić ruchy myszy podczas korzystania z platformy.

Wszelkie informacje, które podajesz

Od postów po zainteresowania, wydarzenia i informacje o profilu są przechowywane przez Facebook. Jeśli wymieniłeś swoje poglądy polityczne lub religijne na Facebooku, firma śledzi i przechowuje te informacje.

Jak sprawdzić, jakie dane Facebook śledzi?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, jakie informacje o Tobie śledzi i przechowuje Facebook. Na szczęście aplikacja mobilna sprawia, że ​​naprawdę łatwo można zobaczyć, co jest przechowywane, a w niektórych przypadkach, w jaki sposób Facebook pozyskał dane. Zacznijmy więc od najłatwiejszej metody.

Pamiętaj, że wszystkie te instrukcje pojawią się po wykonaniu Trzywierszowa ikona menu>Ustawienia ścieżka w aplikacji mobilnej.

Jak zobaczyć swoją aktywność poza Facebookiem?

Zaczniemy od pokazania Ci, z jakich aplikacji Facebook zbiera informacje o Tobie. Otwórz Ustawienia w aplikacji Facebook i wykonaj następujące kroki:

  1. Przewiń w dół w Ustawieniach do Aktywność poza Facebookiem opcja pod Twoje informacje na Facebooku nagłówek.

  2. Stuknij w Zarządzaj swoją aktywnością poza Facebookiem.

  3. Pojawi się nowa strona, na której możesz zobaczyć każde źródło informacji. Stuknij w jeden, aby dowiedzieć się więcej.

  4. Po dotknięciu jednego ze źródeł na liście zobaczysz, jakich narzędzi Facebook używał do zbierania danych, liczbę otrzymanych interakcji i jak firma wykorzystuje te informacje.

Jeśli uważasz, że jest to trochę zbyt inwazyjne, możesz usunąć całą historię poza Facebookiem na swoim koncie, klikając przycisk Czysta historia opcja pokazana w kroku 2 powyżej. Pamiętaj jednak, że w zależności od aplikacji może to wpłynąć na niektóre dane logowania i postępy w grze.

Możesz również uniemożliwić poszczególnym aplikacjom przekazywanie Twoich danych osobowych, wykonując te czynności. Stuknij w Wyłącz przyszłą aktywność z… możliwość zatrzymania indywidualnego źródła przed komunikowaniem się z Facebookiem na temat Twojej aktywności poza Facebookiem.

Uzyskaj dostęp do swoich informacji na Facebooku

Twoje „Informacje o Facebooku” to szerokie określenie różnych danych, które firma posiada na Twój temat. Niektóre z nich to dość standardowe rzeczy, takie jak posty na Facebooku i znajomi. Inne elementy tego działu są nieco bardziej intrygujące. Spójrzmy:

  1. Przejdź do Ustawień na swoim koncie na Facebooku. Następnie dotknij Uzyskaj dostęp do swoich informacji pod nagłówkiem Twoje informacje na Facebooku.

  2. Następnie zobaczysz stronę z kilkoma kategoriami. Możesz kliknąć dowolne z nich, aby uzyskać dostęp do łączy do przechowywanych informacji o Tobie. W naszym przykładzie dotkniemy Zarejestrowane informacje.

  3. Przewiń listę opcji, aby dowiedzieć się więcej.

Chociaż przejrzenie każdej kategorii i każdej podkategorii zajmuje trochę czasu, Facebook naprawdę ułatwia sprawdzenie, co i jak zbiera firma. Ale są też inne metody.

Pobierz swoje informacje z Facebooka:

Inną opcją, bardziej długoterminową, jest pobranie wszystkich informacji z Facebooka na wybrane urządzenie. Jeśli więc nadal chcesz zobaczyć wszystko, co Facebook wie o tobie za pomocą kilku kliknięć i odrobiny cierpliwości, oto jak:

Kliknij strzałkę w dół na swoim koncie na Facebooku i przejdź do opcji Ustawienia i prywatność, a następnie Ustawienia.

Po lewej stronie kliknij Twoje informacje z Facebooka.

Kliknij Wyświetl obok Pobierz swoje informacje.

Na następnej stronie kliknij Utwórz plik.

Kliknij opcję Dostępne kopie, a następnie kliknij Pobierz ponownie.

Zostaniesz poproszony o podanie hasła.

Plik ma postać .zip, więc upewnij się, że masz coś, co może je rozpakować; zarówno OS X, jak i Windows 10 obsługują to bez dodatkowego oprogramowania.

Teraz możesz przeglądać zestaw magazynów informacji przypominających strony internetowe. Na przykład index.htm to zarchiwizowana wersja Twojego profilu na Facebooku, zawierająca przeszłe relacje, oferty pracy i instytucje edukacyjne. Możesz wyświetlić każde przesłane zdjęcie wraz ze wszystkimi danymi EXIF, które Facebook ma na nim – tj. gdzie i kiedy zostało zrobione, a nawet gdzie zostało przesłane. Możesz nawet zobaczyć wszystkich, z którymi się nie przyjaźniłeś — przepraszam, chłopaki.

W rzeczywistości Facebook śledził każde wydarzenie, w którym brałeś udział, przesłane filmy, lokalizacje i urządzenia, z których się logowałeś, wysłane wiadomości, obrazy kompilowane w celu rozpoznawania twarzy, a nawet tematy reklamowe, które według Ciebie preferujesz być obsługiwanym.

Pobierz dane z Facebooka z urządzenia mobilnego

Pobranie danych z Facebooka na urządzeniu mobilnym może być prostsze. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

Otwórz aplikację Facebook i dotknij trzech poziomych linii, aby uzyskać dostęp Ustawienia. (Trzy linie mogą znajdować się w lewym lub prawym górnym rogu w zależności od systemu operacyjnego).

Stuknij w „Pobierz swoje informacje z Facebooka‘ znajduje się pod Twoje informacje na Facebooku Sekcja.

Odznacz wszystkie informacje, których nie chcesz pobierać, i dokonaj wyboru daty i typu pliku. Uzyskiwać 'Utwórz plik„ kiedy będziesz gotowy do pobrania.

Jak kontrolować to, co Facebook wie o Tobie?

Jeśli obawiasz się informacji, które Facebook ma o Tobie, możesz całkowicie zamknąć swoje konto (ale uważaj, Twoje zdjęcia, znajomi, a nawet loginy zostaną utracone). Facebook twierdzi, że jeśli użytkownik zamknie swoje konto, wszystkie informacje zebrane z tego konta zostaną usunięte.

Wyjątkiem jest to, że Facebook nadal będzie posiadał niektóre Twoje informacje dzięki Twoim znajomym i kontaktom.

Innym sposobem kontrolowania tego, co Facebook zbiera Twoje informacje, jest kontrolowanie Twojej aktywności na stronie. Jak wspomniano powyżej, Facebook będzie śledzić wszystko, co publikujesz lub umieszczasz na swoim profilu, wszelkie grupy, do których dołączasz, a nawet wydarzenia, w których uczestniczysz.

Możesz kontrolować, w jaki sposób reklamodawcy wykorzystują Twoje dane, odwiedzając ustawienia konta i wybierając „Ustawienia reklam.’ Możesz przełączyć dostępne opcje z ‘Pozwalać na' do 'Nie dozwolony.’

Prawdopodobnie oznacza to, że będziesz otrzymywać losowe reklamy, które Cię nie dotyczą, ale jeśli zależy Ci na prywatności, zrobienie tych rzeczy jest dobrym początkiem do odzyskania kontroli nad Twoimi danymi osobowymi.

Często Zadawane Pytania

Ochrona Twojej prywatności ma ogromne znaczenie. W przypadku, gdy nie opisaliśmy wszystkiego, co chciałeś wiedzieć o działaniach Facebooka, mamy odpowiedzi na więcej Twoich pytań.

Co Facebook robi ze śledzonymi danymi?

Jak widać, Facebook śledzi wiele danych i informacji osobistych. Większość tych informacji jest wykorzystywana w celach marketingowych. Facebook zbiera informacje o tym, co kupujesz, co kupują Twoi znajomi, do jakich grup dołączasz (aby zobaczyć Twoje zainteresowania), a następnie wyświetla Ci reklamy, które według firmy mogą Ci się spodobać.

Facebook wykorzystuje również gromadzone informacje do dodawania funkcji i funkcji do platformy, które mogą jeszcze bardziej poprawić wrażenia użytkownika. Za każdym razem, gdy Facebook dokonuje nowej aktualizacji i zmienia się interfejs, jest to wynikiem zebranych danych o tym, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z aplikacją lub stroną internetową.

Facebook zbiera również dane o rzeczach, które publikujesz Ty lub Twoi znajomi. Na przykład firma wykorzystuje rozpoznawanie twarzy, aby lepiej śledzić Twoje zdjęcia i filmy. To jeden z powodów, dla których podczas przesyłania zdjęcia możesz zobaczyć sugestie tagowania. Podobnie jak wiele innych funkcji na Facebooku, możesz to wyłączyć, przechodząc do Ustawienia>Rozpoznawanie twarzy zaznaczenia i stukając opcję, aby to wyłączyć.

Czy istnieje lista wszystkiego, co Facebook zbiera o swoich użytkownikach?

Tak. Facebook w przejrzysty sposób informuje o informacjach, które firma gromadzi i przechowuje o swoich użytkownikach. Możesz odwiedzić politykę prywatności Facebooka, klikając ten link, lub możesz uzyskać do niej dostęp, klikając Polityka dotycząca danych u dołu strony Ustawienia w aplikacji mobilnej.