Jak często wykonuje autozapis programu Excel?

Podobnie jak większość ludzi, prawdopodobnie używasz programu Excel do poważnych zadań, takich jak projekty szkolne lub zawodowe. Tak więc pliki, nad którymi pracujesz, są bardzo ważne. Jeśli coś pójdzie nie tak, jak przerwa w dostawie prądu lub przypadkowo zamkniesz dokument, nie ma powodu do paniki.

Jak często wykonuje autozapis programu Excel?

Office 365 ma opcję Autozapisu, która zapisuje pliki Excela, Worda i PowerPointa co kilka sekund. Office 2016 i starsze wersje pakietu posiadają opcję Autoodzyskiwania, która pozwala odzyskać pliki, które nie zostały poprawnie zapisane.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej o funkcjach Autozapisu i Autoodzyskiwania w programie Excel.

Autozapis Excela

Jeśli subskrybujesz Office 365, Twoje pliki Office zostaną automatycznie zapisane z opcją Autozapisu. Ta opcja jest domyślnie włączona i można ją zobaczyć w lewym górnym rogu okna programu Excel. Autozapis zapisze pliki bezpośrednio na koncie OneDrive Microsoft Cloud lub SharePoint Online.

Możesz wyłączyć tę opcję, przesuwając suwak. Jeśli ikona Autozapisu jest szara, Twoje pliki są najprawdopodobniej zapisywane w lokalizacji innej niż chmura (np. w lokalnym folderze na Twoim komputerze lub serwerze).

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz, aby opcja Autozapisu była włączona przez cały czas, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej potrzebować. Nie możesz zaplanować sytuacji, takich jak brak zasilania lub przypadkowe zamknięcie programu Excel.

Jeśli zastanawiasz się, jak często Excel AutoSave działa, domyślny czas to co dziesięć minut. Możesz zmienić to ustawienie, chociaż proces zostanie wyjaśniony po sekcji Autoodzyskiwania, ponieważ ścieżki dla Office 365 i starszych wersji są takie same.

Problem z automatycznym zapisem

Chociaż funkcja Autozapisu jest bardzo przydatna przez cały czas, istnieje problem, na który narzekali niektórzy użytkownicy. Problem pojawia się, gdy próbujesz zapisać plik za pomocą funkcji Zapisz jako i masz włączoną opcję Autozapisu.

Zmiany wprowadzone przed użyciem polecenia Zapisz jako zaktualizują oryginalny plik, nawet jeśli tego nie chcesz. Jeśli użyjesz funkcji Zapisz jako i nadasz nowemu plikowi inną nazwę niż oryginał, może to spowodować problemy i zamieszanie.

Ludzie narzekali na to, a Microsoft słuchał. W programach Office 365, w tym Excel, firma Microsoft wprowadziła nową funkcję Zapisz kopię. Ta funkcja pomaga uniknąć błędów z Autozapisem. Teraz pliki można zapisać dokładnie tak, jak zamierzałeś, bez wprowadzania zmian w oryginale.

Autoodzyskiwanie Excela

Autozapis nie był czymś w poprzednich odsłonach pakietu Office. Excel 2016 i wcześniejsze wersje mają zamiast tego opcję Autoodzyskiwania. Ta funkcja służy również jako ochrona przed nieoczekiwanymi okolicznościami, które mogą spowodować usunięcie Twoich plików.

Na przykład, gdy program Excel ulegnie awarii z powodu braku zasilania, następnym razem, gdy go otworzysz, zobaczysz okno Odzyskiwanie dokumentów. Następnie możesz wybrać, czy chcesz odzyskać plik, czy go odrzucić. Zobaczysz dokładną datę i godzinę pliku, dzięki czemu możesz dokładnie określić, jaki to plik.

Jeśli zgubiłeś wiele plików, wszystkie zostaną wyświetlone. Możesz także kliknąć dowolne z nich i wyświetlić ich podgląd przed podjęciem decyzji o ich zachowaniu. Jedna rada: utrzymuj czas regeneracji na domyślnym czasie dziesięciu minut lub skróć go jeszcze.

Jak zmienić zegary Autozapisu i Autoodzyskiwania

W każdej chwili mogą pojawić się problemy. Jeśli jesteś w ważnym projekcie, najlepiej zaplanować kopię zapasową plików. Nie chcesz stracić swoich danych, dlatego liczniki czasu AutoSave lub Autoodzyskiwania programu Excel powinny być ustawione na minimum.

Oto, jak możesz zmienić liczniki czasu Autozapisu i Autoodzyskiwania (ta sama ścieżka jest taka sama dla każdej wersji programu Excel):

  1. Otwórz program Excel na swoim komputerze.
  2. Kliknij menu Plik w lewym górnym rogu ekranu.

    opcje programu Excel

  3. Wybierz Opcje z menu rozwijanego.
  4. Kliknij kartę Zapisz po lewej stronie.

    Excel zapisz

  5. Możesz wybrać format pliku i włączyć lub wyłączyć opcje Autozapisu/Autoodzyskiwania tutaj. Upewnij się, że zaznaczone jest pole wyboru obok Autozapisu/Autoodzyskiwania, a także poniższe – „Zachowaj ostatnią automatycznie zapisaną wersję, jeśli zamknę bez zapisywania”.
  6. Określ, jak często Autozapis lub Autoodzyskiwanie będą zapisywać informacje (wprowadź liczbę od 1 do 120, czas jest mierzony w minutach).

Nie trać danych

Utrata pliku Excela, nad którym pracowałeś godzinami, to koszmar. Zdarzyło się to każdemu, przynajmniej raz. Nie musisz się już o to martwić, po prostu włącz Autozapis i Autoodzyskiwanie, a będziesz bezpieczny.

Licznik Autoodzyskiwania można ustawić na zaledwie 1 minutę, pamiętaj tylko, że może to wpłynąć na wydajność programu Excel. Mimo to prawdopodobnie nawet nie zauważysz różnicy. Ta funkcja jest zbyt korzystna, by ją zaniedbać.

Jak ustawiony jest Twój licznik czasu dla Autoodzyskiwania i Autozapisu? Czy kiedykolwiek potrzebowałeś tej funkcji? Daj nam znać w sekcji komentarzy, cieszymy się z wiadomości od Ciebie.