Recenzja Datawind Ubisurfer

Recenzja Datawind Ubisurfer

Obraz 1 z 2

Datawind Ubisurfer

Widok z tyłu Datawind Ubisurfer
160 £ Cena w recenzji

W dzisiejszych czasach szybkie komputery, laptopy, szerokopasmowy i mobilny dostęp do Internetu są czymś oczywistym, ale łatwo jest zapomnieć, że dostęp do Internetu to kosztowny i skomplikowany biznes dla każdego, kto nigdy wcześniej tego nie robił. To właśnie do takich osób jest skierowany Datawind UbiSurfer.

Za swoje pieniądze otrzymujesz nie tylko małe, lekkie urządzenie w stylu netbooka wyposażone w przeglądarkę internetową, podstawowe oprogramowanie biurowe i klienta poczty e-mail, ale także mobilny dostęp do Internetu przez cały rok i 50 GB pamięci online. Po upływie 12 miesięcy dostępu możesz zarejestrować się na kolejny rok za jedyne 30 GBP z VAT lub od razu uaktualnić za 80 GBP na trzy lata nieograniczonego dostępu do Internetu.

Warto zauważyć, że jest to ograniczone do 30 godzin miesięcznie – rozszerzenie tego do nieograniczonego użytkowania kosztuje 6 GBP miesięcznie – podczas gdy roaming przywróci Ci 5 pensów za minutę w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz 25 pensów za minutę gdzie indziej.

Brzmi to jak fantastyczna oferta, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że nawet najtańszy netbook wyposażony w klucz 3G i umowę sieciową będzie kosztował co najmniej 300 funtów w ciągu pierwszego roku, a następnie około 120 funtów rocznie.

A w przypadku okazjonalnych programów do sprawdzania poczty e-mail – być może Twojej niani i dziadka – może to być wszystko, czego potrzebują, zwłaszcza że jest dość prosty w użyciu i działa od razu po wyjęciu z pudełka. Ale uwaga: jeśli spodziewasz się wrażenia, które może konkurować z pełnowymiarowym netbookiem, laptopem lub komputerem PC, będziesz rozczarowany UbiSurferem z systemem Windows CE.

Zaczniemy od wydajności urządzenia. Jest zasilany przez procesor ARM 9 i 128 MB pamięci RAM, ale wydaje się, że nie jest wystarczająco mocny. Nie ma innego sposobu, aby to powiedzieć – UbiSurfer jest powolny i powolny w użyciu. Kursor jest nieznacznie opóźniony w stosunku do tego, co piszesz. Przewijanie stron internetowych zdarza się, ale tak powoli, że ekran przerysowuje się, blok po bloku.

Datawind Ubisurfer

Strony internetowe początkowo ładują się szybko, a serwery proxy Datawind kompresują elementy wymagające dużej przepustowości, takie jak grafika, aby przyspieszyć działanie. Odkryliśmy, że strona internetowa BBC pojawiła się na przykład w mniej niż 20 sekund, ale nawigacja po niej w ogóle nie reaguje.

Nie byłby to taki problem, gdyby jego 7-calowy ekran o wymiarach 800 x 480 nie wydawał się tak mały, ale strony często nie pasowały na szerokość, a przewijanie i panoramowanie w celu dostania się do elementów poza ekranem szybko stawało się męczące. UbiSurfer nie radził sobie dobrze z testem standardów Acid3, nie wyświetlając go dokładnie tak, jak i nie obsługuje treści Flash.

Niektóre elementy fizycznego projektu są atrakcyjne: jest kompaktowy i lekki (waży zaledwie 700 g), miękkie w dotyku wykończenie obudowy sprawia, że ​​dobrze się go trzyma i oferuje zaskakujący zakres łączności. Dostajesz dwa gniazda USB po prawej stronie, gniazdo kart SD po lewej stronie, port Ethernet, a nawet Wi-Fi 802.11bg. Żywotność baterii też nie jest zła, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar baterii. Siedząc bezczynnie przy biurku, UbiSurfer wytrzymał nieco ponad cztery godziny, zanim zrezygnował z ducha.

Ale znowu nie przekonuje nas reszta projektu. Klawiatura jest malutka i grzechocząca, a pisanie było dla nas niewygodne. A dopasowanie i wykończenie są co najmniej podejrzane. Podczas naszego pobytu z UbiSurferem zauważyliśmy, że jedna z plastikowych osłonek zawiasów nieznacznie odsunęła się od głównej obudowy, a także zauważyliśmy na lewej krawędzi, obok gniazda słuchawkowego 3,5 mm, małą okrągłą naklejkę zakrywającą otwór gdzie byłoby gniazdo mikrofonu. Śliczny to nie jest.

Specyfikacje fizyczne

Wymiary 222x165x30mm (WDH)
Waga 700g

Procesor i pamięć

Pojemność pamięci RAM 0,13 GB
Wolne gniazda SODIMM Nie dotyczy
Całkowita liczba gniazd SODIMM Nie dotyczy

Ekran i wideo

Rozmiar ekranu 7,0 cala
Rozdzielczość ekranu w poziomie 800
Rozdzielczość ekranu w pionie 480
Rezolucja 800 x 480
Wyjścia VGA (D-SUB) 0
Wyjścia HDMI 0
Wyjścia S-Video 0
Wyjścia DVI-I 0
Wyjścia DVI-D 0
Wyjścia DisplayPort 0

Dyski

Pojemność 1 GB
Cena wymiany baterii z VAT £0

Sieć

Prędkość adaptera przewodowego 100 Mb/s
Obsługa 802.11a nie
Obsługa 802.11b tak
Obsługa 802.11g tak
Obsługa standardu 802.11 draft-n nie
Zintegrowany adapter 3G nie
Obsługa Bluetooth nie

Inne funkcje

Przełącznik włączania/wyłączania sprzętu bezprzewodowego nie
Bezprzewodowy przełącznik kombinacji klawiszy nie
Modem nie
Gniazda ExpressCard34 0
Gniazda ExpressCard54 0
Gniazda kart PC 0
Porty USB (pobieranie) 2
Porty FireWire 0
Port myszy PS/2 nie
9-pinowe porty szeregowe 0
Porty równoległe 0
Optyczne porty wyjściowe audio S/PDIF 0
Elektryczne porty audio S/PDIF 0
Gniazda audio 3,5 mm 1
Czytnik kart SD tak
Czytnik kart pamięci nie
Czytnik MMC (kart multimedialnych) nie
Czytnik Compact Flash nie
Czytnik kart xD nie
Typ urządzenia wskazującego Panel dotykowy
Lokalizacja głośnika Ekran, boki
Sprzętowa regulacja głośności? nie
Zintegrowany mikrofon? nie
Zintegrowana kamera internetowa? nie
Ocena megapikseli aparatu Nie dotyczy
TPM nie
czytnik linii papilarnych nie
Czytnik kart inteligentnych nie
Futerał nie

Testy baterii i wydajności

Żywotność baterii, lekkie użycie 4 godziny 5 minut

System operacyjny i oprogramowanie

System operacyjny Windows Embedded CE 6.0
Rodzina systemów operacyjnych Wbudowany system Windows
Metoda odzyskiwania Nie dotyczy
Dostarczone oprogramowanie SoftMaker Office 2008