Jak przyciąć obraz w GIMP

Czasami nawet najdoskonalsze zdjęcia nie zaczynają się w ten sposób. Obraz może zawierać niechcianą przestrzeń, przedmiot lub osobę. Przestrzeń lub obiekt niekoniecznie są złe, ale mogą odciągnąć ostrość twojego zdjęcia. W końcu zdjęcia to wspomnienia dobrych czasów – dlaczego miałbyś pozwolić niechcianemu foto-bombowi zepsuć je?

Jak przyciąć obraz w GIMP

W takich przypadkach narzędzia do przycinania obrazu mogą uratować piękny obraz, który jest zniekształcony przez brzydkie obiekty tła. Przycinanie obrazów w celu ponownego przechwycenia ostrości widza jest ważnym narzędziem w arsenale edycji i istnieje wiele sposobów na zrobienie tego, w tym narzędzia takie jak GIMP.

Ten artykuł poprowadzi Cię przez proces przycinania obrazu za pomocą GIMP-a i nakreśli kroki, aby przyciąć obrazy na różne sposoby, od zmiany rozmiaru po przycinanie nieregularnych kształtów obrazu.

Gdzie jest narzędzie do przycinania?

Podobnie jak większość aplikacji do edycji obrazów, narzędzie do przycinania GIMP znajduje się w przyborniku aplikacji. Jeśli chcesz przyciąć obraz za pomocą GIMP, możesz znaleźć narzędzie do przycinania, wykonując poniższe czynności:

 1. Otwórz aplikację GIMP.

 2. Znajdź „Skrzynka narzędzi”. Powinien być wyświetlany po prawej lub lewej stronie ekranu.

 3. Znajdź ikonę „Papierowy nóż”, aby przyciąć obraz.

Jeśli znajdziesz ikony mniej niż intuicyjne, możesz również zlokalizować narzędzie do przycinania za pomocą innej metody, jak opisano poniżej:

 1. Kliknij „Narzędzia” w oknie obrazu.

 2. Wybierz „Narzędzia przekształcania”.

 3. Znajdź przycisk „Przytnij”.

Jak przyciąć obraz

Jeśli zrobiłeś oszałamiające zdjęcie, ale obiekt w tle przerywa ostrość obrazu, przycięcie go jest opcją zapisania zdjęcia.

Oto kroki potrzebne do rozpoczęcia korzystania z GIMP:

 1. Uruchom GIMP na swoim komputerze stacjonarnym.

 2. Kliknij „Narzędzia” w oknie obrazu.

 3. Wybierz "Narzędzia przekształcania" z listy rozwijanej.

 4. Kliknij przycisk „Przytnij”. Ten przycisk aktywuje kursor, aby obrysować obszar przycinania na obrazie.

 5. Naciśnij lewy przycisk myszy i narysuj obraz, który chcesz przyciąć.
 6. Pojawi się nowe okno dialogowe.

 7. Wybierz „Stałe” dla określonego współczynnika proporcji.

 8. Dostosuj „Pozycję”, która określa nachylenie obrazu.

 9. Kliknij dwukrotnie wewnątrz prostokąta.

Przycinaj, podpieraj i upuszczaj swoje historie na Instagramie lub kanał postów na Facebooku za pomocą narzędzi do przycinania GIMP.

Pamiętaj, że gdy klikniesz i przeciągniesz obraz przez różne obszary, zmieni się kursor. Jest to całkowicie normalne i oznacza jedynie, kiedy i gdzie aplikacja zmieni wymiary obrazu. Możesz sprawdzić wymiary i proporcje podczas przeciągania obrazu przez okno dialogowe.

W przeciwnym razie możesz ustawić niestandardowe proporcje w kroku 7, w tym 1:1 dla kwadratów i 6:9 dla krajobrazów. W większości przypadków prawdopodobnie zachowasz „stałe” proporcje, aby pasowały do ​​oryginalnego obrazu. Jest to jednak świetna opcja, jeśli chcesz przyciąć obrazy do awatarów, zdjęć profilowych i blogów.

Jak przyciąć obraz do określonego rozmiaru

Czasami potrzebujesz przyciąć obraz do określonego rozmiaru. Zmiana rozmiaru może nie być możliwa przy użyciu prostych narzędzi do przycinania. Jednak GIMP ułatwia zmianę rozmiaru obrazów do określonego rozmiaru - dowolnego rozmiaru.

Oto jak zacząć:

 1. Uruchom GIMP na swoim pulpicie.

 2. Kliknij „Plik”.

 3. Przejdź do „Otwórz” i wybierz obraz, który chcesz przyciąć.

 4. Wybierz obraz."

 5. Wybierz „Skaluj obraz”. Pojawi się nowe okno.

 6. W sekcji „Rozmiar obrazu” wstaw żądaną „Szerokość” i „Wysokość”.

 7. Wprowadź żądaną „Rozdzielczość”.

 8. Kliknij „Skaluj”.

Możesz zamienić proste krajobrazy w okładki Facebooka lub proste portrety w posty na Instagramie za pomocą narzędzi do skalowania GIMP.

Jak przyciąć nieregularny kształt obrazu w GIMP

Jeśli chcesz wyciąć unikalne lub nieregularne kształty obrazu, aby przedstawić swoją kreatywność i umiejętności artystyczne, GIMP oferuje fantastyczne narzędzie do wycinania nieregularnych kształtów obrazu. Aby rozpocząć, wszystko, co musisz zrobić, to:

 1. Otwórz obraz, który chcesz przyciąć.

 2. Przejdź do „Przybornika”.

 3. Kliknij „Ścieżki”.

 4. Swobodnie rysuj wokół obrazu, który chcesz wyciąć.

 5. Naciśnij enter."
 6. Przejdź do „Menu” i kliknij „Edytuj”.

 7. Wybierz „Kopiuj” i ponownie przejdź do „Menu”.

 8. Wybierz „Edytuj”.

 9. Wybierz „Wklej jako” i wklej zaznaczenie jako „Nowy obraz”.

Możesz zacząć dodawać nieregularne kształty do swojego portfolio artystycznego i wzmocnić swoją stronę na Instagramie o surrealistyczne kształty.

Przytnij, aby Twoje obrazy były pop

Kadrowanie obrazu pozwala zachować skupienie widza. Usuwa niepotrzebne przedmioty i detale, które inaczej podzieliłyby uwagę widza. Możesz także skalować i zmieniać rozmiar obrazu, aby dopasować go do specjalnych rozmiarów. Zmiana rozmiaru jest bardzo przydatna, gdy trzeba zmienić kwadratowy obraz na obraz poziomy. Podsumowując, GIMP to łatwe w obsłudze narzędzie do edycji grafiki, które umożliwia przycinanie i wyskakiwanie obrazu.

Jak często przycinasz obrazy? Czy wycinasz nieregularne kształty za pomocą funkcji przycinania? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.