Ile kosztuje wykonanie iPhone'a?

Obraz 1 z 2

Ile kosztuje wykonanie iPhone'a
iphone 5s

iPhone’y mają tendencję do wyższych cen, podobnie jak inne marki i modele, takie jak Samsung Galaxy S20 Ultra 5G wprowadzony na rynek 6 marca 2020 r., a Google Pixel 4 XL 24 października 2019 r. Koszt wykonania iPhone zależy od modelu, architektury, funkcji i baterii. Nie ma standardowej ceny za produkcję iPhone'ów, zwłaszcza że Apple musi negocjować koszty z dostawcami i producentami komponentów do telefonów.

W ciągu jednego roku Apple może poświęcić drogie/wysokiej jakości komponenty, podczas gdy w innym roku może wydać więcej, aby uzyskać lepszą niezawodność i wydajność. Na przykład poprzedni iPhone był wyposażony w wyświetlacz OLED. Wyświetlacz iPhone'a 11 został zredukowany do ekranu LED, aby zrekompensować niższą sprzedaż poprzednich modeli iPhone'a.

W przypadku procesorów, rezystorów, tranzystorów, płytek i konstrukcji korpusu liczby mogą być wszędzie. Ponadto iPhone'y (z tej samej serii modeli) różnią się stylem, a czasem funkcjonalnością.

iPhone 11 Pro jest wyposażony w baterię, która wytrzymuje do 5 razy więcej baterii niż iPhone X, a standardowy iPhone 11 mieści do 4 razy więcej. Oczywiście wydali więcej pieniędzy, aby poprawić żywotność baterii. Liczby pokazują również, że iPhone 11 Pro ma lepszą baterię niż iPhone 11, co nawiązuje do poprzedniego stwierdzenia o różnych kosztach dla różnych „serii modeli”.

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone'a 11?

Kiedy iphone 5s wyszedł, koszt wyniósł 198,70 USD za części i montaż, i wydaje się, że Apple wypchnął łódź nieco bardziej dzięki swoim poprzednim ulepszeniom. Według Czasu Apple iphone 6 kosztował około 200,10 $. ten iPhone 6s wszedł za 211,50 $, wg szacunków IHS Technology. ten iPhone 6s Plus został wyprodukowany za 236 USD.

Wszyscy wiemy, że producenci technologii prowadzą działalność, w której chcą zarabiać, więc nie powinno dziwić, że cena detaliczna smartfona jest pewna. Porównaj ceny detaliczne Apple iPhone 11 Pro Max z Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Kupując telefon Apple (z 256 GB pamięci), bez karty SIM i bez żadnych przecen w umowie lub przydziałów w wymianie, cena detaliczna wynosi 1249 USD.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (z 128 GB) kosztuje 1399,99 USD bez zniżki na wymianę lub usługodawcę. Koszty produkcji to mniej niż połowa, ale obie firmy muszą zrekompensować koszty marketingu, reklamy, badań, ubezpieczenia, pracy i nie tylko.

Wyprodukowanie Apple iPhone 11 Pro Max kosztuje 490,50 USD, na podstawie demontażu iPhone'a 11 i badań produkcyjnych TechInsights we współpracy z NBC News.

Tańszy ekran LED, w porównaniu z zeszłorocznym OLED, kosztuje 66,50 USD, podczas gdy konfiguracja z trzema kamerami kosztuje 73,50 USD. Co zaskakujące, bateria kosztuje zaledwie 10,50 USD, ale to szybko się sumuje na podstawie „za telefon”. Łączna cena pamięci, modemu i procesora to 159 USD, a wszystkie inne komponenty plus montaż sięgają 181 USD.

Prawo Moore'a

Dzięki prawu Moore'a koszty komponentów spadają z czasem, ale to nie znaczy, że spadają ceny detaliczne.

Następuje erozja kosztów, najbardziej zauważalna w przypadku dużych elementów, takich jak wyświetlacze i pamięć.

Pamięć flash NAND o pojemności 16 GB, która około 2012 r. kosztowała 15 USD, kosztuje teraz tylko ułamek tego, a nawet cztery lata temu! Te rodzaje erozji są przewidywalne. Koszty pamięci i wyświetlacza z czasem się zmniejszą.

„Te rodzaje produkcji są zgodne z prawem Moore'a — sprzęt staje się lepszy, proces staje się lepszy, wydajność poprawia się, a koszty spadają” — powiedział analityk iSuppli Wayne Lam w 2014 roku. BoM, proporcja kosztów pozostaje taka sama.”

„OEM telefonów komórkowych zwykle buduje się na niewypowiedzianym budżecie BoM. Jeśli sprzedają telefon za 600 dolarów, wiedzą, że przeznaczą dużo zasobów i kosztów na wyświetlacz, pamięć i procesory” – powiedział Wayne Lam. „To wiadro kosztów zwykle pozostaje na stałym poziomie, ponieważ [OEM] może z czasem zwiększyć koszty”.

Ekran, który w zeszłym roku kosztował 40 USD, pozostanie około 40 USD w następnym roku, ponieważ poprawiono jakość lub rozmiar. W ten sposób zwykle ewoluują koszty BoM”.

Pomimo prawa Moore'a, koszty technologii niekoniecznie spadają z każdą nową wersją, ponieważ producenci dodają części lepszej jakości lub nowe funkcje. BoM iPhone'a stale rósł: iPhone 3GS kosztował 179 USD, iPhone 4S 188 USD, a iPhone 5s 199 USD, według danych IHS iSuppli. Teraz masz iPhone'a 11 Pro Max, którego koszt produkcji wynosi 490,50 USD. To duży skok w wydatkach, ale technologia stale się rozwija i ewoluuje.

Jednak cenę niektórych elementów można zrekompensować poprzednim urządzeniem, co pomaga obniżyć koszty.

Na przykład producenci telefonów komórkowych mogą zastosować inżynierię jednego produktu w procesie produkcyjnym podobnego, późniejszego modelu.

Jednorazowe koszty inżynieryjne (NRE) są głównym powodem, dla którego tablety mogą być tańsze niż smartfony. „Komponenty są bardzo podobne”, zauważa Erensen. „Firmy wykorzystują projekty smartfonów i wykorzystują je do tworzenia tabletów — a nawet przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, takich jak iPod touch firmy Apple — przy użyciu tych samych elementów konstrukcyjnych”.

Spójrz na to wizualne porównanie kosztów z 2012 r. na Nexusie, Kindle Fire i iPadzie Air.

wojny na tablety

Analityk IDC, Chrystelle Labesque, stwierdziła: „Sprzedawcy przyjmują różne strategie podczas pozycjonowania swoich produktów. Oczywiste jest, że kiedy Google naciska na Nexusa, nie zarabia na sprzedaży urządzenia, ale na późniejszej sprzedaży treści. Stoi za tym model ekonomiczny, co oznacza, że ​​różni gracze zarabiają pieniądze w inny sposób.

Według Erensena z firmy Gartner model biznesowy to duży element układanki cenowej.

„Apple ma bardzo wysokie marże na iPhonie i to właśnie tam generuje duży zysk – potrzebuje, aby ceny pozostały wysokie”, zauważa. „Apple może to uzasadnić popytem, ​​marką i jakością produktu. Spójrz na Google i poprzednie urządzenia Nexus – próbowali zaprezentować Androida jako platformę i dostać się w jak największej liczbie rąk, ponieważ firma nie zarabiała i nadal nie zarabia na sprzęcie, ale na reklamach, wyszukiwarkach i usługi, które ostatecznie świadczy.

„Amazon to kolejny dobry przykład: prawie chce sprzedawać te urządzenia po kosztach, ponieważ wie, że gdy już znajdzie je w rękach konsumentów, użyje ich do zakupu treści – a nawet fizycznych towarów z Amazon”.

Na przykład Amazon Kindle Fire HD sprzedawał w sprzedaży detalicznej za 199 USD, ale BoM wyniósł 174 USD, pozostawiając firmie niewielką marżę, zwłaszcza po wydatkach na marketing i projektowanie.

W rzeczywistości koszty łączności dotyczą nie tylko sprzętu. „Musisz współpracować z organami normalizacyjnymi w różnych krajach, aby upewnić się, że urządzenie jest certyfikowane, a także współpracować z dostawcami usług i przejść przez wszystkie testy” – powiedział Erenson. „Kiedy dodasz ten element komórkowy, istnieje wiele dodatkowych kroków, które mogą się sumować, oprócz kosztów sprzętu”.

Jak widać, istnieje wiele czynników wpływających na cenę detaliczną iPhone'a i ile kosztuje wyprodukowanie iPhone'a. Dla większości ludzi różnica między kosztami produkcji a ostateczną ceną detaliczną jest zaskakująca, ale sprowadza się ona do znacznie więcej niż tylko kosztów komponentów.