CCTV za darmo

Przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe wydaje 311 funtów rocznie na elektronikę, według badań GfK, dając włamywaczom do wyboru 7,8 miliarda funtów na aparaty cyfrowe, konsole do gier i laptopy. A ponieważ folia bąbelkowa ledwo pękła od Bożego Narodzenia, możesz chcieć uważniej przyjrzeć się kosztownościom, które zachęcająco migoczą z okna frontowego pokoju.

CCTV za darmo

Alarmy antywłamaniowe i zamki do okien to rozsądny sposób ochrony domu przed intruzami, ale w tej funkcji pokażemy Ci, jak jeszcze bardziej wzmocnić swoje bezpieczeństwo – poprzez montaż systemu nadzoru domu za pomocą komputera.

Tradycyjne systemy nadzoru polegają na podłączeniu kamery CCTV bezpośrednio do telewizora lub nagrywaniu jej obrazu na VHS. Nie tylko będzie to kosztować pakiet, ale musisz albo stale oglądać telewizję, albo przewijać do przodu przez wiele godzin taśmy, aby sprawdzić, czy nie wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Korzystając z komputera, możesz pozostawić monitorowanie programowi, który powiadomi Cię, wysyłając wiadomość lub nawet migawkę na telefon komórkowy lub wysyłając wiadomość e-mail, jeśli coś się stanie.

Konfiguracja kamery domowej może zrobić więcej niż tylko obserwować intruzów. Może również zapewnić monitor śpiącemu dziecku w przedszkolu lub zobaczyć, kto jest przy drzwiach wejściowych, gdy pracujesz na górze. Bez względu na budżet — 20 funtów na kamerę internetową USB lub setki funtów na kamery CCTV lub IP — system bezpieczeństwa oparty na komputerze PC może ostrzegać Cię o wszelkich nieprzewidzianych sytuacjach, a także umożliwia śledzenie domu z komputera.

Podstawowa ochrona kamery internetowej

Najtańszą opcją do nadzoru jest kamera internetowa. Możesz go kupić za jedyne 10 funtów, ale jeśli chcesz wysokiej jakości obiektywu, który pomoże uchwycić szczegóły, takie jak twarze w oddali, będziesz musiał wydać co najmniej dwa razy więcej. Firmy Logitech i Hercules oferują kamery internetowe o rozdzielczości 1,3 megapiksela (takie jak Hercules Dualpix HD), które rejestrują znacznie więcej szczegółów.

Jednak bez oprogramowania wykrywającego ruch kamera internetowa jest w dużej mierze bezsilna jako urządzenie zabezpieczające. Niewiele jest wyposażonych w oprogramowanie do wykrywania ruchu; Logitech podjął decyzję o usunięciu tej przydatnej funkcji ze swojego oprogramowania rok temu.

Na szczęście możesz pobrać darmową aplikację Dorgem (z //sourceforge.net/projects/dorgem), która wykrywa ruch w jednej lub więcej kamer internetowych podłączonych do twojego komputera. Dorgem jest również elastyczny: może zapisać obraz do pliku na dysku twardym lub przesłać go na serwer FTP lub serwer WWW. Zapisanie pliku w zdalnej lokalizacji jest najlepsze, ponieważ stracisz wszystkie pliki zapisane na lokalnym dysku twardym, jeśli złodziej też się z tym ucieknie.

Jednym niewielkim ograniczeniem Dorgem jest brak opcji do ustawienia wykrywania ruchu – jest to proste pole wyboru włączania/wyłączania. Oznacza to, że nie można wyłączyć wykrywania w niektórych obszarach obrazu, które zawierają znany ruch – na przykład koty chodzące po podłodze. Nie można też regulować czułości czujnika ruchu, co oznacza, że ​​drzewa delikatnie kołyszące się na wietrze uruchomią alarm w taki sam sposób, jak włamywacz włamujący się przez tylne drzwi. Możesz dostosować czas między każdym sprawdzeniem ruchu, aby dysk nie był zaśmiecony tysiącami obrazów, ale będziesz mieć większą kontrolę, jeśli zapłacisz za oprogramowanie do wykrywania ruchu.

Domia Harmony CCTV Server (55 GBP bez VAT z www.simplyautomate.co.uk) będzie monitorować tyle kamer internetowych, ile może obsłużyć Twój komputer. Oprócz maskowania niektórych obszarów obrazu, których nie chcesz śledzić, może również nagrywać wideo po wykryciu ruchu. Minusem jest to, że konfiguracja jest trudna; musisz na przykład wybrać kodek wideo, którego ma używać oprogramowanie. Zalecamy zainstalowanie bezpłatnego kodeka DivX ze strony www.divx.com, ponieważ zmniejszy to rozmiary plików wideo. W przeciwieństwie do Dorgem, Harmony zapewnia protokół RTSP (Real Time Streaming Protocol), co oznacza, że ​​możesz mieć oko na to, co się dzieje, gdy jesteś poza domem. Harmony można również używać jako części bardziej zaawansowanego systemu obejmującego kamery CCTV (podłączone do karty przechwytywania wideo USB lub PCI) oraz kamery IP. Dedykowane kamery IP