Jak włączyć podgląd miniatur plików SVG w systemie Windows 10?

Jeśli musisz pracować z plikami SVG w systemie Windows, prawdopodobnie jesteś rozczarowany, ponieważ system Windows nie ma dla nich odpowiedniej obsługi. Jest to zaskakujące, ponieważ pliki SVG istnieją od 2001 roku.

Jak włączyć podgląd miniatur plików SVG w systemie Windows 10?

Mimo że domyślne przeglądarki obrazów systemu Windows, takie jak Windows Photo Viewer, nie mogą otwierać tych plików ani nie mogą ich edytować za pomocą programu Paint, istnieje rozwiązanie. Możesz pobrać rozszerzenie dla Eksploratora plików Windows, które pomoże Ci renderować na nim podgląd miniatur SVG.

W tym przewodniku dowiesz się, jak to zrobić, a także znajdziesz więcej wskazówek i porad.

Czym są obrazy SVG?

SVG to skrót od Scalable Vector Graphics. Mówiąc prościej, SVG to obraz wektorowy, a osoby pracujące jako projektanci stron internetowych, ilustratorzy, graficy czy inżynierowie oprogramowania znają je bardzo dobrze.

Jednak osoby, które nie są zaznajomione z tym typem pliku, mogą być zdezorientowane. Obrazy wektorowe są oparte na kodzie i są zbiorem kształtów, tekstu i kropek, które są matematyczne. Możesz je przesuwać i zmieniać ich rozmiar, a nie stracą ostrości ani jakości obrazu.

Inne rodzaje obrazów są rasteryzowane i składają się z pikseli i kropek. Można je przeglądać i edytować za pomocą przeglądarki fotografii systemu Windows i programu Paint. Niestety te aplikacje nie są przystosowane do pracy z obrazami wektorowymi.

Istnieje wiele aplikacji do tworzenia i edycji obrazów wektorowych, takich jak SVG-Edit, Vectr, Inkscape i Fatpaint. Jeśli chcesz tylko wyświetlić miniaturę SVG, możesz to zrobić za pomocą Eksploratora plików systemu Windows 10, ale będziesz potrzebować do tego dedykowanego rozszerzenia.

SVG

Konfiguracja rozszerzenia pliku SVG w systemie Windows 10

Rozszerzenie, które zamierzasz pobrać, to rozszerzenie powłoki, które działa jako narzędzie pomagające Eksploratorowi plików systemu Windows w renderowaniu miniatur SVG. Możesz wyszukać rozszerzenie ręcznie na stronie GitHub lub skorzystać z poniższych linków.

Oto link dla 32-bitowych użytkowników Windows 10 i link dla 64-bitowych użytkowników Windows. Nie martw się, przetestowaliśmy te linki i działają poprawnie i są wolne od wirusów. Wydawca rozszerzenia nie jest znanym gigantem technologicznym, więc system Windows może ostrzec Cię przed pobraniem tej zawartości.

Wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować rozszerzenie pliku SVG:

  1. Po pobraniu odpowiedniego pliku dla Twojej wersji systemu operacyjnego kliknij plik, aby go otworzyć. Kliknij Uruchom, a następnie Tak.
  2. Kliknij Dalej, aby kontynuować proces.
  3. Wybierz „Akceptuję umowę”, jeśli zgadzasz się z umową licencyjną i przejdź do Dalej.
  4. Wybierz folder instalacyjny za pomocą Przeglądaj lub pozostaw domyślną ścieżkę i kliknij Dalej.
  5. Na koniec możesz kliknąć Zainstaluj i poczekaj na zakończenie procesu. Z reguły nie powinno to zająć dużo czasu.

Jak korzystać z Eksploratora plików systemu Windows 10 do przeglądania i organizowania plików SVG

Gdy masz już uruchomione rozszerzenie pliku SVG, możesz je wypróbować. Otwórz folder, w którym masz pliki SVG, za pomocą Eksploratora plików systemu Windows. Upewnij się, że widok jest ustawiony na duże lub bardzo duże ikony.

miniatury SVG

Powinieneś zobaczyć miniatury plików SVG na ekranie. W miniaturze powinna znajdować się mniejsza miniatura oznaczająca aplikację, której używasz do otwierania plików rozszerzenia SVG. Pamiętaj, że nie możesz używać tego rozszerzenia do edycji plików SVG w systemie Windows 10.

W tym celu potrzebujesz wspomnianego wcześniej oprogramowania do edycji. Alternatywnie możesz przeglądać pliki z rozszerzeniem SVG za pomocą przeglądarki Internet Explorer lub innych przeglądarek internetowych. Jeśli nie chcesz już tego rozszerzenia, po prostu użyj Panelu sterowania i odinstaluj je.

zapowiedź

Pamiętaj, że to rozszerzenie Eksploratora plików Windows 10 dla plików SVG służy tylko do przeglądania miniatur i sortowania plików. Naprawdę nie możesz zrobić wiele więcej. Istnieją dedykowane programy, które mogą pomóc w edycji takich plików.

Czy znasz inny sposób wyświetlania miniatur SVG w systemie Windows 10? Jakiego oprogramowania używasz do tworzenia i edycji plików SVG? Podziel się wskazówkami w komentarzach poniżej.