Jak pobrać i zainstalować czcionki Google

Jeden zestaw czcionek, których można używać we wszystkich systemach operacyjnych, pochodzi od Google i są ich setki, jeśli nie tysiące. Oto jak pobrać i zainstalować czcionki Google. Bez względu na to, czy używasz macOS, Windows czy Linux, nie musisz ograniczać swoich czcionek dzięki kolejnej świetnej funkcji Google.

Jak pobrać i zainstalować czcionki Google

Jeśli piszesz esej, projektujesz nowy dokument lub rozwijasz witrynę internetową, wybór czcionki to znacznie więcej niż tylko wygląd. Czcionki stanowią część typografii, która jest po części sztuką, a po części nauką. Typografia może wpływać na czas spędzony na stronie, łatwość czytania dokumentu, a nawet sposób odbioru treści. Jeśli chcesz mieć nieco większą kontrolę nad tym, jak wyglądasz w dokumencie, musisz dokładnie rozważyć swoją czcionkę.

Witryna Google Fonts to ogromne repozytorium niemal uniwersalnych czcionek, które mogą być używane w różnych mediach i systemach. Nie jest to jedyny zbiór czcionek online, ale musi być jednym z najbardziej wszechstronnych. Czcionki Google służą przede wszystkim do projektowania witryn internetowych, ale jeśli chcesz, możesz ich również używać na swoim komputerze.

Znalezienie idealnej czcionki

Zanim przejdziemy do instalowania czcionek Google na różnych komputerach, najpierw musimy znaleźć czcionkę i ją pobrać. Istnieje szczególna metoda, której musisz użyć w witrynie Google Fonts, aby pobrać czcionki lokalnie. Ponieważ czcionki są przeznaczone głównie do użytku online, lokalne pobieranie nie jest najbardziej intuicyjne.

Otwórz witrynę Google Fonts

Przejdź do witryny Google Fonts.

Wybierz czcionkę, którą chcesz pobrać.

Wybierz, aby pobrać rodzinę (wszystkie style w tej czcionce) lub wybrać tylko jeden styl (kursywa, Pogrubiony, lub regularne) w tej rodzinie.

Wybierz „Pobierz rodzinę”

Jeśli chcesz zainstalować wiele czcionek, możesz użyć kroku 3, aby dodać partie do swojego wyboru i pobrać je wszystkie jednocześnie. Pamiętaj, aby nie pobierać i nie instalować zbyt wielu naraz, chyba że używasz menedżera czcionek, ponieważ może to spowolnić działanie komputera!

Jak zainstalować czcionki Google w systemie Windows 10

Instalowanie czcionek Google w systemie Windows 10 jest bardzo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać, rozpakować i zainstalować. Zachowaj ostrożność podczas pobierania czcionek, ponieważ zainstalowanie zbyt wielu czcionek może spowolnić działanie komputera. Jeśli zauważysz, że Twoje aplikacje zaczynają się zacinać lub ładowanie stron internetowych zajmuje trochę czasu, rozważ usunięcie niektórych z tych, które zainstalowałeś, ale raczej nie będą używane.

Aby zainstalować czcionki Google w systemie Windows 10:

 1. Pobierz plik czcionki na swój komputer.
 2. Rozpakuj ten plik w dowolnym miejscu.
 3. Znajdź plik, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Zainstaluj.

Istnieją trzy typy plików czcionek, których można używać w systemie Windows, TrueType (.ttf), OpenType (.otf) i PostScript (.ps). Kliknij prawym przyciskiem myszy odpowiedni plik, aby go zainstalować.

Jak zainstalować czcionki Google w systemie Mac OS

Mac OS ma tendencję do trzymania się kilku czcionek, ale może używać wielu typów czcionek, podobnie jak Windows. Proces też jest podobny. Mac obsługuje pliki TrueType „.ttf” i pliki OpenType „.otf”.

 1. Pobierz plik czcionki na komputer Mac.
 2. Rozpakuj gdzieś plik czcionki.
 3. Kliknij dwukrotnie plik .ttf lub .otf, aby otworzyć książkę czcionek.
 4. Wyświetl podgląd czcionki, aby upewnić się, że wygląda tak, jak chcesz.
 5. Wybierz opcję Zainstaluj w książce z czcionkami.

Album z czcionkami to nowa aplikacja, która umożliwia zarządzanie wszystkimi czcionkami na komputerze Mac. Możesz zarówno usuwać, jak i dodawać, więc gdy skończysz z nową czcionką lub jeśli Ci się nie spodoba, możesz ją usunąć z Książki czcionek.

Jak zainstalować czcionki Google w systemie Linux

Używam Ubuntu Linux, więc opiszę, jak zainstalować Google Fonts w Ubuntu. Dokonaj niezbędnych adaptacji według własnego uznania. Używam aplikacji Type Catcher, ponieważ jest bardzo polecana.

Otwórz terminal, a następnie:

 1. Wpisz „sudo apt-get install typecatcher”, aby pobrać najnowszą wersję Type Catcher.
 2. Uruchom łapacz typu.
 3. Nawiguj po Google Fonts w lewym okienku i znajdź ten, którego chcesz użyć. Wyświetli się podgląd w środkowym okienku, dzięki czemu można go zobaczyć bardziej szczegółowo. W razie potrzeby zmień rozmiar czcionki na górze.
 4. Wybierz opcję Zainstaluj u góry okna Type Catcher, aby zainstalować wybraną czcionkę.

Type Catcher może również odinstalować czcionki, jeśli chcesz zachować porządek w systemie operacyjnym. Po prostu załaduj i wybierz czcionkę, którą chcesz usunąć, a następnie naciśnij Odinstaluj.

Użyj menedżera czcionek, aby ułatwić życie

Menedżery czcionek to aplikacje zaprojektowane do utrzymywania porządku w bibliotekach czcionek i umożliwiające wybieranie czcionek w locie. Pierwotnie używane do projektowania graficznego i tworzenia stron internetowych, wkrótce znalazły uznanie wielu użytkowników komputerów. Załaduj, wybierz czcionkę i gotowe. Kiedy chcesz to zmienić, wybierz inną czcionkę i jesteś złoty.

FontBase jest szeroko stosowany ze względu na przyjazny dla użytkownika interfejs. Istnieją inne, które są równie dobre, więc rozejrzyj się i wybierz taki, który spełnia Twoje potrzeby. Działa również w systemach Windows, Mac i Linux.

Menadżerowie czcionek usuwają dużo pracy z typografii. Pobierają najnowsze czcionki, aktualizują się i mogą aktywować czcionki na bieżąco. Możesz eksperymentować z dowolną liczbą czcionek bez konieczności przedzierania się przez wielokrotne pobieranie i instalacje. Działa również z czcionkami Google, dlatego wspominam o tym tutaj.

Typografia to ogromny temat i ważny dla każdego, kto tworzy treści do konsumpcji zarówno w Internecie, jak i poza nim. Dobór czcionki jest integralną częścią typografii, dlatego należy przy tym wyborze zastosować należytą staranność. Czcionki Google mogą służyć przede wszystkim do pracy online, ale można ich używać również w treściach offline. Teraz wiesz, jak je zainstalować i używać niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Masz ulubioną czcionkę? Użyć czegoś innego niż Czcionki Google? Opowiedz nam o tym poniżej, jeśli tak!