Jak utworzyć serwer proxy (2021)

Serwery proxy są korzystne, ponieważ działają jako pośrednicy między komputerem a Internetem. Wysyłają w Twoim imieniu wnioski online, a następnie zwracają żądane informacje. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć serwer proxy, wiedz, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Jak utworzyć serwer proxy (2021)

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat serwerów proxy, ich zastosowań i instrukcji tworzenia serwera proxy. Pamiętaj, że ten artykuł zawiera instrukcje dotyczące tworzenia serwera proxy przy użyciu systemów operacyjnych Windows i Mac.

Serwery proxy 101

Co to jest serwer proxy? To mediator lub serwer zastępczy. Pozwala komputerowi łączyć się z Internetem przy użyciu innego adresu IP. Mówiąc prościej, serwery proxy dodają dodatkową warstwę prywatności do Twojej obecności w Internecie, a także mogą zaoszczędzić dużo przepustowości w niektórych sytuacjach.

Podczas korzystania z proxy ruch internetowy i pliki mogą zostać skompresowane, a wszystkie niepotrzebne części można odłożyć na bok (np. irytujące reklamy na stronach internetowych). Serwery proxy są bardzo przydatne dla firm z dużą liczbą pracowników w tej samej sieci bezprzewodowej, ponieważ mogą ułatwić ruch w zakresie przepustowości pojedynczego adresu.

Serwery proxy są również szybsze, ponieważ wyszukują wersje witryn z pamięci podręcznej bez pobierania innych niepotrzebnych plików. Serwery proxy można podzielić na dwie proste kategorie, prywatne i publiczne. Ogólnie rzecz biorąc, prywatne proxy są znacznie szybsze, ponieważ korzysta z nich mniej osób. Z tego samego powodu o wiele bezpieczniejsze są również prywatne proxy.

Pod względem prywatności i bezpieczeństwa, w porównaniu z usługą VPN, serwer proxy jest znacznie mniej skuteczny. Jeśli szukasz VPN, sprawdź NordVPN, to jedna z najszybszych i najbezpieczniejszych wirtualnych sieci prywatnych.

Zastosowania serwerów proxy

Serwery proxy są w większości konfigurowane przez szkoły, pracodawców i inne miejsca, w których wiele osób jest podłączonych do tej samej sieci. Serwery proxy dają właścicielom sieci lepszy wgląd i kontrolę nad tym, co się dzieje.

Aby na przykład korzystać z Internetu w szkole, musisz połączyć się ze szkolną siecią proxy. Serwery proxy są powodem, dla którego administratorzy sieci z łatwością blokują wiele stron internetowych. Ale co broni serwera proxy?

Cóż, to prawdopodobnie tylko podstawowa zapora ogniowa. W ten sposób strony są ograniczane i nic nie powinno przenikać do sieci. Jeśli wystąpią jakiekolwiek naruszenia zapory, możesz się założyć, że pochodzą one od złośliwego oprogramowania lub intruza do Twojej sieci.

Nie musisz być właścicielem firmy ani niczego innego, aby skonfigurować proxy. Możesz zainstalować go w swoim domu, jeśli masz wiele urządzeń i chcesz mieć lepszą kontrolę nad korzystaniem z Internetu w gospodarstwie domowym. Uwaga, spoiler, twoje dzieci nie będą cieszyć się serwerem proxy tak bardzo, jak ty!

Jak utworzyć serwer proxy w systemie Windows

Istnieją dwa podstawowe sposoby tworzenia serwera proxy na komputerze z systemem Windows. Jedna to zautomatyzowany skrypt, a druga to metoda ręczna. Zacznijmy od instrukcji korzystania ze skryptu:

 1. Na komputerze z systemem Windows uruchom Ustawienia (Start>Ustawienia).

 2. Kliknij opcję Sieć i Internet.

  ustawienia systemu Windows

 3. Kliknij Ustawienia proxy.

 4. Włącz opcję Użyj skryptu konfiguracji.

  automatyczna konfiguracja proxy

 5. Wprowadź adres skryptu, który otrzymałeś (przez pracodawcę, szkołę lub innego właściciela serwera) i wybierz Zapisz. Możesz wtedy wyjść z ustawień, a skrypt powinien zacząć działać natychmiast.

Odwrotnym sposobem jest ręczne tworzenie serwera proxy:

 1. Ponownie otwórz Ustawienia systemu Windows.

 2. Wybierz Opcje sieciowe i internetowe.

 3. Wybierz Proxy.

 4. Włącz opcję Użyj serwera proxy na karcie Ręczna konfiguracja proxy.

 5. Wprowadź adres IP w zakładce Adres, aw odpowiednim polu numer portu.

 6. Kiedy skończysz, Zapisz zmiany i wyjdź z tego menu.

  ręczna konfiguracja proxy

Jak utworzyć serwer proxy na komputerze Mac

Tworzenie serwera proxy na komputerach Mac również nie jest trudne. Oto jak to zrobić:

 1. Uruchom menu Preferencje systemowe.
 2. Wybierz kartę Sieć.
 3. Znajdź opcję Zaawansowane i wybierz ją.
 4. Następnie wybierz opcję Proxy. Tutaj możesz automatycznie skonfigurować serwer proxy, jeśli wybierzesz Automatyczne wykrywanie proxy, a Twój komputer skonfiguruje wszystko samodzielnie.
 5. Alternatywnie możesz to zrobić ręcznie. Następnie należy kliknąć na typ proxy, w odpowiednich polach wpisać jego port i adres (port jest tym mniejszym). Może być również konieczne wprowadzenie poświadczeń serwera proxy, jeśli serwer jest chroniony hasłem.
 6. Kiedy skończysz, kliknij OK, aby zapisać zmiany i utworzyć serwer proxy.

Zauważysz różne typy serwerów proxy. HTTP jest najpopularniejszym, ale nie jest zbyt bezpieczny, podczas gdy HTTPS jest bardziej stabilną wersją HTTP. Wreszcie SOCKS ma wiele zastosowań, m.in. jest doskonały do ​​torrentów, ale jest znacznie wolniejszy niż inne typy serwerów proxy.

Czy serwery proxy wystarczą?

Serwery proxy są przydatne, w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli Twoim głównym problemem jest bezpieczeństwo i prywatność w Internecie, lepszym wyborem jest korzystanie z usługi VPN. Mimo to serwery proxy są bardzo popularne i mają wiele zastosowań. Na przykład szkoły i miejsca pracy nie mogłyby bez nich funkcjonować.

Konfigurujesz publiczny czy osobisty serwer proxy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej i powiedz nam, czy jesteś zadowolony z wyników.