Jak wyłączyć konto administratora w systemie Windows 10?

Microsoft Windows przeszedł wiele zmian na przestrzeni lat, z których niektóre przyniosły więcej zmian niż inne. Najnowsze aktualizacje systemu Windows 10 są bardzo eleganckie i przyjazne dla użytkownika, ale dalekie od doskonałości. Niezależnie od używanej wersji systemu Windows 10 chcesz mieć pewność, że system jest regularnie aktualizowany, aby zapewnić szybkość i szybkość działania systemu Windows 10. System Windows 10 zawiera wbudowane konto administratora, które można włączyć lub wyłączyć. Zawiera dwa rodzaje kont użytkowników: standardowe i administratora. Czy wiesz, który z nich obsługuje Twój komputer? Łatwo się dowiedzieć.

Jak wyłączyć konto administratora w systemie Windows 10?

Włączanie/wyłączanie wbudowanego konta administratora w systemie Windows 10

Być może zastanawiasz się, do czego służy wbudowane konto administratora w systemie Windows 10? Prawdopodobieństwo, że będziesz musiał go użyć, jest bardzo małe. Wbudowane konto administratora jest już wyłączone po zakupie nowego komputera z preinstalowanym systemem Windows 10. To była praktyka firmy Microsoft od czasu systemu Windows Vista. Oto jak włączyć lub wyłączyć wbudowane konto administratora w systemie Windows 10:

 1. Przejdź do menu Start (lub naciśnij klawisz Windows + X) i wybierz „Zarządzanie komputerem”. Menu Start systemu Windows
 2. Następnie rozwiń do „Lokalni użytkownicy i grupy”, a następnie „Użytkownicy”.
 3. Wybierz „Administrator”, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.
 4. Odznacz „Konto jest wyłączone”, aby je włączyć. Lub zaznacz to, aby go wyłączyć.
 5. Kliknij „Zastosuj”, a następnie „OK”.

Notatka: W ten sposób włączasz / wyłączasz wbudowanego administratora w systemie Windows 10 Pro. Dzieje się tak, ponieważ Zarządzanie komputerem jest dostępne tylko w tej wersji systemu operacyjnego.

Jak wyłączyć konto administratora?

W systemie Windows 10 Home możesz skorzystać z instrukcji wiersza polecenia:

 1. Otwórz menu Start i wpisz „CMD” w pasku wyszukiwania, po prostu zacznij pisać i wybierz „Uruchom jako administrator” podczas otwierania wiersza polecenia. Wiersz polecenia
 2. Wpisz następujące polecenie i naciśnij Enter „administrator użytkownika sieci / aktywny: tak, aby go włączyć. wiersz polecenia - 1
 3. Wpisz „administrator użytkownika sieci / aktywny: nie”, aby go wyłączyć. wiersz polecenia - 2

Jeśli przypadkowo zablokowałeś sobie dostęp do swojego konta Microsoft, pomocne może być wbudowane konto administratora. Ale tylko wtedy, gdy już wcześniej upewniłeś się, że zostało włączone. W przeciwnym razie nie masz szczęścia. Głównym celem wbudowanego konta administratora jest dla producentów systemów OEM, którzy wprowadzają poprawki w systemie.

Windows 10

Konta użytkowników

Windows 10 ma dwa rodzaje kont użytkowników: Administrator i Standard. Z kontem Standard możesz wykonywać większość codziennych zadań, takich jak surfowanie po Internecie, uruchamianie programów, sprawdzanie poczty itp. Jeśli jednak chcesz wprowadzić znaczące zmiany w systemie, takie jak dodawanie nowego oprogramowania lub dodawanie i usuwanie innych kont użytkowników, musisz być Administratorem.

W środowiskach roboczych istnieje wiele standardowych kont użytkowników. Jeśli chodzi o komputer osobisty, najprawdopodobniej jesteś administratorem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakiego typu konta użytkownika używasz, wykonaj następujące czynności:

 1. Przejdź do menu Start i kliknij logo „Konto”, będzie to Twoja nazwa użytkownika. Menu Start systemu Windows - 2
 2. Wybierz „Zmień ustawienia konta”. Menu Start systemu Windows - 3
 3. Zobaczysz wyskakujące okienko i tam swoje imię i nazwisko. Pod spodem zobaczysz, czy jest napisane „Administrator” lub „Standardowy”. Strona informacji o użytkowniku systemu Windows 10

Jak usunąć konta użytkowników

Jeśli masz zbyt wiele kont użytkowników w systemie Windows 10, które nie są już używane lub chcesz ograniczyć komuś dostęp do komputera, możesz je usunąć. Pamiętaj tylko o kilku rzeczach:

 1. Aby to zrobić, musisz być zalogowany jako administrator.
 2. Nie możesz usunąć konta użytkownika, na którym jesteś aktualnie zalogowany.
 3. Upewnij się, że zawsze masz włączone jedno konto administratora, aby uniknąć niemożności wykonywania czynności wymagających administratora.

Oto jak usunąć konto użytkownika w systemie Windows 10:

 1. Przejdź do menu Start, a następnie wybierz Ustawienia. Menu Start systemu Windows
 2. Następnie wybierz „Konta” z opcji. Strona ustawień systemu Windows 10
 3. Następnie wybierz „Rodzina i inni użytkownicy”. Strona ustawień kont
 4. Wybierz konto użytkownika, które chcesz usunąć w sekcji „Inni użytkownicy”, a następnie wybierz „Usuń”.
 5. Zaakceptuj monit UAC (Kontrola konta użytkownika).
 6. Wybierz „Usuń konto i dane”, aby usunąć konto i dane, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Innym sposobem, aby to zrobić, jest usunięcie konta użytkownika w wierszu polecenia. Wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz wiersz polecenia, jak opisano powyżej. Wiersz polecenia
 2. Wpisz „użytkownik sieci”, a następnie naciśnij Enter, aby wyświetlić listę wszystkich użytkowników. Wiersz polecenia - 5
 3. Wpisz „użytkownik sieci „Konto użytkownika” / usuń”, a następnie ponownie naciśnij Enter. Zastąp „Konto użytkownika” nazwą konta, które chcesz usunąć. Wiersz polecenia — 6

Władza administracyjna

Jeśli nie jesteś ekspertem, prawdopodobnie nie wiesz zbyt wiele o tym, jak faktycznie działa Twój komputer lub jakie funkcje oferuje. Na szczęście system Windows 10 pozwala dostosować i uporządkować komputer tak, jak tego potrzebujesz. Ale są działania, które odbywają się w tle, o których nawet nie jesteś świadomy. Ale dobrze jest wiedzieć, że możesz zmieniać konta administracyjne, zarówno wbudowane, jak i konta użytkowników.

Czy kiedykolwiek wcześniej wyłączyłeś wbudowane konto administratora? A czy kiedykolwiek usunąłeś jakieś konta użytkowników w systemie Windows 10? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.