Recenzja Dell OptiPlex 745

1029 £ Cena w recenzji

Skromny biznesowy komputer stacjonarny jeszcze nigdy nie był tak dobry. Ponieważ wszyscy wielcy producenci wskakują na modę vPro, biuro wyposażone w wizję przyszłości Intela będzie pełne zadowolonych pracowników. A przynajmniej tak ma nadzieję. Chip Core 2 Duo oferuje ogromną wydajność dla wszystkich zadań wymagających dużej mocy, które według Intela będą wykonywać w przyszłości oświecone działy IT: komunikacja poza pasmem, wirtualizacja oraz uzyskiwanie dostępu lub aktualizowanie komputera PC, podczas gdy użytkownik nadal nad nim pracuje . Jednak w porównaniu z podstawowymi wymaganiami przeciętnego biura, zaawansowane funkcje vPro wyglądają na zdecydowanie przesadzone.

Recenzja Dell OptiPlex 745

OptiPlex 745 nie jest wyjątkiem. Sercem E6600 jest taktowanie rdzenia 2,4 GHz, co w naszych testach osiąga aż 1,36, częściowo dzięki 1 GB pamięci RAM 667 MHz. W codziennych zastosowaniach biznesowych oznacza to, że komputer OptiPlex ma nadmiar mocy, z której większość użytkowników raczej nie skorzysta. Jest wystarczająco wydajny, aby pracować przy edycji zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości, nie mówiąc już o e-mailach i dokumentach Word. Ale chociaż w większości przypadków jest to młot do złamania orzecha, jeśli potrzebujesz mocy, jest imponująca, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar obudowy.

Podwozie nosi znamiona doskonałego wzornictwa. Kwadratowe wymiary są mniej więcej wielkości przeciętnego pudełka po pizzy i jest wystarczająco smukłe, by żyć pod monitorem. Jest to również dobrze wychowany towarzysz komputera stacjonarnego – prawie cichy i dyskretny. Jednak po zdjęciu pokrywy jest trochę mniej imponujący niż na przykład NEC PowerMate ML460 Pro. Dysk twardy znajduje się bezpośrednio nad płytą główną i chociaż rzadko będziesz potrzebować dostępu do tej drugiej, systemowi brakuje czystej prostoty obudowy dysku twardego NEC na zawiasach.

Przynajmniej obudowa jest całkowicie beznarzędziowa, a części najbardziej narażone na awarię — dysk twardy i napęd optyczny — są najłatwiej dostępne. Sprawy pomaga napęd optyczny w stylu notebooka, który zajmuje znacznie mniej miejsca niż normalna część komputera stacjonarnego. A ponieważ na płycie nie ma równoległego ATA, wewnętrzne kable do transmisji danych są mniejszymi wariantami SATA – pamiętaj tylko o kosztach zakupu części zamiennych. Pamięć RAM jest instalowana na dwóch jednostronnych modułach DIMM, a płyta główna ma dwa zapasowe gniazda na późniejsze aktualizacje.

Nic dziwnego, że w przypadku tak kompaktowego systemu OptiPlex nie ma możliwości rozbudowy. Jeśli możesz zaopatrzyć się w karty o połowie wysokości, będziesz mógł zainstalować oddzielną kartę graficzną (chociaż Intel GMA 3000 jest doskonale przystosowany do wszystkiego, co jest w grach 3D) i kartę PCI. W przeciwieństwie do niektórych małych systemów, nie ma możliwości poziomej instalacji kart rozszerzeń o pełnej wysokości.

Ale podstawowe specyfikacje OptiPlex są wystarczająco dobre dla przewidywalnego okresu eksploatacji systemu. Dysk twardy to jednostka Western Digital o pojemności 160 GB i jeśli system nie będzie rutynowo używany do tworzenia multimediów, prawdopodobnie nie będzie wymagał wymiany, chyba że się zepsuje. Napęd DVD jest ponownie hojny, zdolny do zapisywania na wszystkich rodzajach płyt DVD z wyjątkiem DVD-RAM.

BIOS ma kilka funkcji, które pokochają administratorzy. Wszystkie lub niektóre porty USB można wyłączyć, eliminując wszelkie obawy związane z wymiennymi urządzeniami pamięci masowej, zapewniając wygodny sposób wycieku danych poza biuro. Dostępny jest również układ TPM (Trusted Platform Module) do szyfrowania na poziomie sprzętowym. Jest on domyślnie wyłączony i wymaga pewnej konfiguracji, aby rozpocząć, ale dostarczone Centrum Bezpieczeństwa Ambasady będzie w zasięgu każdego doświadczonego technika IT.