Jak usunąć piksel Facebooka

Facebook to jedna z największych firm w internecie. Wygląda na to, że żadna afera i inne problematyczne elementy firmy nigdy nie sprawią im wielu problemów. Chociaż możesz myśleć o Facebooku jako o sieci społecznościowej, jest on również jedną z największych firm reklamowych XXI wieku.

Jak usunąć piksel Facebooka

Za każdym razem, gdy przeglądasz Facebooka lub Instagram, reklamy partnerów reklamowych Facebooka kierują do Ciebie treści. Kierowanie reklam stało się tak precyzyjne, że większość ludzi zakłada, pół żartem, że Facebook podsłuchuje ich rozmowy za pomocą mikrofonów w ich telefonach i tabletach, gdy są podłączone do sieci – to przerażające, Czarne lustro-esque myśl. Na szczęście istnieje znacznie prostsze wyjaśnienie, w jaki sposób Facebook może tak precyzyjnie kierować reklamy: Facebook używa pikseli śledzących.

Jeśli chcesz usunąć piksel śledzący Facebooka ze swojej witryny, prawdopodobnie jesteś właścicielem lub operatorem witryny, który reklamował się na Facebooku. Możesz zmienić swoją strategię marketingową na taką, która nie obejmuje reklam na Facebooku, ale niestety Facebook utrudnia usuwanie pikseli śledzących. Ten artykuł pomoże Ci rozwiązać ten problem.

Jeśli jesteś zwykłym konsumentem Facebooka, który niedawno dowiedział się o pikselach na Facebooku i chcesz pozbyć się śledzenia danych przeglądania, możesz również znaleźć się między młotem a kowadłem.

Przyjrzyjmy się jednak, co robi piksel śledzący Facebooka, co możesz zrobić, aby go obejść, czy naprawdę możesz usunąć piksel i jak możesz chronić swoją prywatność, unikając śledzenia przez Facebook.

Jak usunąć piksel Facebooka | www.alphr.com

Czym jest piksel Facebooka?

Jeśli nie pracujesz w świecie reklamy, zobaczenie „piksela” obok „Facebooka” w zdaniu prawdopodobnie niewiele dla Ciebie znaczy. Dla wielu słowo „piksel” kojarzy się z linią telefoniczną Google, a może dokładniej, z ich doskonałymi aparatami, od których są nazwane.

Być może myślisz o pikselach na ekranie, na którym właśnie to czytasz, z których miliony składają się na obrazy i filmy, które codziennie oglądamy online. To, o czym prawdopodobnie nie myślisz, to piksel jako informacja zaprojektowana przez Facebooka, aby zapewnić Ci ulepszone ukierunkowane reklamy, co, szczerze mówiąc, może być nieco kontrowersyjne w jego ogólnym użyciu. To powiedziawszy, wielu reklamodawców uważa to za bardzo korzystne, a niektórzy konsumenci lubią oglądać reklamy oparte na ich zainteresowaniach.

Zasadniczo Facebook Tracking Pixel to narzędzie analityczne, fragment kodu przeznaczony do umieszczenia w witrynie w celu śledzenia użytkowników podczas korzystania z witryny z włączonym pikselem. Jak podaje Facebook na swojej witrynie z pikselami, narzędzie jest uruchamiane, gdy ktoś odwiedza witrynę i wykonuje działanie. Piksel automatycznie zgłasza akcję, informując właściciela witryny, że ktoś korzystał z jego witryny po obejrzeniu reklamy na Facebooku.

Piksel śledzący umożliwia również ponowne dotarcie do klienta za pomocą niestandardowego narzędzia odbiorców podczas konfigurowania nowej kampanii reklamowej. Teoretycznie piksel to jeden z wielu sposobów, w jaki Facebook umożliwia reklamodawcom dowolnej wielkości lepsze dostarczanie reklam osobom, które są bardziej skłonne do ich kliknięcia. Konsument czerpie korzyści, widząc reklamy skierowane do jego zainteresowań, ale kosztem prywatności w Internecie.

Jeśli chodzi o kod, piksel wykorzystuje JavaScript, aby dodać piksel bezpośrednio do nagłówka strony internetowej. Kod JavaScript może mieć dowolny rozmiar i jest powiązany z obrazem 1×1 pikseli, który właściciel witryny może umieścić bezpośrednio w otworze tag swojej witryny. Tak więc zasadniczo piksel Facebooka jest kombinacją bardzo, bardzo małego pliku obrazu i fragmentu kodu JavaScript.

Jak działa piksel Facebooka?

Mając na uwadze te wzniosłe cele, jak działa piksel Facebooka? JavaScript jest dodawany do każdej strony internetowej i może identyfikować, kiedy ktoś trafia na Twoją stronę internetową, jego adres IP, lokalizację, informacje o przeglądarce, używane urządzenie i inne informacje identyfikujące, które mogą być wykorzystane do kierowania reklam. Choć może to zabrzmieć nieco przerażająco, śledzenie i raportowanie są obecnie rutyną. Google Analytics i inne usługi analityczne robią coś podobnego.

Po załadowaniu strony JavaScript uruchamia się, a piksel Facebooka zgłasza się z powrotem, tworząc dziennik wraz z unikalnym identyfikatorem. Następnie możesz uzyskać dostęp do anonimowych danych ze wszystkich swoich raportów pikselowych w Facebook Business Manager.

Możesz wtedy zobaczyć, gdzie mieszkają Twoi czytelnicy, jakich urządzeń używają, jakich przeglądarek używają, jak długo byli w Twojej witrynie i jakie strony odwiedzali, gdy tam byli. Możesz wykorzystać te informacje, aby zoptymalizować strony pod kątem określonych regionów geograficznych, na komórki, na komputery, remarketing dla odwiedzających lub cokolwiek potrzebujesz.

Najwyraźniej istnieje stroma krzywa uczenia się wdrażania piksela Facebooka. Istnieje również sporo próśb o informacje, jak usunąć piksel Facebooka od użytkowników, którzy popełnili błąd lub nie chcą go już na stronie.

Usuń kod piksela Facebooka | www.alphr.com

Jak usunąć piksel Facebooka

Niestety, istnieje kilka poważnych problemów, jeśli chodzi o usuwanie piksela Facebooka z Twojej witryny. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, Facebook bardzo utrudnia usunięcie ich z twojego życia, w tym usuwanie danych pikseli Facebooka. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie możesz usunąć piksela z danymi na Twój temat; na przykład, jeśli jesteś normalnym konsumentem na Facebooku, a nie menedżerem biznesowym, nie będziesz w stanie „usunąć” pikseli, które Facebook tworzy dla swoich reklamodawców.

Poza wyświetlaniem większej liczby reklam na podstawie tego, co klikasz, piksel jest naprawdę poza kontrolą użytkowników końcowych, chyba że używasz blokowania reklam i wyłączasz śledzenie w witrynach w celu ochrony prywatności i zwiększenia szans, że nie będziesz reklamowane (jednak jeśli martwisz się o prywatność jako użytkownika końcowego, bycie na Facebooku może być złym miejscem do spędzania czasu). Czy jesteś gotowy, aby usunąć piksel Facebooka?

Jak usunąć piksel Facebooka | www.alphr.com

Jako właściciel witryny usunięcie piksela z witryny jest tak proste, jak usunięcie kodu z witryny. Facebook umożliwia skonfigurowanie piksela za pomocą ręcznej integracji kodu lub wstrzyknięcia kodu do witryny za pośrednictwem usług takich jak Wix, Squarespace i innych znanych witryn internetowych. Ponieważ piksel to po prostu fragment kodu zaimplementowany w Twojej witrynie, możesz go usunąć z witryny, usuwając kod zaimplementowany w nagłówku.

Jeśli użyłeś metody wstrzykiwania do umieszczenia kodu w swojej witrynie, możliwe jest również usunięcie kodu za pomocą tego narzędzia. Przewodnik Facebooka wykorzystuje Squarespace jako przewodnik referencyjny do usuwania piksela z wstrzykniętego kodu, ale powinien być podobny dla większości projektantów witryn internetowych.

Jak usunąć piksel Facebooka | www.alphr.com

Oczywiście główną wadą jest to, że witryna tak naprawdę nie usuwa piksela z narzędzia biznesowego Facebooka, nawet po usunięciu piksela z witryny. Jednak to, co robi, to usuwanie możliwości aktywacji piksela i śledzenia wszystkich klientów, którzy odwiedzają Twoją witrynę. Chociaż nie jest to to samo, co całkowite usunięcie informacji, piksel powinien znajdować się na koncie firmowym, nieużywany i nie może śledzić żadnych dodatkowych danych w imieniu Twojej witryny i reklam.

Jak uniknąć śledzenia przez Facebooka i inne witryny?

Jeśli nie jesteś twórcą strony internetowej, ale osobą dbającą o prywatność, która obawia się, że zostanie śledzona bez Twojej wiedzy przez Facebooka, niewiele możesz zrobić, próbując uniknąć śledzenia online przez Facebooka.

Na szczęście, korzystając z rozszerzeń i innych narzędzi zaprojektowanych dla przeglądarek takich jak Chrome, możesz wykonać kilka kroków, których możesz uniknąć, aby upewnić się, że jesteś jak najmniej śledzony. Oto kilka wskazówek, jak unikać okropnego piksela i dbać o swoją prywatność w Internecie:

Jak usunąć piksel Facebooka | www.alphr.com

    • Spójrz na swoje preferencje reklam: Facebook umożliwia dostosowanie niektórych preferencji reklam w przeglądarce i dobrym pomysłem jest użycie tego narzędzia, aby upewnić się, że unikasz śledzenia w jak największym stopniu. Oczywiście dostosowujesz swoje preferencje śledzenia, nadal żyjąc w świecie Facebooka, więc ważne jest, aby upewnić się, że rozumiesz, że nadal istnieje duża szansa, że ​​Twoje konto na Facebooku będzie nadal śledzić większość Twoich informacji, bez względu na to, jak bardzo starasz się, aby były prywatne .
    • Użyj narzędzia do blokowania reklam, które działa także jako bloker skryptów: uBlock Origin to świetny program do blokowania reklam z wielu, wielu powodów, ale także służy do blokowania niektórych skryptów odwiedzanych witryn, dzięki czemu nie musisz już sobie z nimi radzić. Inne narzędzia, takie jak PrivacyBadger i NoScript, robią podobne rzeczy podczas blokowania witrynom śledzenia plików cookie i innych narzędzi reklamowych online.
    • Zrezygnuj ze śledzenia: link do USA, aby to zrobić, znajduje się tutaj; w przypadku osób z innych krajów większość wyszukiwarek ujawni, jaka jest Twoja zdolność do rezygnacji ze śledzenia w zależności od Twojej lokalizacji. Na przykład Europa ma tutaj usługę dla wszystkich swoich krajów.
    • Usuń Facebooka: Posłuchaj, to jest dość oczywiste, ale jeśli martwisz się konsekwencjami dla prywatności śledzenia konta przez Facebooka za pośrednictwem usługi pikseli, najprostszym sposobem na naprawienie tej sytuacji jest usunięcie konta na Facebooku w celu usunięcia ich witryny z twojego życia. Jeśli nie mogą cię śledzić, nie masz się czym martwić.

***

Jak wiele innych rzeczy, Facebook wykonał fantastyczną robotę, infekując całą sieć i utrudniając ucieczkę z mega-sieci społecznościowej, ale za pomocą kilku kroków możesz uciec od piksela i żyć dość prywatnym życiem.

Jeśli chcesz wyłączyć piksel, który zbudowałeś na swoim koncie biznesowym za pośrednictwem Facebooka, poza usunięciem go ze swojej witryny, prawdopodobnie całkowite usunięcie go będzie trudnym zadaniem. Mimo to, wyłączając piksel i pozostawiając go bez celu lub operacji, możesz upewnić się, że zarówno Twoi obserwatorzy, jak i Ty jesteś chroniony przed procesami śledzenia Facebooka, zapewniając pewną ochronę prywatności.

Jeśli uznasz ten artykuł za przydatny, możesz polubić inne artykuły TechJunkie na temat prywatności, w tym Najlepsze wyszukiwarki, które szanują Twoją prywatność – kwiecień 2019 r. i 6 najlepszych narzędzi do ochrony prywatności, które powinieneś mieć na swoim Macu. I sprawdź artykuły TechJunkie o Facebooku, w tym Jak kierować reklamy do fanów innych stron za pomocą reklam na Facebooku.

Próbowałeś pozbyć się Piksela Facebooka? Jak poszło? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej!