Jak usunąć pełny katalog wraz z plikami w systemie Linux?

Linux Command Line to potężne narzędzie, które pozwala robić wiele rzeczy szybciej i łatwiej niż przez GUI. Jedną z jego podstawowych funkcji jest tworzenie i usuwanie plików i folderów, chociaż w tym artykule będziemy trzymać się usuwania folderów.

Jak usunąć pełny katalog wraz z plikami w systemie Linux?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać poleceń „rm” i „rmdir”, aby pozbyć się folderów, podfolderów i plików, których już nie potrzebujesz.

Użyj „rm”, aby usunąć katalogi

Istnieje wiele poleceń, których możesz użyć do usunięcia katalogu. Wybór powinien zależeć od tego, co chcesz zrobić i jak chcesz to zrobić. Linia poleceń Linuksa jest pod tym względem bardzo elastyczna, może nawet bardziej niż jej odpowiedniki w systemach Windows i Mac.

Warto zauważyć, że Linux nie rozróżnia folderów i plików, tak jak robią to systemy operacyjne Mac i Windows. Zamiast tego traktuje foldery jako grupy plików. W tej sekcji przyjrzymy się komendzie rm. Zacznijmy.

Użyj „rm”, aby usunąć katalogi

rm –d nazwakatalogu

Powyższe polecenie pozwoli ci tylko usunąć pojedynczy, pusty katalog. Jest to najbardziej podstawowe polecenie do usuwania/usuwania folderów.

rm –d nazwakatalogu1 nazwakatalogu2

Przedstawione powyżej polecenie spowoduje usunięcie wielu folderów. Haczyk polega na tym, że podobnie jak w poprzednim, wszystkie muszą być puste. Jeśli zdarzy się, że pierwszy nazwany folder nie jest pusty, wiersz poleceń nie będzie próbował usunąć innych folderów. Po prostu się zatrzyma, bez wyświetlania komunikatu o błędzie.

rm –r nazwakatalogu1 nazwakatalogu2

Powyższe polecenie usunie wszystkie określone foldery, ich podfoldery i znajdujące się w nich pliki. Jest to możliwe dzięki opcji „-r”, która zastępuje „-d” z poprzedniego polecenia. W wierszu poleceń Linuksa „-r” oznacza rekurencyjny. Może być używany samodzielnie i łączony z innymi opcjami.

rm –rf nazwakatalogu

Po wykonaniu polecenia „rm –r”, wiersz poleceń systemu Linux poprosi o pozwolenie na usunięcie wszelkich podfolderów i plików chronionych przed zapisem. Jeśli jednak zamiast tego wpiszesz „rm –rf”, nie pojawi się monit. Litera „f” oznacza „siłę”.

Powinieneś zachować ostrożność podczas usuwania folderów i plików za pomocą polecenia „rm –rf”, ponieważ możesz utracić ważne dane lub uszkodzić system operacyjny. Pliki i foldery systemowe można łatwiej usunąć w systemie Linux niż w systemie Windows lub Mac.

drzewo instalacji sudo apt-get

Aby lepiej zrozumieć, co zamierzasz usunąć, powinieneś zainstalować pakiet drzewa za pomocą narzędzia apt-get. Działa to dla Ubuntu i reszty rodziny Debiana. Jeśli korzystasz z innej dystrybucji, użyj jej własnego narzędzia do zarządzania pakietami. Po wykonaniu powyższego polecenia wiersz poleceń wyświetli folder i strukturę plików folderu, w którym się znajdujesz. W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, czy istnieją jakieś pliki lub podfoldery, które powinny pozostać nienaruszone.

ścieżka drzewa/do/twojego/katalogu

Przedstawione powyżej polecenie pozwoli ci zobaczyć strukturę innego folderu w twoim systemie Linux.

Zaawansowane polecenia

Istnieją inne odmiany polecenia „rm”, takie jak „–no-preserve-root”, „–preserve-root”, „–one-file-system” i inne. Są one jednak przeznaczone dla doświadczonych użytkowników wiersza poleceń. Jeśli popełnisz błąd z jednym z nich, możesz usunąć część lub nawet wszystkie pliki systemowe na swoim komputerze. Ze względu na ich skomplikowaną naturę zachowamy je na kolejny samouczek dotyczący wiersza poleceń.

Użyj rmdir, aby usunąć katalogi

Do usuwania folderów można również użyć zestawu poleceń rmdir. Jednak polecenia rmdir mogą zająć się tylko pustymi folderami i nie mogą usuwać plików zawartych w folderach oznaczonych do usunięcia. Istnieje kilka przydatnych poleceń rmdir i przyjrzymy się im w tej sekcji.

Użyj rmdir, aby usunąć katalogi

Możesz jednak oszukać wiersz poleceń, aby usunąć niepusty folder z opcją nadrzędną, ale o tym trochę później.

rmdir nazwakatalogu

Jest to najbardziej podstawowe polecenie „rmdir”. Spowoduje to usunięcie pustego katalogu znajdującego się w katalogu w Twojej bieżącej lokalizacji. Na przykład, jeśli twoja bieżąca lokalizacja to pulpit i masz w nim pusty "Nowy folder", to polecenie "rmdir" zajmie się tym.

rmdir nazwakatalogu1 nazwakatalogu2

Jeśli masz wiele folderów, które chcesz usunąć, możesz użyć powyższej odmiany polecenia „rmdir”. Wszystkie określone foldery (katalogi) zostaną usunięte, ale muszą być zawarte w katalogu, w którym aktualnie się znajdujesz. Aby usunąć katalogi w innym miejscu, zapoznaj się z następnym poleceniem.

rmdir /ścieżka/do/twojego/katalogu

Linia poleceń systemu Linux umożliwia usunięcie dowolnego katalogu z bieżącej lokalizacji, gdziekolwiek się znajduje. Aby to zrobić, musisz podać pełną ścieżkę do katalogu lub katalogów, których chcesz się pozbyć.

W przypadku próby usunięcia folderu zawierającego podfoldery i/lub pliki, wiersz poleceń wyświetli komunikat o błędzie: Katalog nie jest pusty. Nie trzeba dodawać, że nie usunie określonego folderu.

W przypadku, gdy określiłeś trzy foldery, a pierwszy okazał się nie być pusty, wiersz poleceń przestanie przetwarzać twoje polecenie, gdy tylko zostanie uruchomione w pierwszym folderze. Otrzymasz ten sam komunikat o błędzie, co w poprzednim przypadku, a wiersz poleceń nie będzie próbował usunąć innych folderów z listy.

Możesz temu zaradzić, dodając następującą opcję: –ignore-fail-on-non-empty. Zmusi to wiersz poleceń do kontynuowania wykonywania polecenia, nawet jeśli napotka niepuste foldery. Polecenie może wyglądać mniej więcej tak: rmdir –ignore-fail-in-non-pusty NowyFolder1 NowyFolder2 NowyFolder3.

rmdir –p nazwakatalogu1 nazwakatalogu2

Powyższe polecenie może pomóc w nakłonieniu Linuksa do usunięcia niepustego folderu. Używa opcji „-p”, znanej również jako opcja „rodzic”. Oto jak to działa.

Załóżmy, że masz w nim folder o nazwie Pics i folder o nazwie ColorPics. Załóżmy, że ten ostatni jest pusty i jest jedynym elementem w folderze Pics. Po wykonaniu polecenia „rmdir –p ColorPics Pics” wiersz poleceń usunie folder ColorPics, ponieważ nic w nim nie ma. Następnie sprawdzi stan folderu Pics, ustali, że również jest pusty i usunie go.

Poznaj moc linii poleceń

Wiersz poleceń pozwala robić wiele rzeczy w systemie Linux. Bądź ostrożny, jeśli nie masz dużego doświadczenia, ponieważ łatwiej jest uszkodzić system na Linuksie niż na Windowsie i Macu.

Czy używałeś już wiersza poleceń do usuwania folderów i plików? Jakich poleceń użyłeś? Jeśli uważasz, że przegapiliśmy kilka dobrych opcji, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.