Jak przeciągnąć formułę bez zmiany w Arkuszach Google

Wszyscy użytkownicy programu Excel/Arkuszy Google wiedzą, jak potężne są te platformy arkuszy kalkulacyjnych. To nie tylko aplikacje stołowe, które pomagają zapisywać rzeczy i je prezentować. Wręcz przeciwnie, Arkusze kalkulacyjne Google umożliwiają tworzenie własnych formuł i automatyczne stosowanie ich do określonych wierszy, kolumn lub komórek.

Jak przeciągnąć formułę bez zmiany w Arkuszach Google

Ale co, jeśli chcesz po prostu skopiować fragment danych do komórki, która została zaprogramowana do korzystania z określonej formuły? A jeśli chcesz wkleić informacje w zwykły sposób?

Kopiowanie formuł Arkuszy Google bez zmiany odniesień

Gdy pracujesz w programie Excel lub Arkuszach Google, zauważysz, że formuły w większości nie występują samodzielnie. Zazwyczaj wpisujesz formułę w komórce, a następnie kopiujesz tę samą formułę do innych komórek (zwykle w tym samym wierszu/kolumnie). Ma to sens, ponieważ prawdopodobnie wykonujesz obliczenia dotyczące tej samej rzeczy, ale w różnych przypadkach (na przykład dni, tygodnie itp.)

Jeśli formuła zawiera względne odwołania do komórek, tj. bez znaku „$”, Arkusze Google dostosują komórki. Zmieni je tak, aby każda z formuł operowała na danych w odpowiedniej kolumnie/wierszu. Zwykle jest to zgodne z typowymi potrzebami Arkuszy Google. Jednak w niektórych przypadkach możesz chcieć skopiować dokładny wersję formuły bez zmiany odwołań do komórek.

arkusze google

Kopiowanie komórki

Jeśli wybierzesz konkretną komórkę, skopiujesz ją i wkleisz do innych komórek, odniesienia ulegną zmianie. Tak właśnie działają Excel i Arkusze Google. Istnieje jednak sposób na skopiowanie/przeniesienie formuły z pojedynczej komórki bez zmiany odwołań.

Jeśli wybierzesz komórkę, naciśnij Ctrl + C, wybierz inną komórkę, a następnie wklej za pomocą Ctrl + V, odniesienia mogą ulec zmianie. Jeśli jednak skopiujesz dokładne wartości komórki, robisz właśnie to – kopiujesz dokładne wartości, a nie referencje. Oto jak to się robi.

Wybierz komórkę, tylko tym razem kliknij ją dwukrotnie. Spowoduje to wyświetlenie trybu edycji komórki. Teraz wybierz zawartość komórki, klikając lewym przyciskiem myszy i przeciągając wskaźnik po zaznaczeniu (tak jak zaznaczasz dowolny tekst w Dokumentach Google). Następnie naciśnij Ctrl + C skopiować zawartość. Teraz pomyślnie skopiowałeś dosłowny zawartość danej komórki. Na koniec po prostu wybierz komórkę, do której chcesz wkleić zawartość, i naciśnij Ctrl + V.

Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli chcesz przenieść komórkę zamiast ją kopiować, użyj Ctrl + X (wytnij) polecenie.

Kopiowanie zakresu formuł

Oczywiście nie musisz kopiować/przenosić komórek pojedynczo. W większości przypadków będziesz przenosić zakres komórek, zamiast kopiować/przenosić komórkę pojedynczo. Jeśli Twoim celem jest przenoszenie wielu formuł na raz, możesz to zrobić na kilka sposobów.

1. Bezwzględne/mieszane odniesienia do komórek

Załóżmy, że chcesz utworzyć dokładne kopie formuł, które mają względne odwołania do komórek. Najlepszym sposobem, aby przejść tutaj, byłaby zmiana odwołań na odwołania bezwzględne (dodanie znaku „$” przed każdym elementem formuły). To zasadniczo naprawi odwołanie w danej komórce. Oznacza to, że komórka pozostanie statyczna, niezależnie od tego, gdzie przeniesiesz formułę.

Aby zablokować kolumnę lub wiersz, będziesz musiał skorzystać z mieszanych odwołań do komórek. To zablokuje całą kolumnę/wiersz.

Aby zmienić odwołanie względne na odwołanie mieszane, wystarczy umieścić znak „$” przed literą kolumny lub numerem wiersza. Teraz bez względu na to, gdzie przeniesiesz formułę, kolumna zostanie przypisana do konkretnej kolumny, którą oznaczysz znakiem dolara.

2. Korzystanie z edytora tekstu

Tak, może to zabrzmieć nieco „archatycznie”, ale czasami wskazane jest uciekanie się do prostych narzędzi, takich jak Notatnik. Zacznij od wejścia w tryb widoku formuły, naciskając Ctrl + `. Teraz, używając klawisz kontrolny klawisz na klawiaturze, zaznacz każdą komórkę z formułami, które chcesz przenieść lub skopiować / wkleić. Po wybraniu wszystkiego skopiuj je / wytnij.

Otwórz preferowaną aplikację do edycji tekstu i wklej do niej formuły. Upewnij się, że dokonałeś jakiejś zmiany w formule, może to być tak proste, jak dodanie gdzieś spacji. Nie umieszczaj na nim żadnej innej postaci. Teraz użyj Ctrl + A polecenie, aby podświetlić całą wklejoną zawartość, a następnie skopiuj ją za pomocą Ctrl + C lub klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Kopiuj. Możesz także wyciąć zawartość.

Wróć do swojego Arkusza Google. Wybierz lewą górną komórkę (w której chcesz wkleić formuły) i wklej skopiowaną zawartość. Na koniec usuń widok formuły, naciskając ponownie Ctrl + `.

Wskazówka dla profesjonalistów: Pamiętaj, że możesz wkleić formuły tylko do arkusza, z którego zostały skopiowane. Dzieje się tak, ponieważ odniesienia zawierają nazwę arkusza. Wklej skopiowaną zawartość do dowolnego innego losowego arkusza, a otrzymasz zepsute formuły.

3. Korzystanie z funkcji Znajdź i zamień

Jeśli chcesz skopiować cały zakres formuł w Arkuszach Google, ale nie chcesz zmieniać ich odniesień, funkcja Znajdź i zamień jest tutaj najlepszym sprzymierzeńcem.

Aby wejść do funkcji, naciśnij Ctrl + Hlub przejdź do Edytować wpis w górnym menu i przejdź do Znajdź i zamień.

Teraz w Znajdować pole, wpisz „=”. w Zamienić pole, wpisz „”. Wybierać "Szukaj także w formułach”, spowoduje to przekształcenie wszystkich formuł w arkuszu w ciągi tekstowe. Uniemożliwia to Arkuszom Google zmianę odniesień podczas kopiowania. Wybierać Zamień wszystko.

Teraz zaznacz wszystkie komórki, które chcesz skopiować bez zmiany odniesień, i użyj Ctrl + C polecenie, aby skopiować je do schowka. Następnie znajdź górną komórkę w arkuszu, do którego chcesz wkleić formuły, i naciśnij Ctrl + V aby je wkleić.

Nie przejmuj się dziwnie wyglądającymi formułami w oryginalnym arkuszu kalkulacyjnym. Korzystając z funkcji Znajdź i zamień, umieść „" w Znajdować pole i wpisz „=” do Zamienić pole. To przywróci normalność.

Przenoszenie formuły w Arkuszach Google bez zmiany odniesień

Jak widać, istnieje wiele sposobów na uniknięcie zmiany odniesień w Arkuszach Google. Wybierz metodę, która odpowiada Twoim obecnym potrzebom, aby przenieść te formuły bez zmiany ich odniesień. Wchodzi to w zakres wiedzy niezbędnej do pracy w Arkuszach Google.

Czy ten przewodnik był pomocny? Czy udało ci się zrobić to, co chciałeś? Jeśli masz inne pytania dotyczące przenoszenia/kopiowania formuł bez zmiany odniesień, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.