Jak sformatować komputer z systemem Windows 7 bez płyty CD?

Znam wiele osób, które nadal używają systemu Windows 7. Niektóre firmy nadal go używają, ponieważ system Windows 10 jest drogi i mają oprogramowanie zaprojektowane specjalnie dla nich w systemie operacyjnym. Inni ludzie po prostu to lubią, wiedzą o tym i trzymają się tego. Ponieważ system Windows 7 dobiega końca w dniu 14 stycznia 2020 r., niektórzy ludzie w końcu wykonują ruch. W ramach przygotowań, jak sformatować komputer, jeśli nie masz oryginalnej płyty CD lub DVD z systemem Windows 7?

Jak sformatować komputer z systemem Windows 7 bez płyty CD?

Zwykle podczas formatowania dysku systemu operacyjnego (OS) używasz do tego nośnika instalacyjnego. Uruchamiasz system z dysku CD lub DVD, użyj narzędzi na dysku CD, aby sformatować dysk w ramach przygotowań do instalacji systemu operacyjnego. Jeśli nie masz płyty CD do użycia, jak możesz wyczyścić dysk?

Masz kilka opcji w zależności od tego, co zamierzasz zrobić z dyskiem lub komputerem. Jeśli chcesz sformatować dysk gotowy do systemu Windows 10, istnieje na to metoda. Jeśli chcesz sformatować dysk, aby używać go jako kopii zapasowej zamiast dysku rozruchowego, istnieje na to metoda. Jeśli sprzedajesz swój stary komputer na części, jest na to również metoda.

Zanim wypróbujesz którekolwiek z nich, skopiuj wszystko, co chcesz zachować, na inny dysk lub pamięć wymienną. Formatowanie wymazuje dysk, więc wszelkie dane są nie do odzyskania bez specjalnych narzędzi.

Sformatuj komputer z systemem Windows 7 gotowy do aktualizacji

Jeśli przygotowujesz się do uaktualnienia do systemu Windows 10, nie potrzebujesz nośnika instalacyjnego dla systemu Windows 7. Nośnik instalacyjny systemu Windows 10 może zająć się formatem. Wszystko, co musisz zrobić, to skopiować pliki, które chcesz zachować, włożyć nośnik instalacyjny systemu Windows 10, ponownie uruchomić komputer i zezwolić na zainstalowanie programu ładującego.

Gdy zobaczysz niebieski ekran z wyborem Instaluj, naciśnij go, a rozpocznie się proces instalacji systemu Windows 10. Formatowanie jest wykonywane w ramach przygotowań do instalacji, chyba że wybierzesz zachowanie starych danych.

Sformatuj system Windows 7, aby użyć go jako kopii zapasowej

Jeśli zainwestowałeś w dysk SSD lub NVMe i chcesz używać starego dysku twardego jako kopii zapasowej lub dysku, możesz go sformatować w kilka minut. Najłatwiej to zrobić, najpierw zainstalować system Windows 10 na nowym dysku i ponownie podłączyć stary. Otwórz Eksploratora Windows, wybierz stary dysk, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Format. Potwierdź swój wybór, a system Windows 10 sformatuje dysk twardy gotowy do użycia.

Będzie to działać tylko wtedy, gdy nie używasz systemu Windows 7 jako systemu operacyjnego. Nie możesz wybrać dysku C: i wybrać Formatuj, ponieważ system Windows na to nie pozwoli. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy zainstalowałeś inny system operacyjny i nie używasz dysku jako dysku rozruchowego.

Sformatuj system Windows 7, aby sprzedać swój komputer

Jeśli planujesz sprzedać swój stary komputer, musisz wyjść poza prosty format, aby chronić swoją prywatność. Format nie usuwa danych, a jedynie indeks, który informuje system Windows, gdzie te dane się znajdują. Każdy, kto ma narzędzia do odzyskiwania danych i niewielką wiedzę, może odzyskać te dane i przywrócić ich użyteczność.

Jeśli planujesz sprzedać dowolny komputer zawierający dysk twardy, musisz użyć DBAN. Darik's Boot and Nuke to oprogramowanie dla większości sklepów komputerowych i wszystkich spoza NSA. Jest bardzo skuteczny w zabezpieczaniu starego dysku, usuwając każdy bajt danych, a następnie wielokrotnie go nadpisując, więc nawet najbardziej zaawansowane oprogramowanie do odzyskiwania danych nie będzie w stanie go odbudować. Uważaj, aby wybrać darmowe oprogramowanie DBAN ze strony.

Następnie:

  1. Skopiuj oprogramowanie DBAN na płytę CD lub pamięć USB.
  2. Usuń wszystko oprócz dysku, który chcesz wyczyścić z komputera.
  3. Uruchom z nośnika DBAN.
  4. Wpisz „autonuke” i naciśnij Enter, gdy zobaczysz monit.

Zauważysz, że twoja mysz nie działa w DBAN. Dzieje się tak, ponieważ nie ładuje sterownika USB, więc będziesz musiał używać klawiatury tylko po to, aby działała. Opcja „autonuke” ustawi DBAN, aby wymazywał twój dysk i nadpisywał trzy razy. To powinno wystarczyć do większości zastosowań. Możesz użyć zaawansowanych narzędzi, aby nadpisać więcej, jeśli potrzebujesz, opcja „gutmann” jest dobra dla bezpieczeństwa.

Możesz łatwo sformatować komputer z systemem Windows 7 bez nośnika instalacyjnego, ale wybrana metoda zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Wszystkie te metody działają dobrze i pozwolą Ci bezpiecznie zaktualizować lub pozbyć się starej technologii.